Nosiče

Kontroverzní muzikál “Němcová!” vyšel na CD/DVD (recenze nosičů)


V neděli 5. září 2010 byl v Divadle Ta Fantastika oficiálně pokřtěn komplet CD a DVD se záznamem muzikálu “Němcová!”, který byl dosti kontroverzní a dle očekávání komerčně neúspěšný. Fanoušci díla i Lucie Bílé se dlouho dožadovali slibovaného CD a nyní se konečně dočkali, včetně bonusového DVD se záznamem z derniéry. Zatímco CD je milou vzpomínkou na vynikající hudbu Václava Noida Bárty a skvělé výkony v čele s Lucií Bílou, tak DVD je spíše jedním velkým zklamáním. Více informací čtěte v recenzi vydaných nosičů. U článku můžete zhlédnout také oficiální videoklip k písni “Za láskou jít“.

Propagační foto Václava Jiráska z přebalu CD

Muzikál “Němcová!” byl dlouho avizovaný a očekávaný projekt. Zvučná jména v čele s Lucií Bílou a vynikajícím režisérem Jiřím Pokorným byla příslibem nevšedního zážitku. Hudbu napsal jako svou muzikálovou prvotinu Václav Noid Bárta i přesto, že neumí noty. Texty k písním dopsal sám režisér Pokorný. Premiéra se konala 12. května 2008 v pražském alternativním divadle Ta Fantastika. Reakce byly špatné, kritici udělili nízká hodnocení, mnoho nespokojených diváků se střetávalo na fórech s malou skupinkou příznivců díla. “Němcová!” vlastně již dopředu byla označována za velice neobvyklý projekt, dokonce to oficiálně není ani muzikál, nýbrž “hudební obrazy ze života Boženy Němcové”. Muzikál měl derniéru po roce, konkrétně 20. června 2009.

(více informací o samotném muzikálu čtěte v našem vzpomínkovém článku po derniéře představení)

Vydání CD a DVD k muzikálu “Němcová!” bylo dlouho očekávané, někteří fanoušci již slibům nevěřili a pesimisticky tvrdili, že vydání se ruší. Stále však přicházely zprávy, že CD se nahrává a DVD se stříhá. A skutečně, více než rok po derniéře (a dva roky po premiéře) vychází komplet CD a DVD jako vzpomínka na představení. “Jsem moc ráda, že je toto představení uchováno na CD a DVD, byla to moc hezká práce,” sdělila na křtu v Divadle Ta Fantastika Lucie Bílá. Kmotrou se stala Ivana Gottová, která do divadla dorazila i s manželem Karlem Gottem a dvěma dětmi. Kromě křtu se pro fanoušky muzikálu a další zájemce v divadle konalo velkoplošné promítání videoklipu k písni “Za láskou jít” a první půle muzikálu.

CD muzikálu “Němcová!”

Již na představení nás výrazně zaujala hudební složka . Václav Noid Bárta svým dílem dokázal, že muzikál může obsahovat typické muzikálové árie (“Za láskou jít”, “Je to jen sen”), milostná dueta (“Drahá ženo má”), ale také alternativní rockové nářezy (“Uhni, důro”, “Zrůdy mají hlad”) či zpívání na taneční muziku (“Moje z nejmilejších”). Hudebním vrcholem je však zhudebnění básně Němcové “Ženy české”, které sice místy příliš tlačí na pilu, ale hudebně vyznívá stejně úderně jako původní text Boženy Němcové. Přemíra kreativity (a špetka nevkusnosti) se pak objevuje v písni (zdali se tak dá nazvat) “Tak dost”, kde Viktor Dyk doslova řve do rockově-metalové hudby. I v kontextu představení se jednalo o dosti bizarní scénu, na CD působí ještě více jak pěst na oko.

Na albu naleznete celkem 25 tracků, pokud si dobře vzpomínáme, tak jsou obsaženy všechny zásadní písně. Všechny, kromě té první, což je naprosto nepochopitelné. Hudebně je totiž skvělá, zapamatovatelná a k dílu neodmyslitelně patřila. Verše “Můj život je role, musím ji hrát, hrát, hrát. Ať chci nebo nechci, budu dole, ať je můj muž rád.” tedy budete na CD (a bohužel i DVD) hledat marně. Fanoušci by ještě mohli postrádat písně “Vykopej hrob”, “Já a ty” nebo “Čáry máry” z první půle, ale z dramaturgického hlediska jsou na CD postradatelné.

K “Němcové” patřily vždy také texty Jiřího Pokorného, které jsou plné lyriky, metafor… Těžko pak říci, zda jsou některé pasáže vrcholem avantgardní tvorby či totálním blábolem a nevkusem. Již verše první písně “Kdybys věděl, co má řeka, která ze mě vytéká” jsou dosti razantní, píseň pokračuje “A můj klín je jáma kypící“. I takto se dají popsat krvetoky, kterými Němcová trpěla, polemizovat se však dá nad estetikou těchto vyjádření. Někdy se dá zase pochybovat, zda Pokorný psal texty ve střízlivém stavu, protože dokola opakující verš “Kytičko, babičko má, jak tě mám ráda…” sám vypadá, jak po požití různých kytiček.

Po pečlivém uvážení se tak nejlepší písní jednoznačně jeví závěrečná “Za láskou jít”, ke které také vznikl videoklip a má velký hitový potenciál. Textově je taktéž slušná. V závěsu je duet Němcové a jejího manžela “Drahá ženo má”, který je velice melodický a snadno zapamatovatelný.

Videoklip k písni “Za láskou jít”

Na CD zpívají kromě Lucie Bílé Kamil Střihavka, Lukáš Kumpricht, Petr Opava, Iva Marešová, Viktor Dyk nebo Michaela Zemánková. Bohužel seznam interpretů zcela na přebalu CD chybí, není ani jmenovitý k jednotlivým rolím, natož pak k písním. V bookletu naleznete pouze několik fotografií a inscenační tým. Možná mohl Jiří Pokorný zkusit sepsat cosi jako synopsi, aby posluchači věděli, do jakého kontextu mají píseň zařadit (občas to bylo obtížné poznat i v představení), ani toho jsme se však nedočkali. Zvuková kvalita nahrávky je vynikající.

CD muzikálu “Němcová!” tedy až na absenci první písně nezklamalo a je skvělou vzpomínkou na alternativní představení. Různorodá hudba Václava Noida Bárty je jedním z aspektů, proč si toto CD koupit, zpěv Lucie Bílé a Kamila Střihavky taktéž stojí za investování. Lze doporučit i posluchačům, kteří “Němcovou!” neviděli, sice žádný děj nepochopíte, ale o to víc si budete moci užít jednotlivé písně. Jako celek pak působí skvěle. Nečekejte však relaxační CD do auta, mrazivé tóny některých písní působí dosti depresivně a texty jsou obtížně stravitelné. Pro fanoušky Lucie Bílé by se dalo mluvit o “nutnosti” vlastnit toto CD.

Tracklist a hudební ukázky naleznete na oficiálním webu Lucie Bílé.

DVD muzikálu “Němcová!”

Jak je již avizováno v perexu článku, tak oproti skvěle nahranému CD je DVD opravdu nekvalitní. Avšak nepochybila technika, obrazově i zvukově je záznam brilantní, vytknout lze akorát mírný šum v tmavších místech. Problém nastal v postprodukci, kdy byl záznam tříhodinového díla sestříhán do necelých dvou hodin včetně děkovačky a titulků. Je to z důvodu kapacity DVD, dnes je již zvykem, že filmy jsou vydávány na dvouvrstvém disku, který má kapacitu dvojnásobnou. Dobře, ten kdo muzikál viděl, musí přiznat, že šel zkrátit. Někdy se dlouze čekalo na přestavby, některé dialogy byly zase zbytečně dlouhé… Bohužel na DVD se “chytrých” střihů nedočkáme, naopak se jedná o ostré střihy uprostřed písní (a to i dosti zásadních, které by jistě měly zůstat celé, viz “Drahá ženo má”). Pokud bylo dílo nepochopitelné i v plné délce, tak po těchto úpravách již nastává totální zmatek. Během setiny vteřiny se střihem přenášíme do jiného obrazu, jiných kulis s jinými postavami. Bez vysvětlení či jakékoliv spojitosti. Občas autoři přidali krátký popisek scény, ani to však nepomohlo.

Přední obal kompletu

Druhým problémem DVD je střih uvnitř scén, tedy toho, co z nich zůstalo. Velice časté je chaotické prolínání obrazu. Ano, v některých scénách je to efektní a účelové, ale jak se říká, všeho je třeba užívat s mírou. Časté jsou také detailní záběry na ruce či různé rekvizity, což byl jistě umělecký záměr, ale pokud je nutné záznam zkracovat, tak bychom rádi viděli co nejvíce a ne prosté záběry na ruku. Vrcholem pak je sestříhání a celková editace písní “Hade, hadí sílo” a “Zrůdy mají hlad”, které se asi nedá nijak okomentovat. Snad jen, že se snad autoři zbláznili. Muzikál “Němcová!” byl již sám o sobě dosti velkou alternou, kamera většinou scénu zabírala skvěle, není třeba tedy ještě dílo “vylepšovat” prolínáním obrazů či zběsilým trháním a rozmazáváním.

Pozitivem jsou jistě výkony, neboť Lucie Bílá skutečně předvádí emoce a její zpěv je pod jejich tlakem vynikající a oproti CD zní dosti odlišně. I Kamil Střihavka se snaží, ale na CD mu to naopak zpívá lépe, tím však netvrdíme, že v představení zpívá špatně. Za zmínku stojí ještě vynikající Viktor Dyk a Michaela Zemánková.

Obsaženy jsou dva bonusy – již dávno na internetu zveřejněný “dokument” (spíše zákulisní klip z derniéry, kde se DVD natáčelo) a několik fotografií.

DVD “Němcové!” je tedy určeno spíše jako doplněk k CD pro zaryté fanoušky, ani ti však nemůžou být 100% spokojení. Nezaujatému člověku se pak těžko dílo zalíbí, možná je zajímavé vidět písně z CD v jevištním podání, ale na plynulé zhlédnutí to bohužel není. Příšerný střih a rádoby umělecká postprodukce je opravdu odstrašujícím příkladem a snad i technicky špatné DVD muzikálů “Láska je láska” a “Elixír života” poskytují lepší svědectví o díle.

Závěr

CD+DVD muzikálu “Němcová!” lze zakoupit na oficiálních webových stránkách Lucie Bílé za 299 korun + 99 korun poštovné a balné. Těžko říci, zda jsou to rozumně utracené peníze. Fanoušci muzikálu a Lucie Bílé by neměli váhat, jistě je to komplet, na který dlouho čekali. Pro příznivce hudebního divadla je CD skvělou ukázkou alternativní tvorby, hudebně je “Němcová!” vynikající, ale těžko říci, zda si pustíte CD vícekrát než dvakrát. DVD pak je jenom doplňkem, ukázkou, jak to zhruba na jevišti vypadalo. Rozhodnutí necháme na vás, ale za nás musíme říci, že za 398 korun bychom čekali více…


Nosiče
DVD muzikálu “Dracula” je pokřtěno a u nás i zrecenzováno
Nosiče
Štefan Margita pokřtil svou “Melancholii”
Nosiče
„Mam’zelle Nitouche“ – fonografický bonbónek pro milovníky operetek a hudebních komedií
 • tom2410

  Já jsem z tohoto kompletu naprosto nadšen. Skoro jsem to pro sebe nehodnotil jen jsem si užíval že konečně vidím Němcovou doma a můžu si ji pustit kdykoli.Jen mě mrzí že to DVD mohlo být mnohem lepší svědectví o tom jaké to představení bylo :( A nevadila by malá ukázka Vaška Bárty jako Němce. Ale to je jen nářek člověka, který Němcovou viděl právě s Vaškem a navíc je jeho zarytým fanouškem :)


 • Ondřej Doubrava

  Obdivuji Lucii Bílou, že nosič vydala vlastním nákladem (netuší někdo přibližné číslo nákladu?), ale rozhodně bych přivítal ještě jinou cestu nákupu (chápu, že je e-shop celorepublikově plně dostupný), třeba právě v TaFa, to přece nemůže nic stát, zkuste to někdo navrhnout. Ta stovka za poštovné je dost, za 300 bych si to i pořídil, jelikož ta hudba se mi líbila velmi, zatímco k celku jsem měl výhrady značné. Ale za 400 nekompletní CD a sestřihnutá verze na DVD (byť v jednom, no nevím, za 200 mám kompletní raritní Semaforskou hru). Chybí mi v recenzi specifikace disku, předpokládám, že je zvuk jen v DD 2.0? V tom případě bych se možná vykašlal na bonusy (i když nepoužití dvouvrstvého DVD9 je mi také záhadou, finanční rozdíl bude v celkovém nákladu minimální, představení mohlo být celé a třeba se tam mohly vejít ještě MP3 do přenosného přehrávače), protože dvě a půl hodiny se na DVD5 (jednovrstvé DVD) ve stereozvuku vejde (ověřeno) a víc snad inscenace netrvala.


 • Vera

  Ondrej, včera to začali predávať v pokladni divadla. Píšu to na webovej stránke.


 • Ondřej Doubrava

  Vero, díky, velmi rozumný krok, tak já si tam pro to někdy skočím. :-)


 • Marek Kožušník

  Hodně mě mrzelo, že mi Němcová! unikla naživo. Teď, po shlédnutí DVD, toho lituju ještě víc.
  Němcová! by byla událostí sezóny, kdybychom nebyli tak zaprdlej národ odkojenej Hybernií se svými poskakujícími populárními zpěváky, na které jediné český národ do muzikálového divadla přijde.
  Z hereckého výkonu Lucie Bílé jako Carmen jsem (velmi mírně řečeno) rozpačitý, jako Němcová mě dostala.
  Bude to určitě z velké části osobou geniálního režiséra Jirky Pokorného.


 • Martin76

  Já jsem velmi rád, tento komplet vyšel a rozhodně stojí i za víc než 398 Kč. Kritika DVD je přehnaná, rozhodně není jen jako nějaký doplněk. Já jsem je shlédl už dvakrát a určitě si budu CD i DVD pouštět dále. Na plynulé shlédnutí to je, právě naopak kazit si dojem přerušováním je velká chyba. Je to unikátní dílo připomínající životní osudy významné české spisovatelky a vlastenky, které bohužel již nelze vidět naživo v divadle a jsem Lucii vděčný, že ho vydala a díky záznamům na CD a DVD žije dál.


 • Tom

  Ahoj,

  mohu vás poprosit o napsání obsazení na DVD? Konkrétně mě zajímá, jestli je na něm Gabriela Vermelho. Díky!


 • Zdeněk

  Není je tam Ivča Marešová


 • Honza

  Lucka exceluje… Stojí za to si to pořídit!!!!!!


 • Abigail

  Němcovou jsem v divadle neviděla, bohužel jsem se na ni z mnoha důvodů nedostala, tím víc jsem byla zvědavá na nosič a tím víc mě dnes mrzí, že muzikálová TaFantastika “jde do kytek”. (Zvlášť vzhledem k tomu, že jsem se k jejím představením dostala pozdě.)
  K CD se asi není potřeba moc vyjadřovat… Hudba buď učaruje (a mě učarovala) nebo neučaruje. (Jen jedna poznámka, musím uznat, že v některých chvílích jsou ty texty vážně skvělé, velmi povedené, v některých chvílích mi ale přišly poměrně “debilní”, psal je vážně jen jeden člověk?)
  Ohledně DVD: Neviděla jsem představení v divadle, tudíž ho neznám v jiné podobě. Takže bych viděla jen pár mínusů – občas je scéna střižena (chápu, že pak už je tam třeba jen přesun, ale i tak…) a navazuje další, která se tam zničehonic zjevila – nicméně pro někoho, kdo představení neviděl to zřejmě není až tak radikální, protože jinak se mi ten záznam líbí. A to tak, že hodně. Myslím, že si ho pustím víc než jednou.
  CD je pěkné, ale ten opravdový zážitek z něj přichází (pro ty, kdo neviděli divadlo) až po shlédnutí DVD.


 • Veronika B.

  Nedá mi to, abych Abigail za její příspěvek nepoděkovala. Děkuji! :-)

  “Němcová!” byla totiž mojí srdeční záležitostí, pro mě dílem geniálním a jedinečným. Ano, v Ta Fantastice se sice hrály i komerční věci, ale vedle nich dostaly prostor odvážné projekty, za které jsem vděčná. Mohly by se hrát i dnes, pokud by je někdo zaštítil, ale bohužel, místo toho, aby produkce postupně nalézaly odvahu, naučit diváky chodit na náročnější díla, přizpůsobují se jedna druhé. Jakoby se bály, aby náhodou nepřekročily průměrnou úroveň intelektu.

  Proti střihu DVD mám výhrady, na CD mi chybí některé písně, ale za to, že nám to nádherné představení zůstalo zachováno alespoň v nějaké podobě, jsem nekonečně vděčná. A Lucie Bílá je vynikající, za tuhle roli před ní smekám.


 • Radim

  Hodně mě mrzí že jsem muzikál Němcová! neviděl naživo. A chtěl bych se zeptat jestli teda stojí za to si to DVD + CD koupit? Protoze podle recenzi co jsem cetl tak je to že prý nic moc? JInak Lucka je naprosto úchvatná zpěvačka!Díky


 • Veronika B.

  Radime, pokud jsi obdivovatelem Lucie Bílé, tak to samo o sobě je už důvodem, aby sis DVD+CD koupil. Lucie je tu naprosto výjimečná, troufám si říct, že úplně jiná, než v ostatních muzikálových rolích, ačkoliv nejsem dokonalý znalec. Mne osobně překvapila svým výkonem jak na jevišti, tak ve “filmovém” detailu. Je skvělá.

  Němcová! je umělecké dílo, stejně temné a smutné, jako byl její život, na to je potřeba se připravit. Je tam pár vtipných momentů, ale ty nejveselejší s úžasnou nadsázkou, které byly v druhé půlce představení, se na DVD nevešly. Kromě tohoto vystřiženého celku jsou na DVD “ustřiženy” i některé písně. Bohužel, nebylo asi možné jednat jinak a pro mě byla Němcová! tak kompaktním kusem, že bych sama asi těžko volila, co vystřihnout a co nechat. Výsledek je prostě kompromisem mezi “mít a nemít” Němcovou. Proto nechci hodnotit.

  CD je plné krásné hudby Václava Noida Bárty. Jsou tu singly, které by s přehledem obstály jednotlivě, ale celkově je třeba vzít v potaz, že se jedná o hudbu k představení (proto je vydání DVD i CD v jednom kompletu asi ideálním řešením). Stejně jako na DVD tu některé věci chybí, mně osobně asi nejvíc úvodní píseň, už proto, že kvůli její absenci začíná obojí hodně “temně”.

  DVD+CD je snad stále k dostání i na pokladně divadla Ta Fantastika a cena je příznivá. Pokud se pro něj rozhodneš, přeji krásný a hluboký zážitek :-)


 • Ondřej Doubrava

  Mohl by zde někdo doplnit, jak je na DVD uložena zvuková stopa (jestli stereo nebo 5.1), pořád mi totiž nejde do hlavy, proč se vůbec krátilo, když na DVD mohl být záznam celý, jistě je to problém menší zvolené kapacity DVD5, ale ve stereu by se necelé tři hodiny i na tento typ disku vměstnat měly (holt by nebyly bonusy), pokud by se zvolilo standardní DVD9, vešlo by se vše krásně i s bonusy. Takhle mi to přijde jako vydání “kompletu, kde ani jedna verze není kompletní” a jsem přesvědčen o tom, že se dilematu “mít či nemít Němcovou” dalo vyhnout obloukem, ale chápu, že málokdo z fanoušků se pohybuje i v branži výroby DVD. Němcová skutečně mohla vyjít celá a nebylo by to vůbec technicky náročné, o to spíš ty úspory nechápu, jelikož navýšení už by za dané situace bylo spíše minimální, nebo spíš tedy ve smyslu, “když už tak už”.


 • Veronika B.

  Ondro, na DVD je zvuk stereo :-)


 • Ondřej Doubrava

  Veroniko, díky, no, zdá se, že na fanoušcích bylo ušetřeno, Láska je láska a Elixír jsou také myslím na DVD 5 (ověřím) a jsou celé, bez bonusů, ale bez dokumentu a fotek by se každý obešel, všichni to přece jasně kupují kvůli hlavnímu záznamu.. Že by byla Němcová o tolik delší? Já si ten disk opravdu pořídím, protože tohle mě zajímá. :-) Žádné dilema “mít nebo nemít Němcovou” bohužel skutečně asi není na místě. A teď schválně: u Excaliburu a Doriana byste tu editaci snesli taky?


 • Veronika B.

  Ondro, bohužel, technické podmínky ve srovnání s cenou posoudit neumím. Lásku ani Elixír jsem nemusela, takže jsem záznamy neviděla a asi ani nebudu mít nikdy tu potřebu :-)

  Němcová! se z velké části odehrávala na poměrně málo nasvícené scéně, některé kostýmy taky nebyly moc výrazné, všechno to barevně vlastně dost splývalo, možná by byl delší záznam na úkor čitelnosti obrazu, ale nejsem odborník. Vím, že se v divadlech při natáčení představení často používá silnější nasvícení, tady se ale točila derniéra a myslím, že žádné výrazné technické úpravy neproběhly. Dorian bude možná mít obdobný problém.

  Každopádně si myslím, že pro obdivovatele Lucie Bílé je to rarita, která by jim neměla ve filmotéce chybět, protože její výkon je jedinečný.


 • Zdeněk

  Ondro pokud vubec Ex a Dorian vyjdou


 • Andrea

  Víte proč se ten muzikál nechytil ,kvůli lidem jako jsou tihle redaktoři ..Nejdřív je excelentní hudba ,ale bohužel Noid neumí noty.. Koho to zajímá ? Hašler taky neuměl noty a každý z něj dělá umělce. Je na Vás jestli si komplet koupíte ,ale prostě za 4 stovky by čekali více .. Víte co ,jděte do večerky a kupte si klobásu za 40 korun ,která vlastně maso ještě nikdy neviděla a nepište recenze ,protože to vypadá ,že tohle může dělat každý blbec …pokud bude mít tentýž názor .. takže se dostáváme k tomu ,že výkony byly posouzeny v jednom odstavci. Bohužel všichni na tu chválu zapomněli ,protože už je muzikál po prvním odstavci nezajímá … Zapomínáte na to ,že dnešní obecenstvo se dá velmi rychle strhnout
  ,proto se taky muzikály píší ,takže by občas nebylo od věci nechat si to pro sebe ,protože ani jeden z Vás nikdy takovou věc nedělal ani nikdy nebude ..


 • eva richterova

  sice jsem z toho nic neviděla a nic neslyšela, ale při představě, že Lucie Bílá má představovat Boženu Němcovou, to je hrozné tak jako Veronika Žilková a její Adina Mandlová. Holky prosím Vás, buďte trochu soudné!!!!!!!