Fotoreportáže a galerie

Pražské hostování muzikálu “Dědeček automobil” – fotografie ze zkoušek


V sobotu 6.2.2010 mohli příznivci muzikálů zhlédnout na Nové scéně ND zdařilý muzikál „Dědeček automobil“. Byl jedním z představení 15. ročníku přehlídky mimopražských divadel  “České divadlo 2010“ (více na www.ceskedivadlo.cz). Krátce vám ho představíme a přinášíme vám exkluzivní fotografie ze zkoušky na prknech Nové scény.

Zkouška na Nové scéně ND

Muzikál „Dědeček automobil“ vznikl v roce 2009 na oslavu hned dvou výročí  – 100. výročí Městského divadla Mladá Boleslav a 100 let, které uplynuly od prvních mezinárodních úspěchů boleslavských automobilů firmy Laurin a Klement na silničních okruzích.

“Dědeček automobil” vznikl na motivy stejnojmenné novely a pozdějšího filmu spisovatele Adolfa Branalda a režiséra Alfreda Radoka. Pro Mětské divadlo Mladá Boleslav divadlení adaptaci vytvořil Radek Balaš, který se zároveň ujal režie a choreografie. Texty na hudební výběr amerického skladatele George Gerswina napsal Jiří Suchý. Historicky poprvé ožily na jevišti v originálním choreografickém pojetí starobylé motocykly a automobiloví veteráni, diváky dojmou a rozesmějí příběhy a osudy českých automobilových mechaniků a závodníků v čele s legendárním hrabětem Kolowratem.

Zkouška na Nové scéně ND

Dějem nás provází vzpomínání mechanika Františka, který zažil začátky slavné značky Laurin a Klement. Klement se vyučil knihkupcem a také si v Mladé Boleslavi otevřel obchod s knihami. Velice brzy ale propadl svému nezkrotnému zájmu o pokrok a se svým partnerem Laurinem a šesti mechaniky vyrobili v roce 1895 1. české kolo. Po své cestě do Paříže si Klement přivezl do Mladé Boleslavi plány na první motorové kolo – motocykletu. Roku 1904 se konaly ve francouzském Dourdanu první motocyklové závody, kterých se zúčastnili i Češi. Seznámili a zamilovali se tu český mechanik František a Nanette, dcera francouzského mechanika Frontenaca. Český závodník Vondřich dojel pro poruchu druhý. V roce 1905 se konal závod znovu, Vondřich se pojistil zavazadlem náhradnich dílů a vyhrál. Nanette s Františkem, kteří si celý rok psali, se znovu sešli. Po motorkách se začaly všude vyrábět automobily a v roce 1909 byl ve francouzském Gaillonu uspořádán jejich první závod. Vyhrál česky závodník hrabě Kolovrat. Jeho mechanik František se v místním kostele oženil s milovanou Nanette.

A kdo jste nestihli muzikál „Dědeček automobil“ na pražské scéně, máte jej možnost navštívit v Městském divadle Mladá Boleslav v těchto nejbližších termínech (27.2. v 19,30 hod.,  9.3. v 18,00 hod.,  20.3. v 19,30 hod.). Více naleznete na stránkách www.mdmb.cz.

Článek redakčně upravil Pavel Košatka.

Zkouška na Nové scéně ND

Zkouška na Nové scéně ND

Zkouška na Nové scéně ND

Zkouška na Nové scéně ND

Zkouška na Nové scéně ND

Autorem fotografií je exkluzivně pro Musical.cz Tomáš Král. Pokud byste fotografie chtěli použít na vašem webu, ozvěte se nám na email redakce@musical.cz. Publikování bez svolení autora je přísně zakázáno!


Aktuální zprávy
Muzikál LEGENDA JMÉNEM HOLMES představil kostýmy (+ video)
Fotoreportáže a galerie
Kamila Nývltová oslavila 30. narozeniny a 10 let na scéně úchvatným koncertem
Fotoreportáže a galerie
Premiéra muzikálu ANDĚL PÁNĚ se blíží. Podívejte se na kostýmy
U článku nejsou žádné komentáře. Napište svůj názor jako první!