Aktuální zprávy

Ceny Thálie přichází s vítanými změnami + nominace v “muzikálové” kategorii


Ceny Thálie vyhlašuje a pořádá od roku 1994 Herecká asociace, nezávislá profesní odborová organizace výkonných umělců s působením na území České republiky. Letos se budou udělovat po šestadvacáté, a to v sobotu 5. října od 20 hodin, opět v historické budově Národního divadla v Praze, pod záštitou Ministra kultury České republiky. Ceremoniál bude v přímém přenosu vysílat Česká televize na programu ČT 1 a uvádět ho bude Václav Moravec.

V letošním roce dochází v tradičním schématu udílení Cen Thálie k několika změnám. 

Výroční Ceny Thálie se tradičně udělují ve 4 kategoriích – v činohře, v opeře, v oboru tance a jiného pohybového divadla a v oboru muzikálu, operety a jiných hudebnědramatických žánrů. K dosavadním čtyřem kategoriím přibývá pátá, ve které budou oceňovány mimořádné umělecké jevištní výkony v oboru alternativního a loutkového divadla.

Rozhodování o udělení cen za mimořádné jevištní umělecké výkony bude v každé kategorii nově svěřeno výhradně odborným porotám. Odborné poroty sestávají ze tří až třinácti členů, které jmenuje a odvolává prezidium Herecké asociace. To jmenuje členy odborných porot vždy pouze na jedno hodnocené období, a budou se pravidelně měnit.

Členové odborných porot poté v den předávání Cen Thálie rozhodnou v tajném hlasování za účasti státního notáře a zástupce herecké asociace o laureátech Ceny Thálie.

Zásadní novinkou je změna hodnoceného období. Počínaje divadelní sezónou 2019/2020 totiž nastupuje namísto kalendářního členění, členění podle divadelních sezón, přesněji v rozmezí od 1. června předcházejícího roku do 31. května roku, ve kterém se ceny udělují.

Členové odborné poroty pro kategorii muzikál, opereta a jiné hudebnědramatické žánry pro divadelní sezónu 2019/2020 jsou: Pavel Bár, Zdeněk Barták (předseda), Milan Bátor, Radek Janda, Oldřich Kříž, Jiří Landa, Ludmila Machytková, Jolana Nováková, Miroslav Ondra, Michael Prostějovský a Vítězslav Sladký.

Pro přechodné období Cen Thálie ročníku 2018 tedy platí, že odborné poroty hodnotí výkony v období od 1. prosince 2017 do 31. května 2019.

Kompletní přehled nominací v kategorii Muzikál, opereta nebo jiné hudebnědramatické žánry s oficiálním odůvodněním Herecké asociace za období 1. prosince 2017 do 31. května 2019

Schválila odborná porota ve složení: Zdeněk Barták (předseda), Pavel Bár, Jiří Horký, Eduard Krečmar, Ivan Misař, Jolana Nováková, Michael Prostějovský, Vítězslav Sladký a Ivan Zelenka.

ŽENY

MICHAELA GEMROTOVÁ

Role: Eva Maria Duarte de Péron
Název inscenace: Evita
Jihočeské divadlo České Budějovice

Michaela Gemrotová (Foto: Petr Zikmund)

Michaela Gemrotová (Foto: Petr Zikmund)

Postava Evity patří jednoznačně k pěvecky i herecky nejnáročnějším muzikálovým rolím. Michaela Gemrotová zvládla vypjaté pěvecké party excelentně, jejímu zpěvu nechyběla lehkost. Herecky prošla během představení emocionálně z polohy chudé začínající herečky až po první dámu a ikonu argentinského lidu přirozeně a bez patosu.

MARTINA ŠNYTOVÁ

Role: Reno Sweeney
Název incenace: Děj se co děj (Anything Goes)
Národní divadlo moravskoslezské Ostrava

Martina Šnytová (Foto: Kristýna Junková)

Martina Šnytová (Foto: Kristýna Junková)

Martina Šnytová patří k nejtalentovanějším operetním a muzikálovým herečkám ostravského souboru. Zazářila již v mnoha velkých rolích. Obrovský prostor dostala také jako Reno Sweeney v muzikálu Děj se co děj. A je opět báječná. Skvěle zpívá, tančí, stepuje… Plně profesionálním výkonem baví a uchvacuje publikum od začátku až do konce představení.

STANISLAVA TOPINKOVÁ FOŘTOVÁ

Role: Paní Lovettová
Název inscenace: Sweeney Todd – Ďábelský lazebník z Fleet Street
Divadlo J. K. Tyla Plzeň

Stanislava Topinková Fořtová (Foto: Martina Root)

Stanislava Topinková Fořtová (Foto: Martina Root)

Role paní Lovettové patří k dalším úspěchům Stanislavy Topinkové na plzeňské scéně. Její postava má vývoj, od humorné nadsázky plynule přechází k temnému hororu, v nějž se představení postupně mění. Její milostné vyznání k Toddovi „By the Sea“ patří k vrcholům celého muzikálu. Neuvěřitelně citlivě zahraná „temná“ postava dává inscenaci působivý rám.

MUŽI

JAN CINA

Role: Princ
Název inscenace: Malý princ
Divadlo Studio DVA Praha

Jan Cina (Foto: Václav Beran, Divadlo Studio DVA)

Jan Cina (Foto: Václav Beran, Divadlo Studio DVA)

Mladý a všestranně disponovaný Jan Cina je v této hravé a poetické komorní inscenaci jediným hercem na scéně, přesto svým nasazením, zdařilým zvládnutím široké škály divadelních vyjadřovacích prostředků včetně náročného zpěvního partu diváky naplno vtahuje do děje a díky jeho výkonu pozornost ani na chvíli neupadá. Z představení tak vytváří skutečný divadelní zážitek.

VOJTĚCH DYK

Role: Sherlock Holmes / Sir Arthur Conan Doyle
Název inscenace: Legenda jménem Holmes
Hudební divadlo Karlín Praha

Vojtěch Dyk (Foto: David Kraus, archiv HDK)

Vojtěch Dyk (Foto: David Kraus, archiv HDK)

Charismatický Vojtěch Dyk nalezl pro svoji dvojroli legendárního detektiva i jeho neméně slavného autora správnou míru stylizace, s lehkostí sobě vlastní zvládá jak herectví, tak zpěv velkého rozsahu – včetně jódlování. Během představení téměř neopustí jeviště a po celou dobu je bezprostřední, zábavný a přesvědčivý.

JOZEF HRUŠKOCI

Role: Sweeney Todd
Název inscenace: Sweeney Todd – Ďábelský lazebník z Fleet Street
Divadlo J. K. Tyla Plzeň

Jozef Hruškoci (Foto: Martina Root)

Jozef Hruškoci (Foto: Martina Root)

Dlouhodobě vynikající Jozef Hruškoci na sebe strhujícím způsobem upozornil v herecky a pěvecky mimořádně obtížné titulní postavě „ďábelského“ lazebníka Sweeneyho Todda. V inscenaci s působivou hororovou atmosférou hraje svoji roli autenticky, uhrančivě, je dostatečně děsivý a v průběhu představení vytváří úchvatnou proměnu nešťastného muže v zoufalého vraždícího šílence.

Širší nominace

Dasha – za roli Ody Mae Brownové v muzikálu Duch /Ghost The Musical/ (Divadlo J. K. Tyla Plzeň)
Vanda Hauserová – za roli Edith Piaf v muzikálu Edith Piaf: Dnes nechci spát sama (Divadlo Kampa Praha)
Zdena Herfortová – za roli Peggy Whiteové v muzikálu Poslední loď (Městské divadlo Brno)
Hana Holišová  – za roli Dámy z jezera v muzikálu Monty Python‘s Spamalot (Městské divadlo Brno)
Viktória Matušovová  – za roli Susan Lawrencové v muzikálu BIG (Městské divadlo Brno)
Michaela Nosková – za roli Valencie v operetě Veselá vdova (koprodukce Hudební divadlo Karlín Praha a  Divadlo J. K. Tyla Plzeň)
Jitka Sedláčková – za roli Florence Foster Jenkinsové v hudební komedii Je úchvatná! (Divadlo Na Jezerce Praha)

Miloslav Frýdl – za roli Billyho Elliota v muzikálu Billy Elliot (Divadlo J. K. Tyla Plzeň)
Pavel Klimenda  – za roli Josefa v muzikálu Josef a jeho úžasný pestrobarevný plášť (Divadlo J. K. Tyla Plzeň)
Michael Kluch – za roli Freddieho Mercuryho v muzikálové show Freddie (Divadlo Radka Brzobohatého Praha)
Ladislav Kolář – za roli Jackieho Whitea v muzikálu Poslední loď (Městské divadlo Brno)
Josef Moravec – za roli Caramella v operetě Noc v Benátkách (Divadlo F. X. Šaldy Liberec)
Roman Tomeš – za roli Bergera v muzikálu Vlasy (Divadlo Kalich, Praha)
Tomáš Vaněk – za roli Jona v muzikálu Tick, Tick… BOOM!  (Produkční spolek art4rent v Divadle Na Prádle Praha)


Aktuální zprávy
Pražská konzervatoř uvede nový český původní muzikál Závišův kříž
Aktuální zprávy
Soutěž ČESKO ZPÍVÁ 2020 má své vítěze
Aktuální zprávy
Pokračování muzikálu MAMMA MIA! přichází do kin (+ soutěž)
U článku nejsou žádné komentáře. Napište svůj názor jako první!