Praha

Předprodej na muzikál “Mauglí” zahájen – Čtěte minirozhovory s tvůrci


Dnes byl zahájen předprodej na nový očekávaný muzikál Ondřeje Soukupa a Gábiny Osvaldové Mauglí“, který bude mít pod režijní taktovkou uměleckého dua Skutr premiéru v září 2013 v Divadle Kalich. K této příležitosti byl odhalen také plakát a jeden hvězdný představitel role pantera Baghíry – Jiří Korn. Více podrobností a kompletní obsazení bude odhaleno začátkem května na tiskové konferenci, čekání si můžete zkrátit třemi minirozhovory s tvůrci muzikálu.

Oficiální anotace představení

Oficiální plakát

Oficiální plakát

Po velkém úspěchu předchozího muzikálu “Robin Hood” přichází osvědčená autorská dvojice Ondřej Soukup a Gábina Osvaldová s dalším rodinným tématem. Se sympatickou nadsázkou vyprávěný příběh vychází z Kiplingových Knih džunglí a spolu s hlavním hrdinou zavádí diváky do pestrého světa nebezpečné i čarokrásné džungle, který je výstižným obrazem spíše naší lidské společnosti než té zvířecí.

Muzikál o přátelství, lásce, ale i o boji o přežití provází kromě nápadité hudby Ondřeje Soukupa a vtipných textů Gabriely Osvaldové také neotřelá režie mladého režijního tandemu Skutr (Martin Kukučka a Lukáš Trpišovský), která diváky překvapuje efektními výrazovými prostředky sahajícími až ke špičkovým akrobatickým číslům. Ve výpravné show se objeví ti nejlepší umělci, schopní suverénně zvládat vysoké nároky na zpěv, herectví i tanec. Například v roli pantera Baghíry se představí legenda Jiří Korn. Nezapomenutelný zážitek slibují rovněž kostýmy naší přední výtvarnice Simony Rybákové a scénografie Jakuba Kopeckého.

Premiéra muzikálu proběhne 12. září 2013 v pražském Divadle Kalich. Předprodej vstupenek již zahájen – vstupenky nově zakoupíte přímo na oficiálních stránkách Divadla Kalich nebo v síti TICKET ART. V prodeji jsou termíny až do konce roku 2013 a ceny vstupenek jsou od 199 do 699 korun.

Rozhovor s autorem hudby Ondřejem Soukupem

S nápadem na muzikál Mauglí přišla autorka libreta a textů Gabriela Osvaldová. Vzpomenete si, co Vám jakožto budoucímu autoru hudby při vyslovení toho nápadu prolétlo hlavou?

Zaplať Pánbůh! Nemohli jsme najít pořád téma, opravdu to není jednoduché. Nápadů bylo spousta, ale když Gábina řekla Mauglí, tak jsem zajásal a řekl jsem si, že je to přesně to, co chci dělat.

Hudbu k muzikálům vždy komponujete s ohledem na místo a dobu děje, inspirujete se historií. Čím vás tedy v tomto smyslu Mauglí oslovuje?

Je to téma, kde se dá kombinovat evropské hudební cítění s tradičními indickými nástroji, s nejrůznějšími bicími, sitárem, dechovými nástroji atd. Indickou melodikou se moc inspirovat nelze, je dost zvláštní a asi bychom ji úplně neocenili.

Bude váš nový muzikál čistě pohádkou pro malé diváky?

Mauglí by měl být pro dospělé i pro děti. V muzikálu bude několik rovin, které ocení spíše dospělí. Pro děti by to měla být podívaná. Kromě toho hudba vůbec neevokuje hudbu pro děti, v textech si děti určitě najdou své části, ale jinak jsou mnohem víc pro ty, co již nabyli rozumu. No, a pánové z režisérského dua SKUTR jsou zárukou představení atraktivního i pro dospělé diváky.

Rozhovor s autorkou libreta a textů Gabrielou Osvaldovou

S nápadem pustit se do Kiplingových Knih džunglí jste přišla přímo vy. Co ve vás vyvolalo chuť popasovat se s nimi autorsky?

Zoologická zahrada. Chodíme tam často a jednou navečer mi došlo, že by mě teď mnohem víc bavilo psát o zvířatech než o lidech. Nejsem velkým fanouškem muzikálů, s některými mám spíš problém. Když jsem uvažovala o tom, na co bych byla ochotna jít, napadl mě Mauglí.

Mauglí a spol se na divadelním jevišti nebo filmovém plátně objevil celosvětově mnohokrát. Jak se hledá prostor přinést do početné rodiny rozličných zpracování ještě něco nového?

Samozřejmě bychom chtěli, aby atmosféra Kiplingových Knih džunglí, která oslovila několik generací čtenářů, zůstala zachována, ale místy jsme si dovolili do příběhu trochu “hrábnout”. To, jestli bude Mauglí zpívat, tančit pokud možno nevídaně, už záleží na autorovi hudby a režijním pojetí. Doufáme, že i scénické ztvárnění nám přinese nebývalý zážitek.

Bude váš nový muzikál čistě pohádkou pro malé diváky?

Tak to opravdu, ale opravdu… nebude. Zpracovali jsme podivuhodný příběh o tom, že zvířata nás můžou naučit o nás samých víc, než si dokážeme představit. No a konečně – nejoblíbenější pohádky přece skoro vůbec nejsou pro děti.

Rozhovor s režisérským duem SKUTR (odpovídal Lukáš Trpišovský)

Čím vás téma Mauglího a jeho zpracování G. Osvaldovou a O. Soukupem zaujalo?

Mauglí je pro nás možností přiblížit se přírodě. Protože umění poznat přírodu nás činí moudřejšími. Na toto téma jsme v naší nedávné inscenaci Svěcení jara s posluchači DAMU použili modlitbu Apačů: „Velký duchu, jehož hlas slyším ve větru. Dej, ať mé ruce respektují věci, které jsi vytvořil, a mé uši dobře slyší tvůj hlas. Učiň mne moudrým, abych pochopil vše, co učíš můj lid. Pomoz mi zůstat klidným a silným, kvůli všemu, co ke mně přichází. Kéž se učím z toho, co jsi skryl v každém listu a skále. A učiň, abych byl silným, ne proto abych byl větší než můj bratr, ale abych bojoval se svým největším nepřítelem – se sebou samým.“ Ale abychom jen nefilozofovali. V přírodě je možné odhalit spoustu vtipných lidských vlastností i těch, které bychom radši oželeli.

Taková látka se dá inscenačně uchopit mnoha způsoby. Co můžete už nyní prozradit o vašem přístupu?

Chtěli bychom vytvořit zvláštní svět, jenž je domovem zvířat – podivínů, kteří bojují každý den o přežití a kteří mají v sobě uchovanou řadu neobvyklých životních zkušeností.

Jak byste formuloval svoje nároky na účastníky konkurzu, který byl neobyčejně náročný?

Především jsme hledali herce, kteří jsou výraznými typy. Podivíny, kteří kromě kvalitního zpěvu a schopnosti zvládat svoje tělo mají dar improvizace s potřebnou dávkou humoru. Takový ten humor na pokraji smrti, to je to, co jsme hledali.

Autorem rozhovorů je Jaroslav Panenka, Divadlo Kalich.


Aktuální zprávy
Brněnské “Čarodějky z Eastwicku” budou v listopadu opět hostovat v Praze
Praha
Projekt “Lucie – Větší než malé množství lásky” odhalil první informace
Videoreportáže a záznamy
VIDEO: “Osmý světadíl” zazpíval na Černém mostě
  • Terka

    Proč tolik otálením s obsazením… nechápu :)