Recenze a reportáže

Kapka medu pro Verunku se vrátila ve skvělé kondici aneb svět se hezčí zdá


Velmi úspěšný a oblíbený muzikál Kapka medu pro Verunku se téměř po roce vrátil v obnovené premiéře do pražského Divadla Hybernia. Tento muzikál bývá také označován jako rodinný, pohádkový, výpravný, ekologický, zelený, kultovní, původní, multigenerační, vhodný pro každý věk a jde především o zábavnou muzikálovou podívanou. Jak se návrat vydařil? Rovnou řekněme: skvěle!

Kapeska_03_2015_585B2770_panorama

Příběh muzikálu začíná tam, kde pohádkové příběhy obvykle končí – ukazuje, jak to bylo dál po svatbě v království Popelky, Zlatovlásky a Hloupého Honzy, kolik měli dětí, jak uměli vládnout a jestli náhodou někde neudělali chybu. Kromě příběhu o lásce se dotýká také problematiky ekologie a mezilidských vztahů. Proto se Kapka medu pro Verunku hraje pod záštitou Ministerstva školství také jako představení pro školy. Tím ovšem nechceme tvrdit, že se nebudou bavit i dospělí.

Na motivy pohádky Dr. Jana Pixy scénář napsali Alena a Jan Pixovi, texty písní Kristýna Pixová, hudbu složili Petr Kutheil, Tomáš Beran a František Pytloun. V režii Jaroslava Hanuše a v kostýmech Evženie Rážové se vše odehrává na scéně Martina Černého a v choreografii Petry Parvoničové.

Po premiéře, která se konala v Divadle Hybernia 15.září 2012 a po 100 reprízách, se producent muzikálu společnost Pixa-pro, rozhodl představení obnovit, trochu přeobsadit, trochu upravit choreografie a trochu pozměnit švih některých scén.

Z nových tváři se můžete těšit např. na Davida Gránského jako prince Mirka (a někdy také jako myslivce Jirku), Annu Julii Slováčkovou jako princeznu Verunku, případně jako Katku, Michaelu Noskovou jako Královnu přírodních sil, Barboru Šampalíkovou jako vodnici, Filipa Vlastníka jako malého vodníčka a Lukáše Randáka jako čerta. Některá jména naopak oproti původnímu uvedení vypadla.

Obsazení muzikálu Kapka medu pro Verunku

Kapeska – Martina Pártlová, Michaela Nosková, Bára Basiková
Král Jiřík – Kamil Střihavka, Jaromír Holub
Král Honza – Jiří Zonyga
Král Mirek – Jiří Štědroň
Královna Zlatovláska – Eva Kleinová, Gabriela Urbánková
Královna Honzovska – Barbora Rajnišová
Královna Popelka, čarodějnice – Michaela Zemánková, Markéta Zehrerová
Lesanka – Jana Tesařová, Michaela Nosková
Princ Mirek – Miroslav Hrabě, David Gránský
Myslivec Jirka – Peter Strenáčik, David Gránský
Princ Honza – Felix Slováček jr., Peter Strenáčik
Princezna Verunka – Michaela Sejnová, Anna Julie Slováčková
Bětka – Ivana Korolová, Michaela Sejnová
Katka – Genny Ciatti, Anna Julie Slováčková
Vodník – Jaroslav Beneš, Petr Macháček
Vodnice – Barbora Šampalíková, Klára Kočárková
Malý vodníček – Filip Vlastník, Mikuláš Matoušek
Maxižvýk – Michal John
Čert 1 – Petr Urbánek, Patrik Plešinger
Čert 2 – Lukáš Kellner, Lukáš Randák
Malá čertice – Kateřina Průšová, Veronika Boháčová
Company – Michaela Josífková, Zdeňka Pijanová, Veronika Tesařová, Radek Fišer, Jakub Sedláček, David Černák

Stav k 31. 3. 2015

Novinkou je i zapojení company do některých sólových rolích. Na obnovené premiéře se představili Klára Kočárková jako vodnice a Lukáš Kellner jako čert, kteří jsou s muzikálem od samého začátku a to, že skoro celé představení de facto odtancují, byste skoro nepoznali.

Ale nepředbíhejme a pojďme se podívat na zoubek jednotlivým královstvím, respektive jejich představitelům z obnovené premiéry.

Honzovsku vládne král Honza. Jiří Zonyga opět přesvědčil svým dokonalým zpěvem. Jeho král je rázný a úderný a jelikož se v roli nevyskytuje příliš náročného tance, zvládá i tuto složku. Královnou Honzovka je Barbora Rajnišová. Rajnišová má vše ve svých rukou a s jejími výstupy se opravdu bavíte, zvláště pak u frků na manželský vztah. Jejich synem je princ Honza. Felix Slováček jr. do role absolutně typově zapadá a vše korunuje dokonalými “štronzo” pózami.

Král Mirek je vládcem Popelkova. U Jiřího Štědroně se sice nekoná žádná pěvecká “hitparáda”, ovšem už z nostalgického pohledu a jeho neverbální gestikulací trochu pomateného krále, se Štědroň s úlohou vypořádává se ctí. Královna Popelka Michaela Zemánková zvládá svoji postavu bez výhrad. Zde je rovněž novinka představení, neboť zároveň ztvárňuje i postavu čarodějnice. Nám se více zamlouvá jako čarodějnice, kde má možnost ukázat svoji živelnost. Princ Mirek čili Miroslav Hrabě je jedním z největších tahounů představení. Skvěle dokáže zahrát intelektuálního synka, pěvecky se rovněž neztratí a své repliky dokáže vždy správně a vtipně vypointovat. Rovněž výborně reaguje, je pohotový a jeho aktuální narážka o “mokrých kabelech v tunelu” při cestě za Kapeskou sklidila náležitý aplaus.

Ve Zlatovláskově panuje král Jiřík. Ke Kamilu Střihavkovi řekneme asi to, že takto “rozverného” Kamila Střihavku jsme dlouho neviděli, představení si patřičně užívá a baví ho a to se také promítá směrem k divákům. Gabriela Urbánková jako královna Zlatovláska působí milým a láskyplným dojmem, přesně tak, jak má starostlivá a ochranitelská matka být. Princezna Verunka, kolem které se točí celý příběh, je v podání Michaely Sejnové okouzlující mladou bytostí, kvůli které by se nejeden nápadník vydal pro kapesčin med. Navíc Sejnová disponuje i velmi zdařilým zpěvem. Jejími kamarádkami jsou Bětka, Ivana Korolová a Katka, Genny Ciatty. Obě dvě zvládají své role naprosto bezchybně a při společné písni s Verunkou jim to báječně ladí. Ciatty navíc prokázala smysl pro humor, kdy Kamilu Střihavkovi nečekaně sdělila, že Království Kapesky je vlastně taková “Země vzdálená”. Dalším z největších tahounů představení je myslivec Jirka, kterého zcela bravurně zahrál Peter Strenáčik. Suverénní zpěv, přirozený i “nepřirozený” herecký projev okořeněný řadou gagů a nečekaných momentů, jako např. beatboxem. Ve finálovém duetu si navíc dovolil malé čtveráctví, kdy do úvodních tónů zakomponoval text z legendární skladby “Stánky”.

Království Kapesky neboli Království přírodních sil je nejpočetnějším co do množství svého osazenstva. Kapeska Martina Pártlová dbá řádně na pořádek mezi lidmi a svou moc k tomu jaksepatří využívá. Pártlové ztvárnění dočista vystihuje charakter postavy. Mezi její služebníky patří všelijaká “havěť” a rozmanité pohádkové bytosti. Víla Lesanka není moc prostorná role, má však jednu náročnější sólovou píseň, kterou Jana Tesařová zdolává se stoprocentním přehledem. Skřítek Maxižvýk, který nemá rád když se mu říká “potvůrka”, je asi nejvděčnější postavou pro malé diváky. Michal John vkládá skřítkovi patřičnou energii, vtip, emoce a moudro. Jsme si téměř jisti, že by si nejedno dítko hned po představení rádo pořídilo takovouto postavičku domů. Petr Macháček je mužem menších či větších rolí, někdy si střihne i tu hlavní a ve všech podává precizní výkon. I zde toto tvrzení prokázal jako vodník Kváček. Vycházejí dětská hvězda muzikálové scény Filip Vlastník ztělesnil malého vodníčka s úchvatnou lehkostí a přirozeností. Vodnicí byla Klára Kočárková (která účinkuje i v company viz. výše), stejně jako čert Lukáš Kellner. Jejich výkony splnily naše očekávání. Hlavním čertem, chcete-li Luciferem, se stal Petr Urbánek. Jeho výstupy baví a má správně “nakřáplý” hlas. V pekle se odehrává další novinka a to v podobě souboje Honzy o vysvobození jeho kamarádů. Honza nyní nebojuje s jedním, ale dvěma čerty. Celá tato scéna tím získala více na dynamice a vtipu. My ovšem vzpomínáme na čerta “Bohouška” ve ztvárnění Jana Höniga, který je zatím pro nás v této roli nepřekonatelný. Jako Kapesčina “havěť” a jako company se dále představili Zdeňka Pijanová, Michaela Josífková, Radek Fišer, David Čermák a Kateřina Průšová.

Kapka medu pro Verunku prošla za tři roky svého uvádění velký kus cesty a dnes ji můžeme zařadit mezi nejlepší rodinné muzikály, které česká scéna nabízí. “Pohlédněte na nebe” a přijďte se podívat na příběh, který nadchne diváky všech generací.

V Divadle Hybernia se Kapka medu pro Verunku bude pro veřejnost hrát letos na jaře ještě v neděli 19.dubna (kde uvidíte ve své premiéře Davida Gránského jako prince Mirka, Annu Julii Slováčkovou jako Verunku, Lukáše Randáka jako čerta, Barboru Šampalíkovou jako vodnici a Michaelu Sejnovou jako Bětku) a 3.května (kde uvidíte Davida Gránského jako myslivce Jirku) vždy v 11 a v 15 hodin. 23. a 24. května se chystá na zájezd do Ostravy a 17. května do Českých Budějovic. V červenci čeká muzikál ještě jedno vystoupení v Bečově nad Teplou a po prázdninách opět návrat do divadla Hybernia v Praze.

DALŠÍ FOTOGRAFIE Z OBNOVENÉ PREMIÉRY

FOTOGRAFIE Z PŘEDPREMIÉROVÉ TISKOVÉ KONFERENCE

Autorem fotografií je exkluzivně pro Musical.cz Petr Marek. Pokud byste fotografie chtěli použít na vašem webu, Facebooku apod., ozvěte se nám na e-mail: redakce@musical.cz. Publikování bez svolení autora je přísně zakázáno.

(psáno z obnovené premiéry 26. 3. 2015)

Videa: Ukázky z muzikálu


Recenze a reportáže
RENT – opět v Divadle Na Prádle a konečně v češtině (Recenze)
Recenze a reportáže
Pražské muzikálové scéně již nechybí Touha
Pozvánky a konkurzy
Konkurz na hlavní role muzikálu “Zorro” v Divadle Hybernia
  • bara

    Je to moc krásný muzikál. Dobře, ho vrátili.


  • LucieS

    Je to opravdu krása, a vylepšená verze ještě víc. Nejvíc se mi líbil Felix Slováček jr., Peter Strenáčik a Miroslav Hrabě jako princové jsou prostě báječní a táhnou celé představení. Maxižvžk Michal John je excelentní. Celé dílo je vyvážené a pro děti bezkonkurenční, všem ho doporučuji, zasmějete se i si zapláčete.


  • Tess

    Maxižvýk je nejvíc!!!!!