Recenze a reportáže

RECENZE: Muzikál SRDCOVÝ KRÁL baví diváky v rytmu rock’n’rollu (+ video)


První pražská muzikálová premiéra nové sezóny je za námi! Divadlo Kalich v české premiéře uvedlo rock’n’rollový komediální titul Srdcový král s největšími hity Elvise Presleyho. Pod vedením režiséra Šimona Cabana, který se do Kalichu vrátil po 13 letech, se zrodila inscenace plná humoru skvělé hudby a tradičně nadprůměrných výkonů účinkujících. Kromě recenze vám přinášíme také ukázku z premiéry muzikálu.

Muzikál Srdcový král (All Shook Up) spatřil světlo světa v Goodspeed Musicals na jaře roku 2004. Na přelomu roku se přestěhoval do Chicaga, kde došlo k finálním změnám. V této podobě se All Shook Up představil na newyorské Broadwayi. Tam měl premiéru 2. března 2005 v Palace Theatre. Inscenace si připsala na konto cenu Theatre World Award (Cheyenne Jackson ji získal za výkon v hlavní mužské roli), byla též nominována za výpravu. Po více než 200 odehraných reprízách se muzikál vydal z Broadwaye na turné po Spojených státech. V roce 2015 absolvoval pod názvem Love Me Tender také úspěšné anglické turné. Muzikál byl nastudován rovněž v Japonsku, Korei, Německu, Švédsku a Holandsku. Česká verze je první kompletně v národním jazyce.

Stylový příjezd Chada (Přemysl Pálek) na scénu

Stylový příjezd Chada (Přemysl Pálek) na scénu

Joe DiPietro se při psaní příběhu volně inspiroval Shakespearovým Večerem tříkrálovým, přičemž i samotného Shakespeara do děje umně zakomponoval. Muzikál se odehrává v typickém americkém zapadákově, kam přijíždí mladý rebel Chad a rozvíří klidné vody městečka. A všichni se do sebe začnou bezhlavě zamilovávat.

Ačkoliv je příběh ve svém jádru velice banální, režiséru Šimonu Cabanovi se podařilo k němu přistoupit s milou nadsázkou. I když jsou komické situace divácky velice vděčné, tak nejsou trapně podbízivé a laciné jako v jiných (původních českých) muzikálech. Několik prvků (pejsci, živé sochy, kabaretní růžové tanečnice) sice balancuje na hranici vkusu a kýče, ale z mého pohledu ji zásadně nepřekročily.

Jan Tenkrát, Petra Kosková a Jan Kříž

Jan Tenkrát, Petra Kosková a Jan Kříž

Caban režijně k muzikálu přistupuje více s důrazem na činohru a divadlo. Oproti předchozím inscenacím Kalichu tak ubylo oslňujících světelných efektů, pozornost diváka je směřována primárně na text muzikálu a výkony herců.

Divadlu Kalich se opět podařilo zinscenovat muzikál, který vás strhne svou atmosférou. Ani na chvilku se nenudíte a z jeviště se na vás neustále valí pozitivní energie. Nemalý podíl na tom samozřejmě má skvělá rock’n’rollová hudba, která vás nenechá sedět v klidu. V hromadných hudebních číslech vynikne energická choreografie Petry Parvoničové.

Muzikál obsahuje celkem 26 hitů Elvise Presleyho, které ačkoliv jsou hrány ze základů, tak zní díky povedeným aranžím naprosto skvěle (s živou kapelou by to byla ovšem ještě vyšší liga). Nechybí největší Persleyho hity jako Heartbreak Hotel, Jailhouse Rock, Love Me Tender nebo Can’t Help Falling in Love. S velkou odezvou diváků se setkal mix písní Teddy Bear a Hound Dog a píseň It’s Now Or Never, variace na italské O Sole mio.

Ukázka z premiéry – Can’t Help Falling in Love

O český překlad se postaral námi často kritizovaný Adam Novák, v případě Srdcového krále však mohu jen chválit. Je vidět, že tomuto titulu věnoval více času, především činoherní pasáže a komediální gagy jsou přeloženy velice lehce a jazykově hravě. V písňových textech se sice občas objeví nějaký ten banální rým, ale na první poslech nic tragického.

Zklamáním je scénografie, kterou má na svědomí režisér Šimon Caban. Skládá se v podstatě jen z jedné fasády, která dělí jeviště Kalichu napůl a díky točně se vždy vymění prostředí. Na více než dvouhodinový muzikál působí zcela fádně a bez nápadu. Rušivý je i neustálý pohyb techniků v pozadí a zatahování/roztahování panelů v průzorech. I když Divadlo Kalich svým prostorem a technickými možnostmi neumožňuje velké scénické zázraky, tak oproti řešením, která pro předchozí muzikály vymyslel Martin Černý, je Srdcový král krok zpátky. Ke kostýmům Zuzany Strakové nemám nejmenší výhrady, působí správným retro dojmem (děj se odehrává v 50. letech)

Ilona Maňasová a Petr Vondráček

Ilona Maňasová a Petr Vondráček

Tradičně se Divadlu Kalich podařilo vybrat skvělé převážně mladé herce a zpěváky, kteří jsou ve svých rolích v drtivé většině velice vyrovnaní. Měli jsme možnost navštívit obě alternace (u většiny rolí), a to na oficiální předpremiéře a premiéře ve dnech 20. a 21. září 2016.

V hlavní roli Chada exceluje Jan Kříž, který za poslední roky vyrostl v největší muzikálovou naději naší scény. Chad mu přesně sedne na tělo a dokáže naplno využít jeho potenciál. Je tajemný, romantický i neohrabaně komický. Jako kdyby mu DiPietro napsal Chada přímo na tělo. Po pěvecké i taneční stránce je samozřejmě bezchybný (i když Chad je více hereckou výzvou).

Na paty mu šlape stejně skvělý Přemysl Pálek. Jeho Chad více sází na charisma a sexy pohyby, což dámské publikum jistě ocení. Po pěvecké stránce se od Pomády nesrovnatelně zlepšil, a i když mu chybí taková jistota, kterou má Kříž, tak byl v podstatě pěvecky bezchybný. Oba Chadové jsou na jevišti suverénními tahouny představení a záleží na divákovi, který herecký přístup mu bude milejší. Z uměleckého hlediska jsou však oba dobří.

Přemysl Pálek a Petra Tenorová

Přemysl Pálek a Petra Tenorová

Nelehké role Natálie/Eda se zhostily Petra Kosková a Petra Tenorová, které jsem viděl na jevišti poprvé. Obě k roli přistoupily po svém, Kosková je více zamilovaná a hloubavá, Tenorová zase typově více „drsná opravářka“ a lépe se ji daří oddělit ženskou a mužskou polohu. Po pěvecké stránce však jasně vede Kosková. Tenorová měla ve výškách pěkné momenty, ale celkově na její premiéře zapracovala nervozita a pěvecký výkon byl jak na horské dráze. Ideální Natálii by tedy vytvořila kombinace zpěvu Koskové a herectví Tenorové. Ale i tak lze smeknout, že dámy svůj velký muzikálový debut zvládly se ctí.

Divácky velice vděčná je role intelektuálky Sandry, kterou ztvárňují Kateřina Steinerová a Markéta Martiníková. Herecky si obě muzejní dámu opravdu neskutečně užívají (a s nimi i diváci), pěvecky však nevynikla ani jedna. Především vysoké polohy v Let Yourself Go a The Power of My Love obě potrápily.

Zbyněk Fric, Kateřina Steinerová a Jan Kříž

Zbyněk Fric, Kateřina Steinerová a Jan Kříž

Skvělý je Jan Tenkrát jako slušňáček Dennis, nebojím se říci, že to je nejlepší role, ve které jsem ho dosud viděl. Pěvecky září Roman Tomeš pro něj v netypické roli maminčina mazánka Deana Hyda. Po všech stránkách nadchla také Genny Ciatti jako roztomilá dívenka Lorraine.

Zbyněk Fric se velice dobře zhostil role nešťastného Jima Hallera, skvěle balancoval mezi zlomeným vdovcem a bláznivě zamilovaným chlapem. Petr Vondráček mu dobře sekunduje, ale v muzikálovém žánru je Fric přeci jen více „doma“ než Vondráček, což se projevuje především ve zpěvu.

Petr Vondráček a Přemysl Pálek

Petr Vondráček a Přemysl Pálek

V roli drsné barmanky a mamky Sylvie vládne pevnou rukou Marie Křížová, které sedí naprosto dokonale. Její charismatický hlas naplno vynikne v sólovce There’s Always Me, kterou na premiéře diváky roztleskala ještě před jejím skončením. Ilona Maňasová je velice vyrovnanou alternací, pěvecky je taktéž suverénní, ale chybí ji trochu toho temperamentu Křížové. Obě se skvěle popraly s věkovou výzvou, kterou jim role uložila.

Nekompromisní starostka Matilda Hyde více sedne Aleně Štréblové, která ji herecky ztvárnila naprosto bezchybně. Renáta Podlipská zase jako zpěvačka vynikne více ve své jediné písni Ďábel v rouše beránčím, činohra není její nejsilnější stránkou.

Alena Štréblová a Ďábel v rouše beránčím

Alena Štréblová a Ďábel v rouše beránčím

Poslední malou rolí je věčně opilý a mlčenlivý šerif Earl, kterého dobře hrají Michal Pleskot a Martin Bačkovský.

Nechybí samozřejmě ani taneční company, která zde však nemá tolik prostoru k oslnění, jako například v taneční Horečce sobotní noci. V hromadných scénách jim to ale šlape dohromady s hereckým obsazením pěkně.

SRDCOVÝ KRÁL je jedním z nejlepších muzikálů, kterým Divadlo Kalich vdechlo život. Skvěle napsaný komediální titul vyniká výjimečnými výkony, pozitivní energií a rock’n’rollovými peckami Elvise. Takže nasaďte modré semišky a vyrazte do Divadla Kalich! V tomto případě litovat určitě nebudete…

Jan Kříž

Jan Kříž

Unikátní dvojCD Srdcového krále

K premiéře muzikálu vyšlo také CD, tentokrát velice netradičně se dvěma disky. Na každém najdete všechny písně z muzikálu, vždy však v jiné alternaci (kvůli časovému vytížení chybí jen Petra Tenorová). CD zakoupíte za 249 Kč přímo na představení nebo v pokladně Divadla Kalich.

Obsazení muzikálu

CHAD – Jan Kříž / Přemysl Pálek
NATALIE HALLER – Petra Tenorová / Petra Kosková
JIM HALLER – Petr Vondráček / Zbyněk Fric
SYLVIA – Marie Křížová / Ilona Maňasová
LORRAINE – Kateřina Šildová / Genny Ciatti
DENNIS – Petr Kutheil / Jan Tenkrát
SANDRA – Kateřina Steinerová / Markéta Martiníková
MATILDA HYDE – Renáta Podlipská / Alena Štréblová
DEAN HYDE – Roman Tomeš / Jan Tenkrát
EARL – Michal Pleskot / Martin Bačkovský

TANEČNICE – Adéla Hájková, Gloria Šudomová, Klára Šútovská, Veronika Šlapanská, Kristina Kohoutová, Kateřina Górnioková, Martina Ctiborová, Nikola Pažoutová

TANEČNÍCI – Filip Jankovič, Jiří Minařík, Dominik Peřina, Radek Fišer, Matěj Cichra, Lukáš Prokop, Michal Klohna, Ondřej Bohata

Tvůrčí a realizační tým

Libreto – Joe DiPietro
Překlad a české texty – Adam Novák
Režie a scénografie – Šimon Caban
Choreografie – Petra Parvoničová
Kostýmy – Zuzana Straková
Hudební nastudování – Lubomír Dolný
Producent – Michal Kocourek

Markéta Martiníková a Přemysl Pálek

Markéta Martiníková a Přemysl Pálek

Genny Ciatti a Roman Tomeš

Genny Ciatti a Roman Tomeš

Marie Křížová

Marie Křížová

Petra Kosková, Jan Tenkrát a Genny Ciatti

Petra Kosková, Jan Tenkrát a Genny Ciatti

Jan Kříž

Jan Kříž

Autorem fotografií je Richard Kocourek, Divadlo Kalich. Děkujeme za jejich poskytnutí.


Praha
Herci muzikálu RENT vyšli do pražských ulic (+ soutěž o vstupenky)
Fotoreportáže a galerie
Exkluzivní fotografie ze zkoušek muzikálu “Robin Hood”
Soutěže
Chcete být prvními diváky muzikálu VLASY v Divadle Kalich? Soutěžte o vstupenky
U článku nejsou žádné komentáře. Napište svůj názor jako první!