Brno

“Zorro” přichází do Brna v rytmu flamenca


Slavná postava Zorro mstitele už je tu s námi v různých literárních, filmových a seriálových verzích necelé století, konkrétně od roku 1919, kdy se zrodil v hlavě spisovatele Johnstona McCulleyho. Přesto se nedočkal žádného výraznějšího divadelního zpracování a tak, slovy dramaturga Jana Šotkovského, narazili producenti muzikálu „Zorro“ v roce 2008 v Londýně, kdy se navíc téma podařilo spojit s hudbou temperamentních Gipsy Kings, na nevytěžený zlatý důl. Jaký bude „Zorro“ v české premiéře na Hudební scéně Městského divadla Brno? To zjistíte jak z přepisu tiskové konference, tak z pár bonusových, i mírně zákulisních fotografií Petra Marka.

Příběh tvůrců Stephena Clarka, Helen Edmundsonové a známého hudebního aranžera Johna Camerona vychází z novely Isabel Allendeové „Zorro – Legenda začíná“ a jak český název novely napovídá, jedná se vlastně, jak se v dnešní době hezky komiksově a filmově říká, o „prequel“, neboli o děj předcházející známým událostem. Hlavní hrdina v něm ještě není zachráncem a mstitelem, nýbrž floutkem a kouzelníkem, užívajícího si života s potulnými cikány a jen okolnosti, díky prosbě kamarádky z dětství, ho donutí stát se hrdinou. To vše podtrhuje lehká komediální nadsázka, ačkoli o napínavé momenty rozhodně nebude nouze. I proto se hlavní postava stala velkou výzvou pro mladého Lukáše Janotu bez alternace (jeho understudy je velký objev konkurzů Robert Urban).

Z floutka Diega...

...se stává Zorro mstitel. (Lukáš Janota)

Inscenace bude na poměry MdB netradičně uvedena s half-playbackem nahraným rodilými muzikanty, nehledejte však za tím žádné úsporné opatření, byla to jedna z podmínek zastupující agentury. Jelikož je ale režisér Petr Gazdík jasným zastáncem živého hraní, dovolil si milý kompromis. Nahrávka je použita, doplňuje ji ale kytarista zapojený do děje (temperamentní flamencový kytarista Dario – podle tvůrců  opravdový borec – nebo Petr Vít) a hned dva trumpetisté (Hubert Ratschker a Tomáš Prokop). (Možná si vzpomenete, že podobným způsobem na half-playback s velmi výraznou živou bicí sekcí byl v minulosti na Hudební scéně uveden původní muzikál „Odysseia“.)

Viktória Matušovová (Luisa)

Ladislav Kolář (Starý cikán) s dětmi

Lukáš Janota (Zorro) a Johana Gazdíková (Luisa)

Zajímavý určitě bude i určitý jazykový český klíč k muzikálu, který překladatelé Petr Gazdík s Janem Šotkovským zvolili. Jelikož muzikál využívá největší hity slavných Gipsy Kings, například „Bamboleo“, “Djobi Djoba“, či „Baila Me“ jedná se tedy částečně o „hit-muzikál“ či „jukebox muzikál“- jak chcete.  Což je u tohoto titulu vyřešeno šalamounsky: Část písně bude většinou česky, aby se neztratil příběh, následně se ale „přepne“ do španělštiny, čímž se neztratí kouzlo tohoto muzikálového sub-žánru a můžete si v rytmu „flamencové rumby“ v temperamentních choreografiích Lucie Holánkové, nebo při pohledu na scénografii Aleše Valáška klidně i zazpívat.

Muzikálu nebude chybět temperament.

Svetlana Janotová (Inez)

O "Zorrovi" navzdory technickým problémům při zkouškách zasvěceně vyprávěli dramaturg Jan Šotkovský a režisér Petr Gazdík.

Společná fotografie části inscenačního a hereckého týmu: (zleva) choreografka Lucie Holánková, kostýmní výtvarnice Veronika Hindle, Robert Jícha (Ramón), Johana Gazdíková (Luisa), Lukáš Janota (Diego/Zorro), Svetlana Janotová (Inez), režisér Petr Gazdík, dramaturg Jan Šotkovský, asistent režie Milan Němec (zároveň García), asistentka režie Anna Marie Formánková

Ačkoli už má inscenace za sebou veřejnou generálku a několik předpremiér, Městské divadlo Brno na „Zorrovi“ zkouší ve světě osvědčený model bloku předpremiér – „previews“, kdy se sice večer odehraje představení, ale inscenace je stále v přípravách a premiérová „press night“ bude až tuto sobotu 16. března 2013. (Tento přístup v podobném rozsahu byl uplatněn třeba při pražském uvedení CATS, o těch brněnských si povíme něco příště, nebo částečně v dnešní době i v Hudebním divadle Karlín.) Přístup je výhodný v tom, že inscenace v premiéře jde před novináře a samozřejmě hlavně vás, diváky, již usazená a Petr Gazdík doufá, že i ansámbl si temperament inscenace bude užívat a dosáhne se správného španělského „maňana“. I proto prosí Petr Gazdík první diváky o jistou shovívavost, zdá se však, že vstup “Zorra” na scénu je velkolepý už teď.

 

Zorro a jeho efektní odchod

Minifotobonus z pauzy zkoušek na závěr:

Ivana Vaňková (Inez)

Viktória Matušovová (Luisa)

Aktualizované obsazení a tvůrčí tým muzikálu “Zorro”

Diego/Zorro: Lukáš Janota/ Robert Urban (understudy)
Luisa: Johana Gazdíková / Viktória Matušovová
Inez: Svetlana Janotová / Ivana Vaňková
Ramón: Robert Jícha / Dušan Vitázek
García: Milan Němec / Tomáš Sagher
Starý cikán, Don Alejandro: František Horáček / Ladislav Kolář
Joaquín, kytarista: Dario / Petr Vít
Trumpetista 1: Hubert Ratschker
Trumpetista 2: Tomáš Prokop
Company: Kateřina Falcová / Barbora Chybová / Kateřina Klečková / Janika Kolářová / Nikol Kotrnetzová / Hana Kubinová / Sára Milfajtová / Barbora Remišová / Kateřina Slezáčková / Zuzana Smijová / Robert Urban / Ondřej Bábor / Jan Brožek / Patrik Havelka / Dominik Hybler / Lukáš Jedlička / Karel Korsa / Pavel Lhotský / Marek Ouda / Robert Rozsochatecký
Swing: Vendula Hudcová / Monika Králová / Markéta Lánská / Martin Dobíšek / Radek Hub / Pavel Režný

Děti: Karolína Burešová, Kateřina Kolčavová, Kristýna Kučerová, Veronica Vítová, Dominik Brychta, Lubormír Hrdlička, Jakub Rejman, Petr Šimčák

Autor: John Cameron, Stephen Clark, Helen Edmundson, Isabel Allende
Režie: Petr Gazdík
Asistent režie: Milan Němec, Anna Marie Formánková
Překlad: Petr Gazdík, Jan Šotkovský
Kostýmy: Veronika Hindle
Dramaturg: Jan Šotkovský
Scéna: Aleš Valášek
Hudební nastudování: Dan Kalousek
Korepetice: Lenka Císařová, Monika Jakubíčková
Choreografie: Lucie Holánková
Asistent choreografie: Simona Lepoldová
Vokální příprava: Karel Škarka
Asistent režie – děti: Jana Gazdíková
Bojové scény: Josef Jurásek

Autorem fotografií z tiskové konference, zkoušek a prvních představení “Zorra” je exkluzivně pro Musical.cz Petr Marek. Pokud byste fotografie chtěli použít na vašem webu, Facebooku apod., ozvěte se nám na e-mail redakce@musical.cz. Publikování bez svolení autora je přísně zakázáno!


Brno
Přání se plní v Brně – premiéra muzikálu Big (recenze)
Aktuální zprávy
Letní muzikálové produkce – VELKÝ PŘEHLED
Nosiče
Představení nové české nahrávky klasického muzikálu “Šumař na střeše”
 • Bára

  Ahoj :) Jen taková menší technická.
  Slušelo by se myslím doplnit do role Zorra i understudy Robert Urban, který byl mimochodem včera skvělý! A také děti: Karolína Burešová/Kateřina Kolčavová/Kristýna Kučerová/Dominik Brychta/Lubomír Hrdlička/Jakub Rejman/Petr Šimčák/Veronica Vítová
  A ještě bych ráda poukázala na chybu v popisu fotky. U páté fotky zvrchu nehraje Johanka Inez, nýbrž Luisu, asi se to stalo nedopatřením :)


 • Ondřej Doubrava

  Báro, díky, obsazení jsem původně updatoval ze starší verze obsazení, co už byla v systému a i přes důkladnější kontrolu mě nenapadlo, že tam Robert Urban uveden není. Už je vše doplněno a opraveno. Na druhou stranu, v článku samotném byl od začátku. ;-) A je moc dobře, že v Brně je hezká tradice, tak i když je člověk jen understudy, tak má jistotu, že si tu velkou roli zahraje poměrně brzy.


 • Bára

  Ondro, nemáš vůbec za co:)
  On není uveden ještě ani na stránkách, ale snad to dříve či později napraví:) Jinak chystáš se na premiéru nebo až na nějakou z repríz? A ano, je fajn, že si to mohl zahrát ještě v previous, nevím zda to bylo tak úplně v plánu, nebo to byl dramaturgický záměr, kdo ví… :))


 • Ondřej Doubrava

  Tak on Petr o undrstudy vždycky mluví, že si to musí vyzkoušet, čili jim dává zkoušky zvlášť a tak, takže s nimi od začátku počítá. Pokud vše vyjde (teď se to domlouvá), měli bychom být na premiéře, ale recenzi z jistého spřízněného kvítkařského důvodu nebudu psát já. ;-)


 • Zdeněk

  hmmm… takže se na ni zase bude čekat půl roku a pak to dostane za 30%?

  a k tomu obsazení… Dalibor Buš v tom nehraje…


 • Ondřej Doubrava

  Zdeňku, vaše strohé podněty posledních dní nás docela namotivovaly tak, že jsme toho premiérového Zorra začali plánovat prakticky hned, tak se nechte překvapit, jak jsme to naplánovali. :-) Případně nejsme jedinou variantou v ČR, kterou můžete využívat.


 • krista

  je to SENZACE!!! výkony bomba, velkolepá scéna a kostýmy, prostě show na světové úrovni. Už jsem si zamluvila listky a jdu podruhé!!!

  BOMBA!!!

  Děkuji MDB a tvůrcům za skvělý zážitek!!!

  Jste nejlepší!!!


 • candie254

  Já jsem zas tak nadšená neodcházela. Sice je to na dobré úrovni, ale Mdb má rozhodně na víc a uvádí daleko lepší muzikály. Hlavním problémem byl pro mne asi slabý příběh, ale tak s tím se nedalo nic dělat. Výkony byly skvělé, poprvé v životě jsem měla pocit, že vidím muzikál Ivanky Vaňkové, ta zde vynikla naprosto nejvíce. Understudy Robert Urban mi do role sedl typově, ale zpěvem občas pokulhával. Celkově mi přišlo, že herci nejsou na tento způsob muzikálu zvyklí, takže jim to občas ujelo (i Dušanovi ;) ). Ale na druhou stranu tento muzikál stál hlavně na tanci, což se povedlo naplnit do puntíku. Velmi dobrá choreografie! Každopádně určitě vyrazím znova, abych viděla i alternace :)


 • Thomas

  Ondřej Doubrava: Máš pravdu, na sousedním webu už recenze je. Díky za upozornění.


 • Ondřej Doubrava

  Thomas: A unás už se také rýsuje…


 • Zdeněk

  nedělní Zorro byl prostě dokonalý všichni podali výborné výkony teda až na Urbana


 • Sukie

  Zorro je krásný. Opět se to MdB velmi povedlo, i přes to, že je to hodně jiný typ muzikálu, než to na co jsou herci i diváci v Brně zvyklí. ;)
  Někdo tu chválil Ivanku Vaňkovou, já viděla její alternaci a Svetlanka je vynikající!!! Nejen ona i všichni podávají skvělé výkony, velmi mile mě překvapil Lukáš Janota, který byl výborný ;)


 • Clear

  Já viděla v roli Inez obě a byly dokonalé ! Nejlepší muzikál jaký znám :)