Recenze a reportáže

Helena Vondráčková zavzpomínala v plzeňských Kočkách


Muzikál Kočky (Cats) se těší celosvětové popularitě a aktuální plzeňské nastudování na Nové scéně DJKT není výjimkou. Po nedávných oslavách 50. reprízy nový šéf souboru Lumír Olšovský ohlásil, že představení v režii Romana Meluzína ozvláštní jako speciální host Helena Vondráčková. Dvojice repríz v neděli 26. 3. 2017 pak byly stanoveny jako první, ve kterých diváci neuvidí v roli Grizabelly vynikající Stanislavu Topinkovou Fořtovou (která přesto obě představení odzpívala v rámci offstage), ale právě jednu z předních dam české pop-music.

Po krátké (dle slov Olšovského hodinu dlouhé) technické zkoušce, tak Vondráčková naskočila po 13 letech do představení v malé, avšak i kvůli nejznámější písni Vzpomínky (Memory) stěžejní roli těžkým životem unavené kočky. Stejně jako v případě Donny v muzikálu Mamma Mia! i její Grizabella doznala textových úprav, když Vzpomínky zazněly s textem Eduarda Krečmara (tedy ze stálého repertoáru zpěvačky), zatímco zbytek představení jako obvykle s přebásněním Michaela Prostějovského. Tato změna je sice vzhledem k interpretce možná pochopitelná, nicméně text s představením moc nekoresponduje, a tak působil trochu rušivě.

Vondráčková jinak předvedla hereckou a pohybovou jistotu, po pěvecké stránce sice drobná nejistá místa, jinak ale tradičně velice solidní výkon. Její účinkování se dá hodnotit jistě jako zajímavý tah směrem k fanouškům jak letos jubilující zpěvačky, tak fanouškům vzpomínajícím na nastudování z Divadla Milenium. O komerčním prospěchu by se zde dalo polemizovat, neboť v době ohlášení termínů již zbývalo v prodeji jen posledních pár vstupenek.

Helena Vondráčková jako Grizabella

Helena Vondráčková jako Grizabella

Představení dále svými výkony ozdobili například Lukáš Ondruš coby výborně znějící Rozumbrad a Tygří hněv, Jozef Hruškoci jako především výrazově skvělý Rambajz-Tágo, pěvecky velmi dobře vystupující Petra Vraspírová, Veronika Veselá a Lucie Zvoníková (Dželína/Sličná kost, Demetra a Moura-kočka domácí), Pavel Režný a Eva Staškovičová jako správně hravé duo Mungojerrie a Tingl-Tangl a v neposlední řadě majestátním hlasem Radek Štědronský Shejbal coby Starobyl Vznešený a Vašnosta Brum.

Je těžké někoho vyzdvihovat a neopomenout, zvlášť, když v Kočkách je prostor rozložen rovnoměrně mezi naprostou většinu postav. Dodejme tedy, že všichni interpreti podávají po pěvecké a také taneční stránce výborné výkony plné energie a nadšení, kterým lze jen těžko co vytknout (kompletní obsazení z dané reprízy najdete na konci článku).

Plzeňské Kočky

Plzeňské Kočky

Právě nadšení a energie účinkujících, nápadité choreografie a výborné pěvecké výkony jsou jedním z důvodů, proč jsou dva roky po premiéře krátce po zahájení předprodeje jednotlivá představení prakticky vyprodaná. Pokud se vypravíte na plzeňské Kočky, čekají vás skvělá Lloyd Webberova hudba, nápadité Prostějovského texty a vynikající výkony tamního souboru včele s Grizabellou Stanislavou Topinkovou Fořtovou. A pokud někdy v srpnu seženete vstupenku na reprízu 7.10., pak znovu můžete zavzpomínat s Helenou Vondráčkovou.

Nejbližší termíny v prodeji jsou 9. 4. (14:00 a 19:00), 22. 4. (19:00) a 7. 5. (19:00). Vstupenky zakoupíte na webových stránkách divadla.

Obsazení viděné reprízy 26. 3. 2017 14:00:

Grizabella: Helena Vondráčková
Múz – divadelní kocour: Miro Grisa
Rozumrad, Tygří hněv, Múz za mlada: Lukáš Ondruš
Starobyl Vznešený, Vašnosta Brum: Radek Štědronský Shejbal
Bomba-balerina: Karolina Gudasová
Rambajz-tágo: Jozef Hruškoci
Demetra: Veronika Veselá
Šimbal-klimbal: Aleš Kohout
Mungojerrie: Pavel Režný
Tingl-tangl: Eva Staškovičová
Moura – kočka domácí, Kňoura-Mžoura: Lucie Zvoníková
Abraka-máryfuk: Martin Šinták
Dželína / Sličná kost: Petra Vraspírová
Viktorie: Andronika Tarkošová
Mc Dlouhý dráp: Petr Laštovka
Jeminé: Soňa Hanzlíčková Borková
Darmošlap: Tomáš Drobil
Pucifal: Lukáš Daňha Vilt
Elektra: Anna Srncová
Alfonso: Ondřej Martiš
Exotika: Jana Sochůrková
Kasandra: Kateřina Herčíková
Behgálský mour: Vojtěch Jansa
Archibaldus: Geronymo Fuhrmann
Kočka: Lýdie Švojgerová

Offstage: Kristýna Bečvářová, Simona Lebedová, Hana Spinethová, Stáňa Topinková Fořtová, Venuše Zaoralová Dvořáková, Roman Krebs, Lukáš Ondruš, Adam Rezner, Martin Šefl, Radek Štědronský Shejbal

Orchestr muzikálu a operety DJKT

Autor fotografií: Pavel Křivánek | © DJKT


Recenze a reportáže
RECENZE: ROCKY aneb velká muzikálová show v Praze
Recenze a reportáže
“Kudykam” se rozloučil se Státní operou
Recenze a reportáže
První dáma muzikálu Evita se představila v Ostravě
U článku nejsou žádné komentáře. Napište svůj názor jako první!