Praha

RECENZE: Muzikálová parodie 50 ODSTÍNŮ! v Divadle Radka Brzobohatého


Na prkna Divadla Radka Brzobohatého vstoupila na konci listopadu loňského roku muzikálová parodie 50 ODSTÍNŮ!. Jak se jí vedlo?

Fifty Shades of Grey neboli Padesát odstínů šedi je první díl erotické trilogie z roku 2011 britské autorky E. L. James o vztahu mezi Anastasií Steele a Christianem Grayem. Kniha vycházela původně na internetu po částech. Díky obrovskému zájmu se nakladatelství Vintage Books v roce 2012 rozhodlo vydat celou sérii knižně. Prodalo se jí přes 150 miliónů výtisků a byla přeložena do 52 jazyků. Ve Velké Británii dokonce v prodejnosti předběhla celou sérii Harryho Pottera J. K. Rowlingové a stala se tak nejprodávanější knihou.

Netrvalo dlouho a na základě úspěchu knihy vzniklo jevištní představení, které dostalo název Cuff me: The Fifty Shades of Grey Musical ParodyMuzikálová parodie (autorů: Amanda B. Davis, Albert Samuels, Joseph Shelton, Ashley Ward, Dan Wessels) byla poprvé uvedena 11. března 2014 v broadwayském divadle Electra a pod názvem 50 ODSTÍNŮ! ji 22. listopadu 2019 odpremiérovalo Divadlo Radka Brzobohatého.

50 ODSTÍNŮ Divadlo Radka Brzobohatého Přemysl Pálek Kateřina Bohatová Evžen Bočkor Jakub Sedláček

50 ODSTÍNŮ! v Divadle Radka Brzobohatého

Pokud jste nikdy nečetli knihu nebo neviděli film, nemějte obavy, že děj nepochopíte. V kostce řečeno, děj je zasazen do prostředí dámského knižního spolku, který se rozhodne pro četbu slavného románu Padesát odstínů šedi. Ze čtenářek a fanynek erotického díla si pak tato muzikálová parodie dělá ohromnou legraci. Prostě se jen s hlavními představitelkami začtěte do románu a nechte se vést…

K tomu vám dopomůže i na jevišti přítomná živá kapela a nutno říci, že jí to hraje náramně. Pro muzikál bylo složeno několik originálních písni, které znějí skutečně svižně a melodicky. Dočkáme se i vyhlášené There’s a Hole Inside of Me a pozorným posluchačům jistě neunikne (i když snahy není moc třeba) geniální parodie na Fantoma opery či Bídníky.

50 ODSTÍNŮ Divadlo Radka Brzobohatého Kateřina Kráľovská Steinerová Miroslav Hrabě Kateřina Bohatová

50 ODSTÍNŮ! v Divadle Radka Brzobohatého

O překlad do češtiny se postaral Adam Novák a zde bych jeho překlad rozdělil na dvě roviny. V muzikálové parodii je možné téměř vše a v první rovině Novákovy rýmovačky zapadají přesně a budou vás bavit. V té druhé, sledujete-li původní anglické texty na titulkovacím zařízení se musíte pozastavit nad tím, že Novák téměř úplně změnil původní význam písní a textů. Záleží na každém, jakou variantu přijme za sobě vlastní.

Scéna z dílny Aleše Valáška, jejíž hlavním symbolem jsou multifunkční písmena S, E a X působí na první pohled minimalisticky, ale více toho opravdu netřeba. Aleš Valášek je podepsán i pod kostýmy a jejich realizace, od kostýmů holek knihomolek, přes různé dráždivé komplety až třeba k “Sestrám v akci” se rovněž povedla.

50 ODSTÍNŮ Divadlo Radka Brzobohatého Přemysl Pálek

50 ODSTÍNŮ! v Divadle Radka Brzobohatého – Přemysl Pálek

Choreografie, které jsou v tomto díle trochu střízlivější, mají společně na starosti Linda Fikar Stránská a Andrea Straková a představení dobře doplňují. Velká taneční čísla v tomto případě nejsou nutností.

Režisér Lukáš Burian namíchal vytříbenou společnost již zkušených či talentovaných herců. Děj plyne celkem svižně, hluchá místa se nekonají a i celková stopáž, která se vejde do dvou hodin, je příjemná.

50 ODSTÍNŮ Divadlo Radka Brzobohatého

50 ODSTÍNŮ! v Divadle Radka Brzobohatého

Hlavní role “Pána odstínů” Christiana se zhostil Přemysl Pálek, který je bez alternace. Testosteron a sex-appeal z Pálka jen stříká. O jeho nesporných tanečních kvalitách se není třeba ani zmiňovat a připočtu-li k tomu i velmi kvalitní zpěv, neskutečnou vtipnost a i to, že má zde kudrnaté vlasy, stává se z něj jedna z hvězd představení. Vynikající výkon!

50 ODSTÍNŮ Divadlo Radka Brzobohatého Přemysl Pálek

Přemysl Pálek

O roli Any, která dává Christianovi pořádně do těla, se dělí Kateřina Bohatová a Charlotte Doubravová. A rovnou řeknu, že obě dvě jsou skvělé! Každá je jiná (nejenom vizáží), každá je svá a každá dává do role něco ze svého vlastního já. Zkrátka si v každé z nich najdete tu správnou chemii. Svůj výkon navíc podtrhují bravurním podání písně There’s a Hole Inside of Me.

50 ODSTÍNŮ Divadlo Radka Brzobohatého Miroslav Hrabě a Kateřina Bohatová

Miroslav Hrabě a Kateřina Bohatová

50 ODSTÍNŮ Divadlo Radka Brzobohatého Charlotte Doubravová a Ondřej Černý

Charlotte Doubravová a Ondřej Černý

A na řadu přichází holky knihomolky:

Pam s velkou chutí a energií rozehrála Vanda Károlyi (bez alternace). Výborně zpívá, tančí, hraje a její komediální talent je pověstný. Mimochodem, její vyrýsovanou postavu by ji mohla závidět nejedna mladá slečna.

Bev ve ztvárnění Michaely Zemánkové (alternuje Romana Goščíková) je tak trochu více egocentrická. Nevím, jestli to byl režijní záměr, ale postavě by prospělo, kdyby Zemánková malinko ubrala z občasného “přehrávání”. Jinak odvádí standardně dobrý výkon.

50 ODSTÍNŮ Divadlo Radka Brzobohatého Kateřina Pechová, Michaela Zemánková, Vanda Károlyi

Kateřina Pechová, Michaela Zemánková, Vanda Károlyi

Carol, tu si střihly Kateřina Kráľovská Steinerová a Kateřina Pechová. Obě dvě jsou neuvěřitelně rozkošné, ztřeštěné a pošetilé zároveň. U jejich scén se budete jednoduše bavit a každá má své vlastní, osobité charisma, které si zamilujete. U těchto dam výhradně záleží na osobních preferencích každého diváka, ale ani s jednou nešlápnete vedle.

50 ODSTÍNŮ Divadlo Radka Brzobohatého Kateřina Kráľovská Steinerová

Kateřina Kráľovská Steinerová (foto Radek Janda)

Dále je tu Jose, Anin ctitel, naprosto nejkarikaturističtější a nejvíce parodická postava celého díla. Tu s velkou chutí a espritem ztělesnil Miroslav Hrabě, který nenechal v klidu jedinou bránici. Mimořádný výkon! Alternující Ondřej Černý rovněž vynikal velkým humorem a rozehrál velkou podívanou, leč v některých momentech za Hrabětem lehce zaostával. Pozor bych si dal i na mluvené slovo, kterému bylo někdy hůře rozumět.

Company není příliš početná, ale na minimálním prostoru zcela dostačující. V ní se vždy v alternacích objevují Evžen Bočkor nebo Radek Fišer, Jan Fanta nebo Jakub Sedláček a Eliška Kenclová nebo Markéta Šandová.

50 ODSTÍNŮ! v Divadle Radka Brzobohatého má za cíl diváka pobavit a to se daří. Najdou se ovšem i tací, kterým tento styl humoru nic neřekne a třeba opustí sál. Pokud jste ale otevřeni opravdu všemu a zároveň vás neodradí ne pro každého přijatelné ztvárnění, 50 ODSTÍNŮ! vás nadchne.

Ondřej Černý Miroslav Hrabě Kateřina Kráľovská Steinerová Přemysl Pálek Vanda Károlyi Evžen Bočkor Romana Goščíková Kateřina Bohatová

Společné foto po 1. premiéře (foto Radek Janda)

50 ODSTÍNŮ Divadlo Radka Brzobohatého Linda Fikar Stránská Evžen Bočkor Vanda Károlyi Kateřina Bohatová Přemysl Pálek Charlotte Doubravová Jakub Sedláček Markéta Šandová Kateřina Pechová Michaela Zemánková Ondřej Černý Lukáš Burian

Společné foto po 2. premiéře (foto Radek Janda)

Foto: Divadlo Radka Brzobohatého (pakliže není uvedeno jinak)

50 ODSTÍNŮ!


Praha
“Děti ráje” zahrají dětem z Motola
Recenze a reportáže
Sweeney Todd – Ďábelský holič z Fleet Street si v Divadle na Orlí libuje ve strachu (recenze)
Praha
Protagonisté připravovaného muzikálu “Robin Hood” vyzkoušeli lukostřelbu
U článku nejsou žádné komentáře. Napište svůj názor jako první!