Fotoreportáže a galerie

Velká fotogalerie: 10 let Hudební scény Městského divadla Brno


Deset let – při vyslovení takto konkrétního časového údaje se můžou stát jen dvě věci, buď vám bude připadat to období může připadat nesmírně dlouhé a nebo vám uteče jakoby mávnutím kouzelného proutku. V divadelním prostředí evidentně platí ten druhý případ. Hudební scéna Městského divadla Brno (aneb familiárně Hudebka) v sobotu 4. 10. 2014 své desáté narozeniny oslavila koncertem v režii Petra Gazdíka, pod taktovkou dirigenta Dana Kalouska, s na první pohled docela odvážným dramaturgickým záměrem. Během slavnostního večera se totiž představilo všech 48 inscenací, které byly na Hudební scéně uvedeny od Vlasů (Hair) (2004) až po Dona Juana (2014).

Nutno už předem říci, že tvůrčí záměr se bezesporu vydařil a bylo velmi příjemné v této více jak tříhodinové hudební nostalgické jízdě vidět jak dlouholeté stálice repertoáru (Čarodějky z Eastwicku, Jekyll a Hyde), tak i často původní díla, která se třeba zahrála jen párkrát (Balada o lásce, Červený a černý…). Z každého díla zazněla vždy alespoň jedna (skoro) celá píseň, například u Jesus Christ Superstar /fragmenty v tomto případě byly z koncertní verze v angličtině/ a Les Misérables – Bídníků došlo i na dobře vystavěné medley. Zároveň se alespoň pro tento večer vrátily oblíbené bývalé členky souboru Jitka Čvančarová a Helena Dvořáková. Činoherní projekty byly zastoupeny buď krátkou ukázkou scénické hudby, nebo krátkou ukázkou z představení. Inscenační sled samozřejmě striktně dodržoval jednotlivé sezóny, ale už ne správné pořadí, premiéra, která by se dala označit jako „megatitul“, dostala přednost a téměř vždy daný blok začínala nebo uzavírala, aby byl účinek co nejlepší. A navzdory obavám měl program sympatický spád a utekl doslova jako voda, ostatně podobně jako těch deset let.

Ostatně, podívejte sena rozsáhlou fotogalerii z dílny naší fotografky Kristýny Junkové:

Helena Dvořáková (Vlasy -Hair)

Moderátory koncertu byli Igor Ondříček...

a Lenka Janíková.

Jakub Uličník (Zahrada divů)

Jitka Čvančarová (Nana)

Ivana Vaňková (Oliver!)

Dušan Vitázek (Jesus Christ Superstar medley)

Hana Kováříková, Viktória Matušovová, Marta Matějová (Jesus Christ Superstar medley)

Dušan Vitázek a Petr Gazdík (Jesus Christ Superstar medley)

Radka Coufalová (Odysseia)

Na scéně se objevili oba dva představitelé mlékaře Tovjeho ze Šumaře na střeše Zdeněk Junák a Ladislav Kolář.

Hana Holišová (Jazz Side Story)

Dušan Vitázek (Josef a jeho úžasný pestrobarevný plášť)

Jitka Čvančarová (Cikáni jdou do nebe)

Marta Matějová (Markéta Lazarová)

Petr Gazdík (Čarodějky z Eastwicku)

Jana Musilová (FAME)

Marta Matějová (Jánošík aneb Na skle malované)

Radka Coufalová (Mam'zelle Nitouche)

Radka Coufalová (Evita)

Gratulovat přišlo i sedm trpaslíků ze Sněhurky.

Svetlana Janotová (Peklo)

Johana Gazdíková (Balada o lásce)

Lukáš Vlček (Les Misérables medley)

Les Misérables medley

Probuzení jara (Spring Awakening)

Aleš Slanina (Mozart!)

Ivana Vaňková (Hello Dolly)

Michal Isteník (Ptákoviny podle Aristofana)

Mary Poppins

Svetlana Janotová a Ivana Odehnalová (Chicago)

Lukáš Janota (Kvítek z horrroru)

Marta Matějová, Tereza Martinková, Hana Holišová (Kvítek z horrroru)

Petr Gazdík (Jekyll a Hyde)

Johana Gazdíková (Kráska a zvíře)

Hana Holišová (Papežka)

Marta Matějová, Andrea Březinová (Divá Bára)

Markéta Sedláčková (Pokrevní bratři)

Hana Holišová (Funny Girl)

Kočky (Cats)

Markéta Sedláčková (Očistec)

ZORRO

Viktória Matušovová (Don Juan)

Svetlana Janotová (Flashdance)

Jiří Mach a Milan Němec (Mladý Frankenstein)

Můžeme se zamyslet i nad tím, jak vlastně Hudební scéna ovlivnila naše muzikálové životy. Troufám si tvrdit, že bez Hudební scény Městského divadla Brno by současný obecný nový boom, kdy můžeme vidět mnoho novinek v podstatě velmi záhy po světové premiéře by asi nebyl tak razantní jako v současnosti, a asi by jste si v tuto chvíli nečetli restartovaný Musical.cz, který je v tuto chvíli již zcela respektovaným portálem. I já si zcela osobně dovolím Hudebce popřát další desítky výjimečných inscenací, poděkovat za předchozí sezóny a léta nabitá nesmírně intenzivními diváckými zážitky a také příležitost, díky níž jsem mohl poprvé nahlédnout coby dramaturgická výpomoc do ostré muzikálové praxe a podílet se tak jako na jedné čtyřiceti osmině repertoáru (Kvítek z horrroru).

Městské divadlo Brno si k jubileu Hudební scény navíc připravilo pro své diváky i dva hmotné dárky: speciální publikaci 10 let Hudební scény Městského divadla Brno, kterou připravila dramaturgyně divadla Klára Latzková. Na dvou stovkách stran s seznámíte s budovou po stránce její architektury (stať napsal Ing. arch. Jozef Kubín), skvělá je i rozsáhlá dokumentace progresu stavby, a pomocí krátkých sloupečků divadelního publicisty Petera Stoličného si můžete přečíst zhodnocení všech 48 premiér Použity jsou zde také editorialy ředitele Stanislava Moši z časopisu Dokořán z dob realizace Hudební scény, kde si můžete trochu porovnat, co z původních plánů se nakonec stalo skutečností a co bylo mírně pozměněno. A nechybí ani kalendárium a původní křestní listy inscenací. To vše je logicky doplněno mnoha snímky dvorních fotografů Jefa a Tina Kratochvilových.

Obálka knihy 10 let Hudební scény Městského divadla Brno

Zároveň divadlo rozšířilo i svou kolekci vydaných CD a to nahrávkou muzikálu Zdenka Merty a Stanislava Moši Očistec (dříve z něj vyšel jen digitální čtyřpísničkový singl), čítající hned 21 písní.

Obal CD Očistec (z webových stránek MdB)

 

Publikaci i CD si můžete pořídit například v e-shopu Městského divadla Brno za 250 Kč.

Autorkou fotografií z koncertu je exkluzivně pro Musical.cz Kristýna Junková. Pokud byste fotografie chtěli použít na vašem webu, Facebooku apod., ozvěte se nám na e-mail: redakce@musical.cz. Publikování bez svolení autora je přísně zakázáno.


Fotoreportáže a galerie
Fotoreportáž: První zkoušky muzikálu “Vánoční zázrak”
Fotoreportáže a galerie
VELKÁ FOTOGALERIE: Muzikál ROCKY završil svou první sezónu
Fotoreportáže a galerie
Fotoreprotáž: “Kat Mydlář” pokřtil své CD
U článku nejsou žádné komentáře. Napište svůj názor jako první!