Plzeň

Malou scénu DJKT ovládnou plzeňská strašidla a pohádkové bytosti. Dnes premiéra


Nová pohádková inscenace souboru muzikálu DJKT Plzeňský pověsti, ve které se v nejrůznějších rolích představí Stanislava Topinková Fořtová, Lukáš Ondruš, Radek Antonín Shejbal, Martin Šefl a Kristýna Bečvářová, bude mít premiéru 15. června 2019 od 17 hod. na Malé scéně DJKT.

Čert, hastrman i jiná strašidla z Plzně a blízkého okolí ožijí v zábavném písničkovém pásmu Milana Benedikta Karpíška, aby pobavili a poučili dětského i dospělého diváka.

Plzeňský pověsti

Autorem hudby i libreta k nové inscenaci je plzeňský muzikant Milan Benedikt Karpíšek, který podle svých slov plzeňskou historii miluje a zhudebňování pověstí a bájí z Plzně a jejího okolí se věnuje téměř čtyřicet let. „Pro tuto hru jsem vybíral pověsti či příběhy úzce spjaté s Plzní. Při psaní jsem si zavzpomínal na své dětství, na to jak mluvil můj dědeček a babička, takže se tam objeví i plzeňské nářečí, do kterého herci přidali ještě mírnou nadsázku a celé to vyšlo nejen poučně, ale i nesmírně vtipně. Snažil jsem se, aby písničky byly jednoduché, lehce zapamatovatelné, ale ne prostoduché. Mám rád Plzeň a její příběhy a doufám, že i díky tomuto dílu si budou děti více uvědomovat své kořeny,“ objasňuje svůj záměr Milan Benedikt Karpíšek.

Radek Antonín Shejbal, Lukáš Ondruš

Radek Antonín Shejbal, Lukáš Ondruš

Plzeňský pověsti tak nabídnou divákům smyšlené i zaručeně pravdivé příběhy, pověsti a pověry z historie města Plzeň a jejího nejbližšího okolí, a to v režii herce, zpěváka a pedagoga Juraje Čiernika, pro něhož jsou Plzeňský pověsti režijním debutem v DJKT. „Pověsti jsou zhudebněny velmi roztomilým a barvitým způsobem. Jednoduché, hravé slovní obrazy a přímo legendární pohádková citoslovce dotváří barevnou instrumentací, která nese neobvyklý zvukový zážitek. A proto bych velmi rád podpořil tento skladatelský vklad hravou režií, která nechá vyniknout i kráse plzeňského nářečí,“ vysvětluje režisér a dodává: „S výtvarníkem Alešem Valáškem jsme zvolili barevný, ale střídmý vizuál, který podtrhne poselství jednotlivých příběhů.

Kristýna Bečvářová, Martin Šefl

Kristýna Bečvářová, Martin Šefl

V písničkovém pásmu, které vysvětlí původ „osahaného“ andělíčka u katedrály sv. Bartoloměje, představí plzeňského bezhlavého vojáka nebo napoví, kde Plzeňané mohli narazit na hejkala či hastrmana, účinkují oblíbení členové muzikálového souboru. „Je dobře, že se děti i dospělí mohou pomocí lehce zapamatovatelných písniček setkat s plzeňskou historií a vlastně i plzeňským nářečím, které už pomaloučku zaniká. Vsadím se, že ani spoustu dospělých Plzeňáků neví, jak vznikl třeba takový ‚vošahánek‘ nebo ‚počůránek‘. Celé zkoušení této pohádky v čele s režisérem Jurajem Čiernikem je takovým příjemným zakončením letošní sezóny,“ komentuje své účinkování v inscenaci Stanislava Topinková Fořtová, představitelka Mlynářky a celé řady dalších rolí.

Vstupenky na nejbližší reprízy (29. června a 28. září 2019) můžete zakoupit v pokladně předprodeje Smetanovy sady 16, 301 00 Plzeň, on-line na webových stránkách djkt.eu nebo v síti Plzeňská vstupenka.

Stanislava Topinková Fořtová, Lukáš Ondruš

Stanislava Topinková Fořtová, Lukáš Ondruš

OBSAZENÍ
PLZEŇSKÝ POVĚSTI

Pocestný a další – Lukáš Ondruš
Šenkýř a další – Radek Antonín Shejbal
Kat a další – Martin Šefl
Boženka, Kačenka a další – Kristýna Bečvářová
Mlynářka a další – Stanislava Topinková Fořtová

AUTORSKÝ a TVŮRČÍ TÝM

Hudba a libreto: Milan Benedikt Karpíšek
Instrumentace: Tomáš Karpíšek
Režie: Juraj Čiernik
Hudební nastudování: Dalibor Bárta
Dramaturgie: Pavel Bár
Pohybová spolupráce: Denisa Kubášová
Scéna, kostýmy, projekce: Aleš Valášek
Light design: Antonín Pfleger
Sound design: Radka Kocourková

FOTOGALERIE

Foto Martina Root

Plzeň
INTRO poprvé otřáslo Malou scénou Divadla J. K. Tyla v Plzni
Pozvánky a konkurzy
Náhradní termín konkurzu do muzikálu SOMETHING ROTTEN!
Pozvánky a konkurzy
Konkurz – muzikál Sunset Boulevard
U článku nejsou žádné komentáře. Napište svůj názor jako první!