Recenze a reportáže

Do Prahy přijela energická West Side Story (expresní dojmy)


Přiznám se, že kdykoli přijede do Prahy  zahraniční muzikálové turné (což je stále věc doslova sváteční), jde kritické myšlení dost stranou a stává se ze mě opět čistokrevný fanoušek, který byl před lety v O2 Areně nadšen ze sound designu Mamma Mia, jako člověk odkojený kapelou Queen, si tam navzdory tristní divácké kulise neskutečně užil i We Will Rock You, takže bylo jasné, když do pražského Kongresového centra zavítala milovaná West Side Story Leonarda Bernsteina, Arthura Laurentse, Stephena Sondheima a Jeroma Robbinse, půjdu si primárně užít jedinečný večer a něčemu se třeba i přiučit. Vždyť “Westkou” v roce 1957 vlastně začal celý moderní muzikál druhé poloviny 20. století a parafrázi romeovského příběhu o rivalitě Tryskáčů a Žraloků navíc mezi sebe přijali i příznivci hudby klasické.

Inscenace světového turné (hraná logicky v anglickém originále), u nás na plakátech označovaná jako výroční, vzdávající hold autorům, těmto faktům nezůstává nic moc dlužna a jakkoli se může celkové inscenační pojetí může zdát hodně klasické až pietní, v choreografických číslech, vycházející z původní koncepce Jeroma Robbinse, vás pohltí dokonalá ansámblová sehranost (o to víc zamrzí, když jako publicista sedíte až ve 29. řadě a nikde po Kongresovém centru nevisí ani základní obsazení, takže opět nemáte jistotu, zdali nehraje nějaká understudy, podobný problém byl i u We Will Rock You, ale jedná se samozřejmě o osobní pracovní povzdechnutí).

Maria (Jenna Burns) a Tony (Kevin Hack) ve slavné "balkonové" scéně

Maria (Jenna Burns) a Tony (Kevin Hack) ve slavné “balkonové” scéně

Scénografické spíše náznakové řešení, využívající rychlých světelných změn, statických projekcí a dvou konstrukcí navozující newyorské ulice i přes svou velikost neodvádí pozornost, ba naopak, bedlivě se soustředíte pouze na herce, promlouvající mnoha akcenty, prokazující svou jedinečnost, přitom zcela slouží legendárnímu dílu. Báječná věc!

Navíc se v Kongresovém centru povedly na páteční repríze dvě věci. Geniální zvuk (ve sborové Tonight bylo skutečně bez problémů rozumět každé slovo!!!) hezky podpořil dobře sehraný orchestr pod taktovkou Donalda Chana a české titulky (jsou umístěny po obou stranách jeviště), které jsou chvályhodně vytvořeny z oficiálního přebásnění Jiřího Joska.

Hostování tak rozhodně stojí za návštěvu, nejenom, co se doplnění základního muzikálového vzdělání týká.

West Side Story můžete vidět ještě ve třech velmi brzkých reprízách, v sobotu 25. 3. v 15:00 a 19:30 a v neděli 26. 3. v 19:30. Vstupenky zakoupíte v síti TICKET ART nebo přímo na pokladně v Kongresovém centru Praha, která otevírá vždy hodinu před začátkem představení.

Znepřátelené gangy Tryskáčů a Žraloků

Znepřátelené gangy Tryskáčů a Žraloků

Choreografie ve Wist Side Story patří k naprosté špičce v muzikálovém divadle

Choreografie ve Wist Side Story patří k naprosté špičce v muzikálovém divadle

Photo Credit: Johan Persson


Recenze a reportáže
Daniel Hůlka, Josef Vojtek a Marian Vojtko pokřtili CD “Barona Prášila” (+ video)
Recenze a reportáže
“Les Misérables – Bídníci” v Městském divadle Brno
Recenze a reportáže
RECENZE: MEFISTO nabízí znovu prožít mládí v divadle Hybernia
U článku nejsou žádné komentáře. Napište svůj názor jako první!