Brno

Muzikál MEDICUS přichází do Brna


Muzikál MEDICUS, podle bestselleru Noaha Gordona Ranhojič, přichází do Brna. Česká premiéra se uskuteční 22. října 2022 na Hudební scéně Městského divadla Brno v režii Stanislava Moši a překladu Zuzany Čtveráčkové.

Dechberoucí příběh o touze umět pomáhat

Historické období mezi 8. a 13. stoletím se v islámu označuje jako zlatý věk. Zatímco Evropa procházela temným středověkem, bojovala proti různým nájezdům a teprve se v ní ustalovaly budoucí národy, na Dálném východě probíhal obrovský vědecký, ekonomický a kulturní rozkvět. Mezi lety 980 a 1037 zde žil slavný učenec Avicenna (známý též jako Ibn Síná), jehož dílo kromě filozofie a medicíny obsahuje spisy o astronomii, alchymii, geografii a geologii, psychologii, teologii, logice, matematice, fyzice a poezii. Avicenna byl dvorním lékařem vládce a dodnes je označován za duchovního otce moderní medicíny. Ve své praxi navazoval na antické učení Hippokratovo, Aristotelovo i Galénovo a jeho nejznámější spis Kánon medicíny (1030) byl nejdůležitějším pramenem o lékařské vědě až do počátku 17. století.

Medicus, muzikál, Městské divadlo Brno, MdB, Medikus

Medicus – vizuál – Městské divadlo Brno

A právě za touto nepřehlédnutelnou historickou postavou se vydává i mladičký Rob Cole, který touží po co nejpřesnějším vzdělání v oblasti medicíny. Rob ještě v dětství přijde vinou špatné, respektive téměř žádné lékařské péče o svou rodinu, a proto se rozhodne svůj další život zasvětit cestě za poznáním, na jejímž konci je touha umět pomáhat nemocným lidem, jak jen dosavadní znalosti a zkušenosti umožňují. Vydá se tedy na dlouhou pouť z Anglie do perského Isfahánu, kde lze takového vzdělání dosáhnout, cestou se ovšem musí vzdát své víry a vydávat se za žida, aby mu bylo toto studium umožněno. Vedle vzdělání je mu ale nakonec odměnou i setkání s životní láskou v postavě dívky jménem Mary Cullenová.

Medicus, muzikál, Městské divadlo Brno, MdB, Medikus, Esther Mertová, Richard Pekárek

Esther Mertová, Richard Pekárek (Medicus – Městské divadlo Brno)

Příběh, v němž dochází k prolínaní historických postav s postavami fiktivními, pochází z pera amerického autora Noaha Gordona. Celosvětový bestseller vyšel v roce 1987, v českém jazyce je známý pod názvem Ranhojič a stojí na začátku románové trilogie o lékařské dynastii Coleových, která pokračuje romány Šaman (1992) a Lékařka (1995). Do širšího povědomí se dostal i díky německému filmu Philippa Stölzla z roku 2013, kde hrál roli islámského lékaře Ben Kingsley.

Medicus, muzikál, Městské divadlo Brno, MdB, Medikus, Libor Matouš

Libor Matouš (Medicus – Městské divadlo Brno)

Kniha se stala inspirací pro španělské autory, kteří v roce 2018 uvedli v divadle Nuevo Apolo v Madridu premiéru muzikálu El Médico. Nápad zpracovat tuto látku pro hudební divadlo vznikl v hlavě hudebního skladatele Ivána Macíase, který spolu s producentem Pablo Martínezem kontaktoval Michaela Gordona, syna a agenta spisovatele. Ten byl po poslechu několika prvních hudebních ukázek natolik nadšený, že se rozhodl autory spojit přímo se svým otcem. I toho Macíasova hudba okamžitě přesvědčila, a proto udělil svolení svůj román do muzikálové podoby zpracovat. Muzikál se stal ve Španělsku okamžitě veleúspěšným titulem.

Medicus, muzikál, Městské divadlo Brno, MdB, Medikus, Kristýna Daňhelová

Kristýna Daňhelová (Medicus – Městské divadlo Brno)

Iván Macías byl v lednu letošního roku se svým týmem hostem na slavnostní světové premiéře muzikálu Sněhurka a já v Brně. A po této návštěvě padlo definitivní rozhodnutí, že českou premiéru muzikálu Medicus uvede právě Městské divadlo Brno v režii Stanislava Moši. O český překlad se postarala Zuzana Čtveráčková, o hudební nastudování Dan Kalousek a František Šterbák, jeviště ožije ve scénografii Christopha Weyerse a v kostýmech Andrey Kučerové.

Medicus, muzikál, Městské divadlo Brno, MdB, Medikus

Medicus – Městské divadlo Brno

V hlavní roli se můžete těšit na Libora Matouše nebo nového člena souboru Richarda Pekárka, jeho osudovou ženu si zahrají Kristýna Daňhelová nebo Esther Mertová, prvního učitele, bradýře Crofta Stanislav Slovák nebo Jakub Uličník, v postavě perského mudrce se budou střídat Ladislav Kolář nebo Igor Ondříček a v roli Šáha uvidíte Aleše Slaninu nebo Dušana Vitázka.

Medicus, muzikál, Městské divadlo Brno, MdB, Medikus

Tisková konference – Medicus – Městské divadlo Brno

OBSAZENÍ
MEDICUS

Rob Cole (dospělý) – Libor Matouš / Richard Pekárek
Rob Cole (chlapec), Rob James Cole (syn Roba Coleho), 10 let – Gabriela Čtveráčková / Kryštof Helbich
Bradýř Croft – Stanislav Slovák / Jakub Uličník
Mary Cullenová – Kristýna Daňhelová / Esther Mertová
Agnes Coleová, Robova Matka – Radka Coufalová / Ivana Vaňková
Avicenna – Ladislav Kolář / Igor Ondříček
Šáh – Aleš Slanina / Dušan Vitázek
Qandrasseh, vezír – Jan Apolenář / Jiří Horký
Vicerektor – Zdeněk Junák / Josef Jurásek
Karim, student lékařství – Jiří Daniel / Jiří Mach
Mirdin, student lékařství, Žid – Kristian Pekar / Marco Salvadori
Cullen, otec Mary – Rastislav Gajdoš / Viktor Skála
Edgar Thorpe, slepec – Jan Mazák / Karel Škarka
Merlin, židovský lékař – Robert Jícha / Oldřich Smysl
William Cole, chlapec 6 let – Matyáš Mičulka / Ondřej Toth
Dawwid, syn Mirdina – Matyáš Mičulka / Ondřej Toth
Anne Mary Coleová, děvče, 4 roky, Holčička – Karolína Bílá / Ema Veselá
Bukerel, cechmistr – Karel Mišurec / Jiří Ressler

Pekařka Haverhillová, Služebná s knírkem, Madame, Měšťanka I., Židovka I., Žena se džbánem, Tanečnice I., Nakažená morem I., Ošetřovatelka I.
Barbora Goldmannová / Marta Matějová
Paní Alwynová, Mlékařka, Editha, Londýňanka I., Měšťanka II., Židovka II., Trhovkyně I., Tanečnice II., Nakažená morem II., Ardis
Zuzana Holbeinová / Tereza Navrátilová
Kořenářka, Prostitutka II., Měšťanka III., Židovka III., Trhovkyně II., Tanečnice III., Nakažená morem III., Ošetřovatelka II.
Eliška Horňáková / Diana Velčická
Prodavačka ryb, Dívka na vdávání, Londýňanka II., Krásné děvče, Židovka IV., Muslimka I., Tanečnice IV., Nakažená morem IV.
Alžběta Janíčková / Gabriela Karmazínová
Prostitutka I., Amelie Simpsonová, Měšťanka IV., Židovka V., Muslimka II., Tanečnice V., Nakažená morem V., Matka
Barbora Slaninová / Nikol Wetterová
Zelinářka, Paní Titeová, Žena I., Londýňanka III., Měšťanka V. ,Farah, Mirdinova žena, Židovka VI., Muslimka III., Tanečnice VI., Nakažená morem VI.
Eva Jedličková / Evelína Studénková
Prodavačka látek, Květinářka, Londýňanka IV., Emma Thorpeová, Židovka VII., Muslimka IV., Tanečnice VII., Nakažená morem VII., Děvče na ulici
Míma Krajčová / Soňa Kubišová
Prodejce koření, Watson, pacient, Londýňan I., Měšťan I., Fritta, vůdce karavany, Voják I., Student I., Nemocný I., Nakažený morem I., Žid I.
Martin Mihál / Jan Valeš
Farář Lowell, Opilec, Námořník II., Měšťan II., Tuveh, Žid, Voják II., Student II., Nakažený morem II., Žid II., Mulláh II.
Jan Brožek / Jonáš Florián
Pekař Haverhill, Kejklíř, Londýňan II., Měšťan III., Meir, Žid, Zloděj, Voják III., Student III., Nakažený morem III., Žid III., Mulláh III.
Daniel Rymeš / Rastislav Širila
Hrnčíř, Muž s kašlem, Londýňan III., Měšťan IV., Simón, Žid, Muslim, Voják IV., Student IV., Nakažený morem IV., Žid IV., Mulláh IV.
Marek Hurák / Ondřej Komínek
Řezník Alwyn, Přítel opilce, Námořník I., Měšťan V., Tuarég I., Kuplíř, Otrok I., Student V., Nemocný II., Nakažený morem V., Žid V., Mulláh V.
Marek Kolář / Jan Ludva
Zelinář, Muž se zubem, Londýňan IV., Měšťan VI., Tuarég II., Otrok II., Student VI., Nakažený morem VI., Žid VI., Mulláh VI., Prodavač koberců
Patrik Földeši / Jakub Przebinda
Tesař Tite, Nemocný muž, Londýňan V., Správce města, Poutník, Žid, Prodavač zlata, Vězeň, Student VII.
Petr Drábek / Robert Rozsochatecký

AUTORSKÝ A TVŮRČÍ TÝM

Autoři: Félix Amador, Iván Macías, Noah Gordon
Režie a úprava: Stanislav Moša
Překlad: Zuzana Čtveráčková
Hudební nastudování a dirigenti: Dan Kalousek, František Šterbák
Klavírní výtah: Dan Kalousek
Scéna: Christoph Weyers
Kostýmy: Andrea Kučerová
Choreografie: Michal Matěj
Sbormistr: Dan Kalousek
Korepetice: Jaroslava Michalíková, Julia Mironchuk
Světelná režie: David Kachlíř
Zvuková režie: Filip Barák
Projekce: Petr Hloušek
Plakát: Petr Hloušek, Tino Kratochvil
Umělecký záznam a střih představení: Dalibor Černák
Asistenti režie: Stanislav Slovák, Dušan Vitázek
Asistentka pro dětské role: Lucie Bergerová
Asistentka choreografie: Zuzana Holbeinová
Produkce: Zdeněk Helbich
Dramaturgie: Klára Latzková

Romantický, napínavý a dechberoucí příběh, kterým chce divadlo mimo jiné i poděkovat všem, kteří v posledních těžkých letech pečují o tělo i duši celé společnosti, bude mít premiéru na Hudební scéně Městského divadla Brno v sobotu 22. října 2022.

Foto: Městské divadlo Brno
Úvodní foto a tisková konference: Radek Janda | Musical.cz

Brno
Muzikál “Sugar” zná své brněnské obsazení
Praha
Mary Poppins přilétne do Prahy s Alenou Antalovou
Brno
“Bídníci” v Městském divadle Brno: přípravy v plném proudu
U článku nejsou žádné komentáře. Napište svůj názor jako první!