Recenze a reportáže

Kouzelná chůva “Mary Poppins” již rozdává radost i v Praze


Téměř dokonalá chůva “Mary Poppins” již přilétla do pražského Divadla Hybernia. Populární inscenace Městského divadla Brno se zde představí divákům na 30 exkluzivních reprízách s hostující Monikou Absolonovou v hlavní roli. My jsme samozřejmě nechyběli na premiéře tohoto slavného světového muzikálu pro celou rodinu a celkový dojem byl nad očekávání výborný. Proto jsme si návštěvu zopakovali a teď Vám přinášíme detailní pohled na tento muzikálový skvost s bohatou fotogalerií.

“Mary Poppins” je muzikál z produkce Walta Disneyho a Cameron Mackintoshe, což již samo o sobě dává tušit, že se jedná o muzikál nejvyšší světové kvality. Ačkoliv je postava kouzelné chůvy Mary Poppins známá především ze slavného filmu s Julií Andrews v hlavní roli, není muzikál jeho přímo adaptací, opírá se částečně také o původní knižní sérii P. L. Traversové. Premiéra divadelního muzikálu se uskutečnila v roce 2004 na londýnském West Endu, o dva roky pak na slavné Broadwayi. Tam “Mary Poppins” sklidila dosud největší úspěch, na repertoáru se udržela přes 6 let s celkovým počtem 2619 repríz.

Je téměř ideální

Největší síla muzikálu spočívá v jednoduchém příběhu, který je však plný morálního poučení, a to jak pro dětské, tak i dospělé publikum. Sledujeme osudy jedné obyčejné rodiny, která má své problémy. Pan Banks je bankovním úředníkem, živí rodinu, ale nemá na ni čas. Jeho žena se snaží celou rodinu držet pohromadě, přitom sama si neví rady se svou rolí “paní Banksové”. A k tomu dvě nezbedné děti, které všem přidělávají jen starosti. Celé to má změnit příchod kouzelné a rázné chůvy Mary Poppins a její hravý kamarád Bert, muž mnoha tváří a povolání.

Sympatické je, že muzikál mezi roztančenými barevnými scénami dětem vštěpuje nenásilnou formou základní lidské a rodinné hodnoty. A také pracovitost, hodnotu peněz, potřebu pomáhat si v rodině a čas od času i něco obětovat. Mnohem větší poučení pak přináší pro dospělé, a to prostřednictvím stále aktuálnějšího problému – přílišného soustředění se na kariéru a peníze na úkor času stráveného s rodinou. Mnoho muzikálů se marketingově tváří jako rodinné, přitom jsou zaměřeny především na dětské publikum. “Mary Poppins” je zářný příklad geniální dramaturgie představení, která skutečně zabaví každou věkovou kategorii.

Pan Banks se svou ženou Winifred

Pan Banks se svou ženou Winifred

Muzikál obsahuje samozřejmě písně z legendární filmové verze od bratrského tvůrčího dua Roberta B. Shermana a Richarda M. Shermana s několika dopsanými novými písněmi od George Stilese a Anthony Drewa. Nechybí jim značný hitový potenciál, charakteristické je časté opakování textů v refrénu. Efektem je pak, že si ještě týden po odchodu z divadla budete zpívat české texty Jiřího JoskaKdyž si dáš lžičku cukru, hořké polyká se líp” nebo “Stačí chtít a rázem vše je možné“… Po druhém zhlédnutí již v podstatě umíte refrény všech písní. Největším hitem je píseň “Superkalifradžilistikexpijalidózní“, která se stala také podtitulem celého díla. Orchestr Městského divadla Brno opět odvádí skvělou práci, v Divadle Hybernia je vkusně umístěn do jedné z lóží u jeviště.

Brněnská inscenace ve všech aspektech odpovídá západní úrovni a skutečně snese srovnání s londýnskými i broadwayskými produkcemi. Velkou zásluhu na tom má bezpochyby režisér Petr Gazdík, který dokáže rozehrát velká muzikálová čísla, ale i komornější dialogy, například mezi manželi. Show graduje, herci jsou skvěle vedeni a 100% odpovídají charakteristikám svých rolí. A především umí v celém kontextu představení vyvolat v divácích emoce, což je v divadle jeden z nejdůležitějších faktorů.

Superkalifradžilistikexpijalidózní

Choreografiím Lucie Holánkové se nedá v podstatě nic vytknout, nejvíce pak zaujme vrcholné číslo druhé půle “Na to mám” se stepujícími kominíky. Vynikající je také výtvarná stránka, scéna Petra Hlouška umožňuje rychlé změny prostředí i mnohá krásná kouzla, která ohromí (nejen) dětské diváky. Kostýmy Andrey Kučerové jsou taktéž velice povedené a hýří barvami.

Muzikál samozřejmě stojí na samotné postavě kouzelné chůvy Mary Poppins, kterou na pražské premiéře ztvárnila hostující Monika Absolonová. I přes veškerou možnou skepsi dokázala, že své místo na české muzikálové scéně rozhodně má. Zcela se oprostila od nenáročných titulů Michala Davida a viditelně zapracovala na komplexním muzikálovém výkonu. Překvapila především herectvím, které bylo bezchybné. Dokázala skvěle vypointovat komické části své role, i zahrát ty vážnější. Pěvecky ani jednou nezaváhala, stejně tak v tanci nebyla na první pohled vidět žádná výrazná chyba. Její Mary Poppins byla zkrátka okouzlující a Monika Absolonová si zaslouží další šanci i od svých zarytých odpůrců. Snad jí budou přibývat další role v kvalitních muzikálech, kde se bude moci podobně realizovat.

Monika Absolonová přišla na kouzelný inzerát

Monika Absolonová přišla na kouzelný inzerát

Na jedné z dalších repríz jsme jako Mary mohli zhlédnout Johanu Gazdíkovou. Na jejím výkonu byla znát velká jistota, kterou již s mnoha brněnskými reprízami mohla získat a její projev byl tak 100% profesionální. Místy by se dala vytknout jen menší srozumitelnost při zpěvu. I přes téměř bezchybný výkon nám ale něco scházelo, těžko se to popisuje a možná je to i dosti subjektivní, ale chyběla tomu taková ta pomyslná jiskra. Zvláštní energie, kterou by měla hlavní hvězda vyzařovat. Po profesní stránce byly obě představitelky Mary vyrovnané, osobně jsme si více užili pojetí Moniky Absolonové.

V roli hravého Berta exceluje Dušan Vitázek, kterému komické role sedí mnohem více, než ty dramatické. Bylo ho vždy plné jeviště a především se jeho herecká energie dokázala přenést do celého hlediště Hybernie. Opět profesionální výkon na nejvyšší úrovni. Kolegu Denny Ratajského jsme na jevišti viděli úplně poprvé. Jeho Bert patřil spíše k zlatému průměru, pěvecky se místy ztrácel v hudbě a energie v porovnání s Vitázkem byla poloviční. Dojem zachraňoval naprosto precizním tanečním a stepařským výkonem.

Bert na střeše domů Banksových

Bert na střeše domu Banksových

Jako Georg Banks vystoupil skvělý Milan Němec, který jako vždy jeviště ovládl přirozeným hereckým výkonem, plném emocí. Herecky nás zaujala také jeho manželka Winifred Jana Musilová, jen ve výškách ji občas nepříjemně ujel hlas. Nelze se nezmínit o chůvě Andrewsové Zuzaně Maurery, ze které jsme měli husí kůži, a pod jejím hlasem se otřásalo celé divadlo.

Důležité jsou v “Mary Poppins” také dětské role, které jsou, oproti českému podprůměru, v tomto případě obsazeny velice dobře. Nejvíce nás zaujali premiéroví Kateřina Kolčavová a Petr Šimčák, kteří se naprosto přirozeně začlenili mezi starší herecké kolegy. Z menších rolí zanechali největší dojem Valentýn Aleš Slanina a paní Corry Lenka Janíková. Bezchybná byla také taneční company, která se skládá jak z brněnských, tak hostujících účinkujících.

Celkový dojem z muzikálu je tedy naprosto pozitivní. Jedná se o skvěle napsaný zahraniční muzikál s mnoho chytlavými písněmi, který se v režii Petra Gazdíka přiblížil světové muzikálové špičce. Velkolepá barevná výprava, účinkující i příběh plný ponaučení slibuje podívanou, na kterou dlouho nezapomenou všechny věkové kategorie. Tak neváhejte a zajděte si do Divadla Hybernia, jen varujeme, pravděpodobně Vám to nebude stačit jednou…

Mary Poppins učinila další rodinu šťastnou a odlétá pomoci další

Mary Poppins učinila další rodinu šťastnou a odlétá pomoci další

Mary Poppins – obsazení – Praha 2013

Mary Poppins – Monika Absolonová / Alena Antalová / Radka Coufalová / Johana Gazdíková
Bert – Dušan Vitázek / Denny Ratajský
George Banks – Martin Havelka / Milan Němec
Winifred Banksová – Jana Musilová / Markéta Sedláčková
Paní Brillová – Zdena Herfortová / Monika Světnicová
Robertson Ay – Tomáš Sagher / Lukáš Vlček
Admirál Bum, ředitel banky – Ladislav Kolář / Karel Mišurec
Jane Banksová – Karolína Burešová / Vendula Hájková / Kateřina Kolčavová / Kristýna Kučerová
Michael Banks – Dominik Brychta / Andrej Antonín Holoubek / Lubomír Hrdlička / Petr Šimčák
Hlídač v parku – Josef Jurásek / Karel Mišurec
Královna Viktorie, Sl. Andrewsová, Sl. Smithová – Zuzana Maurery / Lenka Bartolšicová
Ptáčnice – Jana Gazdíková
Slečna Larková – Hana Horká
Paní Corryová – Lenka Janíková / Hana Kováříková
Neleus, Panďulák – Péťa Brychtů / Radek Novotný
Strážník – Martin Dobíšek / Jakub Zedníček
Northbrook – Lukáš Janota / Aleš Slanina
Valentýn – Lukáš Janota / Aleš Slanina
Annie – Marta Prokopová / Tereza Škodová
Fannie – Dana Bačinská / Aneta Majerová
Von Hussler, Paňáca – Rastislav Gajdoš / Radek Láska
William – Bohumil Vitula / Martin Mikulášek
1. vojáček – Martin Dobíšek / Jakub Zedníček
2. vojáček – Michal Matěj / Dominik Hybler
Panenka – Světlana Janotová / Ivana Odehnalová
Katie, chůva – Eva Jedličková / Mária Lalková

Company – Igor Maršálek / Jan Dědek / Bohumil Vitula / Martin Mikulášek / Vladimír Strouhal / Lukáš Onufer / Kristian Pekar / Vladimír Řezáč / Lukáš Vokál / Petr Šmiřák / Gabriela Karmazínová / Pavla Princová / Andrea Březinová / Martina Farkašová / Vendula Hudcová / Vendula Přibylová / Veronika Kloubková / Kateřina Steinerová / Barbora Musilová / Kateřina Klečková / Radek Jež / Pavla Macháčková / Monika Králová / Matěj Cichra / Juraj Čiernik / Oldřich Smysl / Denisa Kubášová / Martina Černá / Michaela Dostálková

Off-Stage – Anna Jiřina Daňhelová / Adriana Bajtková / Petra Havránková / Marek Lambora / Roman Mikeš / Lukáš Randák

První setkání neposedných dětí s Bertem v parku

První setkání neposedných dětí s Bertem v parku

A hned z toho byla super hra

A hned z toho byla super hra

Služebnictvo Banksových (Lukáš Vlček a Zdena Herfortová)

Služebnictvo Banksových (Lukáš Vlček a Zdena Herfortová)

Když si dáš lžičku cukru, hořké polyká se líp...

Když si dáš lžičku cukru, hořké polyká se líp...

Zlobivé děti musí být potrestány

Zlobivé děti musí být potrestány

Ježibaba Zuzana Maurery

Ježibaba Zuzana Maurery

Pouštění draka

Pouštění draka

Vrcholná taneční scéna druhé půle muzikálu

Vrcholná taneční scéna druhé půle muzikálu

Winifred je připravená se za svého muže i bít

Winifred je připravená se za svého muže i bít

Stačí chtít a rázem vše je možné

Stačí chtít a rázem vše je možné

Napravený pan Banks jde pouštět s Michaelem draka

Napravený pan Banks jde pouštět s Michaelem draka

Premiérová děkovačka

Premiérová děkovačka

A na závěr jedna zákulisní skupinová fotka

A na závěr jedna zákulisní skupinová fotka

Autorem fotografií z pražské premiéry Mary Poppins je exkluzivně pro Musical.cz Petr Marek. Pokud byste fotografie chtěli použít na vašem webu, Facebooku apod., ozvěte se nám na email redakce@musical.cz. Publikování bez svolení autora je přísně zakázáno!


Recenze a reportáže
RENT – opět v Divadle Na Prádle a konečně v češtině (Recenze)
Recenze a reportáže
Daniel Hůlka, Josef Vojtek a Marian Vojtko pokřtili CD “Barona Prášila” (+ video)
Recenze a reportáže
Divadlu Broadway už potřetí vládne královna Kleopatra
 • HONZY

  Honzy
  Kouzelný báječný muzikál pro celou rodinu.Bezvadná choreografie včetně stepu, ohromující scéna, výborné pěvecké i herecké výkony, živý orchestr šlape, výborný světelný desing, spousty triků, ohromující zavěrečný let Mary Poppins nad hlavami diváků.Zkrátka 100% show!Monika Absolonová se zhostila nastudovaní Mary Poppins se ctí.Ale i ostatní “domácí” brněnské představitelky Mary jsou vynikající, včetně Berta – alias Dušana Vitázka (cena ankety divaků za nejlepší mužský herecký výkon roku 2010).Vřele doporučuji, nenechte si hostovaní MdB v Praze ujit!Hodnocení 100%.


 • Ivet

  Mary miluju od prvního poslechu. Viděla jsme brněnské nastudování s Alenou Antalovou a musím říct, že je to jedna z nejkrásnějších věcí, co jsem kdy viděla. Prostě pohádka v divadle, která vypadá skutečně. Propracované do nejmenšího detailu. Opravdu krásné představení. Díky za skvělou recenzi !


 • Pavlína

  Přidávám se, opravdu skvělé představení!!! My jsme viděli Johanu Gazdíkovou a byla jsem ráda – nic proti Monice, ale s radostí jsem dala přednost originálnímu nepřešitému představení. Výkony herců i orchestru dokonalé, atmosféra celkově perfektní, plná optimismu a energie. Zapomenete na všední problémy a skvěle se odreagujete – něco podobného jsem zažila pouze po shlédnutí muzikálu MAMMA MIA! No prostě SUPERKALIFRADŽILISTIKEXPIJALIDÓZNÍ!!!!!!! (a toto slovo se v průběhu show bez problémů naučíte).


 • BeaHaydee

  Skvelá recenzia aj fotky, ďakujem! Paradoxne by mi viac vyhovovalo, keby predstavenie nehosťovalo, ale bolo pekne doma v Brne, lebo to tam mám neporovnateľne bližšie. Tak hádam sa ešte Mary Poppins vráti aj na domáce javisko :-) Alebo ešte lepšie, hosťovanie v BA by nebolo zlé, na brnenských LesMis idem tretíkrát, budúci mesiac nám tu hosťuje Chicago, tak snáď sa dočkáme aj Mary Poppins.


 • Zdeněk

  Taky se přidávám ke chvále na Mary viděl sem ji dvakrát v Brně a dvakrát v Praze pokaždé sem odcházel z divadla velmi spokojen a Johana Gazdíková piodává naprosto užasný výkon jen mi v Praze vadí, že lidi co si čtou obsazení tak se jim nelíbí když nehraje Monika. Jásem naopak rád když jdu na hostující představení tak nechci vidět pražskou star, ale chci vidět hostující herečky a že sou všechny tři výborný,


 • Petr

  I já musím pochválit.Byl jsem na premiéře a bylo to naprosto perfektní.Chystám se že na Mary zajedu ještě jednou.Zkrátka je to superkalifradžilistikexpijalidózní .-)


 • Abigail

  Já viděla v Praze Johanu Gazdíkovou a rozhodně jsem měla úsměv na tváři, když jsem ji v obsazení viděla. Pokud čas dovolí, ráda bych je tu stihla všechny čtyři, nebo tedy ty zbývající tři, tak jsem na to dost zvědavá… Docela mě mrzí, že Alena Antalová a Radka Coufalová se do recenze nedostaly. (Samozřejmě to chápu, ale je to škoda)


 • František Grond

  To vše i Monika je na cenu od a od akademie,tak čus Měj se.František


 • Zdeněk

  Bylo by možná dobré, pokud už tedy uvádíte: “Mary Poppins – obsazení – Praha 2013” ujistit se, jestli je správné a ne jen jej odněkud zkopírovat… (viz Brychtová versus Németh, Grossová atd.)


 • Radek Janda

  Milý Zdeňku, obsazení Mary Poppins Praha 2013 máme k dispozici přímo od samotné produkce pražského uvedení (tudíž oficiální zdroj), není odnikud zkopírované, takže opravdu nevím, v čem bychom se měli více ujišťovat.


 • marta

  Vendula Hájková už asi rok a půl v Mary nehraje….


 • Ondřej Doubrava

  Už jsem vyslal k Radkovi Jandovi upozornění, že v těch menších rolích občas to obsazení sedět nebude. ;-)


 • Ondřej Doubrava

  Tohle je zkrátka evidentní chybička produkce, ona si má pohlídat, jestli novinářům dává správné obsazení (i když zájemců asi moc není), protože zejména u MdB se složení company občas z různých důvodů mění poměrně často, takže kdo to úporně nesleduje, tak se může stát, že něco bude nepřesné. Nemělo by se to stávat, ale tohle je chyba podkladů.


 • vlado, Trnava SK

  Fantastické, nádherné predstavenie!
  Excelentné výkony!
  2 x 350 km stálo za to!
  Ešte raz ďakujem – všetkým hercom a orchestru.


 • terka

  nevím zda už to tu někde proběhlo, jaká je délka?


 • Petr

  pro Terku.Délka je +- nějaká ta minuta 3 hodiny .-)


 • mickey mouse

  Já když jsem byl tak nejaký 3 a 5 minut, je tam dlouhej přídavek


 • Zdeněk

  velké zklamání z Moniky Absolonové při včerejším představení


 • Jirka

  Velké překvapení Moniky Absolonové při včerejším představení. Ač se mi Davidovy muzikály líbí a jsem docela jejich fanoušek a nevěřil jsem tomu, že to bude značný rozdíl. Musím s pokorou uznat že ,,JE,,. Bylo to absolutně o něčem jiném a Monika byla výtečná :) 100%


 • Alena

  Mně chybí srovnání s brněnskými představitelkami, ale Monika Absolonová se mi včera taky velmi líbila. A pochválit musím taky Dušana Vitázka.


 • Mickey mouse

  mně se absolonová taky celkem líbila,kromě toho že nedala C3 a místo toho dala As2, což zní divně oproti tomu C3 tak ty vejšky celkem slušný.


 • Zdeněk

  já jelikož mám porovnání se všemi brněnskými představitelkami tak prostě Monika je tou poraženou


 • Mickey mouse

  Já bych teď chtěl vidět Gazdíkovou nebo Coufalovou, nevím jestli se mi poštěstí


 • Edward Hyde

  Nevíte někdo, kdo hrál v pátek paní Cory? :)) Díky.


 • Adéla

  paní Corryovou hrála Adriana Bajtková, bohužel není vypsaná v obsazení a hraje skoro pokaždé.


 • mickey mouse

  Hele víte někdo něco o tom, že bude Johana Gazdíková hrát 6 posledeních představení jako záskok v praze Winnifred Banksovou?


 • Renata

  Je to pravda, opravdu bude hrát Johana Gazdíková.


 • Mickey mouse

  a viděl někdo vůbec v praze antalovou?


 • Zdeněk

  Alena v Praze vubec nehrála a ani hrát nebude což je škoda rád bych ji viděl znovu


 • Mickey mouse

  No já jsem teda měl štěstí a viděl Radku Coufalovou a musím říct že je lepší než Monika Absolonová. Monika Absolonová je opravdu skvělá, ale Radka Coufalová je lepší. Má čistší výšky a umí lépe tancovat a hlavně se mi do té role hodí víc. Je to taková ta lehce přísná Mary Poppins. A jinak Johana Gazdíková hraje Winifred naprosto skvěle, až na pár přeřeků a záchvatu smíchu tak na její první představení to bylo fakt dobrý a teda pěvecky bezchybná. Přišla mi dokonce lepší než Markéta Sedláčková. Je tedy opravdu škoda, že tak skvělý muzikál u nás končí


 • Edward Hyde

  Nekončí!!! :) V Brně se pokračuje :P A Alena by měla odehrát poslední reprízy :)


 • Mickey mouse

  No tak myslím jako že v Praze končí. Brno je pro mě hrozně daleko.


 • Edward Hyde

  2 a půl hodiny po dálnici snad zase tolik není, ne? :)


 • Zdeněk

  je pravda že je škoda že končí ale zas brzy nám brnáci přivezou další kvalitní muzikál


 • mickey mouse

  Vzhledem k tomu že nejsem z prahy tak to daleko je.