Recenze a reportáže

Královna Antoinetta se rozhodla obsadit český muzikálový trůn (+ video)


Po dlouhých deseti letech příprav se muzikál Antoinetta – královna Francie konečně objevil na českém muzikálovém jevišti. Stalo se tak 9. dubna 2014 v Divadle Hybernia a my jsme byli samozřejmě u toho. Stala se Antoinetta královnou českého muzikálu, nebo má k pomyslnému muzikálovému trůnu ještě daleko?

Pokud vás nějaké dílo skutečně pohltí, píše se hodnocení snadno a samozřejmě to platí i naopak.

Problém nastává, když odcházíte po děkovačce z hlediště a říkáte si již celkem ustálenou “recenzentskou” frázi “ani nenadchlo, ani neurazilo”. Zkrátka víte, že tvůrci a herci odvedli výbornou práci, řemeslně není dílu, až na výjimky, co vytknout, ale jako divák cítíte, že to zkrátka “nebyl váš šálek kávy”. A to je případ muzikálu Antoinetta – královna Francie.

Možná vás tento osobní úvod překvapil, ale rozhodla jsem se to napsat tak, jak to cítím, protože nejsnazší cestou je přiznat vše na rovinu.  Neodvažuji nazvat se recenzentem, spíše hodnotitelem, který se vám snaží zprostředkovat svoje dojmy a veskrze subjektivní pocity. Pak už je samozřejmě na vás, jak k hodnocení přistoupíte.

Muzikál Antoinetta královna Francie Divadlo Hybernia Monika Absolonová

Antoinetta - královna Francie

Samotná realizace muzikálu má stejně pohnutý osud, jako jeho hrdinka. Přípravy začaly už v roce 2004, kdy se v hlavě Jiřího Hubače zrodil nápad na původní český muzikál o poslední královně Francie. K spolupráci pozval textaře a básníka Pavla Vrbu a hudebního skladatele Karla Svobodu. Přípravy byly ovšem přerušeny tragickým úmrtím Karla Svobody. O několik let později bylo rozhodnuto, že hudbu složí Jiří Škorpík, bohužel v roce 2011 byly opět práce na muzikálu přerušeny úmrtím Pavla Vrby a následně i Jiřího Hubače.

O podepsání smlouvy na realizaci díla se nakonec postarali pozůstalí a v roce 2012 už bylo jasné, že producentkou muzikálu se stala Ema Krahulíková, a že Antoinetta bude uvedena v Divadle Hybernia.

Muzikál Antoinetta královna Francie Divadlo Hybernia

Producentka Ema Krahulíková na premiéře

Nový tvůrčí tým byl vybrán na jaře roku 2013, bylo jasné, že hlavní roli si zahraje Monika Absolonová, stejně tak bylo oznámeno, že bude obsazen zpěvák David Deyl. Ten nakonec během zkoušek na začátku roku 2014 odstoupil kvůli pracovnímu vytížení a nahradil ho Peter Strenáčik. Dlouho netrpěliví muzikáloví nadšenci čekali na to, zda bude mít Monika Absolonová alternaci. Tou se nakonec stala Iva Marešová.

Muzikál Antoinetta královna Francie Divadlo Hybernia

"Co zbývá nám" v podání Ivy Marešové

Je zřejmé, že po takových peripetiích je uvedení muzikálu velkým zadostiučiněním a vítězstvím všech zúčastněných a z úcty k původním tvůrcům se zhostili práce s pokorou a velkým nasazením. O to těžší je pak hodnotit celek, když znáte jeho náročnou cestu k realizaci, ale někde začít musím: Hlavní slabinou muzikálu je nevyrovnaný scénář a pro diváka těžko uchopitelné postavy.

Muzikál Antoinetta královna Francie Divadlo Hybernia

První oběť = začátek revoluce

Osud Marie Antoinetty je přitažlivé téma a dává možnost k mnoha interpretacím. Rakušanka, která přišla jako dítě do cizí země, vzala si muže, kterého vlastně ani neznala a svoje frustrace utápěla v drahých róbách,  bujarých večírcích a hazardních hrách. Mezitím se francouzský lid, který jí dal přezdívku Madame Déficit, vzbouřil a monarchie byla svržena. Antoinetta byla neprávem označena za viníka bankrotu země a spolu se svým manželem popravena. Tak o královně píší dějiny.

Muzikál Antoinetta královna Francie Divadlo Hybernia

Zatímco král (Michal Novotný) trpělivě platí účty...

Muzikál Antoinetta královna Francie Divadlo Hybernia

... jeho žena si užívá s velitelem královské gardy

V muzikálu zastihneme Antoinettu na vrcholu jejího finančního řádění. Král ji miluje, proto trpělivě platí všechny její účty a ona se mu “odvděčuje” tím, že zahýbá s velitelem královského pluku Axelem von Fersenem. Do toho se Francouzi začínají bouřit a 1. dějství končí odvedením královské rodiny do Paříže.

Scénář věrně kopíruje dějiny, pokud jste historický hnidopich, budete spokojen. Víceméně budete ušetřeni i příliš velké romantiky, příběh skutečně není o vztahu královny a Axela, jak jsme se obávali my, spíše se soustředí na její vztah s králem. Pokud očekáváte, že nahlédnete do královnina nitra, dozvíte se něco o jejích motivech, které tvůrcům otevíraly možnost si domýšlet, tak budete zklamáni. Nabízí se zde srovnání s Matou Hari, kde si příběh muzikálu šikovně pohrál s myšlenkou, že tanečnice vše dělala pro svoji dceru.

Muzikál Antoinetta královna Francie Divadlo Hybernia

"Co zbývá nám" (Monika Absolonová)

Občas to vypadá, že se někdo nemohl rozhodnout, kdo je tu vlastně hlavní postava. Je to skutečně Antoinetta? A pokud ano, proč působí zpočátku na diváka odtažitým, až nesympatickým dojmem? Lid hladoví, královna odmítá šetřit, neprojeví ani kapku soucitu a pak se diví, že jí spílají? V tu chvíli bych čekala, že přijde nějaké vysvětlení, proč je Antoinetta taková, jaká je. To, že cítí nešťastně, ji příliš neomlouvá. V podstatě je problém se s ní ztotožnit, litovat jí budete zřejmě až na samém závěru. To už se lépe ztotožníte s Ludvíkem, který v těžké chvíli odmítá uprchnout. Tak se chová pravý král. Je snad ten hlavní postava? Přece jen, co se týče charakteru, je nejpropracovanější a jeho závěrečná árie patří k nejsilnějším. Nutno dodat, že u Ludvíka velmi záleží, kdo ho zrovna hraje. Královnin milenec Axel utrpěl dramaturgicky snad nejvíce, není zde příliš co hrát, jedině oddaného a loajálního vojáka a zamilovaného muže, což není příliš velký prostor pro seberealizaci.

Muzikál Antoinetta královna Francie Divadlo Hybernia Michal Novotný Monika Absolonová

Královský pár se musí rozloučit

Proto je lepší přijmout myšlenku, že hlavní postavou je tu bouřící se lid, zastoupený několika různorodými charaktery. Další postavy nejsou vůbec dořešené, můžete si tedy klást otázku, kam se ztratil králův sekretář, zda to byl on, kdo prozradil plán útěku, nebo stál při královském páru až do konce? Příliš mnoho otázek a navíc trochu uspěchané finále.

Muzikál Antoinetta královna Francie Divadlo Hybernia

Company během taneční scény

Děj staví do kontrastu život u dvora a život v ulicích Francie. Nápad je to dobrý, příliš to ovšem nefunguje, působí to mírně klipovitě, zlepšení nastává, kdy se konečně lid střetne s dvorem. V druhé půli už vidíme uvězněnou královskou rodinu, pokus o útěk a jak to vypadá, když dáte moc do rukou lidu. 2. půlka tak působí uceleněji, kontrast funguje o poznání lépe, zvláště když se za předtím pochopitelnou revolucí  skrývá i pár ne zrovna ušlechtilých povah. Přílišná glorifikace revolucionářů se tedy nekoná, na druhou stranu vystavování Antoinetty jako exponátu už balancuje na hraně, někomu se tato část může zdát až příliš vyhrocená.

Muzikál Antoinetta královna Francie Divadlo Hybernia Michal Novotný Monika Absolonová Dušan Kollár

Antoinetta je vystavována jako živý exponát

Velmi těžké téma se bohužel nevyhnulo berličkám typu “psaný text promítaný na plátno”, nebo prezentace určitých časových úseků ústy sekretáře jejího veličenstva. Jelikož poprava je sama o sobě velmi emotivní, nač dovětek o tom, že Antoinetta byla poslední královnou Francie a monarchie skončila, když to už všichni víme?

Muzikál Antoinetta královna Francie Divadlo Hybernia

Režisér Radek Balaš, Jiří Škorpík a dramaturg Patrick Fridrichovský

Na práci Radka Balaše jsem se velmi těšila, protože ho považuji za jednoho z nejlepších režisérů, který dokázal např. Matu Hari posunout někam úplně jinam, než se od “davidovky” očekávalo. Balaš je “mistr zkratky”. Netrápí nás příliš dlouhými kýčovitými duety, ani předlouhými tanečními výstupy, ovšem těžko říct, zda zrovna u Antoinetty by se nevyplatil odlišný přístup. Některé vizuálně povedené scény skončí příliš brzy, než si je stihnete vychutnat, platí to i o nadprůměrných tanečních výstupech a naopak některé sborové skladby by si zasloužily delší stopáž, protože právě ty jsou největší devizou Antoinetty. Dosud se české muzikály vyhýbaly sborům, kdy je na jevišti velká company, pokud tedy milujete velké taneční a sborové scény, přijdete si na své.

Muzikál Antoinetta královna Francie Divadlo Hybernia

Antoinetta (Iva Marešová) ví, že se blíží konec

Muzikál Antoinetta královna Francie Divadlo Hybernia

Půjde to!

Některé scény vám utkví v hlavě i pro své zajímavé zpracování. Zatímco lidé rabují a chystají vzpouru, královi je představen nový vynález – gilotina. Zde kontrast funguje dokonale, všichni tuší trochu tragikomický podtext celé etudy. Nebo když je královi sděleno obvinění, v pozadí scény stojí company a zlověstný šepot dává najevo blížící se konec. Sice je to detail, ale i rozepínání knoflíčků na královnině noční košili mečem má svoje kouzlo.

Muzikál Antoinetta královna Francie Divadlo Hybernia

Prezentace gilotiny

Muzikál Antoinetta královna Francie Divadlo Hybernia

Občan Kapet bude souzen

Muzikál Antoinetta královna Francie Divadlo Hybernia Monika Absolonová Dušan Vitázek

Rozepínání knoflíčků na královské košilce

Výtvarná složka muzikálu je samozřejmě velkolepá. Josef Jelínek vytvořil skutečně dech beroucí kostýmy. Sama si v okázalém, až kýčovitém rokoku příliš nelibuji, ale Jelínek si byl dobře vědom síly, které kostýmy mají, a využil toho hned při prvním příchodu královny na scénu. Obří sukně zabírající půlku jeviště má patřičný efekt a podtrhne hvězdnost královny i jejích představitelek, diváci nemají jinou možnost, než tleskat. Jak slábne Antoinettina vůle žít a vliv monarchie upadá, tak jsou i její kostýmy méně a méně okázalejší a i barvy ostatních kostýmů jsou tlumené.

Muzikál Antoinetta královna Francie Divadlo Hybernia Monika Absolonová

Triumfální příchod královny na scénu

Muzikál Antoinetta královna Francie Divadlo Hybernia Iva Marešová

Méně okázalý kostým v 2. dějství

Kostýmy spolu s choreografií trochu pomohly písni Adieu zámečku, kdy vystrašená šlechta prchá z města. Byla to jedna z písní, kterou bych mohla klidně i postrádat, ovšem díky efektně rozvlněným dlouhým plášťům, jsem si nepříliš výraznou skladbu užila.

Muzikál Antoinetta královna Francie Divadlo Hybernia

"Adieu zámečku" aneb šlechta to balí

Scéna Ondřeje Zichy už ale bohužel doplácí na svou velkolepost a Antoinettě se tak nevyhnula jedna typická slabina českých muzikálů –  přestavba scény. Vše je navíc řešeno poněkud nešťastně, jakmile skončí skladba, následuje nehybná póza účinkujících, kdy diváci tleskají, načež je tu zatmívačka doprovázená tóny předchozí písně.

Muzikál Antoinetta královna Francie Divadlo Hybernia

Jedna z projekcí

Opět jsou využívána propadla a otáčivé schodiště, působí to velice efektně, např. ve chvíli, kdy odchází na popravu král. Co už ovšem scéně ubližuje, jsou tolik diskutované projekce. Padající listí a hvězdy, létající ptáci během milostných duetů netřeba hodnotit, zvláště pokud jsem odpůrce těchto přeslazených výjevů. Promítání namalovaných zamilovaných párů už bylo na mou neromantickou duši skutečně moc, navíc když víte, že vzadu opět probíhá přestavba.

Muzikál Antoinetta královna Francie Divadlo Hybernia Roman Vojtek

Poslední královská cesta

Projekce města s rozsvícenými okny na mě zpočátku působila jako rozebraný harddisk, než jsem ji přestala vnímat. O něco působivější jsou pak projekce přímo na stěnách divadla, lépe působí i opuštěný a nevlídný zámeček v 2. půlce. Lze tak konstatovat, že už tu byly i horší projekce a naštěstí ty v Antoinettě můžete ignorovat.

Muzikál Antoinetta královna Francie Divadlo Hybernia

Autorka choreografie Carli Jefferson

Choreografie Carli Jefferson je složka, díky které skutečně stojí Antoinetta za zhlédnutí. Choreografka naplno využila rytmickou hudbu Jiřího Škorpíka a díky bodydrumingu povýšila do nadprůměru nejen samotné taneční výstupy, ale mnohdy i hudbu samotnou. Diváci i já ocenili tyto netradiční prvky u nástupu královské gardy a u vítězného tance lidu, který díky podupávání a tleskání ani nepotřeboval hudební podkres. Vše vyžaduje naprostou soustředěnost, skvělou koordinaci pohybů a i přesnost, protože jakákoliv chyba se tu nepřehlédne. Potěší i choreografie s vlajkami během písně Velitel a využití kusů látky ve sborové písni Půjde to I.

Muzikál Antoinetta královna Francie Divadlo Hybernia Dušan Vitátek David Bouša Radek Fišer Martin Šemík Robin Puškáš Vít Bečvář

Nástup na bodydrumming

Když už jsem se chtěla radovat, že tu není žádná čistě tanečně-abstraktní postava nebo zbytečný taneční krok navíc, přiběhla na jeviště během písně osamělého Axela baletka ala Antoinetta. Sice se dlouho nezdržela, ale domnívám se, že dobrý zpěvák a herec může zůstat na jevišti sám, aniž by potřeboval pomoc těchto tanečních obrazů.

Muzikál Antoinetta královna Francie Divadlo Hybernia

Bez baletního výstupu to bohužel nejde

O hudbě Jiřího Škorpíka, které dominuje hlavně klavír, se už vedou diskuze. Někdo si myslí, že je průměrná, další ji považují za jednu z nejlepších, ale všichni se shodují na tom, že chybí nosný hit. Na druhou stranu nikde není psáno, že každý muzikál musí mít nějaký výrazný hit. Ze své zkušenosti doporučuji poslechnout si hudbu z Antoinetty víckrát. Jiří Škorpík složil skutečně obsáhlý hudební kus, od pomalých balad, až po rytmické pochody, zazní i mírně znepokojivé tóny a operní árie. Zatímco u některých muzikálů se některé motivy opakují skutečně často, u Antoinetty je to pouze píseň lidu Půjde to, která zazní v různých obměnách 3x, jinak slyšíme pokaždé jiné melodie. Navíc téměř každá postava má vlastní motiv, který ji dobře vystihuje a pomáhá představitelům podtrhnout jejich výkony.

Muzikál Antoinetta královna Francie Divadlo Hybernia

Autor hudby Jiří Škorpík

Působivá a také skvěle zazpívaná je francouzská hymna bez hudebního doprovodu. Navíc v této scéně režisér opět umístil další kontrast, na jednu stranu se tu zpívá píseň o tom, že vláda tyranů končí, na druhé straně jsou týrány a ponižovány děti v ševcovské dílně včetně prince Ludvíka, poslaného na převýchovu.

Muzikál Antoinetta královna Francie Divadlo Hybernia

Pavlína Matiová a její francouzská hymna

U některých písní bychom ovšem ocenili, kdyby byly delší. Někdy melodie pokojně plynou, vy čekáte nějakou gradaci, ale ta se nedostaví, snad kromě závěrečné instrumentální skladby Poslední cesta.

Muzikál Antoinetta královna Francie Divadlo Hybernia Monika Absolonová

Finále

Nejzajímavější písně má král Ludvík a postava žalobce, Antoinettina závěrečná Co zbývá nám za nimi poněkud zaostává, výrazná je hlavně na jevišti, protože během ní se odehrává jedna z nejdojemnějších scén. Ale u písní v tomto muzikálu hodně záleží i na obsazení, ne všechny od každého vyzní stejně.

Nad texty Pavla Vrby jsme se příliš neshodli. Sama za sebe mohu říct, že nebylo nic, co bych zařadila do škatulky “verše pro nejmenší”, jen jsem si všimla, že děti v pubertálním věku se smály Axelově verši o tom, že “láska je jako drozd, ale někdy v sobě může skrývat ptáka ohniváka”. Nejvíce mě zaujal text u skladby Zůstaň noci dlouhá a Nic jako člověk, nic jak král, který utkví v paměti nejvíce, protože je to chvíle, kdy se král ohlíží za svým životem.

Muzikál Antoinetta královna Francie Divadlo Hybernia

Zůstaň noci dlouhá pro královské orgie

Muzikál Antoinetta královna Francie Divadlo Hybernia David Uličník

"Žaluji" - jedna z nejtěžších árií muzikálu

Video – ukázky z premiéry

Ve videu můžete zhlédnout Moniku Absolonovou, Dušana Vítázka, Davida Uličníka a další…

Pro Musical.cz exkluzivně natočil a sestříhal Radek Janda.

Porovnání alternací

Na přání našich čtenářů, jsme se zúčastnili obou premiér, protože už víme, že téměř všechny zajímá hlavně porovnání alternací.

Pomyslnou korunu za nejlepší výkon od nás dostává překvapivě company, a proto začíná hodnocení od ní. Právě na jejím výkonu stojí celá Antoinetta, režisér si toho byl dobře vědom a je naprosto zřejmé, že nejvíce se na zkouškách nadřela právě company, která dotáhla svůj výkon k naprosté dokonalosti. Málokdy se vidí na premiéře tak skvěle sehraný sbor, který spolupracuje, vnímá se, každý ví, kde má své místo, taneční výkony při společných choreografiích jsou bez jediné chyby, nikdo nezaostává, ani nevyčnívá. Skvělou podívanou ovšem kazí zpěv, sboru není příliš rozumět, museli jsme napínat uši, aby nám žádné slovo neuniklo, ale to se snad zlepší spolu s dalšími reprízami.

Muzikál Antoinetta královna Francie Divadlo Hybernia

Company

Z company má pak většina menší sólové výstupy, jak už bylo uvedeno, naprosto úžasné pěvecké sólo předvedla Andrea Holá i Pavlína Matiová při francouzské hymně.

Muzikál Antoinetta královna Francie Divadlo Hybernia

Andrea Holá

V rolích členů Výboru pro obecné blaho, z nichž se vyklubou hrubí tyrani, se střídají Peter Pecha a Tomáš Vaněk a Martin Šemík s Lukášem Pečenkou. Tomáš Vaněk na rozdíl od Pechy výrazně vybočil svým drobným, ale zapamatovatelným výkonem,  a když se dá dohromady s nečekaně krutým Martinem Šemíkem, jejich zloba a touha ponížit královnu i jejího syna, kterého dostane Simon na převýchovu, se znásobí a zanechá ve vás hořkou pachuť nespravedlnosti.

Muzikál Antoinetta královna Francie Divadlo Hybernia

Švec Simon (Martin Šemík) a Poštmistr Druet (Tomáš Vaněk)

Dalších postav je celá řada, svoje sólo má i guvernantka v podání Renaty Drössler a Jitky Jackuliak, důležité jsou i postavy děti Marie Antoinetty, i když se tyto role obtížně hodnotí, stojí za zmínku Jan Franc jako Ludvík Karel. Jeho útok na sestru v podobě naražení dortu na hlavu i závěrečné loučení s matkou působilo uvěřitelně.

Muzikál Antoinetta královna Francie Divadlo Hybernia

Jitka Jackuliak jako guvernantka

Muzikál Antoinetta královna Francie Divadlo Hybernia

Renata Drössler

Muzikál Antoinetta královna Francie Divadlo Hybernia Monika Absolonová Martin Šemík

Antoinetta naposledy vidí svého syna

Mezi další výrazné tváře revoluce patří Mirabeau, kterého na obou premiérách hrál Petr Dopita, nebo Hébert v podání Dušana Kollára a Oldřicha Kříže. Postava Héberta má v druhé části menší interakci s publikem, než začne vystavovat odsouzenou královnu. Zde nás více zaujal Oldřich Kříž, který působil přirozeně a jeho přechod k vyvolávači, co vydělává na cizím neštěstí, byl lépe zahraný.

Muzikál Antoinetta královna Francie Divadlo Hybernia

Oldřich Kříž jako Hébert

Muzikál Antoinetta královna Francie Divadlo Hybernia

Dušan Kollár jako Hébert

Barbara Chybová jako  Théroigne de Méricourt je skutečnou vůdkyní komuny. Nemá sice tolik prostoru, ale Chybová už dokázala, že ji nepřehlédnete v jakékoliv roli. Vanda Károlyi podává stejný výkon, můžeme jen litovat, že podmanivý zpěv obou dam neslyšíme v Antoinettě v nějaké větší sólové písni.

Muzikál Antoinetta královna Francie Divadlo Hybernia

Bára Chybová jako odhodlaná vůdkyně komuny

Muzikál Antoinetta královna Francie Divadlo Hybernia

Vanda Károlyi

Tinville, veřejný žalobce, má nejnáročnější árie, takže jeho představitelé se musí soustředit hlavně na zpěv, k herectví tu není příliš příležitostí. Je slyšet a i vidět, že David Uličník si s hudbou Jiřího Škorpíka rozumí, možná mu byly písně psány přímo “do úst”. Díky jeho podání je skladba Ať žije král skutečných vrcholem 1. dějství. Bohuš Matuš zpívá čistě, bez zaváhání, problém je opět samotná postava, která má v popisu se jen procházet po jevišti a ukazovat na obžalovanou nebo dav. To se lépe daří Uličníkovi, u Matuše kazí dojem až příliš teatrální gesta.

Muzikál Antoinetta královna Francie Divadlo Hybernia

Tinville (David Uličník) je hrdý na svůj úspěch

Muzikál Antoinetta královna Francie Divadlo Hybernia

Bohuš Matuš

V roli sekretáře o něco více zaujal Vladimír Marek. Umí skvěle improvizovat, všechny jím pronesené hlášky vyznívají o něco vtipněji, než od Pavla Soukupa a i šlechtická řeč těla, jako např. mdloby při ukázce gilotiny, nás více pobavila. Pavel Soukup je umírněnější, jeho sekretář je více civilní, takže záleží, jaké pojetí upřednostníte.

Muzikál Antoinetta královna Francie Divadlo Hybernia

Vladimír Marek jako sekretář jejího veličenstva

Muzikál Antoinetta královna Francie Divadlo Hybernia

Sekretář (Pavel Soukup) osvěžuje vzduch

To platí i u role Axela Von Fersena. Pěvecké výkony Petera Strenáčika a Dušana Vitázka pozvedají přímočarou postavu milovníka o něco výš. Typově ovšem sedí Axel spíše Vitázkovi, Strenáčik není právě tím vzorovým typem vojáka, za kterým běhá i královna. Navíc Strenáčik je známý tím, že rád a trefně improvizuje, tady bohužel nemá prostor. Zde je to opět o vkusu diváka, protože oba pánové podávají skvělý výkon a ani bodydrumming nebo choreografie s vlajkou jim nečiní potíže.

Muzikál Antoinetta královna Francie Divadlo Hybernia

Peter Strenáčik jako Axel von Fersen

Muzikál Antoinetta královna Francie Divadlo Hybernia

Dušan Vitázek (Axel von Fersen)

Po zhlédnutí Michala Novotného jsme usoudili, že by se měl muzikál přejmenovat na Ludvík XVI. Novotný svým pojetím a hereckým výkonem zastínil naprosto všechny, ukradl si celý příběh pro sebe a odsunul do svého hvězdného stínu i Moniku Absolonovou. Možná je to i tím, že Ludvík má skutečně daleko větší prostor, než Antoinetta, můžeme sledovat postupné odhalování jeho povahy až do jeho smutného konce. Novotný má neuvěřitelné charisma, a tím pádem mu odpustíte i to, že jeho zpěv nepatří k nejlepším.

Roman Vojtek pojal svého krále jinak, je to spíše ňouma, co se projevuje vysokým, umíněným hláskem. Bohužel Novotný nasadil laťku příliš vysoko a Vojtek tak působí na jevišti velmi nevýrazně. U Novotného cítíte, že je to skutečně král, osobnost, která nedovolí, aby byla zastíněna svojí krásnou ženou, i když ví, jak si s ním pohrává. Lepší je ovšem Vojtkův pěvecký projev, ale jeho odchod ke gilotině vás nebude tolik dojímat, jako když se k ní vydá Michal Novotný.

Muzikál Antoinetta královna Francie Divadlo Hybernia

Michal Novotný v roli krále Ludvíka XVI.

Muzikál Antoinetta královna Francie Divadlo Hybernia

Roman Vojtek

Na závěr si nechávám postavu Antoinetty. Asi bychom se v případě Moniky Absolonové opakovali. Víme, že má hodně příznivců, ale i odpůrců. Víme, že pokud má nad sebou schopného režiséra, dokáže předvést obdivuhodné výkony. I kdybychom napsali cokoliv, tak víme, že neuspokojíme ani její příznivce ani odpůrce.

Iva Marešová předvedla své kvality už v jiných projektech a i ona má širokou fanouškovskou základnu.

Porovnání bychom se rádi vyhnuli, protože ve všech případech je to o osobních preferencích. Nicméně královštější Antoinettou je pro nás přece jen Absolonová. To ovšem neznamená, že Marešová odvádí špatný výkon. Jen jí chybí jakási “královská aura”, kterou kolem sebe má spíše Monika a umí ji také patřičně využít. Monika má navíc drobné herecké nuance, které jsme u Ivy postrádali.

Muzikál Antoinetta královna Francie Divadlo Hybernia

Monika Absolonová jako Marie Antoinetta

Posouzení pěveckého výkonu už je velmi subjektivní. Někdo má rád řízný a výrazný hlas Marešové, někdo naopak „absolonovský“ osobitý a zastřený tón. K této roli se hodí obojí. Postava Antoinetty by si vzhledem k tomu, že je to muzikál o ní, zasloužila větší prostor, aby se mohly obě dámy více projevit. Takto je hravě zastíní Michal Novotný a company.

Nakonec si neodpustíme poznámku, která není výtkou, jen konstatováním. Monice Absolonové přece jen více než osudem zmítané šlechtičny a královny sedí role kouzelných chův a energických cikánek. Ivě Marešové více než okázalé rokokové krinolíny sluší jednoduchá roucha Guinevry a Lucrezie Borgie spolu s rockovými nebo lyrickými tóny.

Muzikál Antoinetta královna Francie Divadlo Hybernia

Iva Marešová

Cesta k muzikálovému trůnu skrývá spousty překážek. Antoinetta – královna Francie, si k jejich překování pozvala špičkový tvůrčí tým a kvalitní obsazení. Ovšem každý má ten svůj pomyslný trůn různě vzdálený. Jak jsem přiznala na začátku, jako hodnotitel vidím výborně odvedenou práci, ale jako divák cítím určité “ale”. Takže za hodnotitele i diváky vám doporučujeme muzikál Antoinetta – královna Francie zhlédnout a vy sami si rozhodněte, zda ji korunujete na královnu českých muzikálů.

A na závěr ještě jedno doporučení: Pokud se půjdete o přestávce v divadle občerstvit, učiňte tak v dolním baru. Čeká vás totiž překvapení.

Muzikál Antoinetta královna Francie Divadlo Hybernia

Popremiérová skupinovka

Autorem fotografií je exkluzivně pro Musical.cz Petr Marek. Pokud byste fotografie chtěli použít na vašem webu, Facebooku apod., ozvěte se nám na e-mail: redakce@musical.cz. Publikování bez svolení autora je přísně zakázáno


Koncerty
Marián Vojtko – první sólový koncert pěveckého Boha
Soutěže
Vyhrajte vstupenky na muzikál “Kapka medu pro Verunku”
Recenze a reportáže
Recenze: IAGO – Největší padouch divadelní historie na muzikálových prknech
 • Zdeněk

  Pro mě Antoinetta je královnou českého muzikálu. Já byl spokojen nesouhlasím s tím že by tam nebyl hit. Já ač zapřísáhlý odpurce Moniky tak tentokrát musím uznat, že byla výborná. Projekce jsou zdařilé oproti ostatním pražským muzikálum. Naopak velké zklamání byl Michal Novotný. v páteční první repríze bylo sborum rozumět velmi dobře a to jsem seděl ve dvacaté řadě. Moc se těším až uvidím alternace aa budu moc porovnat


 • jana

  Musím se přidat ke Zdenkovi, pro mě je Antoinetta také královnou muzikálu, byla jsem z muzikálu nadšena po všech stránkách a monika absolonová byla prostě perfektní ale i ostatní účinkující byli super, hudba j. škorpíka byla dokonalá a projekce se mi naopak velmi líbily, nemám prakticky co vytknout


 • Anonym

  Nevíte prosím, jestli se chystá CD?


 • niki

  Já jsem z Antoinetty nadšená. Moc se mi líbí, závěr první půlky (obvlášť v podání Davida Uličníka) je jedna z nejkrásnějších písní co jsem slyšela, výborná company včetně představitelů malých rolí, celkově hodnotím velmi vysoko. Michala Novotného jsem neviděla, takže nemám srovnání, ale podání Romana Vojtka se mi líbilo.


 • rišo

  Už len z ukážky ma zasiahol spev Davida Uličníka, je to borec! Muzikál som nevidel, ale zo všetkých ukážok a slov sa do Prahy teším ako nikdy predtým! :) Moniku som počul spievať celý song pred smrťou – Co zbývá nám, volí veľmi dynamické frázovanie, je výborná!


 • Mirka

  I když recenze asi bude hodně probíraná, já za sebe jsem ráda, že je ani né týden po premiéře venku.


 • Geneviv

  Já na 90 procent souhlasím.. :) Myslím si, že je zde napsáno mnoho pravdivého.. hrozně jsem se těšila na zhodnocení od někoho dalšího, můj přítel říkal že jsem příliš kritická, ale myslím si, první půlka byla velice zmatená, není dotažená, chybí tomu pořádná písnička, vše se střídá moc rychle a až ukončení první půlky mě donutilo, že jsem neodešla.. Druhá půlka byla velice, velice dobrá.. Novotný a zklamání? Není pěvecky špatný, není to PAN zpěvák, ale je to PAN HEREC, od první chvíle, co přišel na jeviště byl výbornej a je pravda, že mu pak nějakou tu chybu člověk odpustí.. Jediné, v čem se úplně rozcházíme, je choreografie company.. často jsem tam viděla choreografii z Quasimoda.. Tak odporné kostýmy lůzy jsem ještě neviděla,nádherné.. Půjdeme znovu :)


 • Yvett

  Asi budu bílá vrána, ale s recenzí souhlasím. Byli jsme 12.4. večer a odcházeli jsme z dobrého muzikálu, ale ne zcela nadšeni. Kostýmy jsou krásné, učinkující podávají vesměs výborné výkony, ale dohromady tomu něco chybí, aby TO BYLO ONO. Asi nejvíc mě zaujal Bohuš Matuš, opravdu výborný zpěv.


 • Ivana

  Musím se přidat ke Zdeňkovi a k Janě – pro mě je Antoinetta královnou českého muzikálu, byla jsem a jsem z muzikálu nadšená. Naprosto úžasná hudba Jiřího Škorpíka, skvělé texty Pavla Vrby, nádherné kostýmy, scéna, skvělá choreografie. Monika Absolonová je v této roli naprosto úžasná, ale i ostatní představitelé jsou skvělí, company, tanec a projekce tomu dodali ten správný šmrnc. Není tomu co vytknout.


 • TeVa.

  Tak koukám, že se s autorkou recenze dost rozcházíme. Zde moje hodnocení ze dvou generálek a druhé premiéry:
  ANTOINETTA
  Monika Absolonová-byla jsem spíš zklamaná, Monika ve zpívaných pasážích dost tlačila na pilu a nepříjemně mečela. Také má velice výrazné tremolo, kterého bylo za večer opravdu moc moc. Navíc jsem bohužel často nerozuměla slovům. Herecky se mi Monika líbila podstatně víc když na mě plsobí nevěrohodně. Jako by se pořád hlídala, jak vypadá, jak jí to sluší. (zpěv 35%, herectví60%)
  Iva MAarešová- Ivu jsem nikdy neviděla a ani jsem o ní neslyšela. Její výkon mě neskutečně nadchl. Má krásný hlas, příjemnou barvu, technicky zvládá s přehledem. Iva skvěle vyslovuje a frázuje,takže její zpěv je naprosto čitelný, rozumíte každému slovu. Herecky je skvělá a do role se položí celá. (celkově100%)
  Ludvík Kapet: Michal Novotný-Opět překvapení vidět seriálového herce v muzikálu a musím uznat, že výběr Michala do obsazení na tuto roli je trefa do černého. Ikdyž Michal není zpěvák, což na jeho výkonu bylo patrné, tak celkově mě opravdu bavil. (80%)
  Roman Vojtek-Roman na balkón! Roman se pro roli krále snad narodil. Opravdový aristokrat, který nemusí nic hrát, neboť jím opravdu je. Až se zdálo, že se během představení Roman do role „převtěluje“. Pěvecky i tanečně je výtečný. (100%)
  Fersen Peter Strenáčik – byl výborný, nicméně pro mě typově, vyzáží a celkovoým vystupováním je daleko lepší Dušan Vitázek. Jelikož ovšem toho herce mám ráda a líbí se mi i jako chlap, nejsem v hodnocení objektivní. 
  Želobce David Uličník – osobně mám raději baritony než tenory a Uličník je pro mne tenor TENOR. Jeho Žaluji je za hranicí poslouchatelnosti a David spíš kvičí,než zpívá. (40%)
  Bohuš Matuš – pro mě osobně největší překvapení. Krásný a odlehčený zpěv. Těžké party zvládá s přehledem. Zde naopak Žaluji vyzněla velkolepě. (90%)
  Sekretář zde jsem viděla jen Pavla Soukupa a byl jak jinak než skvělý. Jeho hlas je prostě balzám a je to pan herec. (100%)
  V recenzi jsou zcela opomenuty dětské role, které jsou ovšem v Anotinettě dost důležité:
  Charlotte Ella Gottová – Charlottka je v roli Marie Terezie rozkošná. Jakmile se na jevišti objeví, máte chuť si ji pohladit. Na jeviště přitančí malá panenka. Ovšem hned v úvodním výstupu malé Marie Terezie – tanečním čísle „Etiketa“ holčičky – musí předvést že jsou pohybově nadané. A zde Charlotte odzbrojila snad všechny v sále, když s lehkostí a přirozenou hravostí právě toto náročnější číslo zvládla. Zde také na krátký okamžik (bohužel jediný v tomto muzikálu) holčičky zpívají. Charlottka zazpívala tak nějak, žádný velký výkon to nebyl. V dalších scénách se holčička objevuje méně, ale i v tom mále Charlotte ukázala, že je šikovná.(80%)
  Natálie Grossová – Natálka působila pochopitelně jistěji, než malá Charlottka, ale až moc sebejistě. V „Etiketě“ bylo patrné, že Natálie je sice velice dobře připravena, ale přirozené pohybové nadání chybí. Obecně podávala daleko lepší výkony v mluvených pasážích nežli v tanečních a pěveckých, kde bylo patrné, že se snaží napodobovat dospělé kolegy a působila afektovaně, ikdyž má moc hezkou barvu hlasu. (50%)
  Tereza Neradová – mladá slečna, která jako jediná ze tří Marií Antoinett odpovídá skutečné předloze. Tereza je perfektní po všech stránkách. V taneční „Etiketě“ je evidentní pohybový talent a v krátké pěvecké pasáži zazpívala čistě a přirozeně. Celkově Tereza působí právě velice přirozeným dojmem a je rozhodně nejlepší Marií Terezií , která navíc jako jediná odpovídá své roli věkem a je proto jako jediná uvěřitelná.
  Ludvík Karel Jan Franc – Honza nebyl špatný, herecky i tanečně je šikovný. Několik málo tónů, které kluci v muzikálu mají, zazpíval průměrně. Nepřirozeně a chvílemi až přihlouple ovšem Honza působil díky tomu, že je na roli malého Ludvíka moc velký. V některých pasážích (které měly být dojemné), působil komicky. Například, když si házel s míčem se svým otcem. (celkový dojem tak padá na 50%)
  Mikuláš Matoušek – Tak zde naopak produkce vybrala vyloženě šťastně. Mikuláš totiž tancuje, hraje a jako jediný s chlapců zpívá. Nevím, zda byl opravdu vykulený z premiéry nebo tak výborně hrál, ale v roli malého následníka trůnu, kolem kterého se přepisují dějiny a kterým malé dítě nemůže rozumět, byl uvěřitelný a dojemný. (100%)
  Jan Říha – Honzík byl také skvělý. Roli ustál dobře. Jen mi trošku vadilo,že šišlá a rozhodně tedy nedokázal zazpívat ani to málo,co malí kluci zpívají. Ovšem absolutně mě odzbrojil ve scéně,kdy navštíví svoji matku ve vězení. Tuto scénu sehrál nejlépe ze všech kluků. (80%)
  Děti u Ševce Simona – Malé a milé oživení. Pět malých kluků během několika minut vnese do děje odlehčení. Jsou jako skřítci z divadelního podzemí. Díky mediální kampani divadla se divák zaměří na pátrání po nejmladší Gottově dceři a tudíž snadno unikne pointa této scény, která je podle mého názoru jedna z nejlepších.
  A závěrem skvělá a nenahraditelná company. Jediná výtka je v artikulaci. Hned v úvodní písni nerozumíte ani slovo a to je velká škoda, neboť dílo okamžitě padá o několik tříd níže. Tančně jsou ovšem všichni skvělí.


 • TeVa.

  pletu Marie Antoinetty a Marie Terezie,ale věřím, že se v tom dá zorientovat.


 • veny

  Já si myslím, že by bylo lepší, kdyby Antoinettu hrál někdo jiný než Monika. Podle mě již nemá čím překvapit, a tak její Mona Lisa, Marie, Angelika a další splývají v jednu roli. To je můj názor.


 • Markéta

  Já osobně jsem s Antoinettou nesmírně spokojená. Hudba a texty jsou velkým plusem, který se u českých muzikálu najde jen zřídka. Nejsou to žádné laciné veršíky, v textech je i hloubka. Hudba se mi líbí právě svou rozmanitostí. Škorpík pokryl celou škálu hudebních motivů a přesně je napasoval na situace, do nichž sedí.
  Musím se ztotožnit s názorem, že Michal Novotný je jako král skvělý. Skutečně z něj vyzařuje cosi královského a přesně sedí k představě krále, jaký nejspíš skutečně byl. Antoinetta je jako osobnost problematická už jen z pohledu historika, protože na ní jsou mraky názorů a spousta jde proti sobě. Nějak ji vykreslit pak jde jen těžko. Antoinetta v podstatě krále miluje, jen ne způsobem, který by se dal snadno pochopit. A v podání Moniky Absolonové se mi líbila. Nepopírám, že její hlas mám vážně ráda.
  David Uličník je jako zpěvák geniální a písně v jeho podání mají úžasnou noblesu. Finále prvního dějství je pak rozhodně silným zážitkem.
  Pokud jde o celou company – její výkon je skvělý a to včetně výkonů sólových. Jen ta francouzský hymna mě silně rvala za uši. Ne že by byla špatně zazpívaná, nicméně se dost rozcházela s francouzskou výslovností a některými rytmickými zvláštnostmi. Nicméně to je spíš drobná šťouravá poznámka od někoho, kdo francouzštinou žije.
  Celkově hodnotím muzikál velmi kladně a mezi českými počiny ho stavím na přední příčky. Rozhodně se těším, až na něj zajdu ještě jednou :)


 • arafon

  Marie Antoinetta je skutečně královnou muzikálů!!! Krásné představení plné emocí a krásné hudby (je opravdu potřeba jí naposlouchat)… Monika Absolonová je v roli Královny skvělá, zpěv nádherný a herecký projev skvělý… Company je úžasná a speciálně bych zmínil skvělého Davida Uličníka… :))) Doporučuju muzikál navštívit!!!!


 • Katka

  Jen bych měla komentář k té poslední projekci. Zcela určitě je tam proto, aby se stihla odstranit scéna před děkovačkou a aby nebyla opona dole jen tak….třeba tak, jak to bylo v bídníkách při likvidaci barikády, tam se nedělo vůbec nic….jinak mně se líbí projekce na zdi hybernie, souhlasím s tím, že ty přímo na scéně jsou občas na hranici či za hranicí kýče, ale byly horší…

  Co zbývá nám mi přijde jako hodně dobrá písnička a nevnímám ji tak, že by zaostávala…naopak po prvním poslechu se mi zalíbila tahle písnička a poslední písnička 1. půlky


 • Mila

  Podle mého ta francouzská výslovnost v hymně byla “trés belle”. Souhlas s tím, že první půlka je dost napěchovaná dějem, který ne vždy bez znalosti historie pochopíte, taky tam tvůrci udělali některé (asi záměrné) zkratky, kdy vypustili jiné historické postavy. Co se týká písní – tak finálová píseň mě připadá jako hymna, králova poslední píseň jako jemný šanson a závěrečná píseň Antoinetty je opravdu hit – jen ho musí chtít ucho slyšet. Jenž většina už asi uvykla jednoduchým davidovkám, které zase ale naopak připomínají hity vypůjčené od jiných skladatelů. U Antoinetty je ta hudba podle mého opravdu silná a hitová – i když se musí slyšet víckrát. Možná v tom je její kouzlo.


 • HONZY

  Honzy
  Největším nedostatkem muzikálu Antoinetta-královna Francie je na první poslech průměrná, nekonvenční hudba J.Škorpíka.Určitě by lepšímu vyznění pomohl živý orchestr.Když se přidá herecké, nevýrazné zpívání Romana Vojtka v roli Ludvíka XVI. a třeba až nepřirozený zpěv Bohuše Matuše v roli žalobce, slabě slyšitelné sbory company, tak ani bezchybné výkony ústřední milenecké dvojice Moniky Absolonové (Antoinetta) a Dušana Vitázka (švédský voják) s celkovým dojmem mnoho neudělají.Dobře vypadající kostýmy J.Jelínka nekorespondují s kýčovitou scénou O.Zicha.Divák by očekával, že si s pohnutého příběhu Antoinetty odnese alespoň emoce, ale ani ty se bohužel zatím nekonají.Časem se určitě drobné nedostatky vychytají a celkový obraz představení se zlepší.A také pozor na otevřený oheň na jevišti, místy byl umístěn nebezpečně blízko portálu!Hodnocení 55%.Psáno z poslední generální zkoušky 18h.- 8.4.14


 • Lucka

  Tak koukám, že hodnocení Antoinetty bude velice rozporuplné. Já se spíše ztotožňuji s hodnocením TeVa a naopak nesouhlasím s Honzy. Dle mého soudu je Absolonová nejslabší článek, Matuš naopak jeden z nejsilnějších. Myslím pěvecky, zejména potom intonačně. Rovněž Vojtek mi připadá naopak pěvecky naprsoto vhodný. Company z mého místa uprostřed sálu opravdu slabě slyšitelná, to je ovšem práce zvukaře. Zpotomstvapanovníků, kteříjistě stojí za zmínku a v recenzi jsou opomenuty (až na France),mne velice zaujala Tereza Neradová.


 • aja

  Tereza Neradová je opravdu výborná. A ještě navíc se nejlépe hodí věkově. Má to být spíše dospívající slečna než malé ditě. V roce 1793, kdy byla M.Antoinetta popravena jí bylo 15 let, její bratr Ludvík Karel byl pak o sedm let mladší takže některé alternace nejsou, dle mého názoru, zrovna vhodně vybrané.


 • Lucie

  Muzikál se mi dost líbil, ale měla jsem značné problémy něco rozumět z písní company. To by chtělo ještě vypilovat. Nejvíce mě zaujal David Uličník, jeho píseň před koncem první části byla pro mě osobně největší peckou představení. Iva Marešová mi přišla celkem nevýrazná, jako Lucrézie se mi líbila mnohem více. Dušan Vitázek jako romantický hrdina rozhodně neurazí, ale určitě má na víc, zejména po herecké stránce, a zdá se mi tu celkem nevyužitý. To samé se dá říci i o Romanu Vojtkovi, kterého už jsem také viděla podávat lepší výkony. Pokud jde o kostýmy, tak jsem ráda, že konečně dostal šanci i někdo jiný než Roman Šolc, jehož styl se mi už poněkud okoukal. Projekce mě nijak nerušily, já v celku na tyto věci až tak nekoukám, ale co mě vyloženě zaujalo, byla projekce ohně, která zasahovala i na postranní VIP lóže. A té jsem si všimla jen proto, že jsem v lóži pozorovala herce, kteří koukali na své kolegy :-) Celkově spokojenost a určitě se vypravím ještě jednou porovnat alternace.


 • Jane

  Pro TeVa – Asi jsem se přehlídla, ale kde tam král tancuje, když je Vojtek tanečně úžasný? Michal Novotný není jen nějaký seriálový herec, nemám ráda tohle škatulkování, hraje hlavně v divadle na Vinohradech a v muzikálech už hrál třeba v DONAHA nebo Jak udělat kariéru snadno a rychle, za kterou byl nominovaný na Thálii!


 • TeVa.

  pro Jane: u Vojtka jsem měla na mysli pohyb obecně. Nikoho nikam neškatulkuju, pouze jsem napsala, že pro mně bylo překvapení vidět seriálového herce v muzikálu, neboť jsem ho doposud nikde hrát neviděla. Obecně si ovšem myslím, že ho lidé znají z televize, než z divadla. Jiří Langmajer byl také nominován na Thálii z roli v muzikálu Mata Hari, ale určitě víc lidí si ho spojí s vojínem Koubou z filmu Copak je to za vojáka, než s Chevalierem. Tak to prostě je ať už se škatulkou, nebo bez.


 • Jane

  V tom případě Vám radim – Zkuste si na Michala zajit někdy do divadla na Vinohradech. :))))


 • Marcela

  Je to moc krásný muzikál. V dosti věcech se autor této “kritiky” pitvá, jakoby nemohlo být nic bez poskvrnky.
  Ale na dnešní úroveň muzikálů je to víc než skvělý výkon celého týmu. To,že tady nějaký Jouda,pardon HONZA napíše,že Bohuš Matuš má nepřirozený zpěv, tak si člověk musí myslet,že mu to závidí. Vždyť tam taky zpívá VELMI těžké árie a dovoluji si napsat, že jednu z nich označíte za jeden z hitů Antoinety.
  A to nemluvím o tom, že je to precizně zazpívané. Od Uličníka tohle chtít nemůžete. Zacpávala jsem si uši. Začala mě z toho jeho zpěvu bolet hlava. A to nelžu. Nedá se to. Jenže kdo dnes pozná,jestli tu operu zazpíval dobře nebo “nějak otevřel tlamu a ono z ní něco vyšlo”. Uličník tedy ne. Když zpívá BOHUŠ nedovolíte si ani dýchat. U Uličníka jsem hledala mobil,kolik je. Takže asi tak…
  Absolonová je herecky lepší než Marešová. Vitázek se do role Axela hodí víc…no a co ještě.. Líbí se mi podání OBOU králů. Každý má svůj způsob interpretace. Ve skutečnosti Ludvík Kapet BYL ňouma, co nechtěl vládnout,ale dostát královských povinností chtěl. Lidi, nezapomínejte, že jdete do divadla, né do kina,co se každý záběr točil 10* než se povedl…


 • Reanata

  Víceméně tu souhlasím s kladnými i méně kladnými reakcemi. Na každé je něco pravda.Jde o dost zdařilý muzikál, i když ta hudba není nijak extra. Výkony zpěváků/herců jsou však opravdu výborné. Souhlasím s Marcelou, že Bohuš Matuš zpívá excelentně. Když jsem tu slyšela v ukázce D.Uličníka, byla jsem ráda, že jsem měla Bohuše.Má krásný, silný hlas a obě jeho písně jsou pro mě nejsilnějším zážitkem z muzikálu.


 • niki

  Já teda zásadně nesouhlasím s hodnocením žalobců. Za mě Bohuš Matuš podal velmi dobrý výkon, jistě na hranicích svých možností a se ctí, ale David Uličník zpívá dané árie s naprostou lehkostí, přirozeně, jako by měl nad nejvyššími tony ještě dalších 10 rezervu, a jeho hlas zní naprosto jasně a čistě. za mě je Uličník o stupeň výš, i když uznávám, že písně byly nejspíš napsané pro něj a málokdo (jestli vůbec někdo) je může zazpívat tak jako on.


 • Dominika,26 let

  Jeden z nejlepsich ceskych muzikalu. Doporucuji vsem. Nadherny zazitek.


 • aja

  Renata: Viděla jsem Antoinettu v docela podobném obsazení jako je ta ukázka, a musím říct, že ta je v tomhle případě docela nelichotivá. Nevím, jestli na premiéře zpíval D.Uličník (a vlastne nejen on)o tolik hůř, nebo je to chyba toho videa, ale na základě té ukázky bych se možná zdráhala zaplatit za vstupenky a přitom naživo mi to přišlo výborné. Zkrátka si myslím, že na základě tak krátké ukázky nelze příliš hodnotit. Druhá věc samozřejmě je, že komu se D.Uličník nelíbí jinde, nebude se mu nejspíš líbit ani tady.


 • Lucie

  Video ukázka podle mě trochu Davidu Uličníkovi škodí, když jsem ho viděla v roli naživo, tak to byl výkon na úplně jiném levelu. Pro mě osobně má také příjemnější hlas než Bohuš Matuš. Toho jsem v Antoinettě ještě neměla, tak srovnávám obecně z jiných představení. Řekněme to takto, každý z nás má prostě jiný vkus :-)


 • Martin

  Viděl jsem Antoinettu dvakrát a musím přiznat, že mě pokaždé dostal. Je to silné téma, první část je skvělá a především druhá polovina je ohromná. Monika Absolonová předvádí úžasný výkon, její písničky z úvodu i závěru druhé části jsou hodně emotivní. Michal Novotný mě velmi mile překvapil. Celkově beru Antoinettu za jeden z nejlepších muzikálů co jsem mohl vidět. Hudba se mi moc líbí, jsou tam chytlavé, nápadité i působivé melodie. Určitě se půjdu podívat znovu.


 • Hubert

  Viditelně tady lidem stačí málo. Další, tentokrát 3 hodinová nuda.


 • niki

  Nemusí jim stačit málo, prostě mají jen jiný vkus :)


 • rišo

  Na čo na tie muzikály chodíte, preboha? Pre mňa je Monika Absolonová boží, preto navštevujem predstavenia, kde hrá. V Prahe máte určite ďalšiu desiatku divadiel na úrovni, skúste zájsť tam ;)


 • Abigail

  Ahoj všichni, mám prosbičku, nevybavíte si náhodou někdo blíž, jak je Antoinetta dlouhá? Na i-divadle to ještě není a nikde jinde se mi to najít nepodařilo. Předem velmi děkuji.


 • niki

  cca 2:40 i s pauzou a děkovačkou


 • Abigail

  Super. Díky moc.


 • Lucie

  Dobrý den, chci se zeptat, jestli je možné někde najít rozepsané obsazení na jednotlivé dny?? Jedeme 14.06.2014 a zajímalo by mě, kdo bude hrát. Předem moc díky za odpověĎ :)


 • veny

  Jednak můžete obsazení sledovat tady:
  http://obsazenimuzikalupraha.webnode.cz/fermany-divadlo-hybernia/antoinetta-kralovna-francie-ferman/
  a nebo na stránkách umělců.


 • Martin K.

  Ve čtvrtek jsem si byl podruhé vychutnat královnu Antoinettu, abych si od generálky utříbil myšlenky a případně si i porovnal některé alternace.
  Musím říci, že se mi muzikál opravdu líbí a samozřejmě, že by člověk našel pár chybek a nedostatků, ale to už by opravdu šel do detailů. Kdo viděl muzikál Les Misérrables v GoJe, možná mu leccos v tomto muzikálu připomínalo, včetně mě.
  Velikou úlohu a poklonu zaslouží již zmiňovaná company. Profesionální výkony, kdy jsou všichni naprosto synchronizovaní a sehraní, zaslouží opravdu uznání. Silně pak na mě působí scény, kdy lid zvolává a našeptává zdálky, zatímco hlavní scéna se upírá na královnu a krále.
  Co se hlavních představitelů týče, v roli královny jdem viděl obě představitelky. Zde bych si nedovolil napsat, ktera z nich se mi líbila více, poněvadž obě předvedly profesionální výkon a hlavně se role královny zhostily každá po svém.
  Jako Ludvíka XVI. jsem měl 2x Michala Novotného, který mile překvapil a typově do role dokonale sedí.
  2x jsem také měl Vladimíra Marka, kde stejně jako u Michala musím hodnotit naprosté souznění a typovou dokonalost s danou rolí.
  Porovnání Davida Uličníka a Bohuše Matuše je složitější; David do role pasuje asi více, po pěvecké stránce jsou oba pánové dokonalí a jejich árie jsou dech beroucí a když jsem slyšel Bohuše Matuše, hned se mi vrátily vzpomínky na Draculu a Bohuše jako Stevena.
  Dušan Vitázek X Peter Strenáčik: zde jednoznačně Dušan! Peter mi přijde pro tuto roli “málo mužský” a i po pěvecké stránce mě Dušan více přesvědčil, tím však nechci říci, že Peter zazpíval špatně – to vůbec, jen Dušanovi tato role sedí dokonale!
  Ostatní role a jejich alternaty beru jako hodně vyrovnané.
  Kde neviděl ještě tento muzikál, doporučuji!


 • martinR.

  sobotní Antoinetta skvělá. Je to pravdu kvalitní představení. Herecké i pěvecké výkony sice nenadchnou nebo neohromí, ale režie a především choreografie a skvělá company stojí opravdu za pochvalu. doporučuji.


 • Charlie & Bidnik

  Tak jsme teda zavitali na Antoinettu a navzdory nadsenym reakcim i slibnym jmenum v tvurcim tymu jsme odchazeli docela zklamani. Kdyby tohle vykouzlil Michal David, bylo by to terno, ale od Skorpika jsme cekali vic:) jinak vykony byly celkem na urovni, hlavne company a prekvapil Bohus Matus. Ale to na celkove na predstaveni, jake bychom chteli videt znovu, nestacilo:)


 • Richard

  Ešte stále sa nehovorí o DVD Antinetty, ak sa vôbec hovoriť bude? :)


 • Jana

  Dne 25.9.2014 v 18:00 bude muzikálu Antoinetta královna Francie slavnostně předána cena Klubu mladého diváka, který vybral tento muzikál jako nejúspěšnější představení JARO 2014.


 • Alena

  Antoinettu jsem viděla až dneska a sice to není titul, na který bych se chtěla vrátit, ale byl to velmi příjemně strávený večer.
  Moc se mi líbila Iva Marešová, neskutečně mile mě překvapila, protože si ji pamatuju hlavně z Excaliburu, kde sice taky hezky zpívala, ale herecký projev byl tehdy velmi vlažný. Ale v Antoinettě je to už paní herečka, o skvělém zpěvu ani netřeba mluvit. :-)
  Michal Novotný sice sekl jednu trochu výraznější chybu, ale obecně vzato mi do role skvěle pasoval a nemůžu si na něj absolutně stěžovat.
  Doufala jsem, že uvidím Davida Uličníka, což se povedlo. Jeho postava má z pánů nejvýraznější prostor, co se týče možné “hlasové exhibice”, a David toho využil na 100 %.
  Z dalších rolí zmíním z těch, kteří se mi hodně líbili, ještě Dušana Vitázka a Tomáše Vaňka.


 • Richard

  Na Antoinette som bol 18.10. od 14,00, obsadenie Absolonová, Vojtek, Strenáčik, Jackuliak, Marek, Uličník… Nemám to síce porovnávať s inými alternáciami, no aj tak musím povedať, že táto zostava bola pre mňa najsilnejším zoskupením herecky nadaných a spevácky na veľmi vysokej úrovni muzikálových spevákov, akých som kedy v muzikáloch (a to som ich videl naozaj veľa) vzhliadol. Monika podala obdivuhodný výkon, aj keď nemala toľko priestoru na spievanie ako napríklad v Angelike, či Kleopatre, herecky mi behal mráz po chrbte a práve v tomto muzikáli ma utvrdila ako najlepšia muzikálová hviezda na českom a dovolím si povedať, že aj slovenskom pódiu. Silné momenty mala aj v niektorých piesniach, kde kolegov strčila do vrecka. Hybernia kvalitou naozaj nešetrí.
  Veľmi ma herecky prekvapil Roman Vojtek, videl som ho pred necelým rokom v Zorrovi, kde nebol pre mňa až tak veľmi presvedčivý. Momenty v tomto muzikáli však boli nádherné, pred jeho popravou dojemné, zahral to naozaj skvelo. V piesňach na mieru ukázal svoj krásny čistý hlas.
  Petra Strenáčika som mal česť vidieť naživo po prvýkrát, zatiaľ čo občas manifestovalo herectvo, spevu nemám čo vytknúť. Zvládal nízke aj vysoké polohy, z falzetu nám ostala zima, čo bol len plus, keďže vo vypredanej hale bolo naozaj horúco. ;)
  Uličník “zabil” asi najviac zo všetkých, aj keď sólovo vystúpil len dvakrát, ústa nám ostali dokorán veľmi dlho. Jeho hlas otriasol divadlom. Jeho Žaluji roztriaslo každého v publiku, následne to zapečatila Monika so Co zbývá nám.
  Muzikál je veľmi emotívny, každý jeden výstup posúva dej dopredu, nie je tu zbytočná vsuvka, ktorá predlžuje predstavenie, melódia je nádherná, upútal hneď začiatok, keď sa ešte len premietali titulky, ohúrila jednoduchá scéna. Uveril som, že som v príbehu. Predstavenie nemalo jedinú chybu, bolo vidno, že herci svoju rolu berú veľmi zodpovedne.
  Antoinettu radím k najlepším českým muzikálom, len tak ju niečo neprekoná. 120%. Keby cesta do Prahy netrvá tak dlho a benzín mi tečie z vodovodu, na muzikál chodím každý víkend.
  Ďakujem za to!!! :)


 • Claire

  Nevite kde bych mohla sehnat soundtrack?


 • Jiří K.

  Claire: Žádné oficiální CD zatím nevyšlo. K dostání byl myslím jen singl s Co zbývá nám….


 • Lucy

  Na Antoinettu jsem se dostala čistě náhodou. Jsem častý návštěvník divadel, ale dávám přednost kvalitě Brna před okázalostí Prahy. Proto jsem z Antoinetty byla poměrně nadšená, k čemuž přispěl i fakt, že jsem viděla mně dosud neznámou Ivu Marešovou místo Absolonové (ano, patřím mezi její odpůrce) a Dušana Vitázka, jež je jedním z mých nejoblíbenějších herců. Velice příjemně mě překvapili Michal Novotný a David Uličník. Potěšily mne i další pěvecké výkony, ale jako vzácný (ve smyslu ne moc častý) návštěvník pražských divadel jsem většinu herců neznala, takže mi jejich jména rychle vyklouzla z paměti. Bohužel hodnotím především zpěv, protože ze své 22. řady jsem dost dobře neviděla do tváří herců, kromě Michala Novotného, jehož charisma na mne i z té dálky plně zaútočilo. Určité momenty jak v námětu, tak v písních mi připomněly jiný muzikál, a to Les Mis (Bídníky), a dokonce jsem v jednom momentě měla neskutečnou chuť zpívat Do you hear the people sing. Suma sumarum hodnotím Antoinettu jako vydařený muzikál (především díky chytlavým písničkám a mým asociacím s Les Mis), který bych ráda viděla znovu, ale ne zas tolik, abych dala za lístek 600 Kč a za dopravu minimálně dalších 200 Kč. Takže pro mě tohle rozhodně není TOP českých muzikálů. Osobně si myslím, že vybrat ten nej muzikál ani nejde, vzhledem k tomu, že každý muzikál je jiný, jeden má tragický nádech, druhý veselý atd. Mezi moje oblíbené ale patří bezesporu Dracula s původním obsazením, Monte Cristo, již zmíněný Les Mis, který, byť nepochází z pera českých autorů, byl v Městském divadle Brno ztvárněn tak, že lépe už to snad nešlo, a … A končím, protože na toto téma dokážu mluvit hodiny, když je čas, kterého se mi poslední dobou moc nedostává.


 • niki

  Claire: Ale určitě by CD mělo vyjít, když to půjde dobře, tak možná do Vánoc :)


 • Olynka

  Měly jsme včera štěstí na premiéru Lukáše Pečenky v roli krále a rozhodně jsme nelitovaly. Monika Absolonová je skvělá zpěvačka a herečka a docela zamrzí, že ani v jednom neměla odpovídající prostor – kromě poslední písně, kde se naposledy Antoinetta setká se svým synem. Vzhledem k tomu, že to má být muzikál o ní, je to na pováženou. Mělo by se to jmenovat Ludvík XVI., protože nejpropracovanější je skutečně postava krále. Hudebně je to příjemné, ale žádný zvláštní dojem to ve mně nezanechalo, několikrát jsme čekaly, že píseň vygraduje a ona místo toho skončila. Sbory jsou bohaté, ale tady se prostě vnucuje srovnání s Bídníky a do jejich působivosti mají opravdu daleko. Zatmívačky jsem oproti autorovi recenze téměř nezaznamenala (ve srovnání s divadlem Kalich je tohle pohoda :o)). Příjemný kulturní zážitek, ale podruhé na to nepůjdu.


Novější komentáře »