Praha

“Baron Prášil” a jeho kostýmy


Muzikálová adaptace bláznivých příhod “Barona Prášila” Zdeňka Bartáka, Petra Markova  v režii Filipa Renče ovládne jeviště Divadla Hybernia oficiálně poprvé již za pár dnů, konkrétně 25. února 2010 a jaká by to byla divadelní premiéra, kdybychom si na něm nemohli zakoupit brožuru s propagačními fotografiemi herců z představení, čili i v krásných kostýmech Romana Šolce. Nechyběli jsme u jejího vzniku.

Kostýmů dostal projekt k dispozici celkem 250 a budou využívat různé doplňky jako krajky, závoje, klobouky či diadémy do hlavy. Ten nejdražší, inspirovaný napoleonskou uniformou a speciálně navržený pro hladký průběh četných kaskadérských kousků, zhruba za 50 000,- Kč , patří logicky hlavní postavě. Roman Šolc svou práci na „Baronu Prášilovi“ označil díky mnoha převlekům za svůj nejnáročnější projekt pro Broadway a Hybernii.

Hana Křížková a Jiří Langmajer (Evelína a Wilcox)

Malým překvapením jistě bude, že celý příběh nového muzikálu se bude tentokrát odehrávat v současnosti a Baron Prášil v něm bude majitelem malého penzionu umístěného mezi mrakodrapy Manhattanu. Správcem penziónu je Wilcox – strýc servírky Patricie -, co chce, jakožto správný záporák s pomocí své ženy – kuchařky Evelíny – a jistě solidní dávkou intrik barona o penzion připravit. O Patricii se uchází starý mládenec Frank, který pracuje jako chlapec pro všechno. „Náhodnými“ hosty jsou potom notář JUDr. Julius Omen a lékař MUDr. Benjamin Nomen.

Hana Křížková a Marián Vojtko (Evelína a Baron Prášil)

Své zaměstnance a návštěvníky neváhá Prášil zapojovat do vyprávění svých neuvěřitelných historek z minulých životů, takže všechny charaktery uvidíme hned v několika značně rozličných rolích.

Tomáš Savka, Zdenka Trvalcová a Roman Šolc

Tvůrci, podle knihy G. A. Bürgera, vybrali tuto šestici příběhů:

1. Přílet barona z Měsíce

2. O jelenovi a třešni

3. Etna (Sopka) – Setkání barona s bohem Vulkánem a jeho manželkou Venuší

4. Příběh sultánova pokladu

5. Trosečníci v břiše velryby

6. Odlet barona do říše fantazie

Zdenka Trvalcová a Tomáš Savka (Patricie a Frank)

Obsazení všech rolí naleznete ve shrnutí říjnové tiskové konference (změna nastala jen u role pokojské Gity – vystupující v baronových příbězích vystupuje jako sexuální symbol – kde kromě Šárky Vaňkové a Evy Burešové alternuje též Markéta Procházková.

Spojíme – li si všechny doposud alespoň částečně známé prvky:  opět neskutečně honosné kostýmy, technicky zřejmě velmi zajímavě řešenou výpravu a poměrně chytlavé písně, má alespoň po stránce show faktoru „Baron Prášil” našlápnuto slušně. Kéž se jeho ambice po premiéře naplní i v očích diváků.

Markéta Procházková a Marián Vojtko (Baron Prášil a pokojská Gita)

Marián Vojtko (Baron Prášil)

Roman Vojtek (Frank)

Článek napsán s pomocí tiskové zprávy.

Autorem fotografií je exkluzivně pro Musical.cz Tomáš Král a bez redakčního souhlasu (např. na adrese redakce@musical.cz) není dovoleno je jakkoliv šířit.


Praha
Letní premiéra muzikálu “Hello, Dolly!” ve Švandově divadle – další informace
Aktuální zprávy
“Kleopatra” se opět vrací do Divadla Broadway (+ hrací plán druhé poloviny roku)
Praha
“Kat Mydlář” odhalil své obsazení a první kusé informace
 • veny

  Kostým Franka mě připomíná kostým Draculy…


 • Ondřej Doubrava

  To nejsi jediná, také jsem si to řekl, když jsem tu fotku viděl, zvláště v těch ramenech, že?


 • veny

  Přesně, ta ramena bych udělala jiná:)


 • Briseis

  To téma mě bohužel vůbec neláká. :(


 • Verča

  Ten Dracula je přesnej.. XD


 • novy

  Hrůza – takovej kýč – to se snad nemůže líbit nikomu kdo má kapku vkusu. Vypadá to jako okopírované kostýmy Josefa Jelínka. Chudáci zpěváci vždyť vypadají jako kdyby se oblíkli v půjčovně na maškarní bál! když si srovnám naše muzikály s muzikály v zahraničí, tak by to chtělo se zamyslet! Ty kostýmy vypadají jako když pejsek s kočičkou vařili dort – od všeho trochu. A jak dopadli? Bylo jim špatně. Upřímnou soustrast.


 • jak

  Myslím, že nakonec to nebude vypadat špatně, spíš jen tady to může vypadat nesourodě a divně…přece jen se každý baronův příběj odehrává jinde,v jiném prostředí.


 • Honza Kříž

  Novy: Zníš jako znalec, ale to bys to nesoudil z pár fotek. Promiň


 • Štychař

  novy – můžeš mi dát odkaz na nějaké dokonalé kostýmy ze světových muzikálů….rád bych to posoudil. Kostýmy od Romana Šolce jsou zatím pro mě jedno z nejhezčích věcí na muzikálech, které jsem mohl vidět, často překryjí výpravu jeviště. A že se autor občas vrátí k nějakému již použitému stylu, no je to jeho rukopis….stejně tak hudení autoři používají stejný rukopis a melodie jdou z jednoho díla do druhého…


 • veny

  No ono v DB+DH ty muzikály hodně stojí na kostýmech – prostě aby vypadaly co nejhonosněji a co nejdráž.
  Jinak třeba kostým Evelíny se mě nelíbí – myslím si, že je až přehnaně široký.


 • Pavel

  Ty jova, kostýmy jsou perfektní. Prosim vás, hlavně nezapomínejte, že budou z velké části k dotvoření představení využity projekce, tak snad budou ty kostýmy vidět.


 • Jiří

  Kostýmy jsou hezký a už se na muzikál těším!


 • Marek

  Někteří by si mněli své komentáře někdy odpustit,Novy, Baron je muzikál o ndasázce a fantazii, tudíž by tak mněly vypadat i kostýmy..:-)


 • sylva

  souhlasim s novym – nemusime chodit ani do zahranici – nedavno jsem videla cikani jdou do nebe v dbz s kostymy jany zborilove nebo casto chodim do karlina kde mne nadchly kostymy kateriny stefkove v limonadovem joeovi – ty bych pojmenovala kostymni vytvarnice s velkym K.

  stychar – podivej se treba na phantom of the opera, lion king, nebo wicked – tam jsou nadherne kostymy

  videla jsem noveho draculu – a strasne se tesila – ale ten novej vypada jako spatna pohadka – nema nic spolecneho s nadherny mi kostymy pana pisteka! a z polske krve hdk jsem odesla – to bylo tak preplacane jak ze 70. let.


 • pavla

  Marek – proc by si nekteri meli svoje kometare odpustit? od toho je preci diskuze.

  chodim na muzikaly casto u nas a hodne cestuji i do zahranici. musim rici ze muzikaly u nas jsou strasne kycove – hlavne co se tyce divadla broadway a hybernia, karlinu se obcas podari kycovitosti vyhnout. taky jsem videla angeliku a pripadla jsem si jako kdyz sleduju maskarni ples – vše bylo přeplacane, nevkusne, zrovna tak jako dracula.

  sylva – cikani byli SUPER!


 • kreka

  vypada to lacině


 • veny

  na Streamu už je video ze zkoušky a upřímně to vypadá vcelku hrozně.


 • Ondřej Doubrava

  veny: Možná to bude i tím, že tohle představení zdá se nepůjde natočit se vším všudy (možná ani na profi úrovni ne), jelikož nejsou vidět ta promítaná prostředí, mají to děsně tmavé, oko divákovo to sice uvidí, ale ta iluze zatím není taková, jak asi tvůrci chtěli, holt nová technologie. Takže ano, bez toho to nevypadá nejlíp, my jsme to dnes taky řešili a snad nějak vyřešili, ale není to ono… zbytek zatím neřeším a hudebně jsem příjemně překvapen.


 • Pavel Košatka

  Miluju lidi, který hodnotěj něco před premiérou a ještě z nějakého videa ze zkoušky na Streamu… No nic…


 • veny

  tak to jsem ráda, že mě miluješ:)))))))))))))))))
  Ty to určitěš neděláš, že? Jinak jsem prostě řekla svůj názor, a to že se mě to prostě nelíbilo. Ty umělý projekce, ani se mě nelíbí moc kostýmy, scéna…. Já říkám jenom to co bylo na ukázkách, nehodnotím celej muzikál, ale i podle toho se dá poznat, o co půjde…


 • Ondřej Doubrava

  No, těch pár sloupů a desek bych moc za scénu nepovažoval, právě, že “kouzlo” bude v tom, že se prakticky celá scénografie bude promítat, což na videu zktrátka prostě není skoro vůbec vidět, na žádném doposud zpřístupněném.
  Včera mi vadilo nejvíc, že ten efekt, kdy Baron Prášil přiletí na dělové kouli je hrozně krátkej a část lidí uvidí pouze dojezd. Také mám obavu, aby blízká místa náhodou tentokrát nebyla k ničemu, určitě bude lepší sednout si trochu dál, i Renč to naznačoval. Prostě je tam strašně moc faktorů a sami se netají tím, že ještě mají co předělávat. Zkrátka si na sebe upletli s novou technologií tak trochu bič. Já se na to těším po hudební stránce, zbytek zatím fakt neřeším.


 • sandra

  hroznej kýč.

  veny – souhlasím. máš pravdu vypadá to děsně a zní to taky děsně.


 • Mrs. Nauda

  Baron Prášil je nádhernej!