Praha

Novinky lyrikálu “Kudykam”


Ambiciózní lyrikál „Kudykam“ Michala Horáčka s hudbou Petra Hapky vstoupil do své druhé sezóny ve Státní opeře Praha, ale i během prázdnin se kolem něj dělo spoustu zajímavého, jmenujme alespoň to nejzásadnější.

První událostí je dnešní odhalení výsledků divácké ankety o nejatraktivnější obsazení, ty by měly být zohledněny na připravovaném audovizuálním záznamu. Ten bude pořízen 9. a 10. listopadu 2010 Českou televizí v režii Viktora Polesného a je plánován primárně pro DVD vydání (a zřejmě i televizní odvysílání). Vítězi se stali možná trochu podle očekávání Vojtěch Dyk jako Kudykam, Ondřej Ruml coby poutník Martin a Lucia Šoralová jako jeho láska Martina. Za nimi skončila trojice Karel Dobrý, opět Ondřej Ruml a Petra Hřebíčková. Kéž by se touto anketou nechaly inspirovat i jiné produkce při přípravách natáčení DVD.

Pro toho, kdo ale hlasování přes celé léto sledoval pečlivě, může být nakonec vítězství zejména Vojtěcha Dyka trochu překvapením, jelikož na internetových stránkách se mnohem výrazněji projevovala v různých komentářích početná skupinka fanoušků Kudykama v podání Karla Dobrého, lze tedy předpokládat, že počet hlasů byl v tomto případě velmi těsný. Naopak dost  jistou pozici měl již od začátku Ondřej Ruml pro roli Martina, získal i absolutně největší počet hlasů. Finální podoba obsazení ale bude záviset na režisérovi inscenace Dodo Gombárovi. Bohužel se zařazením alespoň výběru alternací coby “ceny útěchy” do bonusů pro příznivce ostatních představitelů se spíše nepočítá.

Druhým projektem je pravděpodobné říjnové vydání CD „Tante Cose Da Veder“ u Sony BMG. Jak již název napovídá, tracklist bude obsahovat pouze mezi fanoušky oblíbenou finální píseň a to v osmi různých re-interpretacích, pod produkčními křídly Ondřeje Brzobohatého. Verze Vojtěcha Dyka a Karla Gotta budeme zřejmě znát už z Kudykamovského konceptního alba, dále se můžeme těšit na Jaromíra Nohavicu, Dana Bártu, Jiřího Suchého, Juru Pavlicu, Katarínu Knechtovou a Richarda Müllera.

Ačkoli se o počinu oficiálně mluví přímo jako o novém albu Hapky a Horáčka, má podle prvních zpráv dle našeho názoru spíše parametry ve světě tolik oblíbených „maxisinglů“, které se u nás ve volném prodeji ale prakticky nevyskytují, leda ve specializovaných obchodech pro DJe a tak má kudykamovská píseň v tomto jistý punc jedinečnosti, jen místo remixů skladby na něm budou různá pěvecká a instrumentační podání. O úspěchu bude rozhodovat nejspíše cena nahrávky (doufejme, že přátelsky nastavená). Jsme sice na výsledek velmi zvědaví, nemůžeme se však zbavit pocitu, že by nosič tohoto druhu fungoval lépe třeba jako bonus k připravovanému DVD.

Článek napsán s využitím informací z internetových stránek „Kudykamu“ a tiskové zprávy vydavatelství Sony BMG.


Aktuální zprávy
Premiéra Vymítače již tuto středu v RockOpera Praha
Aktuální zprávy
Obsazení muzikálu “RENT” v Divadle Kalich přinese pár nových jmen
Praha
FANTOM OPERY znovu ovládl Prahu
 • Alena

  Ondro díky za článek. Co se výsledků týká, jsem velmi mile překvapena, protože fandové “toho nejlepšího Kudykama” Karla Dobrého opravdu byli velmi aktivní, čili jsem s úspěchem “mého nejlepšího Kudykama” Vojty Dyka už vůbec nepočítala. Ale je vidět, že ještě bude legrace, protože už se objevil v diskusi na http://www.kudykam.net názor, že by mělo vítězství znamenat účast na DVD jen pro absolutního vítěze Ondru Rumla a Kudykama by měl hrát Karel Dobrý, protože, jak pisatelka poznamenává “ona pro nikoho jiného nehlasovala”. To je docela milá finta: vyberu si někoho, kdo měl relativně nejlehčí pozici vzhledem k absenci silných soupeřů, proto dostal ve své kategorii nejvíce hlasů s větším rozdílem než vítězové dalších kategorií, a pak budu poukazovat na to, že sice nějaký Dyk taky vyhrál, ale ne absolutně, takže to by se nemělo brát v úvahu ;-) Ale budiž, u sledování průběhu Kudykamovy ankety jsem se dobře bavila celé léto, výsledek dopadl pro mě nad očekávání dobře, tak teď už spolu s tebou můžu jenom tipovat, zda produkce dodrží své dřívější slovo, že na DVD budou “nejoblíbenější alternace”, čili se dočkáme záznamu s vítězi. Ale tahle produkce už vyslovila tolik kategorických prohlášení (např. přídavek Přišlo mi to vhod bude pevnou součástí představení / DVD nikdy točit nebudeme, neb nenahradí návštěvu divadla atd), navíc už od nich jindy padl výrok, že obsazení DVD rozhodne režisér, že budu velmi mile překvapená, pokud klapne tahle záležitost. :-)


 • Ondřej Doubrava

  Ano, už jsem si to přečetl, možná to bude ještě zajímavé, dle mě by skutečně měla produkce udělat věc možná nejspravedlivější, že bonusy udělá (Zatím to tak skutečně nevypadá) a dá tam výběr z alternací coby “cenu útěchy”, myslím, že by ani nevadilo, kdyby to už nebylo s týmem z České televize, ale něco “pracovnějšího”, prostě jen, aby to “bylo”. A je možná fakt, že Karel Dobrý si účast na DVD zaslouží morálně, neb podle všeho odehrál nejvíce repríz. Stejně tak bych uměl navrhnout spoustu dalších materiálů, co by se tam jako bonusy daly dát, aby to bylo skutečně hezké a plnohodnotné DVD (přiznejme si to, možnosti formátu se u nás nevyužívají, ač normální fanoušek jásá nad kdečím, co pak budou vydavatelé dělat s vymazlenějším bratříčkem Blu-Rayem, které se do dvou – tří let jistě už prosadí mnohem výrazněji), ale to by musely ty profesionální týmy stát o spolupráci s nadšenci. A Strázce plamene bylo docela hezké a nápadité DVD, tak proč by nemohlo být Kudykamovské.


 • Alena

  No uvidíme, co nakonec vydají. Pro mě je to jasné: co se Kudykama týká, pokud na DVD nebude Vojta Dyk vůbec, pak si ho nekoupím, protože sice třeba Ondra Ruml se od generálek neuvěřitelně herecky zlepšil, ale pořád je to víc zpěvák než herec a jeho skvostní Havrani na sněhu jsou už na CDčku, takže jsem saturovaná, co se jeho týká.
  Karel Dobrý sice může být fajn, ale Vojtu Dyka mi prostě nenahradí, vzhledem k tomu, že pro mě celý Kudykam na Vojtovi stojí a s ním i padá. Zas až tak geniální dílo to podle mě rozhodně není. Má pár skvělých scén, pár skvělých písní, spoustu balastu okolo a jednoho mladíka, který jen vyleze na jeviště, úroveň představení rapidně stoupá. On je ta nejlepší “karta”, na kterou mohl pan Horáček vsadit.
  Kdyby se produkce uvolila dát na DVD minimálně Vojtovy Hladiny z premiéry, které má beztak natočené a jen by to člověk měl konečně v plné kvalitě a ne jako na webu, asi bych si DVD pořídila i jenom kvůli tomuhle bonusu. Pokud by hrál celé představení, tím lépe. Ale DVD Kudykama bez něj nepotřebuju. Sice uznávám jakousi “morální převahu”, kterou teoreticky má ten, kdo odehraje spoustu repríz, zatímco jiná alternace se věnuje svým dalším projektům, nicméně já si vybírám, co koupím, podle toho, co mi to přinese, ne podle nějakého vyššího principu mravního :-). A pochopitelně vůbec nepopírám, že asi bude dalších x lidí, kteří si DVD pro změnu nekoupí bez Karla Dobrého či Csongora Kassaie. Tak to prostě je a pan Horáček si v sázkách na jednu kartu libuje, tak teď má prostor.
  A ještě něco k tvé poznámce, že by mohlo více produkcí takhle obsazovat nosiče: ano, pokud by to bylo uděláno tak, že kdo vyhraje, jde automaticky točit. Ale pokud by situace byla taková, že lidi x měsíců hlasují a přetahují se, a producent nebo režisér pak zvolí stejně toho, kdo nevyhrál, pak bych raději hlasování nedělala vůbec, protože je to tak trošku podvod na lidech.


 • Ondřej Doubrava

  Poznámka samozřejmě počítá s tím, že hlasování by bylo pro produkce točící DVD dle možností závazné, jinak máš plnou pravdu.


 • Andrea

  Pro mě je tedy nejlepším Kudykamem Karel Dobrý, hlasovala jsem (jednou :-)), pro své nejoblíbenější obsazení Dobrý – Holý – Hřebíčková, ale pokud bude na DVD tahle vítězná trojka, tak se rozhodně zlobit nebudu, mám je v naprosto těsným závěsu :-). A na ty svoje nej se jdu v pátek zas podívat naživo :-).


 • Alena

  Já jsem hlas dala Vojtovi, spolu s ním Honzovi Maxiánovi, ale tam jsem hodně váhala mezi ním a Ondrou. Kdybych byla hlasovala až po své čtvrté návštěvě, kdy jsem podruhé chytla Ondru, asi by byl Honzu ještě porazil, protože na rozdíl od generálky skutečně i obstojně hrál. :-) A po pravdě řečeno ani už nevím, kterou z Martin jsem nakonec zvolila, protože zrovna u téhle role mi nepřijde podstatné, která z dam na záznamu bude. Každou bych viděla ráda. Spíš mě mrzí, že nešlo hlasovat i pro jiné role, nebo jenom verbálně, čehož ale skoro nikdo nevyužil (ani já, protože v té době jsem taky viděla jedinou alternaci). Třeba Štamgasta bych určitě podpořila Jana Sklenáře, ačkoli mám velmi ráda obecně Filipa Čapku, ale zaprvé jsem ho v tomhle představení nikdy neviděla a zadruhé jsem zaznamenala spíš reakce typu, že mu role bohužel nesedla. A Gustava Řezníčka chytám, vyjma jené reprízy právě s Janem Sklenářem, se železnou pravidelností, takže ač je moc dobrý, raději bych toho Honzu. A určitě bych si vybrala i z Jasnovidek Hanu Seidlovou. :-)


 • Ondřej Doubrava

  Tak nám vyjádření k výsledkům ankety naznačuje, že anketa neznamenala vůbec nic, navíc podle toho vyjádření se dá tak trochu soudit, jak to bude. Když už dělám diváckou anketu,, tak se přece snažím držet výsledků, jistě, nemusí to potom logisticky a časově vyjít stoprocentně, to je logické, ale doufám, že alespoň dva vítězové na DVD budou, jinak hlas diváka tedy naprosto propadne.


 • Abigail

  Tak já bych zase asi nejvíc uvítala ty bonusy, protože Kudykama jsem zatím viděla vážně jen jednou, a to ačkoli se mi líbil, ale prostě při počtu představení, která chci v Praze stíhat prostě nemůžu na každé desetkrát, bude milé až to jednou půjde, ale zatím ne. Tak by mě zajímalo vidět ty ostatní, kteří nehráli, když já byla v Opeře, alespoň takhle. Zrovna u tohohle představení by to bylo poměrně i výhodné, člověk si může představit co se bude dít a vybrat si koho chce vidět, vzhledem k tomu že obsazení se zveřejňuje.
  Jinak já viděla v hlavní roli Csongora Kassaie a tím víc by mě druzí dva pánové zajímali, protože náš Kudykam byl skvělý a já si vzhledem k tomu jak rozdílné jsou typy, nedovedu v té samé roli představit ani Karla Dobrého ani Vojtu Dyka…
  Na druhou stranu ať bude, co bude, jako fanoušek to uvítám, jen si občas říkám, že je vážně škoda, že ty muzikály, o které bych zájem vážně měla, vychází v takovéhle “usmolené” edici, když prostě zejména podle záznamů divadel Hybernia a Broadway víme, že to jde jinak, a zrovna o ně já osobně nikdy moc nestála…


 • Irena

  Jako poměrně častá návštěvnice Kudykama bych i já ráda přispěla. První věc je ta, že anketa vznikla dávno předtím než byla jakákoli zmínka o natáčení DVD. A co se týká vítězství – vůbec nejde o to, kdo by byl morální vítěz. Kromě toho, že mě Kudykam fascinuje jako dílo, objevil pro mě umělce, kterého jsem dříve znala jen minimálně a teprve díky Kudykamovi jsem poznala celou šíři jeho hereckého a pěveckého rejstříku, a to nejen v tomto díle. Mám na mysli Karla Dobrého. On prostě podle mě Kudykama nehraje, on jím je. Takže moje hlasování bylo naprosto jednoznačné, a musím podotknout že jsem viděla všechny alternace. A z nich je Vojta Dyk pro mě až na třetím místě, prostě mě zaujal nejméně. Takže už si cíleně vybírám toto obsazení. Ale myslím že režisér ví co dělá a proč to dělá, takže se na něj a celý tým rozhodně nebudu zlobit ať je obsazení jakékoli


 • Ondřej Doubrava

  Už o tom trochu diskutuji i na Kudykamovských stránkách, tady jde o to, že ta anketa se v to hlasování o DVD následně proměnila, Kudykam to v podstatě vyhlásil, nepopíral a dokonce volal, že doufá, že díky tomu pak budou obě dvě reprízy s oblíbenci vyprodané, až následně to prý bude opět v rukou režiséra, trochu zvláštní, tady měla být nějaká pravidla, stačilo by říct, že jsou diváci “poradním hlasem”, ale vybere to Dodo Gombár, hned na začátku. Takže je myslím fér teď obvolat vítěze, jestli roli na DVD vezmou nebo ne a ať pak zbytek (pokud by někdo nevzal) dát do rukou režiséra Gombára, to je v pořádku. Myslím,že u Kudykamů asi bude rozdíl pár hlasů, jelikož fanoušci Karla Dobrého byli slyšet hodně a mě samotného vítězství Vojtěcha Dyka nakonec překvapilo a svým způsobem jsou zde vítězové dva, takže počítám na DVD s dvěma variantami, jak Vojtěchem Dykem, tak s Karlem Dobrým. Mimochodem, jelikož jsem Kudykama viděl jen jednou, hlasoval jsem tak, koho bych na DVD chtěl vidět a zajímal by mě. Musím říct, že kdyby to nechali jen na divácích, bylo by mi to nesmírně sympatické, už jen proto, jak je nám neustále ve všech projektech vštěpováno, jak jsou všechny alternace vyrovnané, jenže ve výsledku si to rozhodne kdo? Přece divák sám.


 • Alena

  Ondro máš naprostou pravdu, “Kudykam” nebo jak chceme říkat tomu, kdo na oficiální webovky dává příspěvky, již dříve slíbil, že na natáčení DVD budou “nejoblíbenější alternace”. Konkrétně tam bylo napsáno, že repríza, která se bude točit, bude jistě vyprodána, protože budou hrát nejoblíbenější alternace. A jak jinak je tedy asi určit, než z vítězů ankety o nejoblíbenější alternaci, která tou dobou právě probíhala. Pochopitelně nemůžeme režiséra Gombára nijak nutit, aby dal na DVD jiné lidi, než chce. Ale přijde mi divné neustále něco slibovat a pak to zase rušit, prostě podle toho, jak se to v daný moment někomu hodí. Já jsem stejně jako ty počítala, že přes vítězství ve dvou “mezičasech” prostě nakonec Vojta Dyk bude sesazen Karlem Dobrým, jelikož jeho fanoušci o sobě dávali hodně slyšet. A kdyby nevyhrál, sice by mě mrzelo, že přijdu o DVD s Vojtou, resp. přijdu o DVD Kudykam, neb bez Vojty si ho nepořídím. Ale budiž, prostě bych to tak vzala a holt bych měla smůlu, že můj názor byl v menšině. Jenomže on podle počtu hlasů byl naopak většinový, ale přihlížet se k tomu nebude mimo jiné s odůvodněním typu “některé alternace již byly v dokumentu z premiéry”. Ano, některé alternace, přesně tedy jedna, protože z premiérové sestavy vyhrál jenom Vojta. Petra Hřebíčková skončila druhá, Marek Holý těžko říct či druhý nebo třetí. Ale v dokumentu z premiéry je z písniček následující: Tante cose da veder zpívají všichni ještě s Gottem, Ptákoviny jsou jako jediné celé a to nejlepší, co tam podle mě je, jsou Hladiny, ovšem totálně prožvaněné a proložené dalšími ukázkami. Když už je jednou mají natočené ve skvělé verzi, klidně na DVD jako bonus můžou přijít, to snad nemůže přinášet žádné extra náklady navíc, ale “Kudykam” možnost bonusů naprosto vyloučil a chystá se vsadit na jednu kartu.
  Osobně se nemůžu zbavit dojmu, že to spíš někdo chce Vojtovi pěkně osladit za to, že v médiích dělá na téma Kudykam otrávené ksichty a nevyjadřuje se k němu. Na jedné straně ho chápu, protože to dílo si hraje na mnohem víc, než čím je. Na druhé straně by se mohl chovat trochu profesionálněji, protože na scéně mu nedělá problém předvést strhující výkon, ale jakmile z ní sleze, k dílu se jakoby nezná. Obávám se ovšem, že jeho pravděpodobnou neúčastí na DVD nebude vytrestaný on, ale lidi, kteří mu dali hlas a věděli, proč si vybírají právě jeho. A třeba mně se právě na něm (kromě úžasného zpěvu a skvělého herectví) líbí i to, že se z “lyrikálu” s odpuštěním nepokaká a nesnaží se vlézt tvůrcům tam, kam slunce nesvítí, vychvalováním jejich rádobygeniality.
  Nicméně nemá cenu se rozčilovat. Já to beru z té lepší stránky: na ono DVD se bude čekat x měsíců, ne-li let, než konečně bude na pultech. Teoreticky se může stát, že ani k realizaci nedojde a záznam max. odvysílá ČT. A já se o to aspoň nebudu muset starat, protože se nebudu mít nač těšit :-). Radši si koupím “maxisingl” Tante cose, protože je to sice velice podivný počin, ale hodně mě lákají interpreti jako Jarek Nohavica, Hradišťan….


 • irena

  Vzhledem k tomu, že své názory vyjadřuji spíš na stránkách Kudykama – už proto, že mě toto dílo zaujalo jako celek a čím víckrát ho vidím nacházím tím v něm nové a nové věci (a myslím že to je kolektivní dílo, nikoli exhibice hlavních hvězd) – na některé názory nebudu přes svůj naprosto odlišný postoj reagovat. Pouze vysvětlení – jako velká obdivovatelka Karla Dobrého jsem samozřejmě hlasovala, ale s jeho vítězstvím nepočítala – jeho příznivci jsou sice velmi aktivní, ale jsou to většinou lidé kteří ho objevili až v roli Kudykama – ač má za sebou mnoho divadelních a filmových rolí (mimo jiné byl partnerem Penelope Cruz ve filmu Dívka tvých snů) . Nemá však svůj aktivní fanklub, který by vyzýval k hromadnému hlasování, jako je to například u Vojty Dyka, kde je na fanouškovských stránkách tato výzva dost jasná. A já velmi pochybuji že v tomto případě všichni hlasující Kudykama vůbec viděli (spíš viděly). Což vůbec neumenšuje jeho mistrovství, nicméně právě tímto mi anketa nepřipadá objektivní.


 • Alena

  Pro Irenu: Ač jsme každá na opačné straně barikády, co se favorita týká, naprosto souhlasím s tím, že anketa opravdu není objektivní, jelikož si tam mohl naklikat kdo chtěl, co chtěl. Nikdo z nás nemůže tušit, odkud vítr vanul u jednotlivých hlasujících, vyjma těch, kteří to na sebe rovnou “inteligentně” napráskali ve stylu “já jsem kámoška paní XY, sice jsem to neviděla, ale hlasuji pro…”. To byly hlasy, které mě taky velmi udivovaly. Dalšími borci byli lidi typu “Petra Kerpjáka”, jejichž hlasy se tam objevovaly neustále dokola, někdy i několik dní za sebou. Netuším, pro koho dotyčný hlasoval a jestli šlo o snahu pomoci nějaké alternaci, nebo snad zvýšit svou šanci na zisk vstupenek, popř. o nějaký recesistický počin. A je to snad i fuk. Je spíš otázka, jestli bylo hlasování ohlídáno aspoň v tom směru, aby takové hlasy nikdo nebral v potaz. Sice se původně psalo, že počítají jeden hlas z jednoho mailu, ale co si budeme nalhávat, každý může mít mailů, kolik si zamane, navíc, jak už jsem řekla dřív, “Kudykam” mění své názory jako ponožky a co platí v pondělí, nemusí platit v úterý.
  Nicméně anketu jednou někdo vyhlásil a vyslovil se v tom smysly, že tyhle “nejoblíbenější alternace” mají být na DVD. Vůbec bych si nedovolila zpochybnit právo tvůrců na výběr účinkujících čistě podle svého gusta, pokud by nemystifikovali hlasující právě tímhle výrokem. A nic na tom nemění fakt, že se mnozí (kupodivu zrovna jen příznivci Karla Dobrého) najednou diví, kde k tomu kdo přišel, že by anketa s DVD souvisela. Jednoduše to bylo napsáno někým z Kudykamova týmu na oficiálních stránkách, a pokud si to nepřečetli a “Kudykam” se k tomu nyní nezná, nemizí tím fakt, že to tam bylo.
  Teď bude vypadat přinejmenším hloupě, pokud by se např. Dodo Gombár rozhodl jako Kudykama na DVD nečekaně poslat pana Kassaie, který do boje o první místo zjevně vůbec výrazněji nezasáhnul. Třeba může být skvělý (ač v Manéži Bolka Polívky mě vysloveně zklamal), ale jednoduše by to na první pohled působilo, že se jde proti názoru hlasujících, popř. že sami organizátoři vůbec nevěří tomu, že by snad výsledky hlasování mohly odrážet realitu. A proč potom nějakou anketu vyhlašovali, že?
  Já za sebe můžu říct, že jsem naprosto smířená s tím, že DVD si užijete Vy, jelikož s tím, že by D.G. vybral někoho jiného než Karla Dobrého, po “Kudykamových” výrocích počítám tak max. na deset procent. Trochu mě to mrzí kvůli tomu, že bonusy nejspíš opravdu nebudou, pokud se ovšem tentokrát “Kudykam” nerozmyslí v pozitivním směru. Jinak bych se celkem spokojila za sebe s Vojtovými Hladinami jako náplastí, že celé představení má někdo jiný.
  Hodně mě ale mrzí, že “Kudykam” je už prakticky od začátku jedna velká slibotechna a skutek utek. Každý může zjistit, že se mýlil, nebo jednoduše jen změnit na něco názor. Je ovšem slušnost uznat, že předtím udělal chybu. Ale u tohohle projektu je všechno návštěvníkům webu sázeno s takovou suverenitou, že nestačím valit bulvy. Nejprve se DVD v žádném případě nemělo točit, neb nenahradí návštěvu Opery. Posléze ovšem bylo napsáno, že se SAMOZŘEJMĚ točit bude. Co je na tom samozřejmého, když na začátku to kategoricky vyloučili? To samé písnička Přišlo mi to vhod. V knize je výslovně napsáno, že ač je to přídavek, musí zaznít na každé repríze. V diskusi se pak “Kudykam” s klidem ohání tím, že to je od začátku přídavek a jako takový v představení být nemusí. Ale názorových veletočů bylo povícero. Např. rádiový singl se do představení nedostal oficiálně z důvodu nezbytnosti krácení, ale nakonec je připsaná nová písnička a snad mají být i jakési nové verše Mňaudámiček. Kde se tam na to vezme kapacita, když se tam tříminutová skladba nevešla? To se škrtnou další stávající scény či co? A pokud ano, proč se nemohly škrtnout dřív a uvolnit prostor pro Přišlo mi to vhod? Atd..
  Dřív jsem si Michala Horáčka jako osobnosti dost vážila. První trhliny dostal můj obdiv k jeho maličkosti při Superstar, kde to místy zoufale vypadalo, že si jenom natrénoval nějaké výroky a ty říkal, ať hodnocený předvedl cokoli. Ale dobře, říkala jsem si, že asi jenom není člověkem zvyklým být každý týden v přímém přenosu, holt to není jeho parketa. Ale ty věčné názorové veletoče kolem Kudykama, ať už pod jeho jménem píše on nebo někdo z jeho lidí, mě jenom utvrzují v tom, že je to osobnost velmi rozporuplná. Na jedné straně velký talent, jehož práce obecně si velice vážím a obdivuju, co dokázal kdy napsat, na druhé prazvláštní povaha, které bych ani raději nechtěla rozumět…


 • Ondřej Doubrava

  Ano, Kudykam je v tomto celkem rozpolcený, prostě nakousne nějaký nápad a pak ho často popře, či pozmění, viz. třeba téměř slíbení nové písně Zázrak na albosinglu Tante Cose Da Veder, dokonce prozradil i interpretku, navíc když Kudykam podle příspěvků věděl, že o skladbu zájem je a navíc by podle mě trochu zvýšila atraktivitu tohoto singlu, jelikož projekt v této podobě si myslím koupí jen vyslovení a dostatečně informovaní nadšenci (normální smrtelník uvidí na tracklistu 8x Tante Cose Da Veder, řekne si buď “co to je za nesmysl” nebo si řekne “ale to už doma přece mám na Kudykamovi” a nekoupí. No, samozřejmě Zázrak bude až na DVD, protože se bude sázet na jednu kartu. Myslím, že by Kudykam neměl tolik podléhat nadšení lidí a trochu si ty odpovědi promýšlet, případně něco zveřejnit, až něco bude jisté na 90%, já totiž odpovědi Kudykama beru jako téměř oficiální prohlášení. O tom, že nezařazení “Přišlo mi to vhod” do představení od začátku je spíše chybou přímo kategorickou, jsem už psal v recenzi, rádiový singl se do představení dát musí, protože on byl tou udičkou, na níž si většina lidí koupila vstupenku.


 • Peťa

  Dobrý den, vzhledem k tomu, že je můj názor odjinud (tedy z oficiálních stránek Kudykamu) komentován i zde, rozhodla jsem se reagovat.
  Je jasné, že pokud Kudykam dal divákům možnost vyjádřit se k alternacím a nyní má dojít k rozhodnutí kdo bude účinkovat na listopadových představeních, že bude docházet k jistým výměnám názorů, co se týče především obsazení role Kudykama. Ano v této roli mě nejvíce zaujal Karel Dobrý a proto jsem pro něj hlasovala, to dá rozum :-). Proto jsem se takto vyjadřovala v diskusi. Ve které mimochodem, dle mého, není jediná zmínka o tom, že výsledky v docela neprůhledné anketě budou pro tvůrce zavazující ve výběru obsazení pro DVD. Je tam pouze několikrát zmíněno, že k názorům diváků bude přihlédnuto.
  Stále se domnívám, že to koho tvůrci v listopadu obsadí je jen a pouze na nich a určitě to bude složité i v tom smyslu, že všichni zúčastnění mají velmi nabitý program a třeba nebudou mít volný termín, tak to prostě je.
  Paní Aleno vy píšete, že DVD bez Dyka by jste si nekoupila nebo dokonce, že je docela dost možné, že poté co Kudykam stále mění názory, že třeba nakonec ani nevyjde. V tom je možná ten rozdíl mezi námi. Já se těším na DVD Kudykamu v jakémkoli obsazení, to že je už jisté, že Martinem bude Ondra Ruml, je pro mne příjemným bonusem.
  A propos bonusy – souhlasím s vámi, že na DVD by byly rozhodně fajn, určitě by si divák zasloužil srovnání více alternací alespoň takto, když v hlavním představení logicky může být jen jedno obsazení.
  A za další i mně vrtá hlavou, jak se tvůrcům povedlo vyšetřit čas pro novou píseň “Zázrak”, když od začátku se jim tam jiná moc krásná píseň “Přišlo mi to vhod” nevešla.Taky mě to mrzelo, že jsem ji na jevišti SOP neslyšela. Zároveň si ale nemyslím, že kvůli tomuto rádiovému hitu by si většina lidí kupovala lístky na Kudykam.
  Tak a své povídání bych uzavřela tím, že se zítra chystám potřetí do Státní opery, moc ráda se potřetí podívám na Ondřeje Rumla, podruhé na Lucku Šoralovou a moc se těším na Csongora Kassaie, Jana Sklenáře (konečně :-) ) a i budu mít štěstí na Věru Narušilovou – co víc si přát :-)) …


 • Irena

  Tak zde se musím dost důrazně zastat pana Horáčka. Je jasné, že pro ty, kteří představení viděli jednou nebo dvakrát a čerpají informace jen ze stránek Kudykama musí být některé změny matoucí. Jenže na rozdíl od jiných muzikálů a představení je Kudykam stále se vyvíjející útvar, kdy žádné představení není stejné. Pan Horáček je přítomen prakticky na každém představení a velmi rád vyslechne názory diváků – a nejen vyslechne, často jsou mu i inspirací. A tento neustálý vývoj právě dělá Kudykama tím, čím je. A podobně s představením pracuje i režisér Dodo Gombár, takže dokud se Kudykam bude hrát, bude prostě ke změnám docházet. Zatím byly, alespoň dle mého názoru, vždy k dobrému. Například když bylo původním záměrem Kudykama nedávat na dvd, nepočítalo se se zájmem české televize o toto představení. Díky výkonům jednotlivých představitelů vznikly i další nápady na jejich využití…villonské balady v příštím roce, Merlin již tento podzim…prostě tento tým tvůrců využívá momentální situace a dokáže myšlenku změnit ve skutek. A ještě k písni Přišlo mi to vhod….každému kdo představení zná musí být jasné, že tři duety Martina a Martiny v závěru představení by prostě byly moc. A obsahově se tam tato píseň hodí nejméně. Naopak Píseň jasnovidky je jako dělaná pro přídavek při děkovačce, aniž by narušila atmosféru celého představení po písni Tante cose da veder. Takže můj názor je ten, že jak pan Horáček i režisér Gombár jsou jedineční právě v tom, jak s představením pracují. A já musím říci že bych si přála mít schopnost pana Horáčka měnit nápady v činy (a není to jen o penězích…)


 • Alena

  Pro Irenu: Ale oficiální zdůvodnění lidem, kteří se ptali, proč Přišlo mi to vhod v “lyrikálu” není, byla neúnosná délka představení a nutnost škrtat. Nikoli tři závěrečné duety atp. A to je přesně to, co nemám ráda. Ne, že někdo dojde k závěru, že se prostě uťal, uzná to a vysvětlí, ale když použije zdůvodnění, které prostě nedává smysl. Mě to ani nebolí, že tam ta písnička není. Slyšela jsem ji ze čtyř návštěv jednou a celkem mi to stačilo (což nemyslím nijak ironicky, potěšilo mě to, ale rozhodně pro mě není méně cenná repríza, kde tenhle duet nezazní). Ale byl to rádiový singl ke Kudykamovi a jestliže se nakonec v představení neobjevil, což si odjinud skutečně nepamatuji, mělo by být vysvětlení poněkud smysluplnější než předstíráním ztráty paměti popřením toho, co je psáno v knížce. Kdyby alespoň řekli: víme sice, že jsme to v knize slíbili, ale bohužel to nejde z důvodu A, B, C…, dalo by se to překousnout lépe.
  To, že se Kudykam mění, je naprosto ok, aspoň není nuda. Spíš jeho mediální prezentace mi víc než nesedí. Samozřejmě to je jenom můj problém, popř. lidí s vnímáním podobným mému. Ale každopádně to můžu říci, jelikož od toho tu diskuse jednoduše jsou. Že si z toho pan Horáček asi nic moc neodnese, i kdyby si to čirou náhodou přečetl, je věc druhá.
  A navíc, sice mám k celému projektu Kudykam spoustu výhrad, ale to je dáno asi tím, že jsem prostě čekala úžasné dílo, neb mám tandem Hapka – Horáček hodně ráda, ale výsledek je “jen” představení, které je sice fajn, několik písniček se mi vrylo pod kůži, pár scén taky (jinak bych na to za peníze nešla ani podruhé, natož počtvrté, ani v té nejlákavější obsadě, a už vůbec by mě nezajímalo, jak někdo obsadí DVD), ale celkově je to z hudebně dramatických pražských titulů u mě jenom velmi slušný nadprůměr při vší bídě, co tu v současnosti máme. Je to asi tak, jako když notorický jedničkář jednou přijde domů s dvojkou a rodiče se zrovna neradují, protože od něj čekali ještě něco víc. Tak já jsem čekala víc od pana Horáčka ať už jako od autora, tak jako od hlavní persony, která je spojená s prezentací díla v médiích nebo na webu.
  Pro Péťu: Abych se přiznala, i moje paměť má své limity a víc si pamatuji to, co jsem četla a od koho to byla informace, než kde přesně se to objevilo (ach ta špatná vizuální paměť), ale na webu Kudykam.net bylo námi diskutované vyjádření stoprocentně. Možná by mi byl Ondra schopný poradit, jestli šlo o jednu z “úvodních obrazovek” přímo u ankety v některé její fázi, nebo se to dá ještě najít někde hlouběji v obecné diskusi, či i jinde na webovkách Kudykam.net. Každopádně tam bylo jasně napsáno, že se očekává tohle představení vyprodané, neb na něm budou “nejoblíbenější alternace”. Matně tuším, že to byl některý z textů, který sděloval, že nějaký vylosovaný hlasující dostane lístky na natáčení. Kdybych byla jediná, kdo to tam viděl, byla bych ochotná připustit, že jenom já trpím halucinacemi. Ale Ondra tam četl to samé, příznivci Vojty Dyka z jeho blogu totéž. A všichni “haluškami” jistě netrpíme ;-). Příště si asi raději udělám screen shot, až si zas od Kudykama přečtu něco, oč by mohl v budoucnu vzniknout vášnivý spor :-). Nic ve zlém. Už jsem psala výš, že nad průběhem ankety jsem se bavila několik měsíců. Prostě to byla legrace ji pozorovat. A to, že by nakonec vůbec nemusela být brána jako rozhodující faktor, jsem taky napsala dřív, než se s tím vytasil “Kudykam”. Sice to je tak trochu podvod na pozorně čtoucí hlasující, ale prostě známe své pappenheimské, proto se to dalo čekat. Stejně tak mě docela baví číst Kudykamovu diskusi, ale o to víc je mi líto, že informace v ní zveřejněné se nedají brát vážně na víc než 50 procent.


 • Irena

  Prostě asi každý vidíme Kudykama jinýma očima – je mnoho lidí kterým se třeba nelíbí vůbec, já jsem jím nadšená od samého začátku. A poprvé jsem šla díky tomu, že jsem byla okouzlena skoro celým cd. Píseň Přišlo mi to vhod mně zato nijak k srdci nepřirostla a nějak mi vůbec nechyběla. Nevím, zda existuje jiný muzikál kde by tvůrci tak pravidelně komunikovali s diváky – a zdá se mi že v tomto případě se projevuje “pro dobrotu na žebrotu”. Když se snaží vyhovět divákům a odpovídat na dotazy o věcech, které se samozřejmě mohou časem měnit (a dochází k tomu i u jiných děl – mění se alternace atd), nakonec jim to je dáváno za vinu. Z mého pohledu nikdy nic neslibovali a pokud se něco změnilo – beru to jako právo tvůrců. A co se týká vítězné alternace – v diskusích jsem našla pouze dvě tvrzení: Při volbě alternace bude přihlédnuto i k názorům diváků….a ….obsazení je plně v rukou režiséra.


 • Alena

  Pro Irenu: Je jasné, že co divák, to názor. Určitě se nemá cenu hádat. Ten výrok, že na termínu natáčení budou hrát “nejoblíbenější alternace” opravdu nejspíš nebyl v diskusi. Vzhledem k tomu, že byl někde, kde jsem ho měla na očích poměrně dlouho (proto mi taky přišlo více než divné, že se lidi po uzavření dovolávají pořád toho, kdo by na DVD podle nich měl být, protože tohle mi připadalo nepřehlédnutelné a osobně jsem to brala tak, že když můj favorit prohraje, má smůlu automaticky a neřekla bych ani popel) a diskuse na Kudykamově webu většinou celkem sviští. Asi to byla prostě jedna z mezietap hlasování, nejspíš ta poslední, kde sdělovali, že “situace se vyrovnává”. Ale opravdu nevím, celý text ani jedné fáze ankety jsem si neschovávala. Měla jsem to pro tu srandu udělat. Ale nic by to na věci nezměnilo. Tvůrci Kudykama se rozhodli výsledek ankety ignorovat, na což mají právo. My zas máme právo upozornit na to, že lidi uváděli v omyl a nepovažují ani za vhodné se omluvit. Koneckonců tady nepíšu věty typu “jsou to podvodníci” atd, jenom jsem projevila lítost nad tím, jak se celá věc má. A je pravda, že “obsazení je plně v rukou režiséra” napsali také, akorát o dost později než onen “příslib”, takže oboje dost dobře splnit nemohli, leda by se Doda Gombár čirou náhodou rozhodl pro ty samé alternace jako hlasující. ;-) Ale můžeme tohle téma klidně uzavřít. Oni si stejně dají na DVD toho, koho budou chtít. Já (a předpokládám, že ani Vy) nejsme tím, kdo by onu nahrávku financoval nebo za ni nesl jakoukoli odpovědnost. Čili nemáme na hrbu starost o to, jak to s DVD a potažmo televizním přenosem dopadne z hlediska uměleckého i co se týče prodejů / sledovanosti. Jediné, čím můžeme přispět, je zakoupení DVD (popř. ještě vstupky na natáčení), což je v porovnání s náklady na natočení a vydání naprosto směšná částka za jednoho kupujícího. Takže nám jenom zbývá buď radost nebo rozčarování nad finální volbou alternací, kterou ale zatím ještě neznáme. Já bych přispěla sice byť jen touhle trošičkou do mlýna ráda, ale asi nebudu mít příležitost, neb nevyjde něco, o co bych měla zájem. Ale nevadí, bude dost lidí, kteří to mají naprosto naopak. A nejsem jasnovidec, abych mohla dát tvůrcům “dobrou radu”, na kom by vydělali více. Vojta Dyk je sice jasně nejslavnější alternace, ale nejsem si jistá, že se cílová skupina jeho příznivců příliš kryje s cílovou skupinou Kudykama. Možná by se našlo dost takových, kteří by si ho koupili jenom s ním a s nikým jiným (příznivci Karla Dobrého naopak až na drobné výjimky deklarovali, pokud si pamatuji, spíše ochotu si DVD koupit v jakémkoli obsazení), možná to tak ale není. To by chtělo trošku znalostí o zákonitostech prodeje záznamů divadelních her, které nemám, a správné intuice.
  Ale na to, že mi vlastně jenom nesedne přístup “Kudykama” k tomu, co jednou vyhlásí a pak klidně dělá, že to není pravda, jsem toho na tohle téma už napsala až nezdravě moc, na tom se jistě shodneme. ;-) Pročež se s Vámi tímto loučím.


 • milanzitka

  Kudykam je úžasné a geniální dílo, je v něm skryto tolika poselství, ponaučení, naznačení “kudy kam”, že je člověk nemá šanci všechny objevit. Každý si najde ta svá, ta, která jsou mu nejblíž.

  Dost mě tedy mrzí, že nové vedení Státní opery Praha nepočítá s Kudykamem v následující sezóně :-( (http://kultura.idnes.cz/kudykam-konci-ve-statni-opere-podle-noveho-vedeni-se-do-ni-nehodi-pxg-/divadlo.asp?c=A100922_175835_divadlo_jaz)


 • Alena

  Sice jsem říkala, že končím, ale tahle zpráva mě rozesmála. Vyšel tajný tip Ondry Doubravy, kterým mě z legrace “strašil” a na DVD jde “nejméně oblíbený” Csongor Kassai. A s ním Ondra Ruml, Hanka Holišová, Jaromír Dulava, Hana Seidlová nebo Honza Sklenář. Inu proč ne, když se dva bijí, třetí se směje.


 • Irena

  Ano, rozesmála i mě. Tedy spíš zklamala a překvapila. Ale protože proti Csongorovi nemohu říct vůbec nic – krásně zpívá, je milý…tak si budu jen tiše truchlit že nebudu mít na dvd Karla Dobrého na věčné časy.


 • Ondřej Doubrava

  Tak ono to nebylo těžké, Dodo Gombár má podle dalšího chystaného projektu Csongora dost v oblibě, tak jakýpak Karel Dobrý, byť podle mě je mezi fandy Kudykamu nejoblíbenější on (počítejme, že Vojta Dyk opravdu mohl mít coby nejvíce zmedializovaná tvář nějaký fanklub, který ani nemusel Kudykama vidět). Zkrátka anketa vyšla spíše nazmar, škoda, Kudykam opravdu mohl být v tomto průlomový, aspoň že tedy vyslyšeli ten naprosto většinový hlas lidu v podobě Ondry Rumla. Ale jinak se mi to obsazení celkem líbí, obsazení Hany Holišové vysloveně překvapilo. :-)


 • Abigail

  Tak já si to přečetla až tady, ale pobavilo a rozesmálo mě to možná ještě víc, chtěla jsem vidět jiné alternace a říkala jsem si, že je to až na Ondru Rumla dost pravděpodobné vzhledem k výsledkům té ankety a ono… nic! :-D Prý když už, tak už, takže bude-li to skutečně takhle, vyjde mi zcela, ale skutečně až na Hanu Seidlovou a Jana Sklenáře zcela stejné obsazení, jaké jsem měla naživo. Holt se tam v případě zájmu budu muset vypravit znovu…


 • Peťa

  Dobrý den všem zde… No tak já už to taky četla :-). Hmm, kapánek překvapení.
  Kudykam při natáčení nebude Dobrý, ale (rozto)milý Csongor Kassai – tak si ho pamatuji z neděle. Mně to fakt neva, ráda se budu dívat na Csongora zas a znova… Mám velikánskou radost z obsazení Štamgasta – Jan Sklenář je fakt nejlepší (asi jako Ondra Ruml Martin ;-) ). Skutečně mě nejvíc překvapilo obsazení role Martiny, ale zase Hanu Holišovou jsem zatím neměla možnost vidět stejně tak Strýčka Jaromíra Dulavy – tak je uvidím :-) .
  Já už psala, že jsem tu anketu nebrala tak vážně, ale je fakt, že pokud by alespoň absolutní vítěz, který měl jasnou podporu od začátku do konce nebyl při natáčení DVD, přišlo by mi to přece jen dost absurdní.
  Takže v globále – spokojenost a moc se těším…