Nosiče

Recenze CD pražského uvedení muzikálu “Adéla ještě nevečeřela”


Pražskou premiéru (25.10.2008 v Divadle Broadway) nového muzikálu Ondřeje Brouska a Radka Balaše Adéla ještě nevečeřela už máme za sebou. K premiéře však vyšlo i CD, které nám samozřejmě taktéž neuniklo a jeho recenzi vám přinášíme právě teď.

Přední obal nosiče

Přední obal nosiče

Autorem hudby k “Adéle” je skladatel Ondřej Brousek a nápadité písňové texty napsal Radek Balaš, který také představení režíroval a upravil původní film pro divadelní prkna. Hudba je veskrze originální, i když přejímá některé motivy z jiných děl či je paroduje. Jako příklad lze uvést variace “Ty jsi ta nejkrásnější …“, které jsou přejaté z inscenace Národního Divadla Dobře placená procházka. Uslyšíme ale třeba také krátkou pasáž z Kleopatry, přepsanou na “Teď manželkou jsem já” (tato pasáž vždy rozesměje celé hlediště). Jak jsem psal již výše, i přes přejaté motivy je hudba zcela originální – velice poslouchatelná, chytlavá a taky tak trochu “retro”. Rozhodně je to zcela odlišný kus, než předchozí projekty z produkce Divadla Broadway.

Už první píseň dívčího tria (takoví průvodci dílem, kteří ztvárňují dosti rolí) “Píseň úvodní taktně upozorňující diváka na fakt, že se bude bát” kombinuje dosti motivů a stylů. Nejprve slyšíme tajemnější tóny (později geniálně zopakované v písni “Entr´acte“) a hned na to se přeneseme do kabaretních až popových pasáží.

Některé písně jsou však neúnosně dlouhé a nudí jak v divadle, tak na CD. Jako příklad exemplárně poslouží osmiminutová skladba “Praha je štamgastů ráj“. Jde sice o svižnou píseň, ale osm minut je opravdu příliš. Chvilkám nudy jsem se neubránil ani u něco kratších písní “Oči kočičí” a “V rytmu ranní nálady“.

Z interpretů CD kraluje Monika Absolonová, která nazpívala party masožravky Adély (v divadle pouštěné ze záznamu). Konkurují ji snad jen již zmiňované dívčí trio, které se na CD objevuje v různém složení a Zuzana Norisová zásadní písní “Láska je akrobat”. V muzikálu však nejsou žádné těžké árie, takže i nezpěváci si neudělají ostudu. Hlavně Jiří Langmajer může v klidu spát a pěvecky zvládá vše na jedničku. Aleš Háma i Petr Vondráček zpívají obstojně, nemají však žádnou těžší sólovou píseň, kterou by ukázali svůj případný pěvecký talent. Company je tradičně nazpívaná solidně.

Závěrem lze CD jen a jen doporučit, hlavně pokud chcete slyšet něco nového – originálního. Zároveň je to také skvělá průprava před návštěvou představení – budete vědět co vás čeká a se znalostí písní je celkový zážitek o něco lepší. Doporučená cena je 299 korun.

Datum vydání: 20.10.2008
Tracklist:
1. D. Raichová – Princi můj maličký spi
2. Dívčí Trio: V. Konečná, L. Molnárová, Z. Ďurdinová – Píseň úvodní taktně upozorňující diváka na fakt, že se bude bát
3. Company, Š. Vaňková, M. Procházková, Z. Trvalcová – V rytmu ranní nálady
4. P. Vondráček, V. Zavřel, Company – Praha je štamgastů ráj
5. P. Vondráček, V. Zavřel, J. Švandová, V. Konečná – Gert byl pes
6. Jiří Langmajer – Ty jsi ta nejkrásnější květinka co znám
7. Dívčí Trio: Vaňková, Procházková, Ďurdinová – Motýlek
8. A. Háma, L. Molnárová – Ty jsi ta nejkrásnější blondýnka co znám
9. Langmajer, Absolonová, Vondráček, Zavřel, Konečná – Finále I. dílu
10. Dívčí Trio: Š. Vaňková, L. Kuralová, Z. Trvalcová – Entr´acte
11. Dívčí Trio: Š. Vaňková, L. Kuralová, Z. Trvalcová – Oči kočičí
12. A. Háma, O. Navrátil, J. Švandová, V. Konečná – Kriminalista Part. I. – Rekapitulace
13. A. Háma, V. Zavřel, P. Vondráček, Company – Kriminalista Part. II.
14. Norisová, Dívčí Trio: Vaňková, Kuralová, Ďurdinová – Láska je akrobat
15. M. Absolonová, J. Langmajer – Adéla ještě nevečeřela
16. Company – V rytmu ranní nálady – Reprise/Happyend?
17. M. Absolonová, Company – Finále
18. Orchestr – Děkovačka
Celkový čas: 01:03:46

Obrázek předního obalu, tracklist a další informace o CD převzaty z www.popron.cz.


Pozvánky a konkurzy
Konkurz na obsazení pěveckých rolí a taneční company do muzikálu Angelika
Pozvánky a konkurzy
Konkurz do hit muzikálu s písněmi Heleny Vondráčkové KVÍTEK MANDRAGORY
Praha
Manželé Landovi odhalili první podrobnosti k muzikálu “Klíč králů” se světovými ambicemi
 • AlaWa

  Bohužel tu ještě není vaše recenze, tak odkaz na “konkurenční ” přidávám sem: http://kultura.idnes.cz/adela-je-ve-strehu-a-vycniva-nad-bezne-muzikaly-fqq-/divadlo.asp?c=A081026_184538_divadlo_kot
  Jsem potěšena, že se líbí i panu Hermanovi, který je v tištěné verzi podepsán ( na netu je jméno pana Mlejnka, tak jsem trochu zmatená ….)

  Já osobně jsem z Adély nadšená a zařadila se mezi muzikály, které si s chutí zopakuji víckrát !!!


 • Ondřej Doubrava

  AlaWa: My jsme čekali na Tomášovy fotky, už jsou, takže dnes napíšu svou část článku a pak to sem nějak dáme. U mě je to zatím takto: Ano, je to asi nejlepší Broadwayovka (osobně se domnívám, že Balašův režijní styl teď bude na Broadwayi docela využíván), s hodně věcmi se v článku dá shodnout(ale s mnoha také ne) ovšem na 90% to nevidím ani omylem a myslím, že ani Pavel, co se tak bavíme. ;-)


 • Martina

  Ve své naivitě jsem si myslela, že na CD bude věnováno více prostoru Monice :o(


 • Pavel Košatka

  Monice Absolonové? Jsou tam všechny její party z muzikálu (alespoň si nevybavuju žádný, který by chyběl), sama v díle živě nevystupuje, a tak mi to přijde zcela spravedlivé. A ne vše se točí v Divadle Broadway kolem Moniky.


 • AlaWa

  Ondro, souhlasím , že 90% je opravdu hodně …ale když přihlédnu ke skvělým hereckým i pěveckým výkonům nejen hlavních představitelů, skvělé režii, choreografii, moc pěkným kostýmům, neméně dobré hudbě, funkční secesní scéně a zcela původní zápletce tak mi to všechno jako celek dává ve srovnání s dalšími ryze českými muzikály alespoň 85 % ….
  ale každý máme tu procentní laťku někde jinde, to je samozřejmé a těším se na tu vaší
  recenzi :-)


 • peggy.kaja

  AlaWa.. souhlaism.. tedy mimo te sceny… to se mi vubec nelibila… kdyz si vzpomenu na tu hroznou oponu, co furt zajizdela avyjizdela… mno divne..jinak muzikal super :-)


 • Ondřej Doubrava

  AlaWa: Článek tentokrát bude naši společnou recenzí (s Pavlem se lišíme jen v detailech) :-)