Aktuální zprávy

Muzikál Atlantida v Divadle Kalich odkryl první tváře v obsazení


Tvůrci úspěšného muzikálu Osmý světadíl přicházejí s dalším hitmuzikálem ATLANTIDA s nejznámějšími písněmi Mira Žbirky. Na dnešní tiskové konferenci v Divadle Kalich představili některé protagonisty sedmi hlavních postav, kteří vzešli z nedávného konkurzu. Podívejte se na známé obsazení, zhlédněte fotogalerii, či si přečtěte rozhovory s tvůrčím týmem.

Písničky jednoho z největších hitmakerů československé pop music bude doprovázet tajemný napínavý příběh skupiny mladých lidí na cestě za dobrodružstvím, která vždy bývá také cestou k poznání sebe sama. Ve skrytu duše se každý z účastníků výpravy vydává hledat něco jiného, postupně se pak místo bájné civilizace odkrývají jejich pečlivě střežená tajemství…

Oficiální plakát

Oficiální plakát

Muzikál Atlantida nabídne dle slov autorů vedle hitů Mira Žbirky a strhujícího děje velkou, energií nabitou podívanou, kterou jsou inscenace režiséra a choreografa Jána Ďurovčíka pověstné. Autory libreta jsou Ján Ďurovčík a oceňovaný slovenský dramatik Peter Pavlac.

OBSAZENÍ

Jerry – Jan Kříž / Petr Novotný
Milan – Tomáš Savka / Michal Pleskot / Zbyněk Fric
Andrej – Oldřich Smysl / Zbyněk Fric / Přemysl Pálek
Martin – Roman Tomeš / Tomáš Löbl
Sofia – Michaela Doubravová / Alžbeta Bartošová
Brejny – Markéta Procházková / Kateřina Steiner Pilecká
Majka – Marie Blahynková / Věra Vodičková
Vícerole dámská – Charlotte Doubravové / Veronika Bošjaková
Vícerole pánská – Juraj Bernáth / Martin Bačkovský

Taneční company – Daniela Lebedová, Martina Ctiborová, Veronika Šlapanská, Pavla Harangová, Adéla Hájková, Gloria Šudomová, Kateřina Görnioková, Tereza Machová, David Schimmer, Václav Procházka, Jiří Minařík, Radek Fišer, Lukáš Prokop, Michal Holík, Karel Jinda, Michal Máša

Stav aktuální k 23.6.2015

INSCENAČNÍ TÝM

Hudba a texty písní – Miro Žbirka
Producent – Michal Kocourek
Režie a choreografie – Ján Ďurovčík
Texty písní – Kamil Peteraj
Libreto – Ján Ďurovčík a Peter Pavlac
Scéna – Martin Černý
Kostýmy – Zuzana Straková
Hudební aranžmá – Lubomír Dolný

Premiéra hitmuzikálu ATLANTIDA se uskuteční 10. září 2015 v Divadle Kalich.

Vstupenky jsou od dnešního dne v prodeji.

FOTOGALERIE – tisková konference

Autorem fotografií je exkluzivně pro Musical.cz Kristýna Junková. Pokud byste fotografie chtěli použít na vašem webu, Facebooku apod., ozvěte se nám na e-mail: redakce@musical.cz. Publikování bez svolení autora je přísně zakázáno.

Rozhovor s producentem a majitelem Divadla Kalich Michalem Kocourkem

Kdy se vlastně zrodil nápad na muzikál s hity Mira Žbirky?
Úplný prapočátek má v mém setkání s Mirem před dobrými šesti lety. Tenkrát šlo jen o pár vět na toto téma, nicméně nápad začal klíčit, protože Miro nebyl proti. Dost nám v tu chvíli, myslím, pomohla dobrá pověst, kterou Divadlo Kalich už mělo. Náhoda tomu chtěla, že zhruba ve stejné době přišel se stejným oslovením v Bratislavě Ján Ďurovčík za Mirovým textařem Kamilem Peterajem. Obě cesty se tedy protnuly a intenzivně jsme na muzikálu Atlantida začali pracovat přede dvěma lety.

Jak byste Atlantidu představil v kontextu ostatních muzikálů Divadla Kalich?
Bude z nich podměrně dost vyčnívat. Půjde zas o něco jiného, vydáváme se jiným směrem. Už z názvu muzikálu je jasné, že scénograficky bude tento titul oříšek pro výtvarníka a podívaná pro diváky, určitě budeme doplňovat technické vybavení divadla o nové efekty. V Atlantidě se samozřejmě bude hodně tancovat, ale ve srovnání s Horečkou sobotní noci nebo Pomádou nepůjde o vyloženě taneční muzikál, náš hlavní zájem bude tentokrát zaměřen na osudy sedmi hlavních postav a pochopitelně písničky Mira Žbirky.

Podle jakých kritérií jste sedm hlavních rolí obsazovali?
Všichni herci, kteří o ně měli zájem, museli projít konkurzem – bez ohledu na to, co mají v Divadle Kalich už odehráno. Nicméně jsem upřímně pyšný na to, jaký herecký tým se nám v uplynulých letech podařilo dát dohromady. Jsou v něm nesmírně talentovaní herci, kteří splňují ty nejvyšší nároky na tento těžký divadelní žánr. Oceňují je odborná veřejnost i široká divácká základna, jíž si u nás v divadle vybudovali. Byl bych sám proti sobě, kdybych nevyužíval energie a profesionality, které do každého představení přinesou.

Rozhovor s autorem hudby a textů Miro Žbirkou

Co vám poprvé prolétlo hlavou, když jste uslyšel oslovení, zda by vaše písničky mohly doprovázet muzikálový příběh?
Říkal jsem si, že bude zajímavé slyšet vlastní skladby v rámci nějakého příběhu, vlastně je tak trochu i vidět očima někoho jiného. Určitě je to něco, co jsem ještě nezažil. Jsem sám v očekávání a zvědavý.

Co vás přesvědčilo, abyste souhlasil?
Věděl jsem, že lidé, kteří mě oslovili – Michal Kocourek a Ján Ďurovčík, jsou zkušení profesionálové ve svém oboru. Byl jsem se podívat na některé z jejich předchozích produkcí a viděl jsem, že vše funguje, jak má. Trvalo téměř dva roky, než jsme se od prvního nápadu přesunuli k realizaci, a vlastně se docela těším, až uvidím na divadelních prknech, co Janko Ďurovčík vymyslel a pak s celým týmem reálně vytvořil.

Jaký to pro vás asi bude pocit – slyšet vlastní písničky, které zpíváte, v podání muzikálových interpretů?
Slyšel jsem, že na castigu bylo hodně talentovaných lidí. Nejde jen o zpěv, který je důležitý pro mě, ale součástí muzikálu jsou i taneční čísla, takže herec musí být vážně všestranný. Bude to zvláštní pocit vidět mladé herce-zpěváky interpretovat moje skladby, doufám, že jim nebude dělat slovenština v písních problémy, a budu jim držet palce. Asi budu i za ně trochu nervózní.

Rozhovor s režisérem, choreografem, spoluautorem libreta Jánem Ďurovčíkem

V čem se pro vás osobně liší příprava muzikálu Atlantida od předešlého Osmého světadílu?
Časem, který oba projekty dělí, i zkušenostmi, které jsme mezi tím nabrali. A také zase o pořádný kus větším pocitem zodpovědnosti – vůči autorovi písní, producentovi i vůči očekáváním, která se na moje inscenace v Divadle Kalich v průběhu let nabalují.

Atlantida je vaším už třetím hitmuzikálem. Kromě elánovského Osmého světadílu jste s Petrem Pavlacem připravili Čajočky z písní Petra Nagye, které si na Slovensku po tři sezóny držely post nejúspěšnějšího muzikálu. Nehrozí vám opakování se?
Opakovat se za žádnou cenu nesmíme. Samozřejmě že před námi v případě Atlantidy znovu stojí úkol přijít zase s něčím novým, respektive zvolit jiný přístup, jiný pohled. V Osmém světadílu jsme se volně inspirovali Dumasovou Dámou s kaméliemi, nyní přicházíme s originálním příběhem bez přímé předlohy v literatuře. Je pro muzikálový žánr netypické, že Atlantida nebude mít ústřední dvojici či jednoho ústředního hrdinu, nýbrž sedm vyrovnaných hlavních rolí, sedm zajímavých hereckých úkolů.

Jaké to je, stát na začátku práce na příběhu budoucího muzikálu a mít před sebou ten nepřeberný počet hitů?
Neexistuje na to jednotný klíč, nebo ho alespoň já neumím pojmenovat. Je to prostě otázka tvorby, která je pro mě neskutečně příjemným pocitem. Prvotně mě zkrátka musí něco napadnout a pak průběžně napadat. Přičemž nápady přicházejí kolikrát velmi nahodile, třeba když pracuji na úplně jiném titulu. Například v těchto týdnech zkouším v Bratislavě muzikál Jesus Christ Superstar a už několikrát se mi během přípravy stalo, že mě něco inspirovalo k Atlantidě. Ale nikdy bych si k hitmuzikálu nesedl dřív, než důkladně poznám kompletní tvorbu zvoleného interpreta. Zdaleka nejen hity, o něž ve výsledku samozřejmě jde především, ale i písně, které tak frekventované nejsou. Pamatuji si, že jsem tím překvapil jak Petra Nagye, tak Elány, a také tvorbu Mira Žbirky mám, troufám si říct, naposlouchanou celou. Zařazením nějaké méně známé písně potom můžeme překvapit i diváky.

Miro Žbirka se vyjádřil, že své písně vkládá do vašich rukou s absolutní důvěrou. Není to ještě víc zavazující, než kdyby stopoval každý váš tvůrčí krok?
Ale tahle bezmezná důvěra by nenastala, kdyby nebylo Osmého světadílu. Pro mě jde o ideální model spolupráce a musím věřit, že to Mirovi nezkazím.

Atlantida má po konkurzech na sedm hlavních rolí, do nichž jste vybrali herce, kteří s vámi už spolupracovali na předešlých (nejen) pražských titulech. Mají šanci se do této elitní party probojovat nové tváře?
Rozhodně nejde o nějakou uzavřenou skupinu, to by byl velký omyl. Při obsazování postupujeme ve spirále. Vždycky si na každou roli vyberu jednu jistotu – herce, kterého znám, vím, jak pracuje, vím, co dokáže. A k němu do alternace hledám stejně tak kvalitního představitele, ale pro mě novou nebo méně známou tvář, které dáváme šanci. Projděte si zpětně obsazení čtyř inscenací, které jsem v Divadle Kalich nastudoval, a v každé najdete nová jména přiřazená k těm zavedeným. Ať už někoho objevíme na konkurzu, nebo se třeba svou pílí vypracují k rolím kolegové, kteří do té doby hráli v company.


Aktuální zprávy
Muzikál ROBIN HOOD se vrací na repertoár Divadla Kalich
Aktuální zprávy
Muzikál Janka Ledeckého IAGO zná své české obsazení
Praha
“Mary Poppins” v Divadle Hybernia vystřídá “Zorro”, “Antoinetta” se odkládá
 • janule

  Ja nevim, na samotny muzikal bych se tesila – ale kde jsou ta nova jmena? prijde mi, ze Kalich toci stale ty same herce dokola a dokola…


 • tokka

  Tak nova je urco Verka Vodickova. To je super. Me tam teda moc chybi Honza Tenkrat. Po Horecce je to muj velky favorit. Jinak ok.


 • tonda

  Četla jste to pořádně? Teď teprve budou k těmhle hercům vybírat alternace. To znamená, že nová jména mohou přijít. A nevím, proč by v každém novém muzikálu měla být úplně nová jména, když se v předchozích dílech osvědčila. Tihle všichni předvedli už v minulosti kvalitu, tak proč by neměli dostat další práci? Já v tom opravdu nevidím problém, naopak se na jejich výkony opět těším.


 • Mikeš

  Tak vlastně chybí na roli Andreje alternace – tam by mohl být Jan Tenkrát, v roli Milana by se mohl objevit Zbyněk Fric a jako druhá Brejny Vendula Příhodová a byly by hlavní role komplet, ne?
  A teď se bude vybírat company. :-)


 • Bidnik

  Mne jako divakovi stale stejna jmena nevadi, vzhledem k tomu, ze jsou to mozna nejlepsi muzikalovi herci v Praze, nemam duvod postradat nove tvare. Jako podnikatel bych si taky vybral do noveho projektu sve firmy lidi, se kterymi mam skvele zkusenosti z predeslych projektu :-)


 • Havran

  Většina divadel má svůj stálý soubor, který čas od času doplní, prostřídá. Je zajímávé, že to samé je třeba v Brně a k tomu nikdo necekne ani Ň ! I když je pravda, že mě Doubravová (ta je děsná), Kříž (ten je aspoň skvělý) a spol už také moc v každém díle “nebaví”. Ale měřme stejným metrem.


 • tonda

  Naprostý souhlas s Bidnikem, jakou by měla logiku rovnice, čím jsem lepší, tím méně bych měl dostávat práce, protože jsem okoukaný? Nesmysl a v Kalichu to dělají dobře. Obzvlášť pan Ďurovčík, docela se mi líbí taktika, vezmu si do každé role herce, kterému věřím, a pak zkouším alternaci, která může přinést něco nového.


 • Nick

  Škoda, že Bartošová a Doubravová obsadily jednu roli. V Horečce jsem se jim úspěšně vyhnul, tady už se to asi nepovede :(


 • Jane

  Mam stejne pocity, Nicku :))))))))


 • Ema

  Souhlasím s tím, ze když se někdo osvědčí, není důvod mu nedat další práci :) jsem zvědavá na další alternace :)


 • alenka

  Souhlas s Mikesem. K Savkovi Frice ke Smyslovi Tenkrata a k Prochazkove Katku Steinerovou. Ta dlouho nehrala.


 • Mikeš

  alenka: To je fakt, Katka Steinerová by tam byla určitě skvělá. Divím se, že nebyla jmenovaná mezi prvními. Ale Vendula Příhodová má parádní hlas, taky by si zasloužila pěknou roličku. No, necháme se překvapit. Aby pak všechno v tom zbytku alternací nebylo jinak. Taky nevím, proč to nemůžou oznámit najednou.


 • Adam

  Až na roli Sofie super obsazení. Uvidíme alternace a další role.


 • Terez

  No.. to jsme nikdo nečekali..prostě kalichovští,…ale velké překvapení je Věrka Vodičková, je skvělá :)


 • Monika

  Obsazeni me prekvapilo u nekterych dam. Ale jsem opravdu rada za Tomase Savku, Marketu Prochazkovou, Marii Blah. a Honzu Krize. A nevite, zda Tomas a Marketa budou mit alternaci?


 • Mikeš

  Můžu se zeptat, kdy bude známý zbytek obsazení? Nechápu, proč tři role jsou stále v utajení. Přeci pan režisér musí mít jasno už od konkurzů.


 • moni

  videla jsem sl.Prochazkovou v tajemstvi,excelentni vykon.


 • MartinJakl

  Nevím proč by měli měnit herecké obsazeni v Kalichu kdyz disponuje ne sice celebritama,ale za to kvalitnimi herci napřiklad Market Prochazkova umi zaspivat cokoli a ma skvelou barvu hlasu.tak proč zmenu:-)


 • Iveta

  Na každou novou operu v Národním se taky nedělají konkurzy. Nejlepší je mít svůj divadelní soubor,který je daný a z něho obsazovat role, popřípadě někoho doplnit. Nevim,proč u nás, a to v muzikálu především, se pořád dělají konkurzy. Stejně si každý režisér obsadí svoje koně. I mladý začínající, pokud se snaží,mohou zaujmout uplně jinak,než u neobjektivních konkurzů. A já třeba až na Doubravovou nemám s hercema z Kalichu problém.


 • EdwardHyde

  Že by to bylo třeba proto, že souborové divadlo má s každým členem smlouvu a musí mu platit určitou finanční částku, i když ten měsíc nehraje? Je jednoduší uzavřít smlouvu na představení s přesně ujednanou částkou za představení atd. a nemuset platit nic navíc.