Rozhovory

Rozhovory z druhé tiskové konference “Carmen” – Robert Jícha a Lucie Bílá


Jednou ze scén, kde se o prázdninách rozhodně neodpočívalo, bylo Hudební divadlo Karlín, které se ocitlo v maratonu zkoušek světové premiéry muzikálu “Carmen” Franka Wildhorna, Normana Allena a Jacka Murphyho v Praze. Proto zhruba v polovině prázdnin uspořádalo druhou tiskovou konferenci, kde již bylo konečně odtajněno prakticky kompletní obsazení díla. Celkově ale konference kromě informací o úspěšném prodeji vstupenek a představení pár dalších lidí (např. Ota Balage coby tvůrce hudebního nastudování) nepřinesla moc nového.  Domluvili jsme si tedy dva rozhovory a to hned s představiteli hlavních rolí, přičemž oba probíhaly v uvolněné a přátelské atmosféře.  Oběma zpovídaným děkujeme za poskytnutý čas a ochotu.

Původně byly pořizovány ještě pro Muzikálové zprávičky, protože se ale těsně před akcí už začala rýsovat myšlenka projektu nového, přinášíme vám je až nyní pod novou “Musicalovou” hlavičkou v mezičase do prvních předpremiér a to i z toho důvodu, že pořídit nějaké výraznější “preview” z “Carmen” asi nebude možné. Jako bonus přijměte sadu našich fotografií z akce.

Zpovídaný Robert Jícha

Rozhovor s Robertem Jíchou

Roberte, jak se těšíš na své další pražské působení?

Těším se moc, po „Bídnících“ je to v Praze druhá příležitost. Troufám si říct, že si ty muzikály, kvůli kterým si to zkomplikuji u nás, v Městském divadle Brno, poměrně vybírám. Takže jsem po „Bídnících“ sáhl po „Carmen“ a jsem moc rád, že mi to po náročných konkurzech vyšlo, vedení a hlavně tvůrci po mně sáhli, že jsem byl ten „vylosovaný“. Je to novinka, nemáme možnost jakékoliv konfrontace s nějakou původní verzí muzikálu, je to živá hmota. Ohromně se mi spolupracuje s režisérem. On je úžasný a hlavně přístupný jakýmkoliv připomínkám, námětům, nápadům. Vychází z nás, jak my tu roli cítíme a potom to rozvíjí. Jak jsem říkal, spolupracuje s námi jako s hmotou a to mě na tom hrozně baví.

Budeš hrát hlavní mužskou roli Josého. Jaký bude? Bude blízký Tvému naturelu, nebo ho bereš jako určitý protiúkol?


Moc jako protiúkol to neberu, naopak to beru jako ohromnou příležitost, protože snad si ještě můžu troufat říct, že jsem mladý, což by on měl být. Je to pro mě herecká role. Poprvé se setkávám s rolí, která je nějakým způsobem rozpolcená mezi dvě ženy odlišného charakteru, mezi dvě lásky a musím si to nějakým způsobem jako José srovnat v hlavě a o tom to je.


Jaké je vlastně v „Carmen“ zpívání: těžší či lehčí?

Je to poměrně náročné tenorové zpívání, mám asi šest skladeb v celém muzikálu, ale jsem tomu velmi rád, je to pro mě výzva, jsou to nádherné melodie, samozřejmě „šmrncnuté“ španělskou muzikou, je tam celá řada nádherných duet a zazpívat si je s Luckou Bílou je úžasné, vlastně je to splnění mého snu, ona to ještě tedy neví, musím jí to potom někdy říct (smích). Ona je od malička moje pěvecká ikona, poslouchal jsem ji, mám její cédéčka včetně toho posledního, takže pro mě je to opravdu splnění snu, stát s ní na jednom jevišti, pozorovat ji, jak pracuje, zjistit, že tím živlem, kterým se prezentuje na veřejnosti, je i ve skutečnosti, na druhou stranu je to emocemi nabitá ženská, která umí na tom jevišti prodat svoje životní zkušenosti a tím je velmi dobrou partnerkou, i hereckou, i pěveckou. Těším se na dueta s ní. Stejně tak Dasha je člověk s úžasným hlasem, je úžasně herecky tvárná, takže spolu hledáme tu míru, ale stejně tak s Lucií, protože José zažije s Carmen velkou vášeň. Je to pro mě najednou velmi těžké, po té době, ve které jsem Lucku obdivoval a obdivuji, mít takhle intimní scény, takže, a to je na tom to krásné a těžké, musím překonat tu hranici, kdy to je pro mě idol z televize a obyčejný člověk, s ním musím na tom jevišti být, snad to odbouráváme, asi spíš já, ale je to nádhera, baví mě to.

Určitě si od tohoto projektu všichni hodně slibujete a těšíte se…


Určitě, to ano. Nevybavuji si, že by v České republice byla světová premiéra zahraničního muzikálu, takže „Carmen“ v Praze bude vždycky ta první.

A jak budeš zvládat své povinnosti v Městském divadle Brno? Tam Tě nyní čeká zajímavý herecký úkol v činoherní adaptaci „TŘÍ MUŠKETÝRŮ“…

Musel jsem své obsazení ve „Třech mušketýrech“ malinko změnit, poprosil jsem pana ředitele a také režisérku toho představení Hanu Burešovou o alternaci na Rocheforta, protože sám bych to nezvládal, termínově se to kryje, musím tu pokrýt víc zkoušek a díky generálkovému týdnu bych coby nealternovaný Rochefort tady chyběl. Můžu prozradit, že Rocheforta v Brně se mnou bude alternovat Lukáš Vlček.

A tady v „Carmen“ alternaci nebo understudy máš?

Určitě bude. (Pozn. aut.: Podle webových stránek Hudebního divadla Karlín je alternací Josého Peter Strenáčik.)

Lukáš Kumpricht, Markéta Poulíčková, Robert Jícha

Lukáš Kumpricht, Markéta Poulíčková, Robert Jícha

Markéta Poulíčková, Robert Jícha, Václav "Noid" Bárta, Lucie Bílá, Martin Pošta, Dasha

Markéta Poulíčková, Robert Jícha, Václav Noid Bárta, Lucie Bílá, Martin Pošta, Dasha

Robert Jícha, Václav Noid Bárta, Lucie Bílá

Robert Jícha, Václav Noid Bárta, Lucie Bílá

Ředitel HdK Egon Kulhánek, režisér Gabriel Barre, dramaturg Adam Novák

Ředitel HdK Egon Kulhánek, režisér Gabriel Barre, dramaturg Adam Novák

Kompletní obsazení

Kompletní obsazení

Rozhovor s Lucií Bílou nejen o „Carmen“

Momentálně máte na repertoáru dva divadelní protiúkoly, jeden z nich je Božena Němcová a  ten druhý je temperamentní Carmen. Pojďme se věnovat jí. Jak jste se v této postavě po několika prvních zkouškách zabydlela?

To ještě přijde. Ale já bych řekla jinou věc. Němcová je temperamentní ženská. I ona byla hnaná láskou, potřebovala bojovat, také byla strašně silná. Podle mě to nejsou zase tak rozdílné povahy. Ano, Němcová psala, Carmen tančí …(smích) Němcová má výhodu, že je rolí statičtější a ta Carmen je trochu rozpohybovaná, což mi není moc blízké, ale je to zase hezký úkol. Já jsem Beran a když vidím zeď, tak ohnu hlavu a jdu proti ní. Takže za chvíli jdu na tři hodiny zase tančit.

A je na vás Pavel Strouhal coby choreograf hodný nebo přísný?

Hodný. Říkal, že jsem dřevo, ale dobře opracovatelné (smích).

Jak se těšíte na spolupráci s Robertem Jíchou? (Poznámka autora: otázka se nabízí, neboť seděl vedle nás.)

No, jak bych to řekla, má krásný oči, ale neříkejte mu to, on by pak byl nafoukanej. (smích). Myslím si, že „Carmen“ je závislá na dobrém obsazení Josého, protože ona by neměla o čem hrát. Tahle volba byla úžasná, krásně zpívá, je to krásnej mužskej.

S obsazením vůbec musíte být spokojená i coby spoluproducentka.

Producentem je Petr Kratochvíl. Před tiskovkou se mě ptali, jestli chci promluvit i jako producentka, ale já nechci hrát tuhle roli. Ano, kdyby bylo zle, tak si umím dupnout, ale tady jsem nemusela podnikat žádné producentské kroky.  Zní to sice hezky, ale já jsem tu opravdu jako pěšák, jako každý druhý můj kolega. My jsme tu ty figurky, se kterými bude teď pan režisér šoupat po jevišti a bude si s námi hrát. A vyhovuje mi to tak. Jsem raději v davu a stojím v řadě, než vybočuji, nepřipadám si jako něco výjimečného. Až na to, že jsem na plakátech a nemůžu z toho utéct.

Kdybyste měla na něco v „Carmen“ nalákat diváky, kteří o tomto díle vlastně ještě stále moc nevědí , ale velmi se na něj alespoň podle internetových ohlasů těší, co by to bylo?

Pokud mají lidi rádi muziku, divadlo a chtějí se bavit, tak ať si nenechají takovouto show ujít, protože co jsem slyšela od pana ředitele, už není tolik lístků, do konce roku máme z osmdesáti procent vyprodáno, což je velký úspěch.

Čeká Vás na „Carmen“ ještě hodně práce, chystáte něco nového pro Ta Fantastiku?

Nechtěla bych teď mást. Chodím odpočívat na koncerty a festivaly, teď jsem měla jeden skvělý, pro asi osm tisíc lidí, „vyřvala“ jsem se do sytosti a teď jsem s plným nasazením tady v Carmen. Vím, co budu dělat do konce příštího roku, ale teď jsem do konce roku jenom Carmen, pár vánočních koncertů, od začátku příštího roku jsem zase Carmen na dalších padesát představení a vzhledem k tomu, že budu hrát asi 95 procent představení, pokud si nezlomím nohu, nebo nevykloubím rameno při tancování, tak mi jiné projekty  do hlavy nedávejte.

Znamená to tedy, že třeba „Němcová!“ bude mít kratší přestávku?

Ne ne, Němcovou budu dělat každou neděli, to si nenechám ujít!

Robert Jícha, Dasha, Lucie Bílá, Václav Noid Bárta, Martin Pošta

Robert Jícha, Dasha, Lucie Bílá, Václav Noid Bárta, Martin Pošta

Dasha, Lucie Bílá, Václav Noid Bárta, Martin Pošta, Tomáš Trapl

Lucie Bílá, Dasha

Lucie Bílá, Dasha

Markéta Poulíčková

Markéta Poulíčková

Dasha

Dasha

Dasha, Robert Jícha

Dasha, Robert Jícha

Autorem fotografií je exkluzivně pro Musical.cz Tomáš Král. Pokud byste fotografie chtěli použít na vašem webu, ozvěte se nám na email redakce@musical.cz. Publikování bez svolení autora je přísně zakázáno!


Rozhovory
Vladimír Marek: “Excalibur jsem hrál téměř jako obřad”
Praha
Projekt “Lucie – Větší než malé množství lásky” odhalil první informace
Pozvánky a konkurzy
Konkurz do nově připravovaného muzikálu Slunce, seno, jahody v HDK a NENÍ to APRÍL!
  • Michaela

    Dobrý den, Zajímalo by mě z jakého měsíce a roku tyto rozhovory pocházejí. Děkuji za odpověď


  • Jiří K.

    Zmiňovaná druhá tisková konference k muzikálu Carmen se konala 29.července 2008. Tento článek s rozhovory s účinkujícími byl vydán 10. září 2008. Rok vzniku rozhovorů je tedy myslím jasný, přesný měsíc, těžko říct, al nejpravděpodobněji srpen, příp. začátek září ;)