Recenze a reportáže

Reportáž ze křtu CD muzikálu “Dáma s kaméliemi”


Včera proběhl křest CD muzikálu Dáma s kaméliemi a jelikož jsme nakonec nemohli u akce být, tak jsme poprvé oslovili fanoušky Divadla TaFantastika (FaTaFa), kteří nám reportáž ochotně napsali. Doufáme, že se vám bude líbit stejně jako nám.

22. 11. 2007 vplul na prkna divadla Ta Fantastika muzikál Dáma s kaméliemi, aby si závratnou rychlostí získal srdce mnohých divadelních nadšenců. Neuplynuly ani čtyři měsíce a bylo na světě očekávané CD tohoto muzikálu, které musí být samozřejmě pokřtěno.

31. 3. 2008 se v hudebním klubu Retro Music Hall sešli, již zmiňovaní, nadšenci, hejna fotografů i řada umělců, kteří přišli podpořit protagonisty muzikálu a kapelu Nightwork. Součástí křtu byla totiž koncertní verze Dámy s kaméliemi a koncert této skupiny. Ale všechno pěkně popořádku…

Kolem sedmé hodiny Retro ještě zelo prázdnotou. Dovnitř se díky štěstí či náhodě dostalo jen pár jedinců z fanklubu divadla TaFantastika a stali se tak nezávislými pozorovateli příprav, které byly v plném proudu. Producent celé akce – Petr Polák dolaďoval poslední detaily a řídil techniky. Kluci z kapely pobíhali sem a tam. Je možné, že jejich bloudění bylo způsobeno hledáním něčeho na svlažení hrdla, jelikož barmani prozatím neobsluhovali. Jak se později ukázalo, organizátoři měli vše perfektně připravené a večer se mohl rozjet na plné obrátky.

Začátek celé akce byl naplánován na osmou hodinu večerní, ale jak už to bývá, i zde se řídili heslem – napínat, napínat a napínat. Nedočkaví diváci byli vpuštěni do Retra teprve pár minut před dvacátou hodinou. Místa k sezení brali útokem a kolem pódia začalo být brzy trochu dusno. Většina přítomných se ale nenechala vzduchem odradit a nechala se volně pohlcovat báječnou atmosférou, která každou minutou gradovala.

Chvíli po půl deváté vstupuje na pódium Bára Basiková (představitelka hlavní role) a vzpřímeným krokem kráčí k mikrofonu umístěnému vpředu jeviště. Bez mrknutí oka vystřihne píseň K lásce já. Bára se podílela na textu, a možná právě proto, lze píseň v jejím podání nazvat „dech beroucí“. Zuřiví reportéři se derou dopředu hlava nehlava, nadšenci v první řadě Báře přizvukují, ale ostatní – nezasvěcení – utichají a všichni opravdu tají dech.

Samotný akt křtu se nijak neprotahuje. Po zaslouženém aplausu zve Bára na jeviště režisérku muzikálu Viktorii Čermákovou, autora libreta Karla Steigerwalda (nebyl přítomen), autora hudby Michala Pavlíčka, Vladimíra Kočandrleho za vydavatelství EMI a samozřejmě kmotra, kterým byl Daniel Hůlka. Ten popřál CD, aby se všem líbilo minimálně tak, jako on si váží M. Pavlíčka a interpretů a alespoň z poloviny stejně, jak jemu se líbí Barunka. Bouchlo šampíčko a mohlo se přistoupit k tiskové konferenci.

Tiskovka nebyla ledajaká. Žádný z přítomných novinářů nevznesl žádný dotaz (že by si chtěli články napsat pouze podle sebe?), a tak dostali šanci herci David Steigerwald, Lukáš Burian a Jakub Albrecht (v muzikálu představují želvy) a svými dotazy odstartovali koncertní verzi Dámy s kaméliemi. Ti, kteří Dámu znají, potleskem ocenili vtipy o sboru skotských pištců, ale neznalým novinářům se může stát, že vypustí do tisku tzv. novinářskou kachnu typu – „Basiková vyštípala Bílou z muzikálu…“

Postupně byly odzpívány všechny songy, které lze na křtěném CD slyšet. Báječnou atmosféru vytvořili, kromě Báry Basikové, Adamové: Vojtěch Dyk a Miloslav König, slečna Kristýna: Eva Kratochvílová, Baron: Václav Noid Bárta, Dan: Marcus Tran, Sabiny: Helena Dytrtová a Dagmar Součková. Nebylo by to to pravé ořechové, kdyby ke zpěvu nehrála hudba, tudíž nesmím zapomenout zmínit výborný výkon kapely v podání: Jakuba Prachaře, Marcuse Trana, Ludvíka Kulicha, Mirka Lacka, Martina Ivana a Miloše Meiera.

Především Václav Bárta to doslova pěkně „rozbalil“. Jeho písničky jsou vesměs energické a on je umí prodat. Když se spojí sytý hlas s uhrančivými pohledy směrem k obecenstvu, má to tu pravou šťávu. Nezapomenutelným zážitkem, který bohužel jinde k vidění nebude, byl duet představitelů postavy Adama. Pánové si střihli romantickou – za srdce beroucí – píseň Zlá lásko. Jejich vzájemné „vrkající pohledy“ pobavily a zároveň nejednu duši rozněžnily.

Ještěže nás do reality vrátil přídavek – Lásky se nezříkám, kterým – už za hlasitého zpěvu a epesní choreografie obecenstva – jedinečná koncertní verze muzikálu Dáma s kaméliemi skončila. Jsem přesvědčena o tom, že stálé fanoušky zachránila od absťáku do příštího představení a nováčkům přirostla k srdci.

Rozjuchané diváky nelze nechat jen tak odejít, proto bylo správným tahem jejich náladu podpořit koncertem kapely Nightwork. Nejprve stálo v první řadě pouze pár odvážných slečen, které skupinu podpořily výskotem a rozevlátými těly, ale po prvním songu se parket zaplnil a pod návalem rytmické hudby tancovalo téměř celé Retro. Takhle se spalují kalorie samy, napadlo jistě většinu dam. Největší úspěch měla nová písnička, která strhla všechny k hlasitému zpěvu. Troufám si říct, že i na Náměstí míru doléhala slova refrénu: „Jsem gay, jsem gay, jsem teplej.“ Zajímalo by mne, kolik z posluchačů dnes nemůže mluvit…

Poté už se pilo, bavilo a tančilo pod vedením DJ Baltazara.

Článek napsaly Klára Čermáková a Barbora Osvaldová z oficiálního fanklubu Divadla TaFantastika.


Recenze a reportáže
“Lucrezia Borgia” pozvedá úroveň pražské muzikálové scény
Recenze a reportáže
RECENZE: ROCKY aneb velká muzikálová show v Praze
Recenze a reportáže
Hrabě von Krolock se rozloučil s Prahou. V září se vrací Fantom opery (+ rozhovor a video)
U článku nejsou žádné komentáře. Napište svůj názor jako první!