Recenze a reportáže

Recenze: Muzikál “Ať žije rokenrol!” se topí v průměrnosti (+ video)


Očekávaná muzikálová prvotina Petra Jandy a Karla Šípa “Ať žije rokenrol!” má již po premiéře. Retro komedie stojící především na několika vtipných scénách a živé hudbě však postrádá zajímavý nosný děj a především pak režii. I pro Viktora Polesného byl “Ať žije rokenrol” prvním muzikálem a zdá se, že na něj byl velký komerční titul příliš. Muzikál se tedy jeví průměrně, více čtete v naší recenzi, ve které nechybí porovnání dvou alternací ani exkluzivní video sestřih z premiéry.

Jan Toužimský a Lucie Vondráčková v závěru první půle

Muzikál měl premiéru 20.10.2010 v pražském Divadle Broadway, my jsme však kromě ní navštívili také jednu z předpremiér (či chcete-li generálek), takže můžeme srovnávat i více alternací a všímat si detailů. Čekali jsme solidní muzikálovou jízdu, která by mohla pozvednout upadající úroveň Divadla Broadway. To se sice od minulého počinu “Je třeba zabít Davida” mírně podařilo, ale zázrak se nestal…

Šípův humor kontra režisérská nezkušenost

Jaký je tedy děj muzikálu? Jedná se o biografii rokenrolového zpěváka Ronnyho, který slaví u mladé generace na přelomu 50. a 60. let obrovský úspěch. Obdivuje vše ze Západu, ale líbí se mu Yvetta, mladá naivní dívka, která je naopak orientována na Východ a nechce slyšet o ničem jiném, za což může především výchova jejího otce, stranického funkcionáře. Sledujeme cestu Ronnyho, jeho konflikty s policií, drogové dýchánky, divoké koncerty, konfrontace s komunistickým kulturním náměstkem atd… Shodou náhod se dostává do západního Berlína, aby nakoupil se svým manažerem nové nástroje (samozřejmě pro politickou píseň!), to by ale nesměli celníci objevit pašovaný kokain. To dostane oba bohémy do vězení. Jak skončí příběh Ronnyho a zda na něj Yvetta počká, to se již nechte překvapit…

Tomáš Löbl a Zdenka Trvalcová

Scénky Karla Šípa vždy patřily mezi naše oblíbené, jeho humor byl vkusný, ale zároveň i divácky líbivý (dvojsmysly a vulgarity). Šíp to vždy “namixoval” ve správném poměru. Stejně tak to platí i pro “Ať žije rokenrol”. Činoherní komické výstupy jsou opravdu dobré, obsahují dost humorného materiálu. Záleží pak sice na tom, kteří interpreti se ho ujmou (viz. hodnocení alternací níže), ale vykouzlit úsměv na tváři dokáže. Problém Šípova scénáře je však jiný. Postrádá jakoukoliv zajímavou dramatickou linku, postavy nemají jasný cíl ani závěr (vyznívají tudíž zcela do ztracena), skoky v ději jsou obrovské… Navíc všechny posuny děje se odehrávají v činoherních pasážích, písně pak opakují či konstatují již známá fakta, a to by v muzikálu být nemělo. Právě dynamické písně posouvající děj kupředu je to, co diváky v začátcích muzikálu uchvátilo, v čem se muzikál lišil od činoher. Bohužel se Šíp nevyhnul ani několika vyloženě trapným až estrádním číslům (“Já jsem cvok”). Texty písní jsou však dobré, osvěžující a nápadité. Příhodné by tedy bylo přizvat ke spolupráci nějakého zkušeného muzikálového scénáristu, který by se látky chopil a Šíp poté napsal texty a vtipné scény. Libreto by pak možná bylo smysluplnější.

Video sestřih z premiéry muzikálu “Ať žije rokenrol”

Přináším vám exkluzivní video sestřih z premiéry “Ať žije rokenrol” (20.10.2010), ve kterém můžete vidět a slyšet Jana Toužimského, Lucii Vondráčkovou, Petru Janů, Viléma Čoka, Pavla Nečase, Martina Poštu, Juraje Bernátha, Petra Šudomu a další.

Pro Musical.cz natočil a sestříhal Radek Janda.

Písně Petra Jandy jsou jedním z největších kladů muzikálu, i když jim paradoxně škodí živá kapela. Je sice super, že konečně pražská divadla procitají a živá hudba se vrací do muzikálů, ale trochu na závadu je, že všechny písně znějí podobně. Nazvučení navíc není zcela ideální, někdy není rozumět textům a ostatní nástroje silně přehlušují bubny, takže samotná melodie občas zaniká. Když se však od tohoto nedostatku oprostíte, tak jednotlivé písně mají hudební nápady a jistě jejich poslech na CD bude dobrou relaxací. V představení však neúnosně splývají. Typickým prvkem muzikálů je opakování melodií, ať již opakování písní v různých souvislostech či scénická hudba s melodií hlavních hitů, ale Janda tuto část trochu opomněl (zaregistrovali jsme pouze jedno opakování milostného duetu Ronnyho a Yvetty). Proto si jen těžce budete broukat nějakou melodii, pravděpodobně největším hitem je závěrečná baladická árie “Šrámy lásky“, která patří k tomu nejlepšímu z celého představení.

Šrámy lásky Honzy Toužimského

Dostáváme se k největšímu problému inscenace, a to je režie Viktora Polesného. Polesný je známý jako činoherní a televizní režisér, proto není překvapením, že činoherní pasáže muzikálu jsou zrežírovány dobře, herci jsou vedeni k tomu, aby komika vyzněla co nejlépe, zapojují adekvátní výrazy a celkově to působí dobrým dojmem. Kámen úrazu nastává v hudebních číslech, kde si Polesný zřejmě nevěděl příliš rady. “Ať žije rokenrol” je jeho muzikálová prvotina, nelze se tudíž tolik divit, ale právě hudební čísla jsou základním kamenem všech muzikálů a tady k uzoufání nudí. Najde se pár světlých výjimek, jako například drogová scéna “Krásná schíza” nebo “Zakázaný blues“. Ale například scéna v první půli: Přichází pro diváky zcela neznámá žena, začne staticky zpívat uprostřed jeviště depresivní song “Mé srdce zeje prázdnotou“, opravdu dlouhé a nezáživné, poté zasedne k telefonu a po té depresi se vesele baví s kamarádkou. A až v té chvíli se dozvídáme, že je to Ronnyho matka… Takových příkladů bych mohl napsat opravdu mnoho. Podprůměrné jsou i davové scény, které spíše připomínají jeden velký chaos než precizní organizované muzikálové číslo (i přesto že jsou choreografie Jany Hanušové svižné a energické). Polesný pak dále pracuje s různými nápady, které mají být originální, ale jsou spíše rušivé. Největším kiksem jsou projekce při “Šrámech lásky“, které zabíjí celou atmosféru. Či transparent “Make love, not war” přenášený dívkou při milostném duetu.

Ruku v ruce se špatnou režií jde i mizerná výtvarná stránka. Ano, chápeme záměr stylizace do socialistické doby, takže scéna by měla být surová, jednoduchá a pouze účelná. Ale v “Ať žije rokenrol” žádná scéna prakticky není a pokud to mají být ta dvě ubohá lešení po stranách jeviště a závěs se svítící rudou hvězdou, tak můžu být také scénograf (autorem scény je Jan Dušek), protože toto vymyslí dítě v základní škole, nakoupí v libovolném kutilském marketu lešení, závěs a žárovičky a může si doma postavit svou vlastní scénu. Umístění kapely do úplného středu jeviště je také dosti nešťastné (i když to asi moc jinam nejde), působí rušivě a neesteticky. Kostýmy Ivany Brádkové jsou naštěstí velice dobré. Špatný light design je jedním z dlouhodobých neduhů všech českých muzikálových inscenací, “Ať žije rokenrol” směle v tomto trendu pokračuje. Světla se zdají být zcela náhodná, bez jakéhokoliv smyslu, barevného sladění, o nějakých uměleckých světelných záměrech asi už netřeba mluvit. Muzikál má být také podívanou, a tou bohužel “Ať žije rokenrol” není. Snaží se to dohnat v závěrečné scéně umělým sněhem, ale očekávaný “wow efekt” se nekoná.

Martin Pošta

Hodnocení interpretů aneb hlavní role dvakrát a zcela jinak

Jak je již výše řečeno, tak na hlavní roli Ronnyho stojí celý muzikál, proto se alternacím budeme věnovat trochu podrobněji. Na premiéře se představil Jan Toužimský, známý rockový zpěvák, frontman skupiny Arakain. Právě jeho rockové dispozice z něho dělají hlasově ideálního představitele hlavní role, k rockovému bandu na jevišti se hodí, protože má mnoho koncertních zkušeností. Avšak na premiéře se mu nepovedla ani ona hlasová část. V mnoha částech mu nebylo rozumět, jindy zase neúměrně chraptěl a vydával ne zrovna libozvučné tóny. Ještě větším problémem však byl herecký projev, který uvízl na bodu mrazu. Jistě, Toužimský není herec, ale zde nebylo opravdu nic. Celou dobu vypadal, že ho role spíše obtěžuje a po jevišti se jen tak procházel a odříkával text. Závěrečnou emočně silnou píseň “Šrámy lásky” šlo jen těžko brát vážně jako zpověď jednoho ztroskotance. Zatímco hereckou složku zcela zkazil, tak o taneční se to říci nedá. Proč? Protože veškeré choreografie jsou speciálně pro Toužimského vyškrtnuty a místo tanečních kroků se jen opatrně posouvá po jevišti, aby nepřekážel tanečníkům, ke kterým se občas přidá rytmickým tleskáním. Vadí to hlavně v místech, kdy má Ronny tančit s Yvetou, protože ta jaksi postrádá svého tanečního partnera. Tato role se zkrátka Toužimskému nepovedla, navíc ještě působí na roli příliš staře.

Lucie Vondráčková navštěvuje Ronnyho ve vězení

Pokud si výše zmíněné poznámky otočíte naruby, vyjde vám druhý Ronny Tomáš Löbl. Ačkoliv s jeho hlasem by se těžko uplatnil v rokenrolové (potažmo rockové) kapele, tak vše odzpíval čistě a s přehledem, a to i při náročných choreografiích. “Šrámy lásky” pak byly vrcholem jeho úsilí a zároveň i vrcholem celé předpremiéry. Jeho výhodou je věk a mladistvý vzhled, kterým do muzikálu skvěle pasuje. Herecky je velice dobrý, ukázal, že dokáže i jinou polohu než “mladý podivínský básničkář”. Zlepšit by mohl snad jen “opilecký výraz”, který je místy příliš přehrávaný, až neuvěřitelný. A jak je již výše zmíněno, na rozdíl od Toužimského také tančí, a to opravdu výborně. Tomáš Löbl je univerzální muzikálový talent, který by mohl jít příkladem, všechny složky zvládá velice dobře a utáhne celé představení.

V roli Yvetty jsme viděli Lucii Vondráčkovou a Zdenku Trvalcovou. Zatímco Vondráčková předvedla ničím výjimečný standardní výkon (tím však netvrdíme, že špatný), tak Trvalcová opravdu překvapila a dokázala se skvěle odvázat. Dětinská poloha ji opravdu sedla a byla 100% uvěřitelná. Tanec i zpěv zvládly obě představitelky velice dobře. To je asi vše co k této “hlavní” ženské roli můžeme napsat, protože se zase tolik na jevišti neohřeje.

Nesmělý dialog Tomáše Löbla a Lucie Vondráčkové

Otec Yvetty v podání Andreje Hryce vyniká nad kolegou Pavlem Nečasem především charismatem a herectvím, naopak Nečas ho válcuje ve zpěvu. Maminka Ronnyho Petra Janů předvádí svůj tradiční výkon, bohužel je její role natolik nezajímavá, že s ní lze těžko pracovat. Přesto Janů působila pozitivním dojmem. Aleš Háma jako Dr. Chvála/mjr. Plch sklouzává k veliké frašce a karikatuře, celý svůj výkon staví na přehrávání a absurditě. Diváci se baví, naše divadelní srdce krvácí. Průměrným zpěvem nás již nezaskočil. Naprosto vynikající energický výkon podává Vilém Čok v roli manažera Evžena. Role ho evidentně baví, sedí jeho nátuře a drží se v míře vkusnosti. Pěvecky je zcela výborný, jeho part v duetu “Vězeňský blues” je pamětihodný.

Karikaturní ředitel Kulturního střediska Bareš v podání Vladimíra Marka opravdu pobaví. Marek vypiplal každý pohyb k dokonalosti, jeho telefonování se třemi aparáty najednou by se dalo zařadit až do kategorie artistických výkonů. Barešův výstup na záchytce je pak skutečnou činoherní perlou. Dojem kazí jen pěvecká část role, při které je Markovi velice špatně rozumět, drží se však v míře své škatulky “činoherní zpěv”. Kolega Martin Pošta je pak přesným opakem, pěvecky je bezchybný, ale herecky je o polovinu méně zábavný. Přesto však vás bez možnosti porovnání pobaví i Pošta, pro nás však po Markovi lehké zklamání. Zajímavé je, že již v této fázi uvádění mají oba své vlastní vtipy a různé pojetí scén, což je jen a jen dobře. Asistentka Bareše, svůdná Soňa, je půvabná role s nádhernou písní a skvěle ji ztvárňuje Michaela Zemánková. Komplexní přirozený výkon, Zemánková pobaví i bez přehrávání, navíc se při slušném zpěvu dobře pohybuje.

Jan Toužimský, Vilém Čok a Vladimír Marek

V humorném duu policistů vystupují Juraj Bernáth, Petr Kutheil, Petr Ryšavý a Petr Šudoma. Zaujali nás právě v napsaném pořadí, přičemž Juraj Bernáth nás svým komickým mumlavým výkonem opravdu pobavil. Občas sice zajde za onu hranici nevkusu a přehrávání, ale na rozdíl od jiných kolegů se v ní nedrží dlouho a vždy z ní skvěle vybruslí. Všichni pánové jsou však dobří, každý svým způsobem jiný! Jejich ženské protipóly, muzikantské Lidušky, se na jevišti projevují podivným způsobem, těžko hodnotit takové role, ale Markéta Procházková, Barbara Chybová ani Barbora Kolaříková rozhodně neurazí a v rámci svých rolí podávají slušné výkony.

Na závěr si necháváme tradičně company, která v tomto představení střídá opravdu hodně rozdílných rolí a musí zvládat vcelku náročnou choreografii paní Hanušové. Špatné taneční company naštěstí moc nevidíme, ani “Ať žije rokenrol!” není výjimkou.

Jaký je tedy závěrečný verdikt? Průměr, ze kterého místy představení vytrhává humor Karla Šípa, výkony účinkujících (těch špatných tam je naštěstí opravdu málo), živá kapela a písně Petra Jandy. Mohlo se jednat o celkem dobrý titul, ale doplatil na muzikálovou nezkušenost režiséra, podivný scénář i špatnou výtvarnou stránku (scéna, světla).Někteří diváci odcházeli nadšení a nabití energií, jiní zklamaní. Do které skupiny budete patřit vy?

"Drsní" strážci zákona Petr Kutheil a Juraj Bernáth

Michaela Zemánková

Tanečník Mario Čermák a Zdenka Trvalcová

Mimicky dokonalý Vladimír Marek

Stranický funkcionář Andrej Hryc

Petra Janů

Drsný major Aleš Háma

Premiérový přídavek "Ať žije rokenrol!"

Autorem fotografií je Martin J. Polák (Divadlo Broadway). Děkujeme za jejich laskavé poskytnutí.


Recenze a reportáže
NOC NA KARLŠTEJNĚ se rozloučila s Karlštejnem. Ale ne definitivně. (+video)
Fotoreportáže a galerie
Fotoreportáž z konkurzu do rockové opery Daniela Landy “Klíč králů”
Recenze a reportáže
RECENZE: Alenka v kraji zázraků okouzlí děti, dospělé už možná méně
  • Pavel

    ty jo čtu jenom nadpisy a nevím, zda mám pokračovat :-(


  • Ondřej Doubrava

    K tomu, že písně neposouvají děj, to je celkem hodně zvláštní v dnešní době a autoři asi nesledovali moderní trendy (ono ani v Prášilovi to není tak horké s tím posouváním), nicméně písně v muzikálu začaly posouvat výrazně děj až od vstupu rockových oper v 60. letech, víceméně od Tommyho od The Who a od vstupu Andrewa Lloyda Webbera a Tima Rice se to ustálilo, takže od Josepha a Jesus Christ Superstar, do té doby ne. Takže to lze brát tak, že Šíp s Jandou zkrátka napsali muzikál staršího střihu, což jsem pochopil z těch dvou ukázek, co jsem zatím viděl.


  • Zdeněk

    Míša zemánková je naprosto skvělá


  • Janík

    No to teda vůbec.Strašně tlačí na pilu, její herecké scény jsou tragédie, naprostý diletantismus a je směšná-vždycky když má zpívat tak je to: Tak a teď koukejte,jak jsem úžasná.A ono nic.Ono totiž řvaní není zpěv.
    S některými prvky v recenzi i souhlasím,jen nechápu,že recenzent nepoznal, že při premiéře byla Petra Janů strašlivě falešná a to tak že hodně.Silný hlas neznamená automaticky kvalitní zpěv, i když se to tady v české kotlině často tak hodnotí.Třeba naprosto výborně , neafektovaně, se zvláštní samozřejmostí, zpívá Nečas tatínka, ten je velmi muzikální a všechny tóny byly přesné.Co se týká svazaček, Trvalcová mě vůbec herecky nepřesvědčila, ale vůbec! Ta postava je napsaná jako těžce uvěřitelná, dochází tam k názorovému posunu a to zahrát přesvědčivě je umění, takže u mě je jasno.Ale rozhodně je to zajímavej pokus udělat muzikál trochu jinak, pokusit se ho nadlehčit, líbily se mi comiksové gagy, jen to chce dobré herce.A kde je vzít a nekrást.U Toužimského je to fakt tragédie, ten nezahraje ani hoří.:(


  • Janík

    Proč chybí v setřihu závěrečná finálovka?


  • Miri Nikolaj

    Jak tak koukám na ten sestřih, tak oproti Tomášovi B., kterého jsem měla dneska, je to od Honzy Toužimskýho takový nemastný neslaný. Herectví nikde, tanec nikde, žádnou jiskru nevidím. :-((


  • Abigail

    Já jsem se těšila, že se Broadway pokusí konečně zase o něco jiného a snad lepšího, (přiznávám nejsem fanouškem jejich představení – líbila se mi Cleopatra a Adéla a víc nic), ale teď nevím, jestli se mi tam vůbec bude chtít… Dokud to bylo předpremiérové povídání, vypadalo to výrazně lépe…
    Uvidím, jestli půjdu, zatím by mě zajímalo posouzení třetí hlavní alternace – tj. Tomáše Berouna, ta jeho ukázka se mi docela líbila, a Lucie Černíkové, kdyby se podělil někdo, kdo už viděl…


  • Mystery Train

    Abigail, nebylo by slušnější a výhodnější jít se podívat a nemlátit zde prázdnou slámu?


  • Pavel Košatka

    Janíku v sestřihu nemůže být kvůli délce (max. 5 minut času ukázek) všechno, navíc lidé do té písně tleskají, takže výsledná zvuková kvalita je horší, takže ustoupila jiným scénám. Chtěli jsme ukázat co nejvíce účinkujících, chybí prakticky jen Lidušky.

    A k dalším připomínkám, to je asi otázka vkusu. Jen ke Petře Janů – její barva hlasu mi nikdy nebyla sympatická, což je jen můj subjektivní pocit, ale bylo mi od lidí, kteří zpěvu rozumí více profesionálně, že technicky zpívá dobře. Já to asi u ní objektivně posoudit nemohu. Nečas byl pěvecky vážně velice dobrý a Trvalcová je rozhodně uvěřitelnější než Vondráčková, která je ale také dobrá.


  • Lenka

    No tak po shlédnutí 5minutové ukázky mám jasno…na tenhle muzikál určitě NEPŮJDU!!! Písničky všechny úplně stejný, pořád stejná hudba a tak nák celkově mě to nezaujalo….


  • Abigail

    Mystery Train: Ve chvíli, kdy budu mít dost času, příležitostí a prostředků, abych mohla vyrazit na každý muzikál v republice, který by možná bylo výhodné vidět, asi ano. Do té doby se holt budu nejdřív informovat – v článcích a názorech lidí, kteří už dílo viděli a jejichž vkus z podobných článků, komentářů a nebo prostě ze života tak nějak znám – a potom budu vybírat, na co vyrazím a na co ne. Takže můj dotaz na ostatní alternace stále trvá.


  • Pavla

    Dnes jsem na tom byla….čekala jsem,že se Broadway vyšvihne po příšerné fantasmagorii Je třeba zabít Davida…něčím záživnějším.Těšila jsem se až to zkončí a nemám chut to vidět už znova.Dřív jsem chodila na stejný muzikál a různé alternace.Tohle mě nenadchlo.Tanečně taky žádný zázrak,nebýt tam Tomáše Lobla tak tam nebylo na co koukat.Slyšela jsem hlasy kolem a žádné velké nadšení jsem neviděla,spíše zklamání.Alespon,že Aleš Háma tomu dal trošku vtipu.

    Schrnu-li to….neurazí nenadchne a děj žádný…měnění scény skoro žádné.Za ty peníze znám daleko lepší představení…


  • Kathryn

    I když jsem to neměla v plánu, já snad za to ty peníze fakt dám. Nechce se mi věřit, že by tak výteční umělci stvořili něco tak … rozporuplného, jak tu všichni píšete …. ačkoliv je pravda, že styl Broadwaye moc nemusím a s recenzemi na Musical.cz se ve většině shodnu …


  • Sukie

    Tak nevím, jestli na to jít nebo ne….
    …recenze mi nějak nepomohla :( ale většinou se s Musical.cz shodnu. Takže možná pokud bych neměla Toužimského, tak by to bylo oukej ;-)


  • Zdeněk

    včera sem byl podruhý a bylo to mnohem lepší Tomáš Lebl byl skvělej a zustávám u tvrzení že Míša Zemánková je prostě užasná kdo mě překvapil byla Hanka Seidlová jinak co sem tak poslouchal tak to moc uspěch u sobotních návštevníku nemělo.


  • Lavera

    Už dvakrát byl zrušen termín, na který jsem měla lístek. Koncem listopadu mě čeká “třetí pokus” – snad to tentokrát vyjde…
    Jsem docela zvědavá, jak bude muzikál působit na mě; na rozdíl od ( asi téměř všech ) zde diskutujících jsem tak přibližně v době, kdy se muzikál odehrává, prožívala sice teprve dětství, ale stejně ke mně doléhala spousta věcí, které se týkaly těch o pár let starších.
    Možná právě proto je má zvědavost docela velká, ale spíše z pohledu “popisu” té doby.


  • Ondřej Doubrava

    Kathryn: Já se také těším, až to uvidím, zatím mi přijde, jako že se oběma schopným autorům (a že “Ferdinand” , kterého Šíp napsal s Mertou pro MdB byla příjemná nenáročná zábava, která doplatila spíš na horší pojetí) trochu vymstila naprosto bez obalu přiznávaná větička “tohle zvládneme napsat taky”, navíc za rok a půl.

    Ve světě se muzkál tvoří NEJMÉNĚ pět let a sice v něm neexistuje dramaturgie jako taková, ale autoři v rámci “stage readingů” a “workshopů” před uvedením dávno před zkouškami testují, jak ta a ta scéna funguje a přepisují a přepisují… U nás tohle děsně chybí a zdá se mi, že VŠECHNY pražské počiny jsou pouštěny na jeviště víceméně přesně tak, jak byly napsány a to nestačí, hlavně, že to stihli za rok a půl. Jistě, v našem systému si asi nemůžeme dovolit vývoj muzikálu na pět let, ale dva až tři roky intenzivní práce by si zasloužily a myslím, že už to stačí a znám i pár světovek, které nebyly vyvíjeny déle a jsou príma. Ano, znám i český případ, kdy se velmi dobrý muzikál zvládl napsat za 9 měsíců, (Trůn pro královny v brněnské Martě), ale ten je psán přesně na tělo studentům do konkrétního prostoru a navíc je libretista dramaturg a ještě si text zdramaturgovat nechal. Ale tohle nelze aplikovat v komerční sféře.

    Stejně tak ty “stage readingy” by mohly být super třeba pro různé fankluby: “Chcete jako první slyšet písně z muzikálu “Název” a vyjádřit svůj názor?”. Také by to mohlo fungovat jako anketa při sérii předpremiér. Ale to už se opakuji. Ale určitě to ve světě nedělají pro nic za nic.


  • Pavla

    Brodway se moc nepředvedla….ráda jsem tam chodila na Adélu,Monu Lisu,Angeliku,Kleopatru…pak udělali propadák je třeba zabít Davida,nyní At žije Rokenrol a myslím,že to bude obdobné.Bolela mě z toho hlava nemít Tomáše Lobla tak jsem fakt odešla.Ukázky z Toužimským jsou dost hrozný,Rony by měl občas hodit do placu nějakej taneček a ne stát jak tvrdý Y.Za 700 Kč znám lepší srandu :-)

    Ale zkuste uvidíte…jsem zvědavá na další názory…..p.s.zlatej vymazlenej Baron Prášil :-)


  • Kathryn

    Baron Prášil byl fajn, i když spíš než divadlo mi to připadalo jako show s efekty.

    Ať žije rockenrol! zkusim. Snad budu mít štěstí na nějakou dobrou kombinaci alternací. Uvidíme.


  • Martina

    Byla jsem zvědavá, mám ráda humor Karla Šípa a teď jsem zklamaná.
    Vtipy jsou takové nijaké, ( buď se týkají komunistů nebo jsou vulgárnější), příběh nemá hlavu ani patu a hudba taky žádná pecka na Petra Jandu. No já tento muzikál nikomu doporučovat rozhodně nebudu.
    Děti ráje také nemají až tak hluboký příběh , ale to se mi líbilo.S Rokenrolem se to nedá srovnat.
    Přeji všem hezký den.


  • Pavla

    Suhlasím Děti ráje jsou pěkný a hlavně je vidět,že nad tím někdo přemýšlel a nechtěl jen vydělat peníze….


  • Ivan

    Je tady hodně komentářů ohledně hudby, zpěvu a dramaturgie a nic o choreografii a company. Jak to vypadá s nima?


  • carol24

    Myslím, že company zvládá svoji složku dobře a nezaznamenal jsem nic, co by se mě vyloženě nelíbilo, či nezdálo. Bohužel neznám jména lidí z company, ale nejvíce mě zaujali dva tanečníci. Jeden takový menší vyzáblý s roztomilým kukučem a druhý takový hodně kudrnatý, kdyby někdo věděl jména, budu ráda.


  • Lenka H

    Já jsem byla také na představení Ať žije rokenrol. Musím říct ,že mě se tenhle muzikál hodně líbil. Je to za se něco novýho. Měla jsem Jana Toužimskýho a byl perfektní.


  • Pavla Zupánská

    na tomhle Muzikálu jsem byla a řekla bych že to měli výborně vypracovaný a ti co natom nebyli ať drží klapačku


  • Miri Nikolaj

    Rokenrol je úžasnej a souhlasím s Pavlou, že podle pětiminutovýho videa, kde je jen jedna alternace, se přece nedá soudit celý muzikál. Humor Karla Šípa mi byl sympatický a rozhodně nesouhlasím, že by se týkal jen komunismu nebo vulgarit, i když převážně toho komunismu – ale to se přece nemůžeme divit, když právě o tomhle problému je celý muzikál.
    Jak zde píšete, že hudba není až zas tak skvělá… Co byste chtěli? Vedle textů, které jsou konečně zase jednou trošku hlubokomyslnější, je právě ta hudba naprosto skvělá, energická. Nedrží se jen jednoho stylu, rokenrolu, ale jsou tam i prvky blues a mnoho dalšího. Ta hudba má nápad a melodie se neskutečně rychle pamatují a potom si je celý den musím zpívat.
    Co se týče choreografií, ty mě také moc zaujaly, jsou tam nové a neohrané prvky, jsou energické a členové company všichni výborní. Také neznám všechny jménem, ale třeba Glorča Fricová to na jevišti roztáčela s maximální energií a štěstím. Ten druhý, kudrnatý tanečník, jak o něm psala carol24, je zřejmě Ivan Svyatkin, toho jsem tuším neměla, ale v jiných dílech byl super.
    Někdo se zde ptal na Tomáše Berouna… Asi jsem zaujatá, ale byl úžasný. Jak pěvecky, tanečně, tak především herecky to zvládal na jedničku. Z něj je totiž hlavně cítit, jak neskutečně ho ta role baví a to je potom zážitek úplně o něčem jiném…


  • FILP

    Ja sem na tom byl hrála tam a zpivala Petra Janů Tomaš Beroun Lucie Vondračková a ta M ZEMANKOVÁ . Je to sice pruměrny ale bylo byt pruměrny kdybi nebila P Janů zkvěla pěvecky i herecky ,JINAK OPROTI L V JE ASI LEPŠI LUCIE ČERNIKOVÁ.


  • luky

    lucka vondráčková je HVĚZDA..;):)..takhle si představuju muzikálovou star!!:)


  • Max

    Ahoj všichni,
    já na muzikálu byl a myslím, že dost lidí co tu píše, vůbec nepochopilo zásadní věc! Tenhle muzikál je přeci o rockerovi a proto si myslím, že Honza Toužimský je tím pravým představitelem a to že netančí a jeho herecký výkon je pro některé “strohý”- to je přeci správné. O to přeci jde. S tanečníka se přeci nestane “rocková legenda” tím, že jí dáte křiváka a paruku! Proto mi nepřišel výkon H. Toužimského jako špatný, ale prostě podle pravdy, tak jak to má být (na tuhle postavu). Nesuďte muzikál podle recenzí, je lepší ho vidět a pak házet rozumy.


  • Romča

    Byl jsem zvědav na recenzi, ale sotva jsem začal číst a uviděl štiplavou poznámku o celkově upadající úrovni DB, tak jsem to vzdal… Mj. i proto, že pro mě právě Je třeba zabít Davida je geniální dílo svého druhu. Nevím, jestli to je muzikál – ono to tak snad ani být nemělo, když jde o crazyparodii něčeho, ale prostě bžunda je to od začátku do konce, s patřičnou gradací – inu Radek Balaš se zase nezapřel… Možná by neškodilo (až mě budete obviňovat z podjatosti) trochu té vlastní zaujatosti příště odložit… Krásný den. R.


  • Peťule

    Já tedy nevím, ale když má být Je třeba zabít Davida geniální dílo svého druhu, tak proč dopadlo tak, jak dopadlo, tomu asi nerozumím a asi drtivá většina národa se mnou, když na to vůbec nechodila.


  • Romča

    Milá Peťule, to máš jednoduchý. Ona vůbec geniální díla bývají pochopena až po čase, často až po smrti jejich tvůrců:) Ne, musím přiznat, že jsem taky nepochopil, proč se na to lidi nevraceli, když se u toho přitom skoro všici dycky smáli jak smyslů zbavení…
    A co se Rokenrolu týče, souhlas s Miri, že těch antikomunistických narážek tam není nijak nevhodně moc – je to udělané s mírou a většinou pravdivě. Jen prosím nepoužívejme termín “za komunismu” atp., protože to žádný komunismus nebyl. On vůbec ještě nikdy nikde na planetě nebyl a ani nebude – je to totiž vrcholná utopie v lidském společenství – možná aplikovatelná v mraveništi, ale mezi lidmi fakt nee:( Vhodný termín pro léta 48-89 u nás je totáč…


  • Romča

    A když už jsem sem po půlroce zase něco napsal, jeden dotaz Ondrovi. Když čtu Tvé zasvěcené komentáře o tom, jak by muzikál měl vznikat minimálně 3-5 let. Jak Tobě se vlastně líbí Děti Ráje? Co soudíš o tom, že se (nechť si o tom myslí kdo chce co chce) staly fenoménem mezi současnými pražskými muzikály a v podstatě jediným titulem, který vydělává…


  • Jiří K.

    Romča: Myslíš, že třeba taková Carmen nevydělává? …. Taky si troufám tvrdit, že Je třeba zabít Davida geniální dílo opravdu není a uznání se mu nedostane ani po letech, spíš se na něj zapomene.


  • Romča

    HDK je kapitola sama pro sebe. Kdyby se každopádně odečetly příspěvky od města (státu) a HDK bylo čistě komerční scénou, která si na sebe musí vydělat úplně sama, pak by mu ani 250 repríz Carmen nepomohlo. I když je pravda, že to už pomalu ta hranice, kdy titul začne být výdělečný, je. Nicméně, jak víme, náklady na Carmen byly vyšší nejen kvůli enormnímu honoráři pro paní Zaňákovou, ale i kvůli té zvířeně, tomu odpovídající náročnější scéně a dalším (pohybovým) specialistům – vedle klasické company. A nezapomínejte na orchestr – to všechno šponuje původní náklady ještě výš…
    Je třeba zabít Davida to mělo složitější v tom, že ho předběhly Děti Ráje a ten titul v tu chvíli musel být úplně jiný, aby je nikdo nesrovnával, a přitom na to samé téma – jak to potom udělat? Já myslím, že tohle tvůrci vyřešili opravdu skvěle! A upřímně, na nic se tak netěším jako na 4 prosincové reprízy. Snad se jich dočkáme! Nehodlám chybět ani na jedné!


  • Verča

    Ou, tak to já na Je třeba zabít Davida už ani jednou nevkročím. Jednou stačilo. :-)


  • Ondřej Doubrava

    Romčo, musím se přiznat, že z minulé sezóny mám jisté restíky a Děti ráje jsem ještě neviděl (ale jistě časem doplním), jsem nějak zmlsán světovými muzikály, navíc se teď chci posnažit, aby byl Musical.cz profi i oficiálně a třeba pak hudebnímu divadlu tady nějak pomůžeme…


  • Romča

    Profi i oficiálně? Já myslím, že už se to docela daří, ne? Navzdory všem výtkám:)


  • Dasik

    Nejhorší muzikál všech dob!!!


  • Pavel Košatka

    Romane bylo to myšleno, že se oba snažíme o studium divadla, Ondřej divadelní vědy, já režii+dramaturgii. Ale neformuloval bych to tak, že tím nějak vzroste kvalita tohoto serveru, spíš to “bude vypadat zasvěceněji”.

    A Dasiku, to si toho ještě viděl málo ;).


  • Mystery Train

    Dasiku, pokud nemáte jiný argument než plivanec … ehm…není lepší použít plivátko namísto diskusního fóra?


  • Radek Janda

    Ze čtvrteční reprízy jsem si odnesl tyto dojmy. Nebudu hodnotit dílo jako takové, spíše jen malý pohled na některé alternace. U Tomáše Löbla jsem byl vždy zvyklý na perfektní výkon (nejen v tomto muzikálu), kterému jsem nemohl nikdy nic vytknout. Dnes tomu bylo poprvé jinak. Herecky vše zvládl na výbornou, ovšem zpěv místy opravdu pokulhával a nějaký ten “nelíbezný” tón se našel. Oproti generálce, kde byl bezchybný, malé zklamání. Snad to byla jen momentální “indispozice”. Lucii Černíkovou jsem viděl prvně a mile mě překvapila, Yvettinu naivitu nemusela snad ani hrát. Pěvecká stránka byla rovněž na solidní úrovni. Ona ovšem role Yvetty nedává bohužel moc příležitostí k nějakému výraznějšímu projevu, škoda, alespoň jednu “sólovku”, by si tato role zasloužila. Další premiérou, byla pro mě Petra Černocká a bohužel musím konstatovat, že i největší zklamání večera. Pominu-li herectví, pěvecky skutečně neoslnila a oproti Petře Janů zůstává daleko za očekáváním. Snad jedině v druhé polovině písně “Vzkříšená láska” našla svůj světlý moment. Posledním nováčkem a zároveň velkým překvapením, se pro mě stal Michal Slaný, v roli primáře protialkoholní léčebny. Michal Slaný skvěle předvedl, že i komická role se dá zahrát bez přehnaně “skečovitých” výrazů. Palec nahoru. Je zajímavé, že v první části výstupu scény na záchytce, používají protagonisté Dr.Chvály (v mém případě M.Slaný nebo A.Háma) úplně rozdílný text. Zatímco Háma mluví o alkoholismu u různých profesí, Slaný předvádí veverky, bobry a ryby (obojí je ovšem dobré). Zde zjevně byla volná ruka režiséra a jsem zvědavý, co demonstruje Juraj Bernáth v této roli. Závěrem bych chtěl vyzdvihnout dva výkony, které mě zaujali ze všeho nejvíce. Tím prvním je již zmiňovaný Juraj Bernáth, tentokrát v roli policisty. Od premiéry si své výstupy ještě “vyšperkoval” a jeho “přitroublý” policejní nadstrážmistr vždy nad míru potěšil. Vrcholem večera se však pro mě stal excelentní herecký „koncert“ Vladimíra Marka v roli ředitele kulturního střediska Bareše. Tato karikaturní postavička je v jeho podání nepřekonatelná a jak již zaznělo v recenzi, Marek je spíše herec, než zpěvák a právě zde svůj herecký um prodává dokonale!

    Tímto neříkám, že jsem z díla jako celku nadšen, jen jsem přinesl svůj pohled na některé výkony z jedné reprízy…


  • carol24

    Miri Nikolaj: moc díky za identifikování “kudrnáče” ;). A opravdu nikdo nevíte, jak se jmenuje ten malinkej s roztomilým kukučem? Mám pocit, ale nevím to jistě, že se střídá s Cogou.


  • Kathrynb

    Dneska jsem byla na tomto muzikálu a musím říct, že jsem příjemně překvapena. Je fakt, že jsem měla štěstí na alternace Beroun, Vondráčková, Seidlová, Jandová, Čok, Marek, Bernáth … což, soudě dle recenze, udělá své, ale nemyslím si, že by byl muzikál špatný. Je to zase jiný typ, než na jaký jsme asi zvyklí a spíše než provedení, bych řekla, že může být “problémem” téma muzikálu. Ne každému sedne, ne každý jej pochopí. Netvrdím, že jsem znalec této doby, spíše naopak, ale podle toho co vím, je muzikál pravdivý a zároveň téma vtipně odlehčené. Co se týká hudební části, drtivá většina byla výtečná. Za sebe tedy hodnotím dnešní představení za 2 … s hvězdičkou :)


  • Radek Janda

    Přidám letmý pohled na sobotu – večer. Tomáš Löbl skvělý výkon (čtvrtek je zapomenut). Juraj Bernáth tentokráte jako Dr.Chvála a i jeho podání této role se liší od ostatních alternantů (A.Háma, M.Slaný). Tento týden v premiéře i Marta Jandová a její výkon je excelentní, hlavně po pěvecké stránce. Viléma Čoka jsem zapomněl zmínit minule, což je škoda, poněvadž role Ronnyho manažera je mu snad šita přímo na tělo a náležitě si jí užívá. Vladimír Marek opět bravurní a je hezké vidět, jak své jednotlivé “proslovy” přizpůsobuje i momentálnímu dění na jevišti. Petra Černocká opět jedno velké zklamání.
    Závěrem pro Kathrynb: neřekl bych, že “problémem” je téma muzikálu, ale spíše to provedení…


  • Kathrynb

    Pane Janda … možná máte pravdu, ale znám pár lidí, kterým by se to zrovna kvůli tématu nelíbilo, i kdyby vše ostatní bylo naprosto dokonalé. Je to prostě hodně individuální.


  • Janík

    Souhlasím s Romanem. 12.37 a 13.53. Líbí se mi dramaturgická odvaha DB, nemusí být každý muzikál kýč s burleskní výpravou až oči přecházejí a protagonisty,hodícími se spíš do operety minulého století.Lehkost,nadhled, to vše já u Rokenrolu nacházím a hodně mě baví.Jen ta Petra Č., to je tragédie :((((((


  • Mystery Train

    Radku, máte recht. Volba režiséra byla největším omylem v projektu, který mohl zabodovat podobně jako Rebelové. Škoda, že zafungovaly spíše televizní kamáčofty než prozíravost.


  • Kathrynb

    Dobrá, dobrá, botky si pro to nerozkousám :) Zdá se, že jste tu zasvěcení odborníci, nebudu tedy protestovat. Můj názor je názor pouhého diváka, který si chtěl představení užít jako celek, což se v konkrétním případě povedlo. Na podrobnější zkoumání nemám dostatek informací a upřímně, někdy je skoro možná lepší ty všechny zákulisní souvislosti nevědět a nekazit si tak ten zážitek přemýšlením, jestli to mělo být tak či jinak.


  • Lavera

    Prosím, nevíte někdo, proč je rušeno jedno představení za druhým ??? ( Mně už takto “vypadly” dva termíny… )


Novější komentáře »