Recenze a reportáže

Thrill Me – Spalující vášeň – Noir příběh pro klavír a dva muže (recenze)


1. října 2015 se na Divadelní lodi Tajemství uskutečnila česká premiéra amerického muzikálu pro herecké duo a klavír Thrill Me, v českém překladu Spalující vášeň, nominovaného na Drama Desk Award, skladatele Stephena Dolginoffa v velmi dobrém českém překladu Hany Novákové, který už jsme mohli ochutnat minulý rok na Překladatelské dílně DILIA, kde toto dílo rozhodně zaujalo. Povedlo se mu to i v celovečerní stopáži v režii Lumíra Olšovského?

V minimalistické scénografii Fortuny Hernández, kdy jsou na scéně jen jednoduché sloupy a pár základních rekvizit, se odehrává příběh inspirovaný skutečnou událostí z Chicaga roku 1924. Dva mladí chlapci, budoucí právníci, zabijí malého chlapce. K touze po dokonalém zločinu je přivede vlastně jednoduchá věc – vášeň.

Vášeň, která má dvojí podobu. Flákače  Richarda přitahují veškeré lumpárny typu požáry, které ale nezkrotná vášeň vystupňovala až k tragédii. Naopak chlapce z dobré rodiny Nathana, už od pohledu „slušňáčka“, popuzuje vášeň k jediné věci, být s Richardem, být jím milován. A díky tomu je schopen hrůzných činů, ačkoli mu jsou zároveň dost odporné. Nepřipouští si ani to, že Richardovo pouto k němu je vlastně jen účelové. Kde přesně má taková vášeň hranice, kde končí. Dokáže vášeň a láska být dobrou obhajovou pro zločinné jednání. I tyto otázky si možná ponesete s sebou po zhlédnutí představení.

Kontrast obou hrdinů skvěle vystihují kostýmy Lenky Kristiánové. Zatímco Nathan je oblečen v bílé košili a celkově jeho kostým evokuje 20. léta minulého století, Richardovo rebelství chytře symbolizuje ryze současný motiv z Tarantinových Pulp Fiction na tričku.

Lukáš Kunz a Jaroslav Blažek v hlavních rolích muzikálu Thrill Me - Spalující vášeň

Lukáš Kunz a Jaroslav Blažek v hlavních rolích muzikálu Thrill Me – Spalující vášeň

 

Lukáš Kunz a Jaroslav Blažek v hlavních rolích muzikálu Thrill Me - Spalující vášeň

Lukáš Kunz a Jaroslav Blažek v hlavních rolích muzikálu Thrill Me – Spalující vášeň

Thrill Me – Spalující vášeň je první velkou (a řekněme, že téměř ideálně využitou) šancí pro dva mladé herce z Pražské konzervatoře. Jaroslava Blažka v roli Richarda a Lukáše Kunze jako Nathana. Za klavírního doprovodu Sváti Kůrky (který občas kratšími vstupy též navozuje prostředí) vás s velmi dobře stupňovanými situacemi provedou celou hodinou a půl bez přestávky, v záměrně nehitových skladbách, které ale tvoří naprosto účelný dramatický proud s příchutí žánru „noir“. Je sice pravda, že premiéru poznamenala lehká nervozita obou aktérů, ale při první repríze podle ohlasů už bylo vše v pořádku. I tak se dala bez problémů identifikovat chuť, s jakou se do nesnadných charakterů svých postav oba dva aktéři pustili, skvěle se doplňují a vždy si bez problémů udrží vaši pozornost, tak abyste dokázali coby diváci jít s příběhem.

Spalující vášeň je dobře rezonujícím počinem, který dokazuje, že Praha už je vlastně docela sebevědomou muzikálovou metropolí, kam se kromě monstrózních projektů už vejdou i projekty menší, jdoucí tak trochu mimo hlavní dění, nicméně stojí za zvýšenou pozornost, ať už jen kvůli neklišoidním příběhům, možná s drobnou kontroverzí, nebo dalším sympatickým objevování mladých talentů.

Představení můžete v nejbližší vidět buď 5. 11. 2015 od 19:30 v Divadle U22 v pražské Uhříněvsi, vstupenky za sympatických 200 Kč (studenti a senioři za 100 Kč) si můžete zakoupit například v síti Ticketportal, nebo přímo před představením. Další informace můžete najít i na dobře vedeném webu www.thrillme.cz

Zároveň ale inscenace vyjíždí na poměrně rozsáhlé turné po České republice, takže pokud máte nějakou zastávku blízko, není proč váhat s návštěvou:

středa 4. listopadu 2015 od 10 hodin Praha, Divadlo U22
čtvrtek 5. listopadu 2015 od 19,30 hodin Praha, Divadlo U22
čtvrtek 12. listopadu 2015 od 19,00 hodin, Ústí nad Labem, Severočeské divadlo
pátek 20. listopadu 2015 od 19,30 hodin Jihlava, Divadlo DIOD
středa 2. prosince 2015 od 10,00 hodin Praha, Divadelní ateliér
– představení zadáno
čtvrtek 3. prosince 2015 od 10,00 hodin Praha, Divadelní ateliér
– představení zadáno
čtvrtek 3. prosince 2015 od 19,30 hodin Praha, Divadelní ateliér
pátek 4. prosince 2015 od 19,00 hodin Praha, Divadlo Pražské konzervatoře, Na Rejdišti
neděle 6. prosince 2015 od 19,00 hodin Plzeň, Nové divadlo – malá scéna
úterý 8. prosince 2015 od 19,30 hodin Praha, Divadlo U22
středa 9. prosince 2015 od 19,00 hodin Olomouc, Divadlo Na Šantovce
pátek 11. prosince 2015 od 19,00 hodin, Zlín, Studio Z
sobota 12. prosince 2015 od 19,00 hodin Valtice, Zámecké divadlo
neděle 13. prosince 2015 od 19,30 hodin Ostrava, Stará Aréna
sobota 19. prosince 2015 od 19,00 hodin Brno, Divadlo na Orlí
– změna termínu, času vyhrazena

Za poskytnutí fotografií děkujeme Romanu Urbancovi.


Recenze a reportáže
Jesus Christ Superstar dobyl další české město
Recenze a reportáže
Zájezdový český SHREK vyniká humorem a živým orchestrem
Recenze a reportáže
Loučení s bigbítovým “Jánošíkem”
U článku nejsou žádné komentáře. Napište svůj názor jako první!