Aktuální zprávy

Brněnská HOREČKA SOBOTNÍ NOCI odpremiérovala ve Švýcarsku


Již potřetí aplaudovalo švýcarské publikum na břehu jezera Walensee práci umělců z Městského divadla Brno. Pro letošní léto zde připravil režisér a ředitel MdB Stanislav Moša se svými kolegy legendární muzikál Horečka sobotní noci, který budou moci brněnští diváci zhlédnout na Hudební scéně v nadcházející divadelní sezóně.

Spolupráce Městského divadla Brno se švýcarským Walensee-Bühne započala již v roce 2014 nastudováním muzikálu My Fair Lady. V roce 2015 následoval Titanic a pro letošní léto byl vybrán příběh Tonyho Manera s hity Bee Gees Horečka sobotní noci.

Stejně jako v předchozích letech si režisér Stanislav Moša přizval na pomoc svůj osvědčený tým – kostýmy navrhla Andrea Kučerová, o hudební aranžmá se postaral Tomáš Küfhaber, autorem scény je Němec Christoph Weyers a choreografie je dílem Igora Barberiće z Chorvatska.

Horečka sobotní noci ve Švýcarsku

Horečka sobotní noci ve Švýcarsku

Práci tohoto týmu budou moci zhodnotit na Hudební scéně i brněnští diváci, ovšem s rozličnými úpravami. Letní scéna na břehu jezera Walensee pro 1800 diváků je totiž otevřená a vyžaduje naprostá specifika. Herci i kulisy jsou mnohdy vystaveni nepříznivému počasí – silnému větru a vytrvalému dešti. Brněnské krejčové proto ušily kostýmy tak, aby pod nimi mohli mít herci neopreny.

Scénu Christopha Weyerse tentokrát tvoří 22 mohutných lodních kontejnerů, jejichž vnitřek je přeměněn v nejrůznější prostředí a interiéry, ve kterých se pohybuje hlavní hrdina Tony Manero, mladík, který se snaží zapomenout na svůj všední ubíjející život pomocí tance na místní diskotéce.

Scéna Christopha Weyerse z lodních kontejnerů

Scéna Christopha Weyerse z lodních kontejnerů

Hudební romantický film Horečka sobotní noci režiséra Johna Badhama byl teprve druhým snímkem, v němž se v hlavní roli objevil John Travolta a odstartoval tak v roce 1977 jeho hvězdnou kariéru. Travolta v květované košili, obtažených zvonových kalhotách a botách s vysokými podpatky v roli bravurního tanečníka Tonyho rozpoutal obrovskou vlnu zájmu o disco a stal se idolem milionů lidí po celém světě.

Hity britské skupiny Bee Gees jako Stayin’ Alive, Night Fever či How Deep Is Your Love nezevšedněly ani dnes a jejich podání v orchestrálním nastudování je famózní zážitek! Divadelní jeviště roztančila Horečka poprvé až v roce 1998 v londýnském Palladium Theater, následovalo broadwayské uvedení s více než pěti stovkami repríz a poté se rozpoutala celosvětová „horečka Horečky“. Od roku 2000 byl muzikál hrán v Argentině, Holandsku, Mexiku, Koreji, Španělsku, v roce 2004 proběhl i londýnský revival. V ČR uvedlo Horečku premiérově Divadlo Kalich, kde se uváděla v režii a choreografii Jána Ďurovčíka v letech 2014-2016.

Uvnitř kontejnerů se skrývá byt Tonyho rodičů...

Uvnitř kontejnerů se skrývá byt Tonyho rodičů…

...nebo prodejna barev pana Fusca

…nebo prodejna barev pana Fusca

Také ve Švýcarsku přijalo obecenstvo tuto disco legendu s nadšením, a to i přes nepřízeň počasí, které se bohužel nevyhnulo ani premiérové uvedení ve středu 19. července. Vytrvalý déšť ale diváky odradit nedokázal, fascinovaně a nepokrytě fandili hercům a jejich boji se živly, které se uklidnily až ve druhé polovině představení. O to silnější si však všichni odnášeli zážitek, který – soudě dle vyprodaných představení, ke kterým se už nyní musela přidávat dokonce dvě další – šíří dál.

Horečka se ve Švýcarsku bude uvádět do 26. srpna 2017. Brněnská premiéra je plánována na 20. ledna 2018.

Nechybí ani pro děj důležitý most

Nechybí ani pro děj důležitý most

Horečka sobotní noci ve Švýcarsku

Horečka sobotní noci ve Švýcarsku

Horečka sobotní noci ve Švýcarsku

Horečka sobotní noci ve Švýcarsku

foto: archiv Městského divadlo Brno


Aktuální zprávy
Herci obnovené premiéry muzikálu KRYSAŘ zazpívali na první sedací zkoušce
Recenze a reportáže
Recenze brněnského nastudování slavného muzikálu “Chicago”
Aktuální zprávy
Muzikál ČARODĚJKA (Wicked) zná klíčové obsazení hlavních rolí
U článku nejsou žádné komentáře. Napište svůj názor jako první!