Fanoušci píší

Fanoušci píší: Hity Karla Svobody v pražské Lucerně (+ fotogalerie)


Po delší době nám do redakce přišel příspěvek do rubriky “Fanoušci píší”, který se týkal koncertu Muzikálové legendy – Karel Svoboda, který se uskutečnil 10. prosince 2012 ve Velkém sále pražské Lucerny. Přečtěte si kritický pohled naší čtenářky Jarmily Šenkýřové a podívejte se také na naši exkluzivní bohatou fotogalerii.

10.12.2012 jsem navštívila koncert Muzikálové legendy v pražské Lucerně. Šla jsem tam s pocitem, že si poslechnu krásné melodie z nejúspěšnějších muzikálů Karla Svobody, ale přání se stalo spíše dlouhým čekáním na nic nepřicházejícího.

Celý koncert doprovázela živá kapela, která veškeré aranže známých hitů předělala do nových verzí. Myslím, že předělávat skladatele jako je Karel Svoboda je opravdu nemožné a neúctyhodné, protože v tomhle byl Karel opravdu nepřekonatelný. Proto mi to ani v některých částech nepřipomínalo ty nádherné a známé melodie, ale spíše něco, cosi tomu podobného a neurčitého.

Dalším bodem tohoto večera a myslím, že i velice důležitým bodem byli zpěváci z řad našich českých muzikálů a divadel. Určitě je velice krásné a v dnešní době i velice nemožné vidět na prknech tolik známých umělců a předních zpěváků, jako byli i na tomto koncertě.V čele celého pěveckého týmu stála Monika Absolonová, Marián Vojtko, Dasha, Tomáš Trapl, David Uličník, Dušan Kollár, Athina Langoská, Jan Kříž a další.

Tento večer, však excelovali jen dva, a těmi byli Marián Vojtko a Dasha. Marián opět dokázal, že je to opravdu vynikající zpěvák, který všechny zazdí svým silným hlasem a je velice suverénní, což je opravdu důležité. Dasha obhájila to, že je zpěvačka, která zazpívá vše a s takovou lehkostí, kterou doplní svou nádhernou barvou hlasu.

Marián Vojtko a Dasha

Ostatní zpěváci, kteří určitě nezpívali špatně a snažili se tam nechat ze sebe co nejvíce, mě nijak nepřekvapili a ani nebavili. Necítila jsem z nich charisma, které má podle mě zpěvák mít a ani žádný osobitý projev. Monika Absolonová, která je v tento čas považována za jednu z největších našich muzikálových hvězd, opravdu vůbec nepřekvapila. Zazpívala, tak jak jsme již zvyklí a každou píseň doplnila svojí velice rvavou barvou hlasu, která se v některých polohách neposlouchá dobře. Zuzana Ďurdinová předvedla výkon, který z mého pohledu ani nemá co dělat na jevišti. Klepající se a nevyrovnaný hlas a ještě k tomu bez charisma, je opravdu to co muzikálový fanoušek slyšet nechce.

Monika Absolonová

Zuzana Ďurdinová (uprostřed)

Celé představení bylo doplněno malými a krátkými choreografiemi, které tuto “vánoční besídku” doplnily, aby se člověk v některých částech nenudil. Často však choreografie spíše rušily, nebyly sladěné a vypadaly jako kdyby se právě ten den nazkoušely.

Na závěr bych chtěla doplnit jen to, že v našich divadlech, je plno umělců, kteří dosahují výkonů našich “největších hvězd” ne-li je i převyšují. Máte se na co těšit, čas utíká a na naši hudební scénu vstupují noví a mladí umělci, kteří vás všechny jednou mile překvapí. Koncert Muzikálových legend Karla Svobody také překvapil, ale bohužel negativně. Diváci ho však odměnili dlouhým standing ovation, takže se jistě můžeme těšit na další pokračování této umělecky neprofesionální akce…

Tomáš Trapl

David Uličník

Jan Kříž

Felix Slováček

Moderátorka Petra Zajíčková

Marián Vojtko a Josef Zíma

Athina Langoská

Dasha

Dušan Kollár a Johana Hájková

Pohled na scénu

Zuzana Ďurdinová, Athina Langoská, Dušan Kollár a Dasha

Ukázka choreografie

Jan Kříž a Dasha

David Uličník a Tomáš Trapl

Marián Vojtko a Monika Absolonová

Zuzana Ďurdinová

Jan Kříž na zkoušce

Monika Absolonová a Jiří Paulů v zákulisí

Děkovačka

Autorem fotografií je exkluzivně pro Musical.cz Petr Marek. Pokud byste fotografie chtěli použít na vašem webu, Facebooku apod., ozvěte se nám na e-mail redakce@musical.cz. Publikování bez svolení autora je přísně zakázáno!

Chcete také na našem webu publikovat svůj názor? Nelíbí se vám nějaká recenze, jste fanoušky nějakého muzikálu a chcete ostatním fanouškům popsat i své pocity? Chybí vám tu reportáž z nějaké události a myslíte si, že by bylo dobré o ní napsat? Rádi vaše příspěvky zveřejníme v sekci “Fanoušci píší”! Pošlete nám na email kosatka@musical.cz váš příspěvek a my se vám obratem ozveme. Příspěvky mohou být psány v českém i slovenském jazyce a musí být bez pravopisných a velkých stylistických chyb, abychom zachovali úroveň našeho serveru. Fotografie můžete dodat vlastní (opět v odpovídající kvalitě) či se o ně postaráme my (v žádném případě neposílejte stažené fotografie bez souhlasu autorů)! Text musí být psán exkluzivně pro náš server a publikován výhradně u nás! Pokud vaše příspěvky budou pravidelnější, kvalitní a čtené, rádi vás uvítáme i v našem stálém redakčním týmu…


Fanoušci píší
“Les Misérables – Bídníci” zahájili novou sezónu speciálním představením
Fanoušci píší
Fanoušci píší: “Kat Mydlář” je muzikál plný lásky, násilí i zrady
Pozvánky a konkurzy
Daniel Hůlka oslaví životní jubileum velkým koncertem (+ soutěž o vstupenky)
 • Ari

  Mě koncert mile překvapil a nové hudební aranže se mi velmi líbily. Kromě zmiňované Dashi a Mariana mě zaujali ještě Jan Kříž a David Uličník. Musím ale souhlasit s názorem autorky na Zuzu Ďurdiovou i Moniku Absolonovou, také se mi jejich pěvecké výkony moc nelíbily.


 • Serptentard

  100% souhlas s recenzí. Koncert jsem také navštívila a z celkového dojmu jsem byla poněkud rozčarovaná až zklamaná…Vánoční besídka docela sedí :-) Dasha a Marián Vojtko jasně nejlepší, Trapl i Absolonka předvedli svůj obvyklý vyšší průměr, Uličník zpívá sice parádně, ale tento večer nulové charisma a nulová energie. Zuzana Ďurdinová se mi nelíbila bohužel vůbec. Felix Slováček nevyužitý a moderátorka moderovala asi podruhé v životě. Na tak malém pódiu jsou pro mě tanečníci rušivým elementem.
  Ale jde mi spíše o to, že toto představení nemělo pro mě absolutně žádnou přidanou hodnotu a atmosféru (nebýt Draculy, tak by byl můj dojem zejména po Golemovi ještě horší), šlo jen o “reprodukci” Svobodových hitů připravenou (pravděpodobně) na koleni.
  Jediné, co mě potěšilo, byl neobvyklý výběr písniček z Draculy.
  Pocta Karlu Svobodovi se nekonala. Škoda, mohla to být bomba :-(


 • Ondřej Doubrava

  Je docela možné, že v pražské Lucerně vyzněl program o něco hůř než v září v ABC, kde šlo o večer velmi příjemný. K textu se vyjadřovat nebudu, ta argumentace mi není blízká, ale je fajn, že ve fanouškovské sekci podobné texty mohou figurovat, i když u profíků ten kritický nadhled typu “besídka” a tak moc nefunguje.

  Přece jen mi ale nedá jedna věc, musím se zastat tvůrčího týmu, že se konečně někdo odhodlal přednést Svobodovu hudbu zcela naživo, právě bez precizní studiové práce (kterou Karel Svoboda opravdu ovládal, všichni ty nahrávky rádi posloucháme a mám to ve své glose taky), tam je zásadní rozdíl. Čili je jasné, že bez všech kouzel a zcela živě (i první Dracula s orchestrem v Kongresovém centru částečně využíval nahrávku) ta hudba bude znít jinak, je to zkrátka jiný náhled na tu hudbu a není na tom vůbec nic neuctivého, naopak a doufám, že víc bylo těch, kdo se těšil, že uslyší většinu Svobodovy hudbu tak trochu jinak. Proč fajnšmekři vážné hudby sbírají nahrávky stejných skladeb pod různými dirigenty? Protože pokaždé je v ní daný důraz na něco jiného, v tom je to kouzlo živého aranžování a hraní a je škoda, že právě naši fanoušci tyto změny často těžce nesou, zatímco jinde se na každý nový náhled na dílo těší, jak hudebně, tak inscenačně, je to prostě vývoj. Já sám jsem zastánce toho, aby se někdy Dracula zkusil znovu zahrát s živým orchestrem a u té příležitosti byl mírně přearanžován (zejména ty trochu staře znějící elektronické pasáže), právě ten koncert mi ukázal, že by to mohlo znít velmi dobře a přirozeněji.


 • Scarlett

  Byla jsem na stejné akci? Mám pocit že ne. :)

  Někdy se mi zdálo, že to sboru utíkalo, ale to je asi jen můj pocit. Pokračování “seriálu” s tóny Michala Davida si asi nechám ujít.

  PS: Ještě pár dní předem bylo podle tiketových portálů prázdno a po akci na slevovém portálu bylo plno. Možná proto byli všichni spokojení. Většina tam šla asi aby zabila večer, nebo jsem ten pocit měla. :)