„Kudykam“ Hapky a Horáčka bude do jisté míry sociálním experimentem

Netradičně v neděli 21. prosince se ve Státní opeře Praha konalo za tentokrát poměrně mizivé účasti novinářů první setkání týmu (i ten měl být zřejmě početnější, některé účastníky uvidíte na přiložených fotografiích) připravující „muzikál“ či spíše dramatizaci písňového textu o 1800 verších Michala Horáčka a Petra Hapky, s tajemným názvem „KUDYKAM“.

Moderování dopoledne se neformálně ujal Michal Horáček, který v hledišti přivítal děti z Dětského domova Ledce a okamžitě je seznámil se svým spikleneckým plánem. Tvůrci si je pozvali jako své patrony a zároveň je zapojí do něčeho, čemu by se dalo říkat sociální experiment. A v hudebním divadle to bude zřejmě poprvé. Děti budou svědky všech důležitých součástí přípravy inscenace a kdykoliv nebudou něčemu rozumět, něco se jim nebude líbit, mají za tvůrci přijít a upřímně jim o subjektivním nedostatku říci. Uvidíme, co to udělá s výsledkem, nápad je to rozhodně zajímavý.

Celý program začal  hodně netradičně – aranžér Ondřej Brzobohatý si pro děti na rozehřátí připravil menší soutěž spočívající v hádání slavných melodií ze seriálů a filmů, ta sklidila obrovský úspěch, byla totiž poměrně jednoduchá, jediným oříškem bylo rozpoznání melodie z kultovního seriálu „Dobrodružství kriminalistiky“, zbytek patřil ke chronicky známým věcem („Chobotnice z druhého patra“, „Cirkus Humberto“ + výběr nejznámějších děl filmového skladatele Johna Williamse)

A poté nastalo něco, co na tiskových konferencích nových děl nebývá zvykem, Petr Hapka zasedl za klavír a zahrál krátkou instrumentální ukázku z připravovaného díla. K ní lze říci snad jen tolik: „typická zasněná velmi příjemná „Hapkovština“.

Poté zasedl za piáno znovu Ondřej Brzobohatý a spolu se zpěvákem Františkem Segradem svým „partnerům“ připomněli, jak skladbou „Strážce plamene“, tak písní „Rozeznávám“ novější i starší tvorbu autorské dvojice.  Na závěr se rozdali dětem hodnotné dárečky a finanční dar.

Jako již tradičně se mnoho neřeklo o ději počinu, ale herci Nina DivíškováCsongor Kassai (jeden z nejpopulárnějších slovenských herců) mírně charakterizovali své postavy. Nina Divíšková bude svéráznou vědmou a Csongor Kassai hlavním stvořením, co se zjeví vždy, když nebudete vědět kudykam, bude hrdinům nápomocen, ale rozhodnutí je stejně jen a jen na osobním uvážení.

Nezbývá, než se na tento zajímavý projekt těšit, do premiéry však zbývá zhruba deset měsíců.  S nejnovějšími zprávami snad přijdeme o něco dříve.

Michal Horáček, Milan Šteindler
Michal Horáček, Milan Šteindler
Ondřej Brzobohatý, František Segrado
Ondřej Brzobohatý, František Segrado
Michal Horáček
Michal Horáček
Ondřej Brzobohatý
Ondřej Brzobohatý
Petr Hapka u klavíru
Petr Hapka u klavíru
Předávání šeku (přítomni Michal Horáček a Oldřich Lichtenberg)
Předávání šeku (přítomni Michal Horáček a Oldřich Lichtenberg)
Csongor Kassai
Csongor Kassai
František Segrado
František Segrado
Hana Holišová
Hana Holišová

Autorem fotografií je exkluzivně pro Musical.cz Tomáš Král. Pokud byste fotografie chtěli použít na vašem webu, ozvěte se nám na email redakce@musical.cz. Publikování bez svolení autora je přísně zakázáno!


6 komentářů