Recenze a reportáže

To nejlepší z muzikálů aneb Broadway v Ostravě


Dne 17. a 18. května vždy v 19hodin se na zimním stadionu v Ostravě-Porubě uskutečnily dva koncerty s názvem „To nejlepší z muzikálů“. Šlo o dvouhodinovou show Divadla Broadway, které se věnuje především české muzikálové tvorbě.

Muzikálem Kleopatra se 22.2.2002 otevíralo Divadlo Broadway. Příběh egyptské královny, z pera Michala Davida, v režii Filipa Renče, se stal doslova přes noc hitem. Monika Absolonová, jedna z představitelek Kleopatry, neskrývala jak moc se těší po skončení koncertu na proslulou Stodolní ulici v Ostravě. A právě Monika otevřela blok věnovaný muzikálu Kleopatra písní Teď královnou jsem já. Následovala píseň Já ti přísahám Moniky a Zbyňka Fice. Dále jsme mohli slyšet Tomáše Trapla a Zdenku Trvalcovou – Máme svůj Řím, Dámy vládnou Moniky a Lindy Finkové a závěrečnou Velkou píseň o Nilu.

Divácký úspěch filmu Filipa Renče Rebelové byl podnětem k vytvoření divadelní verze, muzikálu Rebelové, který byl uveden dne 27.9.2003. Režie se ujali Filip Renč a Zdeněk Zelenka.
Z muzikálu Rebelové zazněly písně Stín katedrál v podání Bohuše Matuše, Brána milenců od Zdenky Trvalcové, Monika Absolonová si zazpívala píseň Mně se líbí Bob. Já budu chodit po špičkách – Bohuš Matuš, Monika Absolonová – S nebývalou ochotou, Zdenka Trvalková si zazpívala píseň Pátá a na závěr se opět představila Monika s písní Popcatepelt Twist.

Muzikál Michala Davida, 500 repríz a sta tisíce spokojených diváků – to je statistika muzikálu Tři mušketýři, jehož režie se tentokrát ujal Libor Vaculík. Divadlo Broadway uvedlo Tři mušketýry v roce 2004 a nyní se k němu pro velký zájem diváků vrátilo a koncem února mělo obnovenou premiéru v divadle Hybernia.
Josef Vojtek otevřel písní Láska blok věnovaný Třem mušketýrům. Z úst Tomáše Trapla zazněla píseň Já vím, Ráj zazpívala Zdenka Trvalcová a společně se Zbyňkem Fricem také píseň Zpívaj Gloria. Co by královna zazpívala Linda Finková píseň Ráda mám. Píseň z nového uvedení muzikálu Volba má zpívala Monika Absolonová a Tomáš Trapl uzavřel blok velmi hrdou a sebevědomou písní Touha znát.

Představení Golem, kterým se dne 23.11.2006 otevíralo nové divadlo Hybernia, zpracovává snad nejznámější legendu Prahy. Stalo se, bohužel, posledním dílem velmi váženého skladatele a autora mnoha muzikálů, Karla Svobody.
Z muzikálu Golem zazpívala Zdenka Trvalcová Proč jen chvíli. Na jevišti ji vystřídal Josef Vojtek s písní Branou ghetta do nebes, po které se představil Zbyněk Fric a Jesus Christe Deus Rex. Linda Finková představila píseň Židovský mor, Tomáš Trapl velmi osobitě předvedl píseň Koupím, směním, prodám. Závěrečnou písní tohoto bloku byla Tvou líbeznou tvář v podání Josefa Vojtka a Zdenky Trvalcové.

Poslední část večera patřila zatím poslednímu projektu Divadla Broadway, muzikálu Michala Davida – Angelika. Premiéra se uskutečnila 6.3.2007. Do režisérského křesla usedl Josef Bednárik.
Písní Lásko má, nech dál mě spát zahájil Zbyněk Fric sérií písní z muzikálu Angelika. Následoval duet Bohuše Matuše a Moniky Absolonové – Jak láska zdolá úskalí. Písní Snad měl bych jít rozplakal Bohuš Matuš nejednu ženu v sále. Monika, Linda a Josef Vojtek zazpívali Zásnubní terčet. Monika sama představila píseň Doufám, že mi sílu Bůh dá. Blok Angeliky a zároveň celého večera uzavřela píseň Láska zázraky vykoná Moniky Absolonové a Josefa Vojtka.

Během večera nám tedy zpívali nejen výše uvedení interpreti, ale také jsme mohli vidět tančit Pavla Macka, Vaška Procházku, Martina Císarze, Libušku Vojtkovou, Glorii Mielnikovou a Kristinu Bastienovou. Pro jejich úžasné výkony by byla chyba je opomenout stejně jako Libora Vaculíka, který se svým jménem podepsal pod režii, choreografii a scénář celého večera.


Recenze a reportáže
Divadlu Broadway už potřetí vládne královna Kleopatra
Recenze a reportáže
“Kleopatra” oslavila 10 let a s úsměvem se rozloučila s diváky (+ video)
Recenze a reportáže
“Nahá múza” – příjemný výlet do světa pařížských umělců