Brno

Stanislav Moša odpremiéroval RENT ve Slovinsku, v Brně se představí příští sezónu


K otevření nové divadelní sezóny si Městské divadlo Lublaň vybralo poněkud kontroverzní rockovou operu Rent Jonathana Larsona a pro její zrežírování oslovilo vedení divadla ředitele Městského divadla Brno Stanislava Mošu, který se na zdejší scéně osvědčil v předchozích letech úspěšným uvedením již čtyř inscenací (Kabaret, Šumař na střeše, Sugar! a Čarodějky z Eastwicku).

A stejně jako u předchozích, setkala se práce brněnského režiséra s velkým úspěchem. Během slavnostního premiérového večera 21. září 2017 bouřilo divadlo v centru Lublaně energickým potleskem, kterým diváci odměňovali neuvěřitelné nasazení, emoční vypětí a naprosté odhodlání patnácti slovinských herců a pěti hudebníků.

Rent 2017, Lublaň

Rent 2017, Lublaň

Poprvé se Rent objevil na divadelním jevišti 25. ledna 1996 na newyorské Off-Broadwayi a svými neobvyklými a palčivými tématy vyvolal mezi diváky opravdový rozruch. Americký skladatel a dramatik Jonathan Larson (který shodou okolností zemřel v pouhých 35 letech ve stejný den, kdy byla premiéra Rentu) našel svou inspiraci v Pucciniho opeře La Bohéma.

Strhující rockový muzikál, který jako jeden z mála získal Pulitzerovu cenu, sleduje osudy skupinky mladých lidí, umělců, kteří se protloukají životem, hledají sebe, inspiraci, lásku… Žijí nespoutaným bohémským životem, jenž zahrnuje drogy, sex i kriminalitu a který zastiňují obavy a šířící se strach z viru HIV a nemoci AIDS. Objevuje se samozřejmě i téma homosexuality.

Stanislav Moša, Christoph Weyers a Andrea Kučerová na premiéře muzikálu

Stanislav Moša, Christoph Weyers a Andrea Kučerová na premiéře muzikálu

Ve slovinském Rentu zazní všechna tato kontroverzní témata, režisér Stanislav Moša však na inscenaci nazírá z širšího hlediska: „Autor podle mého názoru naprosto geniálně uchopil vztah mezi mužem a ženou, mužem a mužem či ženou a ženou především jako akt lásky, stejně jako to bylo v předloze Rentu, Pucciniho opeře La Bohème. Tedy že z žádného takového vztahu se nemá dělat ani událost, ani aféra či atrakce. Jde vždycky o hloubku samotného aktu lásky, které je člověk schopen, ať už je adresátem kdokoli.“

Ředitel MdB také prozradil, že se na tento ikonický muzikál může těšit i brněnské obecenstvo, lublaňské divadlo s ním jednak přijede v rámci festivalu Divadelní svět 2018, jednak inscenaci nazkouší v sezóně 2018/2019 také umělci Městského divadla Brno pro svoji Činoherní scénu, opět v režii Stanislava Moši, který si – stejně jako v Lublani – přizve ke spolupráci kostýmní návrhářku Andreu Kučerovou a scénografa Christopha Weyerse.

Rent 2017, Lublaň

Rent 2017, Lublaň

Autorem fotografií je Jef Kratochvil


Brno
Městské divadlo Brno uvede příští sezonu muzikálový Titanic nebo Lloyd Webberovo Pískání po větru
Rychlé zprávy
“Škola základ života” vyhrála pardubický GRAND Festival smíchu
Recenze a reportáže
Mendel aneb Vzpoura hrášků – operetka pro letní večery (recenze)
U článku nejsou žádné komentáře. Napište svůj názor jako první!