Recenze a reportáže

“Čarodějky z Eastwicku” znovu okouzlily Prahu


Hudební komedii Johna Dempseyho a Dana P. Rowea “Čarodějky z Eastwicku” už kdysi mohli pražští muzikáloví fanoušci vidět v Divadle Hybernia. První prosincový víkend tohoto roku  Čarodějky obsadily jeviště divadla Hudebního divadla Karlín.

(hodnoceno z představení 30. 11. 2012 v Hudebním divadle Karlín)

“Čarodějky z Eastwicku”, pod režisérským vedením Stanislava Moši, měly v Městském divadle v Brně premiéru před pěti lety. Recenzi napsal Pavel Košatka ještě pro naše předchozí projekty a nelze jinak než souhlasit s tím, že i po letech jsou stále tou neuvěřitelně vtipnou, hudebně pestrou, nadčasovou a strhující podívanou, kterou podtrhují překvapivé triky a ještě lepší herecké a pěvecké výkony.

Pokud už jste “Čarodějky z Eastwicku” viděli, nebo se na jejich návštěvu teprve chystáte, máme pro vás sedm magických důvodů, proč je zkrátka musíte vidět a klidně znovu!

1) Příběh vás nenásilnou formou provede složitými zákoutími ženské, ale i mužské duše a poodhalí ty nejniternější přání a sny, které má v sobě snad každý z nás.

Vítejte v městečku Eastwick, kde každý o každém všechno ví.

2) Ačkoliv “Čarodějky z Eastwicku” nejsou žádná muzikálová bomba, okupující dlouhé roky zahraniční jeviště, režisér Stanislav Moša pozvedl celkem průměrnou muzikálovou hříčku do nadprůměrných výšin.  Specialisté na scénické triky také „pozvedli“ nejen hlavní hrdinky, ale i celou inscenaci. Takže pokud si rádi lámete hlavu nad kouzelnickými iluzemi, Čarodějky vám jich nabídnou skutečně hodně.

3) …protože Petr Štěpán je vážně ďábelský …ďábelský herec i zpěvák, který znovu potvrdil, že si Thálii za ztvárnění Darryla van Horna bezpochyby zaslouží. A stejně tak, jako začne z tohoto charismatického chlapa šílet celý Eastwick, okamžitě očaruje i vás.

4) …protože jak psal Pavel ve své recenzi, hodnotit ústřední trio je vážně oříšek. Viděli jsme Yvettu Blanarovičovou jako Alex, Markétu Sedláčkovou jako Jane a Hanku Holišovou v roli Sukie a žádná z představitelek nezastiňuje tu druhou. Všechny jsou jedinečné, každá má svůj prostor, který dokáží bez problémů naplnit jak pěvecky, tak herecky a společně jim to perfektně ladí.

Sukie (Hana Holišová), Jane (Markéta Sedláčková) a Alex (Yvetta Blanarovičová) touží setřást šeď života.

5) …protože se přece jen rádi nad jedním výkonem pozastavíme – Hana Holišová je bezesporu jeden z největších hereckých a pěveckých talentů české muzikálové scény a vy se o tom musíte přesvědčit na vlastní oči i uši. Její Sukie prochází narozdíl od kolegyň nejkomplikovanější proměnou. Scéna, kdy se jí Darryl snaží přesvědčit, aby se rozmluvila, je vrcholem celého představení.

6) Celá company je neuvěřitelně živá, veškeré výkony netrpí problémy jiných inscenací, kdy se vám někdo marně snaží vnutit pocit, že je zamilovaný, žárlivý, vášnivý nebo vzteklý. Nikdo nepůsobí odtažitě nebo křečovitě, z jeviště na diváka prýští v pořádných dávkách ty správné emoce. Lenka Bartolšicová jako Felicia je skutečně typově tou konvenční mrchou z předměstí a její výkon je vážně PECKA. Její manžel, podpantofláč, zkoušící všechny druhy sebevražd, Clyde Igora Ondříčka jí zdatně sekunduje.Jakub Uličník a Kateřina Krejčová předvedli postpubertální milostný vztah vskutku znamenitě a pokud máte podobný postoj jako Jane, s chutí byste je za to neustálé tokání a hlasité cicmání nakopli. Navíc všichni máme v sousedství nějakou tu nesnesitelnou Feliciu, zoufalce Clyda,  zamilovanou a naivní dvojici, jako je Jennifer a Michael. „Tohohle znám…“, budete si celé představení říkat a o to víc vás budou Čarodějky bavit.

7)I když hudební složka není příliš výrazná a těžko zde budete hledat nějaký větší hit, zcela jistě si zapamatujete árii ústředního tria „Já jsem já“, která je o nalezení sebe sama. Ocenit musíme také vynikající překlad libreta Jiřího Joska.

Dávejte si pozor na svá přání, mohla by se splnit, varují tvůrci muzikálu. My se ale vůbec nebojíme a skutečně si moc a moc přejeme, aby nám ředitel divadla Karlín Egon Kulhánek splnil to, co říkal při slavnostním přípitku po představení: „S ředitelem Stanislavem Mošou jsme již mluvili o tom, že tohle není první a poslední hostování brněnského divadla v Karlíně.“ Už se těšíme!

Volání vysněného idolu!

Přání se plní - Darryl van Horne (Petr Štěpán) a jeho triumfální příchod.

Alexa obdivuje mistrův autoportrét.

Darryl má své metody, jak pomoci ženě k seberealizaci.

Při setkání s Jane se ukáže, že Darryl hudbu doslova žere...

... a dokáže zahrát na správnou strunu.

"Můj Bože, ty jsi krásná!" - Darrylova oblíbená hláška už potřetí.

Nesmělá Sukie odhodí zábrany a svetr.

Clyde (Igor Ondříček) a Felicia (Lenka Bartolšicová) - představitelé vyčpělého manželství

Michael (Jakub Uličník) a Jennifer (Kateřina Krejčová) - reprezentanti začínajícího a mírně střeleného vztahu

V Eastwicku funguje zpravodajská služba "DRBNA" na jedničku a začíná se prát špinavé prádlo.

Trio se vylouplo ze své ulity a užívá si okouzlení.

Sukie, Alexa i Jane v tom pěkně lítají... (a jedna nemá kalhotky!)

Darryl je ten, kdo jí třešně... (v pozadí jeho sluha Fidel v podání Karla Škarky)

... ale pecky plive Felicia.

V dosud upjatém Eastwicku začínají ďábelské orgie!

Čarodějky se chystají na další lekci černé magie.

Rituál, při kterém se pánům v publiku tají dech.

Neštěstí na sebe nenechá dlouho čekat, přítelkyně jsou zděšené.

Opuštěný Darryl a jeho těžký úděl.

Čarodějky už odmítají žehlit svému milenci spodky a rozcházejí se s ním.

Darryl svede naivní Jennifer. Všechno už má, jen mu chybí věrná žena... a potomek.

Čarodějky se rozhodnou spojit své síly, aby Darryla poslaly tam, kam patří.

Happy end - Eastwick našel klid, Jennifer opět svého Michaela, tři ženy samy sebe... nebo je to jinak?

Nositel ceny Thálie Petr Štěpán Jako Darryl van Horne

Markéta Sedláčková v roli učitelky Jane

Hana Holišová jako málomluvná redaktorka Sukie

Yvetta Blanarovičová - temperamentní, ale osamělá sochařka Alex

Herci z Městského divadla Brno sklidili na prknech karlínského divadla zasloužené ovace.

Hlavní představitelky při závěrečném přípitku

Autorem fotografií je exkluzivně pro Musical.cz Petr Marek. Pokud byste fotografie chtěli použít na vašem webu, Facebooku apod., ozvěte se nám na e-mail redakce@musical.cz. Publikování bez svolení autora je přísně zakázáno!


Aktuální zprávy
Městské divadlo Brno přichystalo malé divadelní překvapení
Recenze a reportáže
RECENZE: Legendární muzikál CABARET ožil v Kit Kat klubu v Divadle Bez zábradlí
Pozvánky a konkurzy
“Jesus Christ Superstar” pod širým nebem ve Slavkově u Brna
 • Zdeněk

  souhlasim ikdyž bych hodnotil sobotní večerní trochu líp ale v pátek to bylo taky super a souhlas s Hankou ta byla super


 • Ifča

  Krásný článek, moc děkuji! V pátek se mi splnil sen! A také věřím v slib ředitele HDK, hurá plnit další brněnské sny! :)


 • Abigail

  Tak uvítám další a další hostovačky…
  Já viděla představení poprvé – v sobotu odpoledne – a měla bych jedinou výhradu, a to k přezvučení orchestru, který mi v několika pasážích přišel hlasitější než zpěváci – a nebo k nedozvučení zpěváků, prostě k nesouladu… Na což je jednoduchý recept, jak to vylepšit – jezdit hostovat častěji… :-)


 • Líba

  To by bylo fajn, kdyby Brno hostovalo častěji a hrálo i odpoledne.:-) Přeci jen to mám trošku z ruky, zatímco v Praze jsem za hodinu a půl. Na Čarodějky jsem se ráda po 5 letech vrátila a těším se i na další brněnské inscenace.


 • luděk

  taky tady bude Marry poppins taky bych to uvita.muzikálý se nedělaji
  jen v Praze I BRZY.


 • Anonym