Recenze a reportáže

Pražské muzikálové scéně již nechybí Touha


Divácky oblíbený muzikál Daniela a Mirjam Landových TOUHA se po více než dvou letech vrátil na repertoár Divadla Kalich. Obnovená premiéra proběhla ve čtvrtek 6. února 2013 a i tentokrát se bylo na co dívat… Přečtěte si naši recenzi doplněnou bohatou fotogalerií Petra Marka…

Muzikál Touha měl v Divadle Kalich premiéru v září 2008 a ihned se stal divácky oblíbeným titulem. K úspěchu mu nechybělo prakticky nic – spousta humoru, chytlavé písně Daniela Landy, energické choreografie a výrazné herecké výkony – to jsou ty správné ingredience.

Oldřich Smysl jako Krečmar Touha Divadlo Kalich

Oldřich Smysl jako Krečmar

Touha pracuje s principem „divadla na divadle“, samotný příběh je velice jednoduchý. Benedikt Berousek utíká z vězení a s touhou po krásné hvězdě Karin se přihlásí do konkurzu na muzikál Motýl a můra, kde hraje hlavní roli. Většina humoru se soustředí na zkoušení muzikálu s cholerickým režisérem a pestrou škálou herců. Mimo jiné zaznívá výrazná kritika bulvárního tisku, provázání politiky s policií a současného stavu šoubyznysu. Humor však hraje prim.

Činoherní komické scény jsou velice dobře vypointované, herci na sebe skvěle reagují a vše šlape jako švýcarské hodinky. Některým divákům by jistě mohlo vadit větší množství vulgarit, ale většinou jsou používané ve vhodných chvílích. Oproti prvnímu uvedení ubylo prostoru pro improvizaci, Touha tak teď působí celistvým dojmem. I když byla divoká improvizace divácky vděčná a i my jsme se rádi chodili zasmát, tak z divadelního hlediska je současný stav rozhodně lepší. Věrní diváci se dočkají legendárních vtípků, ale i bohaté porce těch nových.

Tadááá, hvězdy večera jsou tady! (Filip Gröger a Martin Pešek) Touha Divadlo Kalich

Tadááá, hvězdy večera jsou tady! (Filip Gröger a Martin Pešek)

Skvělá jsou také hudební čísla, která vynikají energickou a dynamickou choreografií Pavla Strouhala. Hudba i písňové texty Daniela Landy jsou typicky jednoduché a chytlavé, po odchodu z divadla jistě nebudete moci dostat nějaký ten song z hlavy. K těm nejlepším patří Skandál, úvodní Zločinecká a samozřejmě titulní Touha. Jen je škoda, že se do muzikálu nevrátila původní živá kapela, její lóže uprostřed jeviště stále zeje prázdnotou.

Děj vhodně doplňuje jednoduchá funkční scéna Davida Baziky, díky které se nedočkáme prakticky žádné nepopulární zatmívačky na přestavbu. Kostýmy Marie Markové jsou hodně civilní, po kreativní stránce příliš neohromí, ale o tom v tomto muzikálu příliš nejde.

My jsme ti, co vyhráli memoriál Josefa Pauly u nás v Kačicá! Touha Divadlo Kalich

My jsme ti, co vyhráli memoriál Josefa Pauly u nás v Kačicá!

Oproti původním očekáváním se herecké obsazení dočkalo poměrně velkých změn, ale jedno mají všichni účinkující společné – jsou skvělí. Touha nemá žádný slabý článek, nováčci se rychle zapojili do kolektivu. Zajímavostí je, že většina rolí je tentokrát bez alternace, vzhledem k omezenému počtu repríz.

V hlavní (i když z diváckého hlediska nevděčné) roli uprchlého vězně Benedikta Berouska můžete nově vidět Romana Tomeše a Michaela Klucha, kteří spolu také alternují Rogera v českém uvedení Rentu. A i zde potvrdili, že k muzikálovému divadlu patří. Roman samozřejmě více zúročuje své předchozí zkušenosti a působí na první pohled suverénněji. Michal svou premiéru v českém muzikálu zvládl se ctí a je zajímavé sledovat jeho pokroky a hledání různých hereckých poloh, pěvecky je vynikající.

Tak už mi má holka mává aneb legendární scénka Martina Peška Touha Divadlo Kalich

Tak už mi má holka mává aneb legendární scénka Martina Peška

Muzikálově nejlepší a nejprofesionálnější výkon předvádí v hlavní ženské roli Karin Lipertové Markéta Procházková, která ji pojala odlišně oproti původním představitelkám. Po herecké stránce je více drsná a chladná, následné prozření a zamilování ztvárnila dosud nejlépe. Také ve zpěvu si našla svá místa, s písněmi si hraje a zpívá je s lehkostí.

Divácky vděčnou roli režiséra Palo Braňa ztvárňuje stále skvělý Roman Pomajbo, jehož cholerické záchvaty během zkoušení muzikálu jsou skutečně strhující. Naprosto geniálně mu sekunduje Michal Slaný jako autor František Stárek. Za krátkou dobou zkoušení přišel s tolika vtípky a nápady, že jsme z něj nemohli v některých scénách spustit oči. Obzvláště bez jeho etudy se „zoubky“ si již Touhu neumíme představit. (Alternuje Filip Rajmont.)

Přichází Karin v podání Markéty Procházkové Touha Divadlo Kalich

Přichází Karin v podání Markéty Procházkové

Henrich Šiška alias Heňo se vrátil v plném nasazení do role Michala / Pepeho a i dnes podává stejně dobrý výkon, především po herecké stránce. Podobně úspěšného návratu jsme se dočkali u Radky Fišarové (Romana / Fantomima), Jana Apolenáře (Franta Strouhal), Rudolfa Hrušínského ml. (Oskar Toman) nebo Zbyňka Frice (Komisař; alternuje Juraj Bernáth).

V roli Radima Šece můžeme nově vídat kromě tradičně skvělého Ondřeje Izdného také Tomáše Savku, který ho obdařil velice civilním a pohodovým herectvím a samozřejmě nadprůměrným pěveckým výkonem. V roli detektiva Krečmara nově účinkuje Oldřich Smysl, který je taktéž velice dobrý. Zatím sice nedosahuje kvalit služebně staršího Michala Pleskota, ale věříme, že se s dalšími reprízami s rolí více sžije.

Markéta Procházková, Roman Tomeš a Heňo Touha Divadlo Kalich

Markéta Procházková, Roman Tomeš a Heňo

Company si vždy necháváme na závěr, ale kdo již Touhu někdy viděl, tak jistě ví, že zde hraje velice (ale velice) důležitou a výraznou roli. Podařilo se dát dohromady unikátní a talentované herce, plné nápadů a energie, že z toho přechází zrak. Jak se říká v samotném muzikálu “Není malých rolí, jsou jenom malí herci.” Především je řeč o legendární dvojici – Martinu peŠkovi a Filipu Grögerovi – která i v tomto novém nastudování zaslouženě sklízí ty největší ovace. Vrací se také Petr Šudoma, Petr Novotný, Peter Veslár a Jana Sochůrková. Jako Haničku Rubešovou můžete nově vidět talentovanou herečku Barbaru Chybovou (jen je škoda, že se Betka Stanková nevrátila alespoň na pár repríz) a zcela novými posilami jsou Američanka Lindsay Taylor a svalovec Martin Steiner.

Energické a pozitivní představení plné nenáročného humoru a se skvělými herci – tak by se dal shrnout muzikál Touha. I když Touha není sofistikovaným uměleckým dílem, které by posouvalo žánr hudebního divadla kupředu, tak nás i po letech neuvěřitelně baví. Díky novým tvářím a vtípkům bude bavit i ty, kteří muzikál v minulosti zhlédli. A pokud jste jej dosud neviděli, je ten nejvyšší čas vyrazit do Divadla Kalich. Do konce června 2014 se odehraje pouhých 15 repríz.

Délka představení: 150 min.
Předprodej vstupenek: www.ticket-art.cz, www.divadlokalich.cz

Karin, musíte dát zoubky! (Michal Slaný, Markéta Procházková a Roman Tomeš) Touha Divadlo Kalich

Karin, musíte dát zoubky! (Michal Slaný, Markéta Procházková a Roman Tomeš)

Jan Apolenář jako František Strouhal Touha Divadlo Kalich

Jan Apolenář jako František Strouhal

Podívej, jak ti to sluší vedle té bloncky! (Rudolf Hrušínský a Zbyněk Fric) Touha Divadlo Kalich

Podívej, jak ti to sluší vedle té bloncky! (Rudolf Hrušínský a Zbyněk Fric)

Zkoušení muzikálu může být opravdu stresující Touha Divadlo Kalich

Zkoušení muzikálu může být opravdu stresující

Takže pohotově nahodím navlhlej zrak... (Roman Tomeš a Per Šudoma) Touha Divadlo Kalich

Takže pohotově nahodím navlhlej zrak... (Roman Tomeš a Per Šudoma)

Nebreč a jdi si zjistit, která je levá a která pravá! (Roman Pomejbo a Bára Chybová) Touha Divadlo Kalich

Nebreč a jdi si zjistit, která je levá a která pravá! (Roman Pomajbo a Bára Chybová)

Nech to-ho! (Roman Pomejbo, Lindsay Taylor a Martin Pešek) Touha Divadlo Kalich

Nech to-ho! (Roman Pomajbo, Lindsay Taylor a Martin Pešek)

Vosková figurka Markéta Procházková Touha Divadlo Kalich

Vosková figurka Markéta Procházková

Skandál, skandál, skandál... Touha Divadlo Kalich

Skandál, skandál, skandál...

Cos řekls? Co sis dovolils? (Roman Pomajbo a Jan Apolenář) Touha Divadlo Kalich

Cos řekls? Co sis dovolils? (Roman Pomajbo a Jan Apolenář)

Karin Lipertová (Markéta Procházková) to umí rozjet! Touha Divadlo Kalich

Karin Lipertová (Markéta Procházková) to umí rozjet!

Rejžo, když to dáš do pohybu... (Filip Gröger) Touha Divadlo Kalich

Rejžo, když to dáš do pohybu... (Filip Gröger)

Scéna Soudu z muzikálu Motýl a můra... Touha Divadlo Kalich

Scéna Soudu z muzikálu Motýl a můra...

...který končí poměrně dramaticky Touha Divadlo Kalich

...který končí poměrně dramaticky!

Autorem fotografií z obnovené premiéry je exkluzivně pro Musical.cz Petr Marek. Pokud byste fotografie chtěli použít na vašem webu, Facebooku apod., ozvěte se nám na e-mail: redakce@musical.cz. Publikování bez svolení autora je přísně zakázáno.


Recenze a reportáže
Radúz a Mahulena zpět v Městském divadle Brno
Recenze a reportáže
Do Prahy přijela energická West Side Story (expresní dojmy)
Recenze a reportáže
LEGENDA JMÉNEM HOLMES – má nakročeno k muzikálové události sezóny? (recenze)
 • Mirka

  Pravdivá a skvělá recenze. Díky


 • Katie

  Naprosto souhlasím. Byla jsem na Touze poprvé, ale za měsíc vyrážím znovu a už teď se nemůžu dočkat…


 • Lucie

  Viděla jsem Touhu poprvé a byla jsem z ní velmi mile překvapená. Film Kvaska mě nijak zvlášť nezaujal a tak jsem ani od Touhy nic moc neočekávala. Jaká mýlka, smála jsem se celou dobu. Skvělé výkony všech účinkujících, počínaje cholerickým režisérem a konče kostymérem Filipa Grögra, který je prostě k sežrání :-) Velmi mě překvapil Petr Šudoma, kterého jsem sice viděla už mockrát v Pomádě či Robinu Hoodovi, ale tam nemá žádnou sólovku, tak jsem poprvé pořádně slyšela jeho hlas – velmi příjemný zážitek :-) Na Touhu určitě ještě vyrazím a děkuji všem účinkujícím za skvělý večer.


 • Vlasta

  Mě se teda první Touha líbila daleko víc, tahle mi připadá taková jalová, nijaká. Strašně se tlačí na pilu a NIC. Chybí mi tam bohužel – a nejvíc u hlavní představitelky – herectví a schopnost procítit tu roli, nevěřil jsem jí nic.Škoda.Ale snaha je tam velká, to jo. Jenže mě to nestačí, není tam to něco, co dělalo dřív z Touhy naprostý zážitek, ta zvláštní směsice extrovertnosti a zdrženlivosti u Karin.


 • Josef

  Neuvěřitelně skvělé představení, moc moc děkujeme s manželkou za nádherný zážitek. Všichni účinkující byli úžasní a děkujeme režisérce paní Landové, za nové nastudování muzikálu, je několikanásobně hezčí než původní verze. Dáváme 100%


 • Olynka

  Byla jsem v pátek a opravdu dobře jsem se bavila!
  Markétu vidím jako skvělou volbu na roli Karin, při jejím Království ledu mě nádherně mrazilo. Vosková figurka byla super, fakt vypadala jako na mechanická hračka. Přišlo mi ale, že byla trochu nachlazená, protože největší “nálož” jsem čekala u písně Večer ve dvou a moje očekávání bohužel nebyla naplněna. Jen ta divná blond paruka…
  Hodně jsem byla zvědavá na představitele Benyho a Michael Kluch byl skvělý – toho nesmělého snílka jsem mu věřila se vším všudy.
  Nejvíc na rozpacích jsem byla při zjištění, že roli Krečmara hraje Oldřich Smysl. Nakonec jsem byla opravdu překvapená a musím před ním hluboce smeknout, protože jeho Krečmar je skvělý a hlasově se s tím popasoval královsky!
  Tonda Moravec ten nezklame nikdy. Pomajbo to snad ani nehraje a ostatní skvělí, zejména Filip Gröger (“Ale Rýžo, počkej až to uvidíš v pohybu…” :o)) Jen Savka byl takový nevýrazný, možná mám v té roli příliš zafixovaného Izdného.
  Šla bych klidně ještě jednou :o)