Recenze a reportáže

V Divadle Hybernia již princové hledají “Kapku medu pro Verunku”


„Kapka medu pro Verunku“ je dlouho připravovaný rodinný muzikál, který rozvíjí zajímavý námět – Co se stalo s oblíbenými pohádkovými princi a princeznami po skončení jejich „oficiálního“ příběhu? V lákavém muzikálovém obalu ho v sobotu 15. září 2012 premiérově servírovalo Divadlo Hybernia.

Autory muzikálu jsou Alena a Jan Pixovi, podle původního námětu Dr. Jana Pixy. Po úvodní projekci, která je poněkud zbytečná a průměrná, se ocitáme na Pohádkovém ostrově, kde se nachází tři království – Honzovsko, Zlatovláskov a Popelkov. Již z názvů je jasné, kdo zde vládne – staří známí hrdinové pohádek. Jednoho dne se Král Honza a Královna Popelka rozhodnou oženit své syny, a to za stejnou princeznu Verunku, dceru Zlatovlásky. O tu společně s nimi usiluje také udatný myslivec Jirka.

Království přírodních sil s Kapeskou Bárou Basikovou

Jednoho dne však píchne Verunku kouzelná včelička královny přírodních sil Kapesky, která je na lidi rozzlobená, kvůli jejich bezohlednému chování k přírodě. Tři nápadníci Verunky tak mají pouhých 24 hodin na to, aby z říše přírodních sil přinesli kouzelný med, kterým Verunku zachrání. A ten, kdo med přinese, získá také její ruku. Dobrodružná výprava tedy může začít…

Pozitivem je snaha o určité morální poučení s ekologickým zaměřením, otázkou je nakolik mohou diváci muzikálu změnit znečišťování ovzduší a vod velkými výrobními koncerny. Děti si snad tedy odnesou alespoň to, že mají třídit odpad.

Popelkov - Daniela Kroftová, Miroslav Hrabě a Jiří Štědroň

Hudbu napsali ve vzájemné kooperaci František Pytloun, Petr Kutheil a Tomáš Beran (mj. také autor aranží). A skutečně i celkový dojem by se dal rozdělit na tři části – vcelku průměrné pohádkové zpívání, dynamičtější nápaditější pasáže a pěkné muzikálové árie, kterým vévodí sólovka Kapesky „Daň je příliš vysoká“. I druhá píseň Kapesky „Leť Medunko“ je výborná, zvláště v premiérovém podání Báry Basikové. Největším hitem představení je však duet „Pohlédnu na nebe“. Texty Kristýny Pixové jsou jednoduché a pracují s dětskými rýmy typu „meruňka – dcerunka – Verunka“, které ocení především dětské publikum.

Nadprůměrná je výprava muzikálu, která kombinuje funkční scénografii Martina Černého, která umožňuje díky provazišti rychlé změny prostředí, a pohádkové barevné kostýmy Evženie Rážové. Světelnému designu Pavla Dautovského by občas neuškodilo více dynamiky a změn v průběhu scén. Pochvala však musí zamířit ke zvukaři Petru Ackermannovi, protože tak dobrý zvuk jsme v Hybernii již dlouho neslyšeli.

Zamilovaný pár Lucie Černíková a Peter Strenáčik

Největším záporem inscenace je absence režie Jaroslava Hanuše, jehož televizní práci neznáme, ale jako člověk, který má udržet pohromadě velký muzikálový celek, se neosvědčil. Práce s velkým prostorem Hybernie, vedení herců, vytvoření znatelných charakterových rysů, práce s dynamikou inscenace… to vše se zdá zcela opomenuto nebo při nejmenším odbyto. Chápeme, že tento rodinný muzikál nemá ambice se stát vrcholným dílem českého muzikálu, ale pohodovou podívanou především pro děti. I přesto se však měl na režírování podílet člověk, kterému muzikál alespoň něco říká. Situaci se snažila zachránit choreografka a asistentka režie Petra Parvoničová, výsledkem je tedy vcelku konzistentní inscenace, která si však zasloužila mnohem více individuální režisérské a choreografické pozornosti a promyšlenosti.

Největší hvězdou premiéry byla bezesporu Kapeska Bára Basiková, která předvedla 100% profesionální výkon, zúročila všechny své zkušenosti a předvedla královnu přírodních sil s bezkonkurenčním hlasovým projevem.

Královna přírodních sil Bára Basiková

Nejblíže pojmu „komplexní muzikálový výkon“ se přiblížil Peter Strenáčik v roli myslivce Jirky. Byl dokonalý nejen typově, ale především v přirozeném hereckém projevu a naprosto suverénním zpěvem. Pozitivně nás také zaujala Verunka Lucie Černíková, i její dvě kamarádky Genny Ciatti a Ivana Korolová.

Bezkonkurenčně nejvtipnější a divácky nejvděčnější postavou se stal princ Mirek v podání Miroslava Hrabě. Skvěle zahrál intelektuálního podivínského synka Popelky a jako jediný dokázal vtipně vypointovat ty správné části svých replik. Také manželka krále Honzy Barbora Rajnišová vyvolala úsměv na tváři, stejně tak energický skřítek Michal John.

Tři králové - Jiří Štědroň, Kamil Střihavka a Jiří Zonyga

Role krále Miroslava příliš nesedla Jiřímu Štědroňovi, který podal rozpačitý výkon, především po pěvecké stránce. Jiří Zonyga naopak zpěv ovládal dokonale, naopak mu dělalo problém přirozené herectví a z neznámých důvodů byl opět donucen k tanci. Poslední král Kamil Střihavka předvedl svůj standardní výkon v nestandardní herecké poloze prince, a i když není žádným velkým hercem, svým přirozeným charismatem si nás získal.

V dalších rolích se představili Felix Slováček jr., Eva Kleinová, Daniela Kroftová, Jana Tesařová, Markéta Zehrerová, Petr Macháček, Richard Mašata, Petr Urbánek, Jan Hönig a několika členná taneční company, která však neměla příliš prostoru předvést nějaké ohromující taneční umění.

„Kapka medu pro Verunku“ rozhodně není muzikálem bez chyb, ale v kategorii dětského muzikálu se jedná o nadprůměrný titul. Děti zaujme pohádkovou hudbou, známými postavami a nádhernou výpravou. Na dospělé diváky se mohlo myslet více, zapracovala snad jen určitá nostalgie nad pohádkami a celková pohodová atmosféra představení, při které se dobře relaxuje.

Felix Slováček jr. hledá recept na lék pro Verunku

Eva Kleinová a Kamil Střihavka

Víla Lesanka Jana Tesařová

Genny Ciatti, Ivana Korolová a Lucie Černíková

Miroslav Hrabě v pekle

Tři udatní princové v bažinách

Záchrana Verunky

Premiérová děkovačka

NEPŘEHLÉDNĚTE další EXKLUZIVNÍ fotografie z premiéry
>> klikněte zde <<

Autorem fotografií z premiéry je exkluzivně pro Musical.cz Petr Marek. Pokud byste fotografie chtěli použít na vašem webu, Facebooku apod., ozvěte se nám na e-mail redakce@musical.cz. Publikování bez svolení autora je přísně zakázáno!

VIDEO: ukázka z představení

píseň “Pohlédnu na nebe” zpívají František Pytloun a Lucie Černíková
(ukázka není z recenzované premiéry)


Aktuální zprávy
Muzikál TARZAN se představil s kompletními kostýmy a dekoracemi (+ video ukázky)
Pozvánky a konkurzy
Hana Křížková a její koncert plný lásky
Nosiče
“Kapka medu pro Verunku” vychází na CD (+ ukázky)
 • lucie

  Muzikál jsem už viděla a je výborný. Směs romantiky, humoru a zábavy. Scéna a kostýmy úžasné a z herců jde obrovská pohoda. Vřele doporučuji nejen dětem.


 • Eliška

  Nedokážu ani popsat jak moc, pro mě KAPESKA znamená. Poprvé jsme na vlastní kůži zjistila, jaké to je být u zrodu muzikálu. Poprvé jsem četla scénář, poprvé jsem koukala na konkurzy, poprvé jsem viděla, kolik práce to dá, vytvořit a dovést do finále něco tak krásného jako je právě Kapka medu pro Verunku. To, co se odehrává za oponou bych přála zažít každému, alespoň na okamžik, tolik skvělých lidí, kteří pracují od rána do večera a dávájí do toho veškerou energii, ať už sami herci, zpěváci ale hlavně company a producenti, scénaristé, choreografka, skladatelé, návrhářka…atd. Jsem ráda, že jsem mohla být v nitru Kapky a pomáhat jak jen to šlo. Jsou tam skvělí lidé, kteří mají velké srdce a jsou to prostě umělci! Když zpívala Bára Basiková měla jsem husí kůži, když Mirek Hrabě házel vtip za vtipem brečela jsem smíchy, když Felix Slováček ml. hrál Honzu, usmívala jsem se… Kdo půjde na KAPESKU zažije všechny pocity, co zažít může a ještě se může naučit i něco nového! Obvzláště děti :) Přeji Vám příjemnou zábavu a když půjdete určitě NEPROHLOUPÍTE!! :) Mám Vás ráda včeličky. Vaše Elííí :)


 • Briseis

  Asi je to muzikál pro děti, ale já se na to určitě vypravím, protože mě to láká. :)


 • Jirka

  Bylo to MEDOVĚ kouzelné.


 • Ondřej Doubrava

  Briseis: Jo, Verunka docela umí překvapit, je to moc milé!


 • Lavera

  Psala jsem to už jinde, ale opakuji – mohu jenom chválit !!!


 • Edward Hyde

  Pro mě první pražský muzikál viděný na živo. A uznávám, že to bylo skvělé. Jen mě trošku mrzelo přílišné množství stmívaček a absence orchestru. Jinak chválím :) Pěkné představení. A už se těším na cd a snad i dvd.


 • Lena

  Představení bylo nádherné, líbilo se nejenom dětem,ale i dospělým. Překrásná hudba, texty, kostýmy a perfektní výkony všech účinkujících. Muzikál doporučuji všem svým známým a já osobně ho určitě shlédnu ještě jednou.


 • olda

  Kapka medu pro Verunku byl první muzikál na kterém jsem kdy byl. Jsem obyčejný člověk a muzikáli mne nijak vzlášť nepřitahovali. Pozvání na premieru se však neodmítá. Nelitoval jsem, představení jsem zhlédnul s otevřenými ústy. Bylo to úžasné chvílemi jsem mněl až husí kůži. Změny scén, hudba, děj, humor, texty a hlasi účinkujcích. Jsem rád že jsem mněl tu čest se z několika málo lidmi oklo Kapky seznámit již před premierou. A tímto jím děkuji za návštěvu v dětském táboře Hedčany. Přesvědčili jste mne, určitě se na nějaky ten muzikál půjdu podívat. Vy jste však nastavili vysokou laťku. Ty po vás to budou mít u mne těžké.


 • Iveta

  Konečně. Po všech těch “tragédiích” co je tvořeno, přišlo něco originálního. Každá generace si něco najde. Prostě pohádka :) A Peter Strenáčik v roli prince je bonbónek.


 • Alena

  muzikál jsem viděla včera se svojí 7letou dcerou a byl to fakt zážitek !!! Jen doporučuji. nádherné kulisy ,úžasné kostýmy a bezva vtipný příběh ve kterém najdete pobavení i poučení. A to nemluvím o skvělém obsazení!!!! Prostě jdete taky do pohádky!!! Zdraví Alena


 • Lenka Průšová

  Děkujeme všem za pozitivní ohlasy. Opravdu jsme se snažili udělat příjemnou pohádkovou podívanou pro co nejširší veřejnost. Aby mohli všichni na chvíli vypnout a jen tak se bavit a odpočívat. Za tímto muzikálem jsou dva roky práce od hodně lidí, tak jsme rádi, že podle reakcí většiny se bude muzikál líbit. Díky i za tuto kritiku, i když věřte, že například verš verunka-dcerunka-meruňka je jedna ze vtipných nadsázek a pro změnu jiné texty mají úplně jiný, vážnější charakter. Těšte se v polovině října na CD se zpěvníkem, kde texty budou všechny.


 • Silvie

  Super pozivitni reakce, to jsem rada, jelikoz se chystam vzit svou neter. Muzete mi, prosim, dat vedet jak dlouho muzikal trva? Dekuji


 • thenardier

  kapka má cca dvě a půl hodiny pokud se nepletu a pauza je po hodině


 • Radek Janda

  Článek aktualizován o video ukázku z představení.


 • lucie

  Super ukázka, já viděla Petra Strenáčika, ale v tomto podání je to také výborné.


 • Kristýna

  Děkujeme za reakce, které alespoň trochu zmírnily lehce chladnou a možná malinko zaujatou kritiku člověka, který patří zhruba k tomu 1% lidím kterým se to opravdu nelíbilo, a což mě osobně moc mrzí. Recenzi v některých bodech sice musím dát za pravdu, ikdyž bych to nenapsala až tak tvrdě, nicméně, opravdu verš typu meruňka – dcerunka je opravdu jedna z mála vtipných nadsázek, které ocení zejména děti, musím coby textařka malinko hájit…myslím, že celkové poselství písniček a pohádky jako takové je úplně jiné, což zřejmě autor recenze zcela nepochopil. Ale uznávám, že na vlastní názor má nárok každý, ale je nefér, že někteří lidé mají ty možnosti se svým názorem třeba i negativně ovlivnit velké množství lidí. Jak to uzavřít? Zkrátka nejlepší názor a pocity jsou ty Vaše. A oceníme, bude-li se Vám a Vašim dětem pohádka líbit, o což nám v první řadě šlo, zasmějete-li se, zapláčete si, nebo se dokonce chvílemi budete bát a zamyslíte se nad stavem naší modré planety, bude to pro nás ta největší radost, co si umíte představit. A kdo naši rodinu zná, ví, že to tak zkrátka je. Hodnoty, které už v dnešní době nefrčí, jsou ty nejcennější. Láska, radost, přátelství, soudružnost a obětavost pro druhé.A právě pro ty, kteří absenci těchto vlastnností cítí stejně jako my, je určena naše pohádka…


 • Abigail

  Upřímně řečeno jsem si dosud myslela, že i když ne úplně nadšenou, četla jsem vcelku pozitivní recenzi… a jednak po ní, jednak po těch komentářích jsem se vážně chtěla “kousnout” a jít se podívat, ačkoli děti v divadle je něco, co nemám ráda (protože já mám prostě na divadlo ráda klid), a tady logicky prostě budou… Na větě o složení jednoduchých textů jsem taky nenašla nic kritického, brala jsem si jako konstatování – u muzikálu, na který mají přijít děti, je to snad výhoda… Teď si úplně nejsem jistá, jestli jsem všechno pochopila, jak jsem měla…


 • Monča

  Abigail, taky bych rekla ze recenze je spise pozitivni. To co kritizuje, kritizuje opravnene, ono vlastne nejde moc hodnotit detsky muzikal, idealni recenze by byla napsana ditetem. Oni asi oceni presne ty jednoduche versiky a zmet pohadkovych postav. Z pohledu “kritiky” to je ale prumerne, hlavne po rezijni a vubec nejake kreativni strance.


 • Monika

  Nádherný Muzikál!!!


 • tereza

  Nikdo a nic není dokonalé. A nikdy se nezavděčíte úplně každému :-) ale tohle je opravdu milé představení a rozhodně stojí za shlédnutí!!!


 • Briseis

  Zajímavé je, že podobné veršovánky používá pan Fananek v muzikálech, které nejsou určeny pro děti a to nikomu nevadí. :))) (a kdo si teď hodí kamenem? :)) Sice jsem muzikál neviděla, ale na tom, že texty jsou jednoduché, když je muzikál primárně určen dětem, fakt nevidím nic špatného.


 • Nick

  Briseis: Jste si jistá, že to nikomu nevadí? Třeba mně osobně vadí tety pana Fanánka opravdu dost a myslím, že nejsem jediný :))


 • Briseis

  Nick: Však to byl trochu rejpanec a nadsázka. :) Jsme ráda, že nejsem jediná, komu ty texty vadí, ale někdy, když čtu tady komenty, tak mám pocit, že jediná jsem. :)


 • Abigail

  Rozhodně ne, já třeba musela naposledy opravdu hodně dlouho dýchat a třikrát svůj komentář před posláním smazat, aby byl slušný a rýpnu si stejně vždycky :-)
  Ale prostě je něco jiného, když je text o jednoduchých říkáčkách v něčem, čím se mají uchvátit davy, a když jsou jednoduché říkanky v pohádce pro děti. Tam je jednoduchý text snad celkem i vítán. Já jen chtěla poznamenat, že jsem z recenze větu o jednoduchých textech nepochopila jako vyloženě ohromnou výtku (jako právě v případech těch vámi zmiňovaných textů)… Prostě ano, je to muzikál pro děti, nebo pro celou rodinu, pohádka, tam být jednoduchý text může. Výtku k režii bych viděla jako větší problém… A sama osobně to ještě neposoudím, protože zatímní termíny jsou z pohledu mého diáře vyloženě blbé, takže já teprve čekám, kdy se vypravím…


 • Pavlína

  Dle shlédnuté ukázky asi fakt jenom pro ty děti…..


 • lucie

  Tak to si jen myslíte, i my dospělý jsme brečeli jak želvy :-) Dokonce jsme si říkali, že bychom na to vyrazili ještě jednou a bez dětí, abychom si to víc užili.


 • Mariana

  Poprve v zivote tu pisu! A muzikal ,,Kapka Medu pro Verunku”, muzu jen a jen CHVALIT!!! Jak hudba tak pribech,vikon hercu,nadherne kostymi a scenu!!! Dekujiem za krasny zazitek!!! Vrele doporucuji !!!!!!!!


 • Markéta

  Konečně se mi podařilo se na Kapku vypravit a musím říct, že mě velmi příjemně překvapila. Dítě už nejsem, ale pohádky jsem měla vždycky ráda a Kapka je takovou lehce sentimentální, ale nesmírně originální a vtipnou pohádkou. Hudba je melodická, texty jsou dobře postavené. A upřímně, často mnohem lepší, než to, co tvoří Fanánek. Přinejmenším mají smysl. Hodně pak oceňuju především kulisy a kostýmy. Ty se neskutečně povedly. Pohádkový svět, jak má být. Jsem si jistá, že na Kapku vyrazím přinejmenším ještě jednou. :)


 • katka

  Konečně muzikál, který za to stojí!! Vůbec nic jsem od pohádky nečekala, ale musím říct, že děti seděli jak přikovaní. Po první půlce měly dokonce strach, že už se jde domů. I dospělí se skvěle baví. Spoustu vtipného humoru, jednoduché, leč velmi vtipné texty. Kostými a scéna veskrze pohádkové. Některé písničky jsme si s dětmi zpívali ještě po cestě domů. Chcete-li si užít pohodové odpoledne s dětmi určitě vyražte. Pohádka se vám bude líbit a krásně si odpočinete.


 • Milena

  Dnes jsme muzikál viděly s dcerou a její kamarádkou (obě 7 let). Moc se nám líbil. Srozumitelný děj, vtipné situace, úžasné kostýmy, pěkné pěvecké výkony. Holčičky se pobavily a i já jako dospělá jsem odcházela s příjemným pocitem ze shlédnutí díla pro děti, které mělo myšlenku a bylo perfektně provedeno všemi účinkujícími.
  Všem můžeme doporučit.


 • Věra Urbanová

  Nemyslím si, že Kapka medu pro Verunku je muzikál. Je ale pravda, že neznám definici muzikálu. Viděla bych to spíš na pohádku, ve které se většinou nenáročně pozpěvuje. Nicméně to mi vůbec nevadí, protože až na pomalý rozjezd a možná tak trochu rozpačité představování čtyř různých prostředí, je Kapka medu pro Verunku pohádka krásná, milá, postavy dokáží i zavtipkovat a děti v sále se nahlas spokojeně smějí. Co víc si přát?? Snad jen trochu více vtipných scének, které jsou osvěžením především pro rodiče a více takových herců, jako byli dnes Petr Strenáčik, Kamil Střihavka a Miroslav Hrabě, kteří si své role opravdu užívali. Tvůrcům díky :)


 • Klea

  Vrátí se v blízké době muzikál Baron Prášil? Děkuji za odověď


 • Honzy

  HONZY
  V hudební pohádce Kapka medu pro Verunku lze vyzvednout jen scénografii a kostýmní výpravu.Hudba i texty jsou spíše podprůměrné, pěvecky zaujala B.Basiková,P.Kutheil a M.Sejnová.Vůbec nejhorší jsou herecké výkony všech účinkujících.(F.Slováček ml., F.Pytloun, J.Zonyga…)Hlavní podíl na tomto neúspěchu má nulová režie.Představení působí dojmem, že vše bylo ušité horkou jehlou!Přidáme-li plytký děj, absenci živého orchestru, zjistíme, že 2,5 hodiny jsme mohli prožít užitečněji.Hodnocení 20%.


 • terka

  Kapka medu brzy opět v Hybernii. Já se moc těším.


 • Pepa

  Anna Slováčková vyšoupla z hlavní role Lucii Černíkovou. Co na tom, že zpívá nevalně a hezká taky moc není. Je přece SLOVÁČKOVÁ. Protekční dětičky mají zelenou.


 • Terka0

  Mně se zase naopak Anna Slováčková moc líbila ve Sněhové královně. Věřím, že bude stejně dobrá i v Kapce medu. Ikdyž mám Lucku Černíkovou ráda, tak je pro mě daleko lepší představa dvacetileté Verunky, než Verunky po třicítce. To taky přece musí být zohledněno.


 • Niki

  A hlavně Lucka Černíková (resp.Pavlíková) má 5měsíční holčičku, třeba se prostě vrátit nechtěla a radši bude doma s miminkem. Jak zpívá Slováčková netuším, nikdy jsem ji neslyšela, ale tohle klidně může být rozhodnutí Lucky.