Recenze a reportáže

Městské divadlo Brno se emotivně rozloučilo s “Bídníky”


Po v letošní sezóně derniérovaných Pokrevních bratrech a Mary Poppins proběhlo v Městském divadle Brno loučení s dalším z úspěšných světových muzikálů, který se na zdejších prknech hrál několik let. Po sto třiceti šesti reprízách a pěti letech uvádění tu v sobotu 31. 5. 2014 odehrál svou derniéru světový muzikál Claude- Michela Schönberga a Alaina Boublila Les Misérables – Bídníci.

Že Bídníci patří jednoznačně k nejlepším světovým muzikálům všech dob, není snad ani třeba komentovat. Derniéra v Brně to jen potvrdila, stejně jako potvrdila fakt, že i soubor Městského divadla Brno patří k těm nejlepším.
Hodnocení brněnského nastudování se na našich stránkách již objevilo, hned po premiéře, která se uskutečnila 13. 2. 2009, není tedy důvod se do něj pouštět znovu, stačí jen uvést, že za pět let uvádění zde Bídníci dozráli lépe než víno a opustili Hudební scénu Městského divadla v té nejlepší formě.

Jaké to bylo loučení? Jednoznačně famózní. A hned dvojnásobné. Odpoledním představením se totiž s rolí Jeana Valjeana rozloučil po dvaadvaceti letech Jan Ježek, večer pak proběhla slavnostní derniéra. Hodnotit a porovnávat jednotlivé alternace a derniérové výkony by bylo zcela zbytečné. Všichni účinkující odvedli v sobotu výkony s nasazením na dvě stě procent, a to v obou reprízách, i diváci to shodně v obou případech náležitě nadšeně ocenili.

Odpoledne se naposledy představili Petr Štěpán jako Javert, Lenka Bartolšicová jako Madame Thénardier, Jakub Uličník jako Marius, Kateřina Halíčková jako Eponine, Karolína Burešová jako malá Cosette a samozřejmě také již zmiňovaný Jan Ježek v roli Jeana Valjeana. Společně s nimi odpolední představení odehráli Tomáš Sagher jako Thénardier, Markéta Sedláčková jako Fantine, Radka Coufalová jako Cosette, Barbora Remišová v roli Gavroche a Jiří Mach v roli Enjolrase, kteří se svých rolí zhostili ještě jednou večer, kdy své kolegy doplnili a odpolední alternanty vystřídali Petr Gazdík v roli Jeana Valjeana, Lukáš Vlček v roli inspektora Javerta, Jana Musilová v roli Madame Thénardier, Dušan Vitázek coby student Marius, Hana Holišová jako Eponine a Kateřina Kolčavová jako malá Cosette. Jak již bylo řečeno, všichni do jednoho včetně celé company odvedli výborné výkony a učinili tak poslední dvě představení Bídníků jednoznačně nezapomenutelnými a jen stěží překonatelnými zážitky na divadelním poli. Jistě k tomu přispěl i fakt, že se hrálo naposledy, nicméně atmosféra obou představení byla jednoznačně strhující. Hercům se dokonale podařilo ji přenést z jeviště do hlediště a diváky doslova vtáhnout do děje.

Lukáš Vlček a Petr Gazdík jako inspektor Javert a galejník Jean Valjean

Hlava mazaná

Příští den

Po závěrečné děkovačce odpoledního představení se s rolí Jeana Valjeana a s muzikálem Bídníci krátkým, ale emotivním proslovem, jaký si právě tato role po celkově  dvaadvaceti letech a čtyři sta padesáti reprízách jistě zasloužila, rozloučil osobně Jan Ježek. Ten si známého galejníka poprvé zahrál již 25. 6. 1992 na premiéře prvního uvádění tohoto muzikálu v Čechách v Divadle na Vinohradech. Stejnou roli si zopakoval v Praze v GoJa Music Hall v letech 2003 – 2007 a do třetice poté právě v Městském divadle Brno.

Po večerním představení pak následoval projev ředitele Městského divadla Brno a režiséra Bídníků v jedné  osobě, Stanislava Moši. Ten primárně uvedl, že muzikál nekončí pro divácký nezájem, ale z důvodu vypršení
licence, vrátil se k prvotnímu impulzu, který jej k uvedení v Brně vedl (byl již dříve unešen londýnským provedením), a na závěr pak  vyjádřil svůj záměr a přání své a jistě i všech fanoušků, a sice že se snad podaří znovu práva k uvádění získat, a že se Bídníci na Hudební scénu, byť třeba ne hned, zase vrátí. Nechybělo ani tradiční slavnostní odměňování diváků, tři návštěvníci dostali divadelní balíček. A zcela mimořádně byl dalším dárkem, luxusními hodinkami, odměněn i jeden vylosovaný účinkující, štěstí se usmálo na Dušana Vitázka. O další hodinky se  bude, už zase v řadách diváctva, soutěžit na slavnostní open-air premiéře muzikálu Noc na Karlštejně 22. 6. 2014 na Biskupském dvoře. A poté se ještě jednou rozezněla skladba Přiští den

Vzhledem k tomu, s jakou energií se Bídníci rozloučili, nezbývá než doufat, že pokud se jednou vrátí, budou stejně skvělí. Sami sobě nasadili laťku opravdu vysoko. A pokud by se vám s nimi nechtělo ještě úplně  loučit,  14. 6. 2014 bude na zámku Lednice provedena koncertní verze muzikálu.

Autorem fotografií je Jef  Kratochvil. Jsou převzaty z facebookové stránky Městského divadla Brno.


Recenze a reportáže
Hrabě von Krolock se rozloučil s Prahou. V září se vrací Fantom opery (+ rozhovor a video)
Recenze a reportáže
RENT – opět v Divadle Na Prádle a konečně v češtině (Recenze)
Recenze a reportáže
Muzikál “Quasimodo” je nebývale originální a umělecky kvalitní (+ videosestřih)
 • Zdeněk

  Odpolední představení bylo neuvěřitelné. Všechny výkony byly užasné a emotivní rozloučení pana Ježka na konci muselo dojmout každého kdo byl v sále.


 • HONZY

  Ano, mohu jen potvrdit!Osobně jsem se zúčastnil odpolední derniéry končících BÍDNÍKU a od prvních tónů skvostného díla se vřelá atmosféra z jeviště přenesla na publikum.Na konci vynikajícího představení při obrovských standing ovations emoce propukly naplno a nechyběly slzy dojetí, jak na straně účinkujících, tak i mezi diváky.A nikdo se za ně nestyděl.Díky všem v MdB za úžasně nastudované Bídníky a je jen na škodu, že něco podobného nelze spatřit i na ostatních divadelních scénách naší republiky, včetně naší matičky Prahy.


 • Sukie

  Ano, nezbývá než souhlasit s výše napsanými slovy.
  Bylo to strhující a nádherné. Prožila jsem krásné roky s Bídníky na scéně Městského divadla, a stejně jsem názoru, že tahle dvě poslední představení byly lepší než obvykle. Neskutečně dojemné a procítěné.

  Hlavně pan Ježek byl odpoledne opravdu dokonalý, byl to snad jeho nejlepší výkon, co jsem viděla… a bohužel taky jedno z nejdojemnějších loučení, když se on loučil s rolí Valjeana