Fanoušci píší

Fanoušci píší: Muzikál “Tři mušketýři” se vydal na rozlučkovou cestu


Máme tady opět neděli, čili čas pro naší novou rubriku Fanoušci píší. Záhy po zveřejnění prvního příspěvku se nám ozvala paní Alena Kaclová a poslala nám její recenzi na jedny z posledních představení muzikálu Michala Davida “Tři mušketýři“, který má derniéru 18.6.2011. Přečtěte si pohled fanynky muzikálu na jednotlivé role a jejich obsazení, můžete to brát jako protipól k naší nedávné negativní recenzi. Hezké počtení a věříme, že nám pošlete více podobně povedených příspěvků!

Tomáš Savka a Zbyněk Fric

V pátek 3. června 2011 zahájilo divadlo Hybernia sérii posledních představení nejoblíbenějšího muzikálu Michala Davida “Tři mušketýři“. Měla jsem možnost zhlédnout muzikál nejen tento den, ale i následující sobotu večer. A bylo to zajímavé srovnání. V obou představeních hrál pro mě jak po stránce pěvecké, tak i herecké, nejlepší představitel D´Artagnana Zbyněk Fric. A zhostil se svého výkonu naprosto skvěle. Znovu dokázal, že své postavě umí dát přesvědčivost, emoce i výborný pohyb na jevišti. O jeho pěveckých kvalitách opět nebylo pochyb – umí se poprat s výškou stejně jako hloubkou, navíc s velkou dávkou citu. Dobře zaimprovizoval i při technických problémech pátečního představení, které byly nepřehlédnutelné.

Možná, že pro čerstvého čtyřicátníka bylo sobotní vystoupení v roli D´Artagnana tím posledním, protože až se “Mušketýři” znovu vrátí na divadelní prkna, bude pro roli mladého Gaskoňce poněkud přestárlý. Ale na současné muzikálové scéně by to nebylo nic výjimečného, jestliže si uvědomíme, kolik let má být např. Lucrezii v chystaném obnoveném muzikálu “Lucrezia Borgia” a kolik je ve skutečnosti její představitelce Báře Basikové. Tak se necháme překvapit.

Postavu Constance představovala 3.6. Markéta Procházková, která ji zahrála velmi přesvědčivě a k D´Artagnanovi ladila nejen pěvecky, ale i vizuálně. Pro mě byla přesně odpovídající postavě z románu, pěvecky skvělá, ale protože mám i srovnání v podání Zdenky Trvalcové, pak Zdeničku hodnotím lépe. 4. 6. večer vystřídala Markétu Procházkovou Šárka Vaňková. Ta svou roli zvládla také velmi dobře, ale předchozí alternace se mi líbily mnohem víc.

Radka Fišarová

V obou představeních byla královnou Linda Finková a králem Lešek Semelka. Oba se na roli dobře hodili a dohromady tvořili skvělý pár. Pěvecky i herecky byli velmi dobří. Stejně tak jsme mohli vidět v pátek i v sobotu stejného Plancheta Jana Fialu, jehož improvizace, především na téma teploty v sále a na jevišti, pobavily, ale nebyly přehnané na úkor jiných scén, tak jak to občas umí jinak skvělý komik Aleš Háma. V pátek doplňoval Plancheta v roli pana Bonacieux Jakub Wehrenberg, v sobotu Ivan Vyskočil, který se mi na tuto roli hodil mnohem víc a byl i vtipnější.

Postavu kardinála hrál a zpíval v páteční večer Bohouš Josef, který mě herecky, pěvecky i výrazově rozhodně více nadchnul než v sobotní večer Marian Vojtko. Marian má skvělý hlasový fond, ale jeho občasné pěvecké improvizace nebo mimika moc neodpovídající postavě a ději mě příliš nepřesvědčily, takže z těchto dvou alternací u mě vítězí Bohouš Josef. A jestliže Bohouše porovnám i s dříve zhlédnutým Tomášem Traplem, pak určitě pěvecky vítězí právě Tomáš.

Vévodou z Buckinghamu byl v pátek Dušan Kollár, v sobotu večer Martin Maxa. Kollár se mi jako vévoda líbil celkově více, Martina Maxu jsem viděla už podruhé a musím říct, že mě ani tentokrát nijak nenadchnul. Rochefortem byl po oba dva dny Martin Pošta. Myslím, že ačkoliv se na tohoto záporáka vzhledově docela hodí, tak pěvecky mu role moc nesedí a má problém ji uzpívat. Role Caesara v “Kleopatře” odpovídá mnohem více jeho hlasovým možnostem. Z předchozích představitelů Rocheforta, k nimž patří Tomáš Savka, Zbyněk Fric nebo Martin Skala, je pro mne Martin Pošta tím nejhorším.

V obou dnech hrála Mylady Radka Fišarová, která pro mě už navždycky zůstane skvělou královnou,  zatímco v roli mrchy Mylady vyhrává jednou provždy naprosto věrohodná a pěvecky jistá Monika Absolonová. Radka je úžasná zpěvačka, ale party Mylady jsou pro ni na hraně jejích možností – občas znějí výšky moc řezavě, zkrátka kdyby to šlo, vrátila bych ji do role královny Anny.

Josef Vojtek

Nakonec jsem si nechala tři mušketýry – v pátek i v sobotu Juraj Bernáth jako Aramis, který nemá moc prostoru, ale jeho vtípky potěšily, dále pátečním Porthosem byl Stanislav Hložek a sobotním pak Jiří Helekal – ten se mně v této roli líbil určitě víc, hlavně svým občasným vtipem. Jako Athose jsem mohla v pátek poprvé vidět Petra Koláře, který je určitě lepším zpěvákem než Pepa Vojtek hrající v sobotu. Přesto je pro mě rocker Pepa přesvědčivějším Athosem, protože z hlediska hereckého si postavu opravdu užívá. Nápad obsadit Pepu Vojtka do této role hodnotím jako bezkonkurenční.

Celkově měla obě představení skvělou atmosféru, včetně závěrečného zcela zaslouženého potlesku stojících diváků. Co dodat závěrem? Muzikál “Tři mušketýři” jsem měla možnost vidět celkem čtyřikrát a mohu říci, že až na pár výhrad k zastaralé projekci nebo ne vždy vhodné choreografii, se mi velmi líbil. Fanánkovy texty raději komentovat nebudu, napsalo se o nich už hodně a jen bych opakovala názory mnohých. Hudebně má muzikál jedny z nejkrásnějších písní, které kdy Michal David pro muzikály napsal. Určitě se na něj půjdu podívat znovu, jestliže se za čas na divadelní prkna vrátí. Takže na závěr už jen posílám velký dík především pro autora hudby i hlavní představitele – přinesli jste na divadelní prkna dostatečnou porci romantiky, vtipu i úžasných melodií. Děkuji!

Alena Kaclová

Videosestřih – Tři mušketýři v Divadle Hybernia

Připomeňte si muzikál “Tři mušketýři” v Divadle Hybernia prostřednictvím našeho exkluzivního sestřihu, který byl pořízen v lednu 2011 při obnoveném uvedení muzikálu. V pěti minutách uvidíte unikátní obsazení (schválně jsme vybírali co nejvíce interpretů, kteří nejsou na oficiálním DVD), a to Zbyňka Frice, Markétu Procházkovou, Radku Fišarovou, Tomáše Trapla, Josefa Vojtka, Tomáše Savku, Jaromíra Holuba nebo Jiřího Helekala.

Kamera a střih – Radek Janda

Chcete také na našem webu publikovat svůj názor? Nelíbí se vám nějaká recenze, jste fanouškem nějakého muzikálu a chcete ostatním fanouškům popsat i své pocity? Chybí vám tu reportáž z nějaké události a myslíte si, že by bylo dobré o ní napsat? Rádi vaše příspěvky zveřejníme v sekci “Fanoušci píší”! Pošlete nám na email kosatka@musical.cz váš příspěvek a my se vám obratem ozveme. Příspěvky mohou být psány v českém i slovenském jazyce a musí být bez pravopisných a velkých stylistických chyb, abychom zachovali úroveň našeho serveru. Fotografie můžete dodat vlastní (opět v odpovídající kvalitě) či se o ně postaráme my (v žádném případě neposílejte stažené fotografie bez souhlasu)! Text musí být psán exkluzivně pro náš server a publikován výhradně u nás! Pokud vaše příspěvky budou pravidelnější, kvalitní a čtené, rádi vás uvítáme i v našem stálém redakčním týmu!

Těšíme se na vaše příspěvky! Za Musical.cz Pavel Košatka


Praha
“Quasimodo” veřejně vyhlásil oficiální začátek zkoušek (+ video)
Pozvánky a konkurzy
Muzikál FERDA MRAVENEC míří do Divadla Hybernia a vyhlašuje konkurz
Recenze a reportáže
RECENZE: Sněhová královna v Divadle Hybernia: zmrazí nebo naopak zahřeje divácká srdce? (+ video sestřih)
 • Peťula

  Moc pěkně napsaná recenze!


 • Michal

  Chtěl bych se zeptat, jestli bude ještě nějaký sestřih z Tří mušketýrů. Třeba a Šárkou Vaňkovou jako Constance nebo se Sylvou Schneiderovou jako Mylady. Nikdy jsem je neviděl a docela by mě zajímalo jak to zpívají….díky:)


 • Pavel Košatka

  Bohužel nebude.


 • Katka

  Mám dotaz na autorku článku.Nechystáte se někdy sepsat recenzi na Edith Piaf?Protože pokud jste ta co myslím,tak jste toto představení viděla.Bohužel,pokud ¨se nezmění místo uvádění Edith,tak se na ní pravděpodobně nikdy nedostanu,a proto bych byla ráda,alespoň za článek,jelikož podle toho,co jsem slyšela z ukázek to musí být skvělé představení a je podle mě škoda,že na českém muzikálovém serveru,toho o něm prakticky nic není,ačkoliv se toto představení hraje už 10 let.


 • Alena Kaclová

  Recenzi na Edith napíši velmi ráda, pokud mi to zde umožní – jsem ale jen divák, ne novinář, tak bych nerada snižovala úroveň stránek. Já Edith považuji za to nejlepší divadelní představení, jaké jsem kdy viděla, protože se v něm sešla naprosto úžasná kombinace autorů i umělců, ať už se jedná o Libora Vaculíka, Petra Maláska, Václava Koptu, Radku Fišarovou, Zdenku Trvalcovou, Zbyňka Frice… Pro mě se stala opravdu srdeční záležitostí a před všemi jmenovanými jen smekám… Nu a v prostředí nádherného Mahenova divadla v Brně, kam mně stálo za to přijet z Prahy, to prostě nemělo chybu.


 • Pavel Košatka

  Já si myslím, že takové články rozhodně úroveň našich stránek snižovat nebudou a určitě zase něco pošlete ;). My také nejsme novináři…


 • Alena Kaclová

  Tak za ten názor Vám Pavle moc děkuji a na přání Katky se pokusím o solidní recenzi Edith Piaf – vrabčák z předměstí :-)


 • Martina

  Dobrý večer, já byla včera, 11.6 od 18:00. Obsazení Alan Bastien, Josef Vojtek, Sylva Schneiderová, Tomáš Trapl, Tomáš Bartůněk, Jaromír Holub, Jiří Helekal, Markéta Procházková, Linda Finková, Tomáš Savka a další…
  Nejlepšími z představení hodnotím Tomáše Trapla, Alana Bastiena, Toma Savku, M. Procházkovou, T. Bartůňka. Tomáš Trapl pěvecky jak herecky výborný, pro mě rozhodně nejlepší ze všech kardinálů. Alan, Tom Savka, Markéta, Tom Bartůněk jsou podle mého názoru nejlepšími ze všech alternací. Jen Lindě Finkové pořád nějak nemůžu přijít na chuť, bohužel se mi absolutně nelíbí její zpěv a i herectví vyměňuje za častější koukání do předních řad a usmívání se na diváky, a to i při písních, kdy potřebuje získat šperky zpátky a má být utrápená a zoufalá. Jinak ale i ostatní hodnotím velice kladně, Sylva Schneiderová rozhodně lepší než Radka Fišarová, trochu mi chybí Monika, která podle mě byla v této roli jednoznačně nejlepší. Jinak jsem ráda, že jsem toto představení viděla ještě před derniérou a snad se Mušketýři ještě někdy na prkna divadla Hybernia vrátí.


 • ivča

  Doufám, že se muzikál Tři mušketýři vrátí….Viděla jsem různé alternace. V roli D Artagnana je podle mého názoru nejlepší Zbyněk Fric, v roli Constance je skvělá pěvecky i herecky Markéta Procházková. V roli Mylady se mi líbila nejvíce Monika Absolonová.


 • Katka

  Alena:Děkuji,budu se těšit na recenzi


 • Jarek

  Muzikál se brzo vrátí. Tahle produkce používá slovíčko derniéra jen jako reklamní slogan.


 • Lenka

  Dotaz na Jareka . Opravdu se brzo vrátí?? Docela by mě to potěšilo, protože dnes jsem si chtěla zarezervovat vstupenky na sobotu, a je všechno ze dne na den vyprodané.
  Po Katu Mydlářovi jsem si chtěla vylepšit náladu……….Ještě k recenzi, pěkná,souhlasím


 • veny

  Úžasnej Traplik!


 • Verča

  Souhlasím s Ivčou, Zbyněk, Markét a Monča jsou nejlepší alternace – měla jsem všechny 3 v jednom představení a musim říci, že to bylo nejlepší představení 3M jaké jsem viděla.
  Jinak doufám, že se Mušketýři zase někdy vrátí.


 • Kuba

  Lenka: Kdybys chtěla, tak mám dva lístky na sobotu večer, co chci prodat, jsou do druhý řady a místa jsou 26 a 27. Pokud máš ještě zájem jít, tak se kdyžtak ozvi na mail Janylas@seznam.cz


 • Jirka

  Chci se zeptat, jestli nevíte kdy se bude muzikál opět hrát. Je to nejlepší muzikál který jsem viděl a rád bych se na něj opět přišel podívat. Děkuji.


 • Radek Janda

  11.-21.4.2013 – Divadlo Broadway