Recenze a reportáže

“Kladivo na čarodějnice” vstoupilo do druhé sezóny (+ video)


Nový původní český muzikál “Kladivo na čarodějnice” vstoupil do své druhé sezóny. Při premiéře na začátku dubna 2009 vzbudil velké emoce i rozporuplné názory. 1.10.2009 se v mírně pozměněné verzi opět vrátil na jeviště unikátního Divadla Milenium. My jsme byli u toho a přinášíme vám především osmiminutový video prostřih celým muzikálem a krátké zhodnocení muzikálu.

Kladivo na čarodějnice” napsal poměrně neznámý tvůrčí tým – Milan Levý (hudba), Pavel Holý (hudba), Jan Krůta (texty písní) a Marek Kožušník (libreto a scénář). A jak název napovídá, vychází ze skutečných dějin českých zemí, konkrétně inkvizičních procesů ve Velkých Losinách v 17. století, které měly na svědomí 101 obětí. Režie v netradičním prostoru Divadla Milenium se ujal choreograf Ladislav Beran, režijní úpravy pro novou sezónu provedl Petr Dopita, který hraje postavu Kata.

VIDEO

Jeho úkolem bylo především představení zkrátit a upravit light a sound design. Při první předpremiéře mělo dílo neúnosné tři a půl hodiny, ale díky postupnému zkracování představení trvá jen něco málo přes dvě a půl hodiny. Přitom na hudební čísla nebylo téměř sáhnuto, výjimku tvoří píseň Bobliga “Vítězem jsou vždycky nejmocnější“, která byla o jednu sloku zkrácena a spojena dohromady. Další změny jsou jen kosmetické, například herci říkají své repliky na schodech, zatímco se přestavuje scéna na další výstup.

“Kladivo na čarodějnice” vyniká především díky hutné atmosféře, protože je jen těžké uvěřit, že se tyto procesy skutečně děly a nikdo nemohl nijak zasáhnout. Nejkritizovanější složkou představení byl zvuk. Hercům nebylo často rozumět, byli “přeřváváni” hudbou a divák si tedy z muzikálu neodnesl zcela nejlepší zážitek. To se však již změnilo a dá se bez problému rozumět každému slovu. Sice na úkor ztlumené hlasitosti, ale to na kvalitě přestavení nijak neubírá. Zlepšit by se dalo ještě nasvícení, které v některých scénách je dost temné a divák by se mohl lehce ztratit (exemplárním příkladem je potyčka na Petrových kamenech v závěru druhé půle).

Soud (Oldřich Kříž a Markéta Zehrerová)

1.10.2009 se navíc sešlo dobré obsazení, takže zážitek z prvního poprázdninového představení nemohl být jiný než kladný. V roli inkvizitora Bobliga září skvělý herec a zpěvák Radim Schwab, jeho sluhu Hrbáče zpíval Lukáš Kumpricht, který sice herecky nestačí na výborného Vladimíra Marka, ale přezpívá ho s přehledem. Zuzaně Markétě Zehrerové a jejímu opatrovníkovi děkanu Lautnerovi Oldřichu Křížovi nelze nic vytknout. Hraběnka Sisa Sklovská je skvělá zpěvačka, ale její operetní hlas zní v muzikálu příliš “uměle”. Jan Kříž podává roli faráře Schmidta přesvědčivě, škoda jen několika pěveckých klopýtnutí. Alena Knoflíčková jako Lízl předvedla dobrý výkon. Největší překvapením byl Kat Petr Dopita, který je podle mého názoru nejkvalitnější alternací role.

Pokud máte zájem “Kladivo na čarodějnice” navštívit, tak nejbližší hrací termíny jsou 17. a 31.10. a v listopadu můžete na “Kladivo” zajít 7., 14., 26. a 28. Vstupenky jsou v prodeji v síti Ticket Art. Nenechte si tento český historický muzikál v jedinečném prostoru Divadla Milenium ujít!

Podrobné recenze Pavla Košatky a Ondřeje Doubravy a fotografie z muzikálu naleznete v našem starším článku.

Video natočeno a zveřejněno s laskavým svolením produkce muzikálu, jeho autorem je Radek Janda.


Recenze a reportáže
“Kladivo na čarodějnice” – dech českých dějin v muzikálovém pojetí
Recenze a reportáže
Princezna muzikálů „Aida“ se představila v Hudebním divadle Karlín (dvojrecenze)
Recenze a reportáže
“Kleopatra” se loučí, s Gabrielou Gunčíkovou coby královnou (+ video sestřih)
 • tom2410

  Joo…Lukin ten nemá chybu a Honza Kříž…všichni super….pevně věřim v to CDčko


 • veny

  Kladivo jsem neviděla, ale v ukázce mě hlavně zaujal hlavně Oldřich Kříž a Petr Dopita.


 • Simona

  měla jsem to štěstí,že jsem viděla oba dva a byli vážně hodně dobří


 • Tomas

  ja jsem to videl jednou nekdy ze zacatku a tenkrat se mi to vubec nelibilo,muzika a herci dobry,ale jinak tezkej rezijni pruser…,jestli s tim Dopita neco udelal,tak by to mozna mohlo dostat nejaky grady…,ale to puvodni bylo dost priserny…Tom.


 • Líba

  Já moc v to cd nevěřím…:-( Když chodí málo lidí, tak pochybuju, že vyjde…:-(


 • Klára

  Taky jsem byla na tomto představení a potvrzuji, že bylo opravdu skvělé-zvlášť Radim mi chvílemi naháněl strach a husí kůži,a to ho celkem dobře znám!!! Sisa opravdu zpívá skvěle, ale trady ten hlas působil chladně a nemístně. Trochu jako “kokosy na sněhu”. Ale je to jen můj soukr.názor!! JInak vše bylo super!!!


 • Jirka

  -> Tomáš: Tak to se jdi fakt podívat teď. Dopita to dost zkrátil bych řekl a dostalo to opravdu grády. Představení jsem předtím viděl v červnu a je to opravdu nebe a dudy :-) I lidi, co jsem si tak všímal reagovali úplně jinak!

  Díky tvůrcům, hercům, tanečníkům a všem! Byl to tentokrát opravdu super zážitek!


 • Simona

  tak to bych měla asi taky ještě jednou zajet,než to přestanou úplně dávat.Taky jsem byla v červnu a celkem se mě to líbilo,tak teď by mohlo asi i víc


 • HUGO

  nevím, kde to říct, ale musím moc pochválit přidání bodového světla z VIP lóže do přestavení :-)


 • Zdeněk

  Moc prosím kdo dneska byl at dnešek zhodnotí jelikož sem uvíznul v koloně a nemohl sem se dostavit moc by mě to zajímalo o co sem přišel


 • Pavel Košatka

  Přišel jsei o hodně… Petr Kutheil premiérově jako Hrbáč – nejlepší hrbáč! A vůbec celé obsazení bylo ideální, teda pro mě.


 • Zdeněk

  Cože Petr jako hrbáč tak to mě teda fakt štve a co lidi kolik jich bylo a Kdo hrál Zuzanu jen doufám že hrbáče bude hrát ještě Peter ten je fakt skvělej


 • Pavel Košatka

  jj Hrbáče by teď měl hrát Peter a Petr :). Zuzana byla Míša Zemánková, Lautner Kříž, Boblig Radim, Hrabněka Pártlová, Schmitd Urban. Dokonalé obsazení :).


 • Zdeněk

  No tak to je opravdu skvělé obsazení a co ty lidi byla zase taková učast jako vždy?:


 • HUGO

  snad nejvíc plno, co jsem tam za poslední dobu viděl