Praha

“Osmý světadíl” bude opravdový stoprocentní muzikál, slibují tvůrci


V pražském hotelu Mövenpick se dnes sešli novináři, aby jim tvůrčí tým oficiálně představili podrobnosti o novém muzikálovém projektu “Osmý světadíl“, který bude mít premiéru 8. září 2011 a bude postaven na největších hitech skupiny Elán. Ta také dorazila společně s režisérem Jánem Ďurovčíkem na tiskovou konferenci, kde nám poodhalili, na co všechno se můžeme těšit.

Tisková konference k muzikálu "Osmý světadíl"

Hlavním lákadlem by měly být samozřejmě nesmrtelné písně skupiny Elán. Muzikál se řadí k tzv. hit (nebo také jukebox) muzikálům, které staví na již napsaných, notoricky známých písních. Takovým nejslavnějším světovým muzikál je “Mamma Mia” od ABBY, která se dočkala i filmové podoby, dalším známým příkladem je “We Will Rock You” od Queenů. Českým ekvivalentem může být muzikál “Děti ráje” s hity Michala Davida.

V “Osmém světadílu” neuslyšíme jen známé hity jako “Voda, čo ma drží nad vodou“, “Láska moja“, “Valiace sa kamene” nebo “Královna bielych tenisiek“, ale také dvě úplně nové písně, které momentálně skupina Elán píše. “Jsou to úžasné hudební nápady,” komentoval Ján Ďurovčík jejich novou práci. Jedna z nových písní by měla být v létě vypuštěna jako rádiový singl a již teď je jasné, že písně z muzikálu vyjdou k premiéře také na CD. “Osmý světadíl” je mj. název první desky skupiny Elán, která vyšla před rovnými 30 lety. Producent Michal Kocourek věnoval skupině Elán na oslavu krásný dort, jak jinak než se 30 svíčkami.

Eláni sfoukávají svíčky na svém dortu

Písně samotné jsou podle Jána Ďurovčíka skvělé pro zakomponování do dramatického muzikálového děje, neboť jsou součástí našich životů a i on si jako zamilovaný kluk zpíval “Láska moja” a na diskotékách si připadal jako “valiaca sa kámen”. Muzikál nevypráví osudy skupiny Elán, ale jde o původní příběh o lásce, touze a pominutelnosti okamžiku štěstí. “Chtěli jsme se přiblížit klasickým kusům světového muzikálového repertoáru, jako například West Side Story, ctíme jejich styl. Osmý světadíl se opírá o kvalitní muziku i texty a o silný příběh. Vedle pěveckých čísel v něm najdou velký prostor tanec i činoherní party. Věříme, že dokážeme diváky rozesmát, ale také dojmout. Kapela Elán a texty Borise Filana v sobě nesou mnohá poselství. Jejich písničky vyprávějí příběhy, které jsme všichni prožili nebo prožíváme. Už proto je krásné tento muzikál připravovat,” říká spoluautor libreta, režisér a choreograf Ján Ďurovčík.

Zároveň s potěšením okomentoval, že mnoho novinářů označilo ve svých recenzích “Robina Hooda” jako “konečně opravdový muzikál na pražské scéně”. Zároveň však dodal, že “Robin Hood” je tak jedna čtvrtina skutečného muzikálu, kterým má být právě “Osmý světadíl”. Pokud se tedy tvůrčímu týmu podaří překonat vysoce nastavenou laťku “Robina Hooda” o celé tři čtvrtiny, tak máme před sebou zaručený trhák!

Ján Ďurovčík

Kvalitativním směrem se ubírá také obsazení, které nesází jen na jména a hvězdy, ale skutečně klade na představitele hlavních rolí ty nejvyšší muzikálové nároky. “Hledáme muzikálová monstra,” opakoval své dřívější stanovisko Ďurovčík. “Tedy lidi, kteří ovládají 100% zpěv, 100% tanec a 100% herectví.” Stále však není jasné, kdo se v muzikálu objeví. Tvůrčí tým totiž ještě individuálně prověřuje možnosti jednotlivých účastníků doplňujícího pražského konkurzu, kterého se zúčastnilo na 400 zájemců. O něm povyprávěl také Ľubo Dolný, který bude se zpěváky písně zkoušet a má na starosti také hudební nastudování. A vybírání je to prý velice těžké, především kvůli pěvecky složitým písním.

V současné chvíli herecké obsazení pilujeme. V první řadě nám šlo o to najít talenty, kteří beze zbytku splňují nároky této nesmírně náročné divadelní disciplíny. V Divadle Kalich v tomto smyslu neděláme kompromisy a už dlouhá léta se nám to vyplácí. V této snaze jsme byli naštěstí úspěšní, jakkoli to nebyl výběr snadný,” konstatuje Michal Kocourek. “Asi není lehké uvěřit, že u nás vůbec lze najít zpěváky, kteří dokážou zazpívat party Joža Ráže. My už teď víme, že nám se je najít podařilo, byť se jedná o vzácné výjimky.” Konkrétní jména však nepadla.

Tvůrci muzikálu "Osmý světadíl"

Producent Michal Kocourek si pochvaluje také zájem diváků, již nyní je bez jakékoliv reklamní kampaně prodána třetina vstupenek vložených do předprodeje. “To je podobný počet jako před rokem u neobyčejně úspěšného muzikálu Robin Hood, jemuž ovšem v té době už dělala promo castingová show na TV Prima,” dodává Kocourek. Zájem diváků tedy zatím plní očekávání.

Na tiskové konferenci byla také zmínka o výtvarném zpracování, především o scéně Martina Černého, který právě dnes dodal první makety scény. Ta bude vymyšlena tak, aby bylo možné velice rychle měnit prostředí, a zároveň bude využívat veškeré technické možnosti divadla Kalich. Velice osobitá má být také práce se světlem, na jevišti například bude až čtyři tisíce žárovek. Podle Michala Kocourka budou diváci mnohdy překvapení technickými možnostmi scény a jejími proměnami. To Ján Ďurovčík v současnosti nechtěl scénu komentovat, protože zatím není dána její finální podoba.

Plakát k muzikálu

Na závěr se sluší ještě říci, že projekt se bude uvádět současně v České i Slovenské republice. U nás bude mít premiéru 8. září 2011 v divadle Kalich, poté ihned odjede Ján Ďurovčík zkoušet do Bratislavy, kde bude mít “Osmý světadiel” premiéru začátkem listopadu (přesné datum ještě není stanoveno) v Heineken Tower Stage. Každá země bude mít své vlastní obsazení a projekt není nijak propojený se slovenskou televizní show “Elán je Elán”.

Tvůrci muzikálu “Osmý světadíl” tedy neodhalili závratné množství nových informací, spíše potvrdili vysoké ambice projektu, který vypadá skutečně slibně. Za Jánem Ďurovčíkem stojí vynikající pověst po režii “Robina Hooda” a pokud má být “Osmý světadíl” ještě lepší, tak se máme na co těšit. Hezky to shrnuje citace producenta Michala Kocourka: “Ať už se v hereckém obsazení objeví jakékoliv jméno, největší hvězdou tohoto muzikálu jsou hity skupiny Elán a zárukou vybroušené muzikálové show je Ján Ďurovčík.

Skupina Elán

Dort pro Elány

Autorem fotografií je exkluzivně pro Musical.cz Radek Janda. Pokud byste fotografie chtěli použít na vašem webu, ozvěte se nám na e-mail redakce@musical.cz. Publikování bez svolení autora je přísně zakázáno!


Aktuální zprávy
Muzikál KRYSAŘ odehrál 150. reprízu a Daniel Landa převzal ocenění za 150 000 prodaných nosičů (+ video)
Aktuální zprávy
Vznikají muzikály s písněmi Heleny Vondráčkové a Waldemara Matušky
Fotoreportáže a galerie
Míša Doubravová a Roman Tomeš pokřtili nové CD “Pomády”
 • Aja

  Zdravím a mám jediný dotaz – padla na tiskovce informace, kdy asi zveřejní obsazení muzikálu?
  Předem díky za odpověď.


 • Pavel Košatka

  Ne. Pravděpodobně tradičně na zahájení zkoušek na začátku prázdnin.


 • Marian

  No na Slovensku urcite bude Nela Pociskova.tesim sa .


 • Marian

  Ale musim povedat jedno,plakat na ten muzikal je uplne nula bodov.bolo by dobre dat pekny plakat


 • Tereza

  Neříkejte mi, že se furt neví obsazení, už mě štvou… Ví se něco? Nebo aspoň kdy se něco bude vědět?


 • Sandra

  Někdo už se ví..


 • Jana

  No ja som tiez v napati co sa tyka obsadenia… Velmi som na tento muzikal zvedava. A keby mal Marian pravdu a na Slovensku by to bola fakt Nela tak to by bolo fakt super :)