Recenze a reportáže

Rocková opera “Oidipus Tyranus” s úspěchem odehrála divadelní premiéru


Oidipus Tyranus úspěch Antigony nezopakoval. Zatím.” Tak zněl poněkud nelichotivý titulek lednové reportáže z koncertní verze nové rockové opery “Oidipus Tyranus”. 13.4.2010 však v proběhla divadelní premiéra “Oidipa”, která zcela naplnila druhou část titulku – “Zatím”. V režijním pojetí Romana Štolpy nabral “Oidipus” zcela nový rozměr a možná i díky delší a propracovanější přípravě jsme v Metropolitním divadle (přejmenované Divadlo Milenium) mohli vidět plnohodnotnou rockovou operu. Jako exkluzivní host mj. vystoupil Kamil Střihavka. Jak premiéra celkově dopadla se dočtete v dnešní reportáži.

Žántí

Koncertní premiéra rockové opery “Oidipus Tyranus” se konala 14. prosince 2009 v Metropolitním divadle. Pokud jste o tomto divadle ještě neslyšeli, nebojte se, nic vám neuniklo. Tak se totiž po nové reorganizaci přejmenovalo Divadlo Milenium, které spojením právě se souborem Metropolitního divadla představí mj. širší repertoár i doprovodné akce v kavárně divadla. K oficiálnímu přejmenování by mělo dojít v září. To jen na okraj, uvidíme, zda tato fúze zachrání “prokleté divadlo”. Hudební reportéři “Oidipa” po koncertní premiéře pochválili, my jsme již nebyli tak shovívaví a zase tolik hudební invence jsme v novém díle neviděli. Na první pohled i poslech by si totiž nezasvěcený posluchač i divák mohl “Oidipa” zaměnit se starší “Antigonou”, na kterou volně navazuje (ale dějově naopak předchází).

Účinkující procházejí s ohněm mezi diváky

Ani po divadelní premiéře, která se konala 13. dubna 2010 taktéž v Metropolitním divadle, nelze jasně vyjmenovat zásadní rozdíly mezi těmito projekty. Zůstala vynikající živá rocková hudba Milana Steigerwalda, podpořená symfonickým orchestrem a netradičními nástroji (tentokrát nesmíme zapomenout a za všechny můžeme jmenovat pilu, na kterou zahrál Petr Dopita nebo australské didgeridoo v rukách Miloše Kočího). Téma je také dosti podobné, v příběhu se objevují stejné postavy, které hrají a zpívají stejní herci. Nechybí ani ohňové choreografie. Proč však měnit to, co je dobré? Dva faktory udělaly z “Oidipa” lepší podívanou – režie Romana Štolpy a změna prostoru.

Ano, Divadlo v Dlouhé je velice pěkné divadlo, ale pro hlučný rockový projekt zcela nevyhovující a autoři si sami uvědomovali, že není v “Antigoně” rozumět zpívaným textům a “Oidipus” by si konečně zasloužil vhodný prostor. A divadelní aréna určená pro hudební díla je pro tento druh projektu jako stvořená. Od minule se podařilo vychytat i největší neduh koncertní verze, a to zvuk, který je již v pořádku. Je rozumět textům (až na pár výjimek), není tedy slyšet jen bušení do bubnů nebo opírání se do strun elektrických kytar (obojí mimochodem muzikanti zvládali obdivuhodně). Potřebná rocková hlučnost a údernost však zůstala zachována. Metropolitní divadlo má také bohatší světelný park a celkové řešení prostoru vytváří již na první pohled lepší atmosféru než činoherní divadlo.

Jan Toužimský

“Antigonu” i koncertní verzi “Oidipa” režírovala Pavla Forest, která je taktéž autorkou libreta. Nebudeme si nic nalhávat, ale “Antigona” po režijní stránce nijak nevynikala, proto povolání režiséra Romana Štolpy je velice velký přínos pro celý soubor rockové opery. Konečně někdo téma nějak uchopil a dal dění na jevišti řád. Metropolitní divadlo přímo nabádá k interakci s publikem, čehož se pln využilo, přehnaný snad byl jen nápad s hraním vzpomínkové scény v jedné vyprázdněné řadě hlediště, nehledě na to, že bič Petra Dopity nelítostně nedopadal jen na prázdné sedačky, ale i na hlavy diváku v okolních řadách. Pro bezpečnost diváků by se podobné experimenty měly příště vypustit. Dočkáme se také lezení po stěnách, akrobacie téměř nad hlavami diváků a samozřejmě také již zmiňované ohňové choreografie, kterou má na starosti Tereza Atanas Georgievová.

Stáhněte si u nás singl “Zpráva z hvězd”

Viktor Dyk a Jan Toužimský – Zpráva z hvězd (singl)
Hudba: Milan Steigerwald; Text: Pavla Forest

Přinesli jsme pro vás také několik video ukázek z koncertní premiéry, video si můžete přehrát v lednové reportáži z koncertu.

Výtvarně “Oidipus” navazuje na “Antigonu”, kostýmy Lucie Konopníkové jsou originální jako zbytek díla, snad jen v případě kostýmu Oidipa jsme mírně na pochybách, zda by pánům neslušelo něco jiného. Scéna je prakticky neustále doplněná projekcí animací Lindy Faitové.

Miroslava Časarová

O hlavní úlohu Oidipa se na premiéře rovným dílem podělili frontman Arakainů Jan Toužimský a Lukáš Písařík, oba s velkou vervou a nasazením, avšak Jan Toužimský má při srovnání s Písaříkem zajímavější a silnější hlas. Jako host večera vystoupil v roli boha Apollóna Kamil Střihavka, který představení svou přítomností velice oživil a nedokážeme si ho bez něj představit, doufejme tedy, že ho uvidíme i na příštích reprízách. Přeslechnout nelze vynikající rockový hlas Viktora Dyka, který v ústředním duetu s Janem Toužimským předvedl nejen neuvěřitelný pěvecký, ale také bruslařský výkon. Hlavních ženských úloh se taktéž se ctí ujaly Žántí (frontmanka skupiny Matahari) a Daniela Langerová. Nejvýraznějším operním hlasem byla půvabná Miroslava Časarová v roli bohyně osudu Moiry. Slyšet jsme však mohli také silné mužské hlasy Petra Opavy a Petra Dopity. Dále hráli a zpívali Lešek Semelka, Ian Kodet, Pavla Forest, Jan Šutara a další. Celý soubor odehrál premiéru s maximálním nasazením a vytknout by se daly jen drobné chyby, především pak v hereckém výrazu, který rockové hvězdy nemají tolik zažitý. Jak bylo naznačeno již výše, taktéž živá kapela hrála naprosto dokonale a pro milovníka rockové hudby to byl opravdu zážitek.

Viktor Dyk

O povedené premiéře vypovídá také reakce diváků, která byla více než příznivá, přidávaly se dvě písně z “Antigony”, které udělaly skvělou tečku za celým večerem. “Oidipus Tyranus” se tedy ve své divadelní podobě povedl. Díky pořádné režii, skvělé hudbě (a ozvučení sálu), vynikajícím výkonům a také unikátnímu prostoru divadla patří návštěva této rockové opery k opravdovým zážitkům. Jako vždy musíme upozornit, že pokud nesnášíte rock, nekazte si raději den a vyrazte třeba na “Děti ráje”. Pokud ale naopak máte Michala Davida plné zuby, “Oidipus” vám přijde vhod. Tato premiéra se zkrátka povedla!

Další reprízu můžete vidět 27.5.2010 od 19 hodin, od září 2010 se pak bude “Oidipus” v Metropolitním divadle uvádět pravidelně. Dosud známé termíny jsou 29.9., 14.10. a 26.10. vždy od 19 hodin. Vstupenky se pohybují v cenových kategoriích od 195 do 495 korun a jsou v prodeji v pokladně divadla nebo všech obvyklých předprodejích.

Omlouváme se čtenářům, tentokrát pro vás nemáme fotografie přímo z divadelní premiéry, vybrali jsme tedy několik fotografií z koncertní verze (další můžete nalézt u lednové reportáže). Pokusíme se však nafotit květnové představení a fotografie Vám přineseme v samostatném článku, berte to tedy jako takový malý příslib. Děkujeme za pochopení.

Pavla Forest, tanečnice a v pozadí Petr Opava

Originální kostýmy i rekvizity dělají z Oidipa unikátní projekt

Autorem fotografií z koncertní premiéry je exkluzivně pro Musical.cz Petr Marek. Pokud byste fotografie chtěli použít na vašem webu, ozvěte se nám na email redakce@musical.cz. Publikování bez svolení autora je přísně zakázáno!


Recenze a reportáže
RECENZE: Unikátní muzikál “Mauglí” oživuje českou divadelní scénu
Recenze a reportáže
“Nahá múza” – příjemný výlet do světa pařížských umělců
Recenze a reportáže
Pražské muzikálové scéně již nechybí Touha
 • Jenda

  Souhlasím s recenzí,Oidipus se opravdu povedl,byl to zážitek,všem doporučuju!!!Jenom maličkost – seděla jsem velmi blízko biče Petra Dopity a mohu s klidným svědomím říci,že nedopadl ani na jednoho jediného diváka…. :-)


 • Pavel Košatka

  Já jsem tedy seděl také velice blízko a vím že jedna paní v řadě pod to “schytala”. Sice ne nijak hodně, ale přišlo mi to jako dost nebezpečný nápad.


 • Jenda

  Určitě jste špatně viděl… :-)


 • Pavel Košatka

  Rád tomu budu věřit :)


 • Jane

  I já jsem shodou okolností seděla přímo pod bičem práskajícím Petrem Dopitou a s klidem mohu říci, že s tímto nástrojem zachází naprosto dokonale ba bravurně. A má ještě k tomu opravdu nádherný hlas! Naprosto mě nadchl a jeho přítomnost v řadě nade mnou byla pro mne opravdu skvostným zážitkem. Dle mého názoru to byl skvělý režijní tah – jak ráda bych byla, kdyby se mne jeho bič alespoň konečkem dotkl, ale bohužel mi to nebylo dopřáno. Škoda, že to “schytal” jenom pan Košatka :-)) – ale zdá se, že je i přesto živ a zdráv…


 • Jana

  Jé= tak to se tedy těším máme lístky 27.5 pak určitě napíšu jak se mi líbilo!!


 • Blanka

  Také jdeme dnes 27/5 a moc se těšíme. Antigona byla povedená tak doufám, že Oidipus bude také.


 • Jana

  ahoj tak oidipus se mi moc líbil byl to pěknej nářez a stojí za to si na něj dojít


 • Zdeněk

  Naprostý souhlas Oidipus je fakt něco neuvěřitelného. Skvělý výkony, výborná hudba, dobře technicky vyřešeno a nádherný prostory Milenka se postarají o nezapomenutelnej zážitek.