Videoreportáže a záznamy

“Lucrezia Borgia” – video ukázky ze zkoušek v divadle Hybernia


Obnovená premiéra oblíbeného a vysoce hodnoceného baletního muzikálu Libora Vaculíka “Lucrezia Borgia” se blíží a při té příležitosti pozval tvůrčí tým novináře nahlédnout na zkoušky, které probíhají již přímo na jevišti Divadla Hybernia, kde bude mít muzikál 10. března 2012 premiéru. Ukázali nám tři, dle našeho názoru nejpovedenější scény z celého díla, na které se teď prostřednictvím naší kamery můžete také podívat…

Hlavní postavou příběhu je nejpopulárnější představitelka mocného rodu Borgiů – Lucrezia v podání Báry Basikové a Ivy Marešové. Žena plná života, touhy, nenávisti i kruté vášně. Ani anděl, ani ďábel. Na jedné straně něžná a nezáludná dívka, na straně druhé zhýralá milenka vlastního bratra a nenávistná vražedkyně. „Role mi vstupují do života paralelně s tím, co prožívám. Když začal být můj život plný vášně, temnoty, lásky, světla, spoutanosti a nespoutanosti, objevila se Lucrezia. Jako Lucrezia si toto všechno mohu prožít naplno až k hranicím, za které bych možná v reálném životě nešla. Je  to velice náročná role a bez nadsázky mohu říci, že je to nejtěžší a zároveň nejkrásnější pěvecký part, který jsem doposud zpívala. Moc si to užívám,“ uvedla Iva Marešová.

Nejnovější vizuál muzikálu

Režisér, libretista a choreograf Libor Vaculík vytvořil ve spolupráci s Petrem Maláskem (hudba) a Václavem Koptou (texty písní) širokoúhlou historickou fresku, tanečně-dramatický příběh plný nečekaných zvratů a prudké vitality. „Nejtěžší bylo, aby nevznikl nebetyčný rozdíl mezi tanečníky a herci. Tanečníci museli v některých partech ubrat z baletních prvků, zpěváci obráceně museli nadsadit, aby se přiblížili k profesionálním tanečníkům. Jak pro mě, tak pro Petra Maláska a Václava Koptu bylo nejnáročnější to, že jsme se po devíti letech vrátili k tomuto dílu, které bylo původně baletní, a museli jsme připsat nové pěvecké role. Zároveň bylo nutné dávat pozor a udržet kontinuitu představení,“ uvedl Libor Vaculík. Výprava je dílem proslulého scénografa Jana Duška, pěveckého nastudování se ujal pedagog Eduard Klezla a Roman Šolc se postaral o kostýmy. Barvité historické kulisy, intriky i povětšinou tragická milostná dobrodružství, díky sugestivnímu vyprávění, doslova ožijí a muzikál Vás tak vtáhne do děje.

Umělecký zážitek z představení umocní party předních českých tanečníků v čele s první sólistkou baletu Národního divadla Zuzanou Susovou (Cena Thálie 2004), Kateřinou Rejmanovou-Benešovou (Cena Thálie 2000) a Zuzanou Pokornou (Cena Thálie 1994 a 2010).

Píseň o manželství

Titulní píseň muzikálu v podání Ivy Marešové za hereckého doprovodu Zbyňka Frice a Tomáše Savky.

Píseň o blížícím se konci

Předposlední scéna muzikálu – konfrontace Báry Basikové a Zbyňka Frice.

Píseň o smíření

Bezprostředně navazuje na předcohzí scénu a je finálem celého představení. Zpívá Bára Basiková.


 
Videa exkluzivně pro MUSICAL.CZ natočil a upravil Radek Janda.


Recenze a reportáže
Recenze: KRÁLOVNA KAPESKA a její vydařený návrat (+ video)
Recenze a reportáže
Kouzelná chůva “Mary Poppins” již rozdává radost i v Praze
Nosiče
Muzikál IAGO a jeho highlights CD (+ audio)
 • Vladimír Marek

  Milá Abigail,je těžké být jedním zlem v příběhu kterým zla přímo hýbou:) Jen samotný Roderigo Borgia by mohl mít vlastní muzikál, tak “bohatý” byl jeho život. V našem představení bylo pochopitelně nutné načtrnout jen obrysy této nechvalně proslulé osobnosti. A vlastně krátká scéna umírání je jedinou, ve které má představitel Svatého otce šanci sdělit něco málo víc. Věřím, že se vám podaří uvidět v této roli i mého kolegu a vzácného kamaráda Láďu Županiče:)


 • Mirka

  Mám technickou , v kolik hodin končí představení od 18. hod. ?Děkuji


 • Zuzi

  To Mirka: Kolem půl deváté.


 • Zdeněk

  kolem 20:30


 • Alea

  Tak musím trochu pozměnit svůj názor ohledně toho, že si divák po zhlédnutí Lucrezie nebude zrovna pozpěvovat nějaké písně. Celý den mi dnes v hlavě zní melodie, kterou zpívá Lucrezia umírajícímu synovi, stejně jako ji zpívá Juan a nejen to. Zkrátka, ačkoliv si to člověk neuvědomí, zaryje se ta hudba pod kůži a zůstane tam … Je krásná, originální a vyvolává obrazy. Díky, pane Malásku, ale i Václave Kopto za ty krásné texty a před Vámi, pane Vaculíku, znovu a znovu hluboce smekám!


 • Alea

  Nabízím možnost zakoupení vstupenek na Lucrezii dle vlastního výběru na 15., 16., 17.3 za pouhých 300,- Kč. 15. a 16.3 hraje Cesara Csongor Kassai, 17.3. odpoledne i večer Zbyněk Fric. Máte-li někdo zájem, ozvěte se mi na mail: Allca100@seznam.cz


 • Tereza

  Můžu se zeptat kluků z musical.cz, jestli budou uveřejňovat nějakou recenzi z premiéry? Docela by mě zajímal odborný pohled a všude jinde na internetu se dočítáme jen o nahé striptérce, což je docela škoda. Díky za odpověď. T.


 • Ondřej Doubrava

  Pavel určitě něco sepíše, šel právě ještě včera pro alespoň částečné zhodnocení výkonů, já mám zase na starosti článek do Divadelních novin.


 • Pavel Košatka

  Před několika málo chvílemi jsem dopsal (reprízu jsem náhodou vybral dobrou, viděl jsem všechny alternace hlavních rolí, kromě Pietra). Ještě dnes večer tu bude ;).


 • Tereza

  Díky za odpověď. Těším se!


 • Michal

  byl jsem ve čtvrtek 15. 3. a jedním slovem PARÁDA. Moc díky za to, že Lucrezia je. Velký hold všem kdo byl na jevišti i ten kdo se na něm podílel … Rozhodně jdu ještě jednou. Vzkaz pro Vláďu Marka – byl jste fakt skvělej.


« Starší komentáře