Aktuální zprávy

Muzikál MEFISTO zaujal v Korei a bude mít premiéru v Soulu


Muzikál Mefisto z produkce Divadla Hybernia zaujal korejské manažery natolik, že na něj koupili práva a chystají jeho zpracování v Soulu. Ročně se tu koná zhruba 180 premiér a návštěvnost jde do milionů a 25. května bude mít v Soulu i premiéra Mefista z pera Zdeňka Zelenky a Daniela Bartáka.

Josef Vojtek Mefisto muzikal Divadlo Hybernia

Josef Vojtek

Mefisto se hraje několik let v pražském Divadle Hybernia a nyní se ho dočkají i asijští diváci. Za posledních 20 let se do zahraničí prodala pouze zhruba desítka českých muzikálů a Mefisto je jedním z nich.

“Nápad na tenhle muzikál jsem měl snad už před dvaceti lety, ale teprve v roce 2014 jsem v časných ranních hodinách v jednom baru u Staroměstského náměstí kývl na nabídku, abych napsal scénář muzikálu k 10. výročí otevření Divadla Hybernia. Kdybych v tom baru nebyl, tak muzikál by nikdy nevznikl, Josef Vojtek by za něj nedostal Cenu Thálie a nehrál by se už 3 roky v Divadle Hybernia a neměl by teď premiéru v Koreji! To jsou ty osudové okamžiky, které život kolikráte nasměrují nečekaným směrem,“ popisuje samé začátky Mefista scénárista a režisér Zdeněk Zelenka.

Zdeněk Zelenka Muzikál Mefisto Divadlo Hybernia

Zdeněk Zelenka

Mefisto v Koreji bodoval již před rokem. Tehdy herci a tvůrci Divadla Hybernia vyrazili na mezinárodní muzikálový festival v Daegu a po vyhlašování si Daniel Barták odnesl hlavní cenu za nejlepší herecký a pěvecký výkon. A je to právě on, kdo už na konci dubna odjel do Soulu ladit s hudebníky poslední detaily tohoto velkolepého projektu. Vzhledem k některým změnám je nutná i úprava hudebních čísel.

Daniel Barták s korejskými manažery pracuje dlouhodobě a podílí se s nimi na dalších projektech. „Máme vytvořené dobré vztahy. Jsem velmi rád, že se spolupráce s Mefistem vydařila. Beru to jako satisfakci za velké úsilí, které jsme do toho všichni dali.“, říká autor hudby a je velmi rád, že Mefisto je další české představení uznávané za hranicemi naší země.

Daniel Barták

Daniel Barták

Pracovní povinnosti drží Zdeňka Zelenku zatím u nás, ale představení si nenechá ujít.  „Viděl jsem už na internetu herce, kteří budou v Mefistovi hrát, a musím přiznat, že na mě působili přímo démonicky. Hrají to jejich nejlepší a nejznámější muzikáloví herci a jsem opravdu moc zvědavý, jak budou zahrány role, které v české verzi hrají třeba Pepa Vojtek, Petr Ryšavý či Jan Kříž,“ těší se.

Korejští tvůrci mají v rámci realizace naprosto volnou ruku, takže na jejich interpretaci jsou čeští tvůrci velmi zvědaví. Představení musí odpovídat mentalitě korejského publika, aby diváky bavilo a odcházeli z něj spokojení. „Z informací, které se ke mně donesly, zatím vím kupříkladu to, že příběh zasadili do jiné doby, neodehrává se tedy v renesanční Florencii, jak tomu bylo v mém scénáři. Prostě si od nás koupili hru a tu si dělají po svém,“ prozrazuje Zelenka.

Daniel Barták, Boris Pralovszký, Michal Mückstein, Zdeněk Zelenka Muzikál Mefisto Divadlo Hybernia

Daniel Barták, Boris Pralovszký, Michal Mückstein, Zdeněk Zelenka

„Korejští manažeři hledali muzikál pro své publikum celý měsíc a zhlédli představení z celé Evropy. Vybrali si až v Divadle Hybernia. Mefisto má totiž přesně to, co mají v Koreji rádi, a to atraktivní děj, nadčasovou myšlenku, ale hlavně milostný příběh, ve kterém je humor, napětí, mystika a výrazné melodie. Proto byla zakoupena licence muzikálu nejen pro tuto sezónu. Je to velký úspěch pro Divadlo Hybernia, tvůrce i samotnou hru!“ říká nadšeně ředitel divadla a výkonný producent Michal Mückstein.

Josef Vojtek a Petr Ryšavý Muzikál Mefisto Divadlo Hybernia

Josef Vojtek a Petr Ryšavý

Ivana Korolová a Petr Ryšavý Muzikál Mefisto Divadlo Hybernia

Ivana Korolová a Petr Ryšavý

Josef Vojtek Muzikál Mefisto

Josef Vojtek

Muzikál Mefisto Petr Ryšavý

Muzikál Mefisto

Foto: archiv Divadla Hybernia

Fotoreportáže a galerie
Premiéra FUNNY GIRL s Absolonovou a Zachem již za týden ve Studiu DVA
Aktuální zprávy
Muzikály OSMÝ SVĚTADÍL a POMÁDA na letní scéně Divadla Kalich. Předprodej zahájen (+ koncerty a činohry)
Nosiče
CD muzikálu IAGO je nahráno. Bude obsahovat všechny alternace
U článku nejsou žádné komentáře. Napište svůj názor jako první!