Recenze a reportáže

Na náročné konkurzy “Osmého světadílu” dorazila i skupina Elán


Ve dnech 18. – 20. dubna 2011 se v Divadle Kalich konaly konkurzy na hlavní role i company nového muzikálu Jána Ďurovčíka “Osmý světadíl“, který bude postavený na největších hitech populární skupiny Elán. Jaká byla atmosféra na konkurzech, kdo se jich účastnil a samozřejmě také fotografie naleznete v dnešní reportáži.

Ján Ďurovčík, Michal Kocourek a skupina Elán

Muzikál “Osmý světadíl” je projekt režiséra a choreografa Jána Ďurovčíka, který se bude hrát zároveň v Praze (Divadlo Kalich) a Bratislavě (Heineken Tower Stage). Muzikál je postaven na hitech skupiny Elán a premiéru bude mít na začátku září 2011. Nyní divadlo Kalich uspořádalo českou část konkurzů, které byly vypsány jan na hlavní mužské i ženské role, tak i na company. V porotě, která vybírala z téměř 200 lidí, zasedl kromě režiséra Jána Ďurovčíka hlasový poradce Ľubomír Dolný a producent Michal Kocourek.

Během prvního dne testovali uchazeče z taneční a pěvecké stránky. V krátké choreografii, kterou předváděli uchazeči ve skupinkách po pěti a často ji museli opakovat i třikrát, odděloval Ján Ďurovčík vyloženě tanečně nenadané lidi a označovat tzv. “PD” čili “polodřeva”, které to měly v pěveckém kole těžší. Tanečně se také sledovaly více dívky, které všechny soupeřily o hlavní roli Jany. Tedy kromě matek, ke kterým se dostaneme záhy. Role Jany je totiž velice komplexní rolí, nejenže bude mít mnoho tanečních výstupů, ale také činoherních pasáží a náročných písní, které jsou psány velice vysoko a i ty nejslibnější soprány na konkurzu pohořely na nejvyšších tónech písně “Osmý svetadiel”.

Hromadné roztančení uchazeček

Po taneční části následovalo rychlé rozřazení podle rolí. Chlapecká část uchazečů se dělila na Tomáše a Eriky. Tomáš je typický romantický hrdina typu Romeo s tenorovým hlasem, Erik je zase zápornou postavou, ovšem ne typicky hnusnou a slizskou, spíše je takovým frajírkem, který si jde za svým. Ne každý se mohl ucházet o takovou roli, kterou si přál, ale takové bylo rozhodnutí poroty. Dívky to již měly jednoznačnější. Buď se typově hodily nebo šly domů, ale pozitivním faktem bylo, že jim vždy Ďurovčík vysvětlil, že se jedná jen o typ, aby se nebály přijít na případné příští konkurzy.

Řeknu to bez okolků: my nehledáme ‘pouze’ skvělé zpěváky, ‘pouze’ skvělé tanečníky, ‘pouze’ skvělé herce, my hledáme muzikálová monstra. Tedy lidi, kteří všechny tři vyjmenované profese zvládají na výjimečné úrovni. Proto jsme poslali domů řadu skutečně dobrých zpěvaček či zpěváků, stejně jako tanečnic nebo tanečníků, u nichž nepochybuju, že uspějí v jiných muzikálových produkcích. My ale hledáme něco víc,” vysvětluje Ján Ďurovčík.

Ľubo Dolný, Vašo Patejdl, Michal Kocourek a Ján Ďurovčík

Každá role měla přidělené dvě písně. Jany zpívaly “Osmý svetadiel” a “Král’ovná bielych tenisiek”, Tomášové “Láska moja”, Erikové “Čakám ťa láska” a obě mužské role dohromady měly dynamickou píseň “Valiace sa kamene”. V pondělí každý, kdo prošel tanečním výběrem, odzpíval (většinou) obě své písně a ihned se dozvěděl zda postupuje či nikoliv. Na druhý den dostali všichni uchazeči několik stránek činoherního textu k naučení.

V pondělí se ještě pěvecky předvedlo několik adeptek na roli matky, která bude spíše činoherní, ale bude samozřejmě také zpívat a na malém prostoru by měla hlasově vyniknout. Uchazeček nebylo mnoho a většina přes přísnou porotu prošla, někdy “překáželo” operní či operetní zabarvení hlasu jindy zase příliš činoherní zpívání. Matky zpívaly píseň “Trochu tuším”. Stejně jako ostatní role, dostaly matky na úterek činoherní texty, které se musely přes noc naučit.

Činoherní prověřování uchazečů (Eliška Bučková a Roman Tomeš)

V úterý tedy nastal Den D. Nejenže si Ján Ďurovčík proklepl všechny uchazeče z činohry, která se zdála některým zcela cizí a především jevištně nezkušeným adeptům dal zabrat i přirozený pohyb po jevišti, ale také se očekávala návštěva skupiny Elán, která si znovu poslechla všechny uchazeče a bude mít také slovo ve finálním výběru. Nervozita před hudebními legendami byla znatelná a především dívky, které v prostorách divadla několikrát své party bezchybně odzpívaly, před nimi pohořely.

Kdo se vlastně konkurzů zúčastnil? O roli Jany ze známých tváří v nejužším výběru zápasila pouze Michaela Doubravová nebo Lucie Molnárová, ostatní tváře byly spíše neznámé. O to zajímavější však bylo sledovat jejich výkony. “Nekoukáme přitom na to, jestli jde o mediálně známou tvář. Všechno podřizujeme snaze předvést divákům profesionální muzikálovou show se vším všudy, co k ní patří a co od ní diváci očekávají. Nemíníme slevovat ze svých nároků, což se nám ve výsledku vyplácí,” komentuje situaci producent Michal Kocourek.

Vyčerpaní a vystresovaní uchazeči obsadili každý kout divadla

V mužském osazenstvu bychom již mohli vidět více prověřených umělců, Erika zkoušeli například Jan Kříž, Juraj Bernáth, Zbyněk Fric, Petr Šudoma, Bedřich Lévi, Ján Jackuliak, Peter Veslár nebo Petr Novotný. O Tomáše se ucházeli například Tomáš Löbl, Michael Foret, Lukáš Kantor, Jan Tenkrát nebo Roman Tomeš. A z matek můžete znát například Renátu Podlipskou nebo Janu Vaculíkovou. (Jmenováni umělci, kteří postoupili do druhého dne, jinak se na konkurzu objevilo o mnoho více tváří.)

Výsledky konkurzu samozřejmě ještě známy nejsou, tedy alespoň ne veřejnosti. My několik favoritů máme, tak se necháme překvapit, koho si Ján Ďurovčík a zbytek týmu nakonec vybral. Možná se to dozvíme již ve středu, kdy bude projekt “Osmý světadíl” oficiálně podrobně představen novinářům, a tím tak i široké veřejnosti.

Michal Kocourek a Eláni

Autorem fotografií je Richard Kocourek pro Divadlo Kalich, děkujeme Jaroslavu Panenkovi za jejich laskavé poskytnutí.


Nosiče
Dvoj CD muzikálu KRYSAŘ bylo pokřtěno (+ video)
Recenze a reportáže
První dáma muzikálu Evita se představila v Ostravě
Recenze a reportáže
“Lidoskop” – nejoriginálnější multižánrové představení současnosti
 • Aja

  Tak zase jednou příjemný článek k dychtivě očekávanému muzikálu. Díky moc za něj. Teď budu jen doufat, že se třeba už ve středu dozvíme obsazení, které nebude zklamáním. Já svého favorita mám taky a budu jen doufat, že štěstěna bude na jeho straně, stejně jako objektivní uznání jeho schopností. Z těch ne už tak hlavních rolí bych si moc přála vidět zase Renatu Podlipskou v roli matky, protože její role v Jacku Rozparovačovi byla něco fantastického.


 • Jana

  “Nyní divadlo Kalich uspořádalo českou část konkurzů…”

  Znamená to, že konkurz bude aj na Slovensku?


 • Pavel Košatka

  Áno, měl by být, ale na 100% vám to nepotvrdím.


 • nick

  No na tento muzikal bol na Slovensku konkurz už pred pár rokmi, dokonca bola z toho realitišou rovnako ako v česku bol: Robin Hood- cesta ke slave. na Slovensku sa to volala Elán je Elán ( konkretne to bolo v roku 2008).


 • TerQa

  S tim to pry nemam nic spolecneho, resilo se to na konkurzu, je to jina produkce, tamto krachlo. Ale lidi z toho se hlasi znovu na konkurzy, tak se tam treba objevi…..