Recenze a reportáže

Silvestrovská “Touha” aneb nejlepší divadelní zábava na závěr roku


Reportáže roku 2010 otevřeme článkem z posledního muzikálového představení loňského roku, a to speciálního silvestrovského uvedení muzikálu Daniela Landy “Touha“. A nutno říci, že si všichni herci náležitě tuto událost užili a na jevišti Divadla Kalich se konal největší divadelní odvaz, který jsem kdy zažil. Přinášíme vám reportáž (tentokrát bohužel bez aktuálních fotografií) z tohoto jedinečného večera, ale věřte, že ani tisíce slov by tento zážitek nedokázaly pojmout…

Martin Pešek na konkurzu

Daniel Landa patří k nejúspěšnějším českým muzikálovým autorům. Každý jeho muzikál zatím zaznamenal velký úspěch a nejinak je to i s nejnovější “Touhou”. Ta měla premiéru 15. září 2008 a reprízy se stále prodávají více než dobře. V “Touze” jde především o humor, který je servírován ve velkých dávkách. Proto loňského Silvestra napadlo Divadlo Kalich udělat speciální představení tohoto muzikálu, ale k našemu překvapení se jednalo o klasické představení jen s několika drobnými vtípky navíc, které se klidně mohly objevit na jakékoliv repríze (pokaždé si herci něco přidají a v tom právě spočívá to “kouzlo” tohoto muzikálu, každá repríza je totiž unikátní a pokaždé zaručeně pobaví). Divadlo však silvestrovskou “Touhu” zopakovalo a byli jsme překvapeni podruhé. Vzpomínáte si na vypečené derniéry různých muzikálů? “Touha” šla ještě dál a prakticky žádná scéna nezůstala ušetřena silvestrovskému dovádění všech účinkujících.

Kačicský taneční talentovaný soubor

Už jen první scéna ve vězení, kdy dozorce Martin Pešek krátce ohlašuje večerku a zjistí, že Benedikt Berousek utekl, se protáhla o několik minut. “Ten buzerant Pešek si nedá pokoj ani na Silvestra,” ozývalo se za kulisami a po několika replikách Pešek osamoceně na jevišti poprvé ten večer nemohl smíchy pokračovat. A když začala první píseň “Zločinecká”, tak Filip Gröger odboural kolegy upraveným veršem “Já jsem zabil pár dam. Já jsem Jean Claude Van Damme.” (v originále “… Já jsem znesvětil chrám”). Podle smíchu se dalo usoudit, že v sále sedí především skalní fanoušci Divadla Kalich a právě pro ně bylo toto představení takovým malým dárkem. Ten, kdo byl na “Touze” poprvé, nemohl všechny vtipy a upravené scény naplno docenit, ale samozřejmě se bavili všichni.

Peter Veslár jako odraz blbého policisty

Peter Veslár jako odraz blbého policisty

Jak jsem psal výše, shrnout v jednom článku všechny úpravy a vtipy prostě nelze. Navíc jste si ani neutřeli slzy po předchozí dávce humoru a už se na vás valila další. Například na první zkoušku zpěvu přišli všichni herci oblečeni do kostýmů z dětského muzikálu “Bílý dalmatin” (a jeden kostým byl myslím z “Johanky z Arku”) a nastala obrovská improvizace, která nebrala konce. Také konkurz byl značně vylepšen, především ze strany Martina Peška. Nacvičování scény soudu nebo měření “dam” kostymérem Filipem Grögerem patřilo taktéž k nejvtipnějším částem večera. Velice často se také herci zmiňovali o Milanu Barošovi, který se přišel na toto speciální představení podívat, a herci se toho ihned ujali. Například Miroslav Dubský přidal na konkurzu po své operní árii “Don Giovanni” ještě známou píseň “Zelená je tráva…” nebo Ondřej Izdný na konkurzu zpíval “Fotbal jsem hrál jako Baroš jenom v jednom představení…”

Jan Kříž

Nejen fotbalové vtipy provázely celý večer, ale také věčné utahování z Matouše Rajmonta v roli autora, který den před představením přišel o hlas, a i když všichni doufali, že to zvládne, tak se ukázalo, že ne. Především režisér Dalibor Gondík skutečně smíchy nemohl pokračovat po jakémkoliv “projevu” Rajmonta, ale bavili se všichni. Jednu chvíli se ho snažil dabovat Ivan Vodochodský, který na Silvestra hrál majetného Oskara Tomana, ale roli autora také alternuje. To ale vyvolalo ještě větší smích než samotný Rajmontův sípot. Matouš Rajmont je z mého pohledu nejlepší představitel role autora a tímto neuvěřitelným výkonem to ještě potvrdil, protože toho vydržel od svých kolegů opravdu mnoho.

Ivan Vodochodský a Juraj Bernáth

Když se vrátím k postavě režiséra v podání Dalibora Gondíka, tak ten také byl zdrojem kvalitní zábavy po celý večer. Někdy už ale skutečně nemohl pokračovat, protože vtípky odbourávaly nejen diváky, ale také samotné herce. Gondík z toho zapomněl i text, takže se stal také později terčem častých vtípků od svých kolegů, především tedy od Ivana Vodochodského, který “díky” Matoušovi Rajmontovi strávil na jevišti o mnoho více času než obvykle. Celkově bylo při scénách na jevišti více lidí, protože si je nechtěli herci nechat ujít.

Konečně se také mohli do představení naplno zapojit i hlavní role, konkrétně Jan Kříž (Ben) a Radka Fišarová (Karin). V regulérním představení to jsou totiž jediné vážné role, které nemají vůbec žádný prostor pro přidávání vtipů a ani se těch nejvtipnějších scén neúčastní. Především Benové si na tento fakt stěžují i v různých rozhovorech, ale tentokrát si to mohl Jan Kříž bohatě vynahradit. Zastavil bych se ale u Radky Fišarové, kterou jsme v roli Karin na našem serveru ještě nehodnotili. Nastoupila do této role totiž později a dosud nebyla vhodná příležitost. Se ctí se zařadila mezi Lucii Vondráčkovou a Zuzanu Krištofovou-Kolářovou a v roli je vynikající (viděli jsme jí i na klasické repríze, kde se přeci jen výkon hodnotil lépe). S Janem Křížem si to na Silvestra opravdu užila a jejich poslední duet “Navždy” byl spíše směsicí rytmického smíchu.

Michal Pleskot

Michal Pleskot

Již mnohokrát jsme psali, že v “Touze” má nevídaný prostor company, která se stává miláčkem diváků na úkor hlavních postav. Jde především o nezapomenutelného a nepřehlédnutelného Martina Peška a skvělého herce a tanečníka Filipa Grögera. To oni byli největšími komiky silvestrovského speciálu a sklidili za to po právu obrovský potlesk. Martin PeŠek (“Jak se jmenujete?”; “Pešek, s velkým Š…”) exceloval v každé své drobné roli, Gröger pak především tradičně v roli kostyméra, kde se k němu přidal také další vypečený člen company Peter Veslár.

I Richard Tesařík řádně vyšperkoval roli Franty Strouha, která mu sedí prostě dokonale. Ondřej Izdný v roli muzikálového zpěváka Radima Šece nezklamal a taktéž pobavil, stejně tak jako Krečmar Michal Pleskot, který dokonce v druhé půli usedl mezi diváky a snažil se ve spolupráci s nimi nalézt Benedikta Berouska, za což ale dostal od kolegů pořádnou “nakládačku”. Tradičně skvělý výkon podal také Henrich Šiška v dvojroli Michal/Pepe, obzvláště nacvičování scény “Anticop” je v podání Šišky a taktéž dobré Jany Fabiánové opravdu vtipné. Vynikající byly také Jana Sochůrková a Markéta Procházková. Roli komisaře dobře odehrál Juraj Bernáth. A nakonec zmíním poslední dva výkony, které jsem dosud opomíjel, a to dobrého zpěváka Petra Šudomu a na druhou stranu dobrého tanečníka Zdeňka Bubáka.

Filip Gröger

Filip Gröger

Ke konci musím zmínit jednu nepříjemnou zprávu, a to že v “Touze” byla zrušena živá kapela. Předtočené podklady jsou sice kvalitní, ale živé muzikanty těžko plnohodnotně nahradí a jejich lože nyní zeje prázdnotou. Muzikanti v čele s Vlastimilem Bičíkem také vstupovali často do představení a na herce pokřikovali různé hlášky. Oživilo by to nejen Silvestr, ale i všechny reprízy. Škoda, třeba se divadlu podaří muzikanty zase na “Touhu” dostat.

Po samotném představení proběhl přípitek s diváky v prvních řadách a herci poděkovali za stálou přízeň. Po druhém přídavku se ihned celé divadlo zvedlo a následovalo mohutné standing ovation, které si všichni herci opravdu zasloužili. Večer pak završil Martin Pešek se slovy: “Díky, že na mě pořád chodíte.”

Na úplný závěr nezbývá než všem účinkujícím poděkovat za povedený závěr muzikálového roku. Žádný divák jistě nelitovat toho, že strávil tři hodinky ve společnosti “Touhy” a pokud jste tento zážitek prošvihli, doufejte, že příští rok se bude opakovat. Pokud ano, tak my si ho rozhodně nenecháme ujít! Ještě jednou: Děkujeme a přejeme (nejen) účinkujícím “Touhy” šťatný nový rok 2010!

Autorem fotografií je exkluzivně pro Musical.cz Petr Marek a jsou vybrány z našeho archivu, tudíž nejsou přímo z recenzovaného představení. Pokud byste fotografie chtěli použít na vašem webu, ozvěte se nám na email redakce@musical.cz. Publikování bez svolení autora je přísně zakázáno!

Více fotografií, reportáží, recenzí a dalších informací o “Touze” naleznete v našich straších článcích.


Recenze a reportáže
Ať žijí duchové v Kongresovém centru sází hlavně na hity Zdeňka Svěráka a Jaroslava Uhlíře (recenze)
Recenze a reportáže
Muzikál Představ si… (Imagine This) se představil v Brně
Recenze a reportáže
RECENZE: Do Prahy přilétla ČARODĚJKA. Očaruje české publikum stejně jako zahraniční?
 • HUGO

  nejúžasnější představení Touhy, které jsem kdy viděl :-) !!!


 • Andrea

  Souhlas, naprostej masakr. Čekala jsem, že to bude ještě vtipnější než obvykle, ale až takhle, to teda předčila veškerá moje očekávání. Po dlouhý době jsem se zasmála tak, že mě pak bolely čelisti a bránice :-D.


 • Tomas

  taky jsem tam byl…,nemelo to chybu,takhle vostry jsem to taky necekal…:-)


 • Šárka

  Bylo to úžasné! Po přečtení tohoto článku jsem se opět alespoň ve zpomínkách vrátila na toto skvělé představení. Patřím k fanouškům Touhy, viděla jsem ji několikrát, ale tohle jsem opravdu nečekala. Vždy se sice najdou nové vtípky, které překvapí a rozesmějí skalní fanoušky, ale poslední představení v minulém roce jsme si užili opravdu všichni, jak herci, tak diváci, kteří vytvořili výbornou atmosféru. V tu chvíli jsem byla opravdu ráda, že Touhu znám a že si tedy mohu vychutnat každý vtip.Takže moc děkuji všem za úžasný zážitek a přeji Touze ještě mnoho povedených repríz!


 • Kuba

  Bylo to fakt super, takhle jsem se netlemil ani nepamatuju. Ten kdo to neviděl musí hodně litovat, musím říct že to bylo nejlepší představení co jsem viděl a musím za to hercům poděkovat.


 • thenardier

  silvestrovská touha by mohla mít podtitul my všichni jsme baroš:-)byla to pecka


 • Terka

  Byla jsem na Touze 8x a opravd tohle představení němělo chybu!!bylo to asi nejlepší představení, které jsem viděla.
  PS: nevíte kde může být video??Viděla jsem tam kamery, ale žádná videa jsem ještě nenašla…


 • Pavel Košatka

  Mohlo se to natáčet jenom pro divadlo… a třeba se to někde objeví…


 • Terka

  ok dík