Recenze a reportáže

“Kudykam” se rozloučil se Státní operou


Po více než roce se lyrikál Michala Horáčka a Petra Hapky KUDYKAM rozloučil 16. ledna 2011 s jevištěm Státní opery Praha, kde měl oficiální premiéru 22. října 2009. Od té doby se odehrálo se 77 veřejných repríz a vidělo ho cca 65 tisíc diváků. Nyní však musel ustoupit novým dramaturgickým plánům Státní opery. Kudykam si za dobu svého uvádění získal řadu příznivců, kteří i přes poměrně vysoké ceny vstupenek navštívili toto dílo několikrát, ale našla se i řada odpůrců a kritiků. Nejčastěji byla kritizována jeho zdlouhavost a vůbec jakási vhodnost Hapkových šansonů pro prostředí Státní opery.

Původní libreto z pera Michala Horáčka o dvoutisících devíti verších bylo v průběhu uvádění Kudykamu pro divadelní podobu upraveno a trochu zkráceno. Písně zhudebnil Horáčkův dlouholetý pracovní partner Petr Hapka. V představení jsme mohli slyšet jak písně z jejich staršího repertoáru (např. „Strážce plamene“, „Individualita“ či „Rozeznávám“), tak písně zcela nové psané právě pro představení (např. „Hladiny“, „Svatí podél cest“ či „Tante cose da veder“). Hudební nastudování a aranže má na svědomí Ondřej Brzobohatý, který dal Hapkovým písním zcela nový kabát, na míru ušitý pro každého interpreta. Scénu a kostýmy vytvořila Michaela Hořejší, choreografii Pavel Strouhal a režie se ujal slovenský režisér Dodo Gombár.

Kudykam Karel Dobrý (foto Petra Dostálková)

Derniérový Kudykam byl ozvláštněn zdvojeným obsazením hlavních rolí. V roli Kudykama jsme mohli vidět v první polovině představení Karla Dobrého, v druhé půli pak hrál Csongor Kassai, Martina ztvárnili Ondřej Ruml a Jan Maxián a jako Martina se představila nejprve Petra Hřebíčková a po přestávce Lucia Šoralová. V dalších rolích se pak objevili Věra Nerušilová, Gustav Řezníček, František Segrado, Naďa Válová, Betka Stanková, Kateřina Nováková, Tereza Martinková, Michal Kavalčík, Oldřich Smysl, Petr Novotný, Jan Bursa a Jaroslav Synek. Závěrečnou Kudykamovu píseň „Tante cose da veder“ pak zazpívali oba Kudykamové, Karel Dobrý i Csongor Kassai.

Pokud bychom měli srovnat představitele hlavní role Kudykama, musíme říci, že každý svou roli pojal úplně jinak, originálně, ale všichni tři (včetně Vojtěcha Dyka, který odehrál své poslední představení Kudykama v listopadu 2010) jsou výborní. Co se derniérových Kudykamů týče, Karel Dobrý je vynikající herec, což dokazuje nejen v divadle ale i ve filmech, pěvecky odvádí rovněž velmi kvalitní výkon a osobně musím říci, že jeho Kudykam mi k srdci přirostl asi nejvíce, při písni „Hladiny“ v jeho podání doslova mrazí. Csongor Kassai pojal postavu Kudykama o něco vtipněji. Mnohým divákům a kritikům vadil jeho přízvuk, mnozí tvrdili, že „mu nerozuměli ani slovo“. S tím si dovolím nesouhlasit. Místy je sice přízvuk znatelný, ale Kassai z něho v těchto situacích velmi vtipně „vybruslí“, takže máte pocit, že to vlastně patří do role. Ani pěvecky není vůbec špatný, velmi mile překvapil přednesem závěrečné árie „Tante cose da veder“.

Rozverní Šumichrásti (foto Tomáš Král pro Musical.cz)

Martinové Ondřeje Rumla a Jana Maxiána (a také třetí alternace Marka Holého) jsou velmi vyrovnaní. Snad jen Marek Holý své kolegy mírně převyšuje po herecké stránce. Pěvecky je na tom zase o chlup lépe Ondřej Ruml. Celkově však ani jednomu z nich nemáme co vytknout. Naproti tomu mezi představitelkami Martiny jsou již větší rozdíly. Petra Hřebíčková, která hrála Martinu v první půli posledního představení, je vynikající herečka, pěvecky rovněž skvělá a celkově (pro mě určitě) nejlepší Martina. V druhé půli se pak v této roli představila Lucia Šoralová. Jejímu hlasu sice Hapkovy šansony poměrně sedí, ovšem díky nulovému hereckému výrazu ji nelze s Petrou Hřebíčkovou vůbec srovnávat.

Všichni účinkující i autoři si vysloužili neutichající ovace ve stoje, skalní příznivci tohoto představení dokonce uronili i pár slziček. Téměř hodinovou „děkovačku“ přerušily, kromě proslovu Michala Horáčka, dva přídavky. Petra Hřebíčková s Ondřejem Rumlem zazpívali duet „Přišlo mi to vhod“ a Jasnovidka Věra Nerušilová pak zazpívala novou píseň „Zázrak“. Ta měla být původně od divadelní sezony 2010/2011 zakomponovaná přímo do představení, ale nakonec zazněla vždy na konci jako přídavek. Dle mého názoru je to jedna z nejpovedenějších písní této skladatelské dvojice, její text je opravdu nádherný!

Jedna z nejpopulárnějších scén - "Idividualita" (foto Tomáš Král pro Musical.cz)

Jako poděkování účinkujících dostal na závěr Michal Horáček krásnou loutku postavy Kudykama. Dárky dostali i přítomní diváci – každá dáma si odnesla vějíř a pánové měli na výběr mezi lahví pálenky a lahví vína „Tante cose da veder“.

Pro příznivce lyrikálu Kudykam máme na závěr dvě dobré zprávy. Česká televize pořídila 9. a 10. listopadu 2010 záznam představení, takže se můžeme těšit nejen na jeho odvysílání v televizi, ale posléze by mělo vzniknout i DVD. Druhou dobrou zprávou je, že v červnu se Kudykam představí v Národním divadle v Brně. Jsou naplánována tři představení, a to 3. června od 19:00 a 4. června od 14:00 a od 19:00.


Plzeň
RECENZE: Plzeňská Liduschka (Baarová) tne do české povahy (nejen) 20. století
Recenze a reportáže
Městské divadlo Brno se emotivně rozloučilo s “Bídníky”
Recenze a reportáže
“Děti ráje” přivítaly svého 200.000 návštěvníka!
 • Zdeněk

  KudyKama sem poprvý viděl 15.1 večer a naprosto mě dostal moc hezký představení


 • Zdeněk

  Hana Saidlová když začla zpívat Zázrak tak to bylo naprosto dokonalý jak se její hlas linul SOP a s Petro Hřebíčkovou souhlas ta mě hodně potěšila.


 • Abigail

  Já se nechci přít, ale je si autorka článku naprosto jistá, že na derniérovém představení hrál Martina Marek Holý? Já jsem si totiž byla stoprocentně jistá, že je to celou první polovinu Ondřej Ruml a musím říct, že i kdybychom ho snad já ani můj doprovod nepoznali, totéž tvrdí i výpis alternací k tomu konkrétnímu představení (schválně jsem to teď kontrolovala).


 • Lenka Křičenská

  Abigail: Omlouvám se, samozřejmě, hrál Ondřej Ruml. Byla jsem i na sobotním představení, kde Martina hrál Marek Holý a při psaní reportáže se mi to popletlo. Chyba už je napravena a autorka si sype popel na hlavu. :))


 • Martin

  Také se nechci přít,ale opravdu mate pocit,že pan Dobry jinak vynikající herec mistru Horačkovi dernieru nepokazil? Už Hladiny …bylo špatně,šílené(umí to lépe),a závěrečny duet s panem
  Csangorem tak to bylo hrozné ta pauza při duetu a tan civil pana Dobrého,když jsou ostatní v kostymu…byla jste tam ?Tak to asi není moc profesionální….ale jinak úžasny herec…


 • Abigail

  Lenka Křičenská: V pohodě, nic se neděje, já jen že mě to zmátlo, to je alternace, kterou jsem neviděla, ačkoli by mě to i potěšilo, protože už jsem měla to štěstí na Fidlovačce…


 • Martin

  Karel hrál na Fidlovačce? tak to asi těžko…anebo v čem?


 • Jiří K.

  Martin: Ne Karel, ale Marek Holý hraje na Fidlovačce :)

  Jinak pro všechny, když už tenhle web existuje, můžete to sami používat, vážně suprová věc:

  http://db.divadelni-ustav.cz/inscenace.aspx

  Tady nejdete (téměř) všechno ;)


 • Irena

  Derniéra byla úžasná, chyběl mi tam jen Jan Sklenář, který byl mimochodem vynikající nejen v roli Štamgasta, ale i v jediném představení kdy hrál Kudykama. Jinak se mi jako Martin zdaleka nejvíce líbil Ondřej Ruml, jak herecky, tak pěvecky. A Karel Dobrý – na derniéře jsem byla, a jak herecký výkon, tak Hladiny byly podle mého soudu naprosto perfektní. To, že byl v závěrečném duetu částečně v civilu (ne zcela, měl Kudykamovu košili)vůbec nepovažuji za něco, co by panu Horáčkovi zkazilo derniéru……


 • tom2410

  Honza Sklenář hrál Kudykama? :) To muselo být dokonalý! :)


 • Martin

  Ano,Jan Sklenář hrál Kudykama a byl naprosto dokonaly lepší než Karel Dobry,také ho zastoupil na Sazavafestu .Je úžasny,talent.A dernieru K.Dobry zkazil,tohle není profesionální a nedělá se to,tak snad mu ještě někdo,někdy uvěří…..


 • Andrea

  Martine, Karel Dobrý byl v době derniéry nemocný, nehrál páteční představení pro nemoc. Za mě mohu říct, že jsem na tom nic zkaženého neviděla ani neslyšela, s výjimkou jedné pasáže v Hladinách, kde bylo trošku slyšet, že má nastydlý hlas. Ve zbytku svého vystoupení pro mě podal svůj klasicky výborný výkon – byl mým nejoblíbenějším Kudykamem a taky jím i zůstane. Vím, že je to otázka vkusu a názoru, takže se nehádám, jen konstatuji, že existuje i jiný pohled…


 • Abigail

  Ani já si nemyslím, že by derniéru pokazil, neviděla jsem ho nikdy jindy a pořád je pro mě Csongor Kassai lepší, (můj osobní názor, jeho pojetí Kudykama se mi líbí víc), ale rozhodně bych neřekla, že bylo něco zkažené. A neřekla bych ani, že civil by to nějak kazil. Ano, není to úplně ono, ale představení bylo dle mého názoru postavené na mnoha jiných věcech daleko víc a ty dle mě vyšly – výkony účinkujících atd.
  A k předchozímu dotazu, Martine, už odpověděl Jiří K., za mě jen přesně tak. (Díky)


 • Irena

  Martine, nějak nemohu pochopit Váš zvláštní vztah ke Karlu Dobrému. Pokud ho uznáváte, proč ho pomlouvat, a ještě nesmyslně, nejen já, ale více lidí dokáže tu derniéru posoudit reálně, a první polovina v podání Ondra-Karel byla nesrovnatelně lepší a živější než ta druhá. Kromě toho pan Horáček zná Karla určitě lépe než my a je natolik velkorysý, že mu takové drobnosti jako civilní oblečení derniéru určitě nepokazí. A vracet se k Sázavafestu….je to zbytečné. Je to zrovna tak zbytečné jako používat můj nick na stránkách Kudykama….je to snadno rozpoznatelné.


 • martin

  Paní Ireno,já Vám nic takového nepsal,nikam jsem se nevracel,jen co jsem si načetl a viděl, tak pardon Damy….omlouvám se ,chapu…přeji vše krásné..Martin


 • martin

  Pro pani Irenu,ano Váš nick jsem použil a veřil jsem,že jste to Vy a napíšete.Ale vážně Vas nechápu…ale přeji vše dobré…