Nosiče

Křest a recenze nového CD muzikálu “Johanka z Arku”


9. 12. 2009 proběhl v Divadle Kalich křest nové nahrávky muzikálu Ondřeje Soukupa a Gabriely Osvaldové “Johanka z Arku“. Za přítomnosti autorů i účinkujících se nejen pokřtilo CD, ale také předala Zlatá deska a oficiálně představil nový klip k Johance. Přinášíme vám reportáž ze křtu i recenzi CD.

Účinkující a autoři na křtu

Účinkující a autoři na křtu

Nejdříve křtil Zdeněk Podhůrský...

Nejdříve křtil Zdeněk Podhůrský...

Před samotným začátkem křtu čekalo všechny přítomné novináře v Divadle Kalich překvapení, a to premiéra klipu “Láska je Bůh” od Jiřího Zonygy. Klip je sestříhaný pouze ze záběrů z představení. Na plátně nešly sledovat nijak ostré detaily, takže zhodnocení necháme stranou. Snad jen by tam mohl být více vidět samotný Jiří Zonyga při zpívání písně. Máme však pro vás dobrou zprávu, o uveřejnění klipu na našem serveru se jedná a zatím to vypadá, že se ho brzy dočkáme.

Poté už přišel na řadu očekávaný křest nového alba. To vyšlo několik dní po premiéře a do data křtu stihl pokořit hranici 10 000 prodaných kusů a producenti alba Ondřej Soukup a Michal Kocourek rovnou převzali Zlaté desky. Kmotry alba se stali noví účinkující z muzikálu, tzv. “mladá krev” Radka Špáňová (třetí alternace hlavní role Johanky), Zdeněk Podhůrský (alternace role Operátora) a Jan Kříž (alternace hlavní role La Hira a role Raimonda).

...poté i Radka Špáňová

...poté i Radka Špáňová

Na křtu byli přítomní i Gabriela Osvaldová, Bára Basiková, Vilém Čok, Martina Pártlová nebo Jan Apolenář. Ondřej Soukup pak zavzpomínal na hostování Johanky v Bratislavě, kde měla obě představení zpívat Lucia Šoralová. Ta ale díky hlasové nemoci (která vážně postihla i Kamila Střihavku) nemohla vystoupit, stejně tak její alternantka Bára Basiková. Poslední možností byla Radka Špáňová, která byla na narozeninové párty své kamarádky v Rakovníku. Ondřej Soukup tedy sehnal letadlo, v Bratislavě se Radka v taxi převlékla do kostýmu, a jakmile dorazila do divadla, šla ihned na scénu a odbyla si premiéru v roli Johanky. “Ani jsem nestačila mít trému,” dodala pak s úsměvem Radka. Následující den měla Radka Špáňová českou premiéru v roli Johanky, reportáž pro vás přineseme v nejbližších dnech.

.

R. Špáňová, M. Pártlová, B. Basiková, V. Čok a Z. Podhůrský

R. Špáňová, M. Pártlová, B. Basiková, V. Čok a Z. Podhůrský

Teď již zpět k samotnému CD. Na album se vešlo 17 aranžérsky upravených písní (na rozdíl od představení nejsou změny v hudbě tak znatelné), prostřídalo se na něm i několik alternací. Slyšet tedy můžeme jak Báru Basikovou, tak i Luciu Šoralovou. Dále se v nahrávacím studiu sešli Jiří Zonyga, Kamil Střihavka, Ondřej Ruml, Jan Kříž, Vilém Čok a Richard Tesařík.

Do výběru písní se dostaly všechny stěžejní skladby, nejvýraznější je upravený hit “Most přes minulost”, o kterém jsme již v minulosti psali. Osobně jen postrádám píseň “Hlasy”, která by se na CD rozhodně hodila, stejně tak i přídavek “Ty jsi ten déšť”, který zpívá Johanka, La Hira a Raimond. Zvuk je dle očekávání kvalitní.

Ondřej Soukup nám zapózoval se Zlatou deskou

Ondřej Soukup nám zapózoval se Zlatou deskou

Mezi interprety je nejvýraznější Bára Basiková a její specifický hlas. Písně “Nebe to ví” a “Spáso duše mé” v jejím podání patří k tomu nejlepšímu z CD. Hlasově boduje také Ondřej Ruml. Nad očekávání velký prostor dostal Jiří Zonyga, který zpívá písně “Láska je Bůh” a “Když smrt je…” a jeho rockový hlas je na nahrávce opravdu výrazný. Kamil Střihavka pak nesmí chybět se svým jedinečným podání písně “Ty jsi ten déšť”. Stejně jako v představení patří dvě sólové písně Richarda Tesaříka k tomu nejhoršímu z CD, prakticky jsou jediným znatelným záporem nové nahrávky. Alternant Petr Dopita má minimálně pro píseň kata lepší hlasové předpoklady. Na CD se ještě vešly dvě sborové písně “Tantum Ergo” a na úplný závěr chór “Aleluja”.

Celkově jde o velice povedenou nahrávku “Johanky”, ve které konečně můžeme slyšet jinou Johanku než Lucii Bílou a příjemné je obsazení nových tváří. Vytknout by šlo ještě nevýrazný a v regálech téměř neviditelný obal CD, ale to už jsou jen detaily. Pokud chcete svým muzikálovým přátelům věnovat hezký vánoční dárek, není CD “Johanky” špatnou volbou.

.

Johanka z Arku  (edice 2009) – Tracklist

johanka_nahled

01) Johanka – Bára Basiková
02) Proklínám – Ondřej Ruml
03) Francii čert vzal – Richard Tesařík
04) Vím, co cítíš – Lucia Šoralová, Vilém Čok, Jiří Zonyga
05) Když smrt je… – Jiří Zonyga
06) Láska je Bůh – Jiří Zonyga
07) Nebe to ví – Bára Basiková
08) Cesta je volná – Bára Basiková, Vilém Čok
09) Tantum Ergo – sbor
10) Most přes minulost – Bára Basiková, Lucia Šoralová
11) Dalas jim víc – Lucia Šoralová, Ondřej Ruml
12) Ty mě znáš – Jan Kříž
13) Příště tě zabiju – Jiří Zonyga, Ondřej Ruml
14) Ty jsi ten déšť – Kamil Střihavka
15) Spáso duše mé – Bára Basiková
16) Kat – Richard Tesařík
17) Aleluje – sbor

.

Autorem fotografií je exkluzivně pro Musical.cz Petr Marek. Pokud byste fotografie chtěli použít na vašem webu, ozvěte se nám na email redakce@musical.cz. Publikování bez svolení autora je přísně zakázáno!


Nosiče
Dvoj CD muzikálu KRYSAŘ bylo pokřtěno (+ video)
Pozvánky a konkurzy
2. kolo konkurzu do muzikálu s hity skupiny Elán VODA NAD VODOU
Fotoreportáže a galerie
Zakončení sezóny Divadla Kalich aneb KALICH CUP 2017
 • tom2410

  Souhlasim s váma.CD je moc povedený.Mimochodem Honza Kříž měl hrát i krále, a hraje? …..a ten klip bude k vidění např. na očku, nevíte?


 • Pavel Košatka

  To netuším, kde bude k vidění, ale snad příští týden nebo po Vánocích by se tu měl objevit, máme ho přislíbený. Na Honzu Kříže se poptám, případně se třeba zase napíše sám. Ale v roli La Hira mu to jde skvěle :).


 • Bídník

  Mam dotaz: ten krest probihal v ramci predstaveni nebo ne? Ja jenom ze jsem byl 9. prosince na Johance a nic takoveho se tam nedelo:(


 • Pavel Košatka

  Před představením… ;) Od pěti…


 • Bídník

  Aha, takže předpokládám, že pro veřejnost ne;)


 • Michal Smrkovský

  No, popravdě, mám původní výběrové CD Johanky, Komplet, španělskou Johanku, výběr tuším sedmi písní z nové verze, tak mi tohle přijde trochu zbytečné:-) To už není pro příznivce Johanky, ale obsazených postav:-D Jinak já osobně se zastávám Tesaříka, protože se mi v rámci možností jeho podání role líbilo. Udělal to jinak a nemyslím že špatně.


 • Líba

  Já už ztrácím přehled, koho všeho Honza Kříž v Johance hraje.:-D Každopádně je šikovnej.:-)


 • Honza Kříž

  Děkuju ;-)


 • JAK

  No, já spíš pomalu začínám ztrácet přehled, kde v čem hraje…


 • Pavel Košatka

  Ono to je v těch muzikálech složitý :-D. Tohle sice nemá spojitost s Kalichem, ale naprostým “vrcholem” je Juraj Bernáth, který leckdy zaskakuje a učí se role za pochodu, jako například v Adéle si párkrát nečekaně zahrál dědu Bočka. Ale teď někdy před pár dnama fakt zvládnul ojedinělý kousek, a to hrát najednou v Kleopatře i Draculovi :). Překvapí vám ještě někdy něco? A v Kalichu se ty alternace taky míchaj, za chvíli bude hrát La Hira i Dubský (kdo nezná podle jména, tak Don Giovaaaaani na konkurzu v Touze) :-)).


 • Líba

  Tak na Dubskýho bych ráda šla.:-D


 • Jenda

  “Stejně jako v představení patří dvě sólové písně Richarda Tesaříka k tomu nejhoršímu z CD, prakticky jsou jediným znatelným záporem nové nahrávky.”

  Zajímalo by mně,kdo tedy určuje,co kdo bude na CD zpívat-kdo je za toto zodpovědný?Petr Dopita je nesrovnatelně lepší,role zvládá lépe jak pěvecky,tak herecky,tak proč zpívá OBĚ písně na novém CD evidentně slabší alternace? :-(


 • veny

  protože je Richard Tesařík známější:)))


 • Jenda

  Bohužel-pro všechny diváky i posluchače :-(


 • Barča

  Jen jsem se chtěla zeptat jestli se dá nebo bude dát tohle cd někde stáhnout…zatím jsem našla jen z té starší Johanky a tohle obsazení se mi moc líbilo a proto bych chtěla tohle cd :-D děkuju