Slovensko

“LES MISÉRABLES (BÍDNÍCI)” MÍŘÍ NA SLOVENSKO!


Legendární muzikál “Les Misérables – Bídníci” Alaina Boublila a Claudea – Michela Schönberga, který již brzy bude v jistě velkovepé filmové verzi Toma Hoopera dobývat i světové kinosály,  si konečně po dlouhých letech našel cestu na Slovensko, byť prozatím ne v “autonomní” inscenaci, nýbrž coby další velký hostující projekt Městského divadla Brno ve spolupráci se společností Istroproduction a to již od této soboty 1. prosince 2012.

Hrát se bude v tedy logicky v českém kongeniálním přebásnění Zdeňka Borovce, 32členným orchestrem a brněnským obsazením v bratislavském Istropolisu. Ten bývá často svědkem slovenského uvedení světových titulů – z minulosti jmenujme například “RENT” nebo “Producenty”. Naši dvojrecenzi brněnského uvedení si můžete připomenout tady.

Slovenské publikum se může prozatím těšit na dva bloky představení s celkem deseti reprízami, od 1. do 5.prosince 2012 se odehraje celkem šest představení, v lednu pak čtyři reprízy ve dnech 24. – 27. 1. 2013. Cena vstupenky se pohybuje v rozmezí od 25 do 35 €, zakoupit si je můžete například jak přes slovenskou, tak i třeba českou mutaci Ticketportalu, stačí si jen na jeho stránce vyhledat například slovo Bedári. Podle dostupných informací se další reprízy přidají podle zájmu a vyloučeno není ani další hostování s dalšími tituly, to však nechme zcela na vývoji situace.

Částečně bylo odhaleno i obsazení sobotní slavnostní premiéry, diváci uvidí Petra Gazdíka jako Jeana Valjeana, Lukáše Vlčka jako inspektora Javerta, Hanu Fialovou jako Fantinu a Jana Mazáka s Janou Musilovou v rolích lakotných manželů Thénardierových.

Petr Gazdík jako Valjean v brněnské inscenaci

Režie: Stanislav Moša

Překlad: Zdeněk Borovec

Kostýmy: Andrea Kučerová

Scéna: Christoph Weyers

Hudební nastudování: Jiří Petrdlík

Dirigenti: Dan Kalousek, František Šterbák

Choreografie: Aneta Majerová

V článku jsou použity fragmenty z oficiální tiskové zprávy.


Videoreportáže a záznamy
Videoreportáž: Muzikálová show “Náš život s muzikálem” zamířila do Náchoda
Recenze a reportáže
Rodinné muzikály v Brně č. 2. – Hledání pravého Ostrova pokladů
Aktuální zprávy
Městské divadlo Brno zná posádku muzikálového TITANICU
 • BeaHaydee

  Ďakujem za info, ja mám lístky na premiéru 1.12. a zatiaľ som zistila obsadenie iba Petra Gazdíka a Johanky Gazdíkovej (dnes sa to objavilo na jej fan stránke na Facebooku). Zistiť obsadenie bola fakt nezvládnuteľnou úlohou, lebo väčšina hercov stránky buď nemá, alebo sú dlho neaktualizované.


 • Mato

  Veľká škoda, že je muzikál uvádzaný v Istropolise. Sála v Istropolise je vôbec najhoršie ozvučená divadelná sála, akú som kedy zažil :-( Keď uvádzali muzikál Excalibur, po prvej polovici som nemal ani tušenia, o čom muzikál je. Spevákom nebolo rozumieť jediné slovo (a to fakt nepreháňam), muzikál poznám odvtedy iba z CD. Škoda, škoda…


 • Ondřej Doubrava

  Tenkrát na RENTu žádné velké problémy se zvukem nebyly, přečetl jsem si jeden z rozhovorů se Stanislavem Mošou, odkaz byl na wbu Istropproduction a tam je dokonce zmíněno, že kvůli tomuto hostování musel Istropolis dovybavit technicky některé věci, třeba se to pozitivně projeví i na zvuku. On je prostě trochu problém tyhle “monstr” inscenace vůbec někde umístit, před premiérou pan ředitel říkal, že hostovat se s těmito “Bídníky” nejspíše nebude moci.


 • Sukie

  A bude hrát i alternace Jeana Valjeana pan Ježek, nebo všechno odehraje pan Gazdík?


 • Ondřej Doubrava

  Tipl bych si, že představení budou běžně alternována, v tiskové zprávě bylo jen částečné obsazení 1. 12.


 • BeaHaydee

  Petr Gazdík má na stránke uvedené iba termíny 1.12. a 2.12., tak zrejme bude hrať len tieto dva dni.


 • BeaHaydee

  Práve som prišla zo “slovenskej” premiéry Bídnikov (ten názov Bedári mi tam proste vôbec nesedí, sila zvyku) a mám len tie najlepšie pocity. Bola to premiéra Bídnikov aj pre mňa, doteraz som ich poznala len z CD. Určite som tam ale nebola poslednýkrát a konečne už chápem, čo všetci vidíte na tom Brne :) Asi sa o MDB začnem zaujímať viac, veľmi veľmi veľmi pozitívne ma prekvapili :) Petr Gazdík neprekonateľný, ale aj všetci ostatní boli super. Dostala ma malá Cosettka, ktorej meno neviem, ale spievala krásne. Odporúčam, ja už kupujem lístky na leden :)


 • Ondřej Doubrava

  BeaHaydee: Co jsem tak na Slovensku vypozoroval, tak Bedári jsou slovenský zlidovělý (nebudu říkat oficiální, i když to tak je )název (u nás dříve překládáno také jako Ubožáci), naopak se mě pro jistotu zeptají, jestli naši Bídníci jsou slovensky Bedári. :-)


 • Peter Jaroš

  Vynikajúco spracované, úžasný spevácky výkon, skvelý orchester – odchádzal som veľmi spokojný, MBD gratulujem ! Na vyššie zmienenú poznámku o akustike musím povedať, že bola v úplne v poriadku. Po všetkých stránkach vydarené – skutočný zážitok,doporučujem!


 • BeaHaydee

  Dnes som si dala repete a opäť, paráda, už len čakám, kedy sa začnú predávať lístky na marec (březen), a dám to do tretice :) Už mi nevadia ani tie pretextované časti, asi som si zvykla :)