Nezařazené

Kam na muzikál bez problémů s vozíčkářem?


Do jakého muzikálového divadla může jít člověk na vozíku naprosto bez problémů? Zde na Musical.cz zjistíte, jak je na tom zrovna váš oblíbený muzikálový stánek s bezbariérovým přístupem. Vyjádřit se k němu můžete v komentářích, seznam bude pravidelně aktualizovaný a časem ke všem možným místům přibudou snad i fotografie, alespoň se o to vynasnažíme.

Pár slov na úvod: Toto hodnocení je ryze SUBJEKTIVNÍ z pohledu běžného návštěvníka na invalidním vozíku, nechceme nikoho hanět, pokud bude důvod, rád naopak udělíme pochvalu. Divadla budou uvedena v rámci korektnosti v abecedním pořádku.

Pojízdná plošina v Divadle Broadway

Pojízdná plošina v Divadle Broadway

Divadlo Broadway: Vstup do pasáže je bez bariér, v pasáži by si vás hned

Vozíčkářská lóže v Divadle Broadway

Vozíčkářská lóže v Divadle Broadway

měla všimnout některá z uvaděček (snad jsou všechny stejně příjemné) a do sálu vás zavézt pomocí plošiny pro vozíky, co je namontována na zábradlí. V divadle je i speciální lóže pro vozíčkáře, nikde na webových stránkách však není uvedeno, zdali se prodává pouze na pokladně, či je k dispozici i v některé z distribučních sítí a kolik stojí. Přeci jen, pro člověka na vozíku je trochu pohodlnější, zarezervovat si lístek doma přes Internet, než někam vyslat svého známého. Pravda, ještě je tu telefon, ale…. V sále vás uvaděčka bez problémů usadí, pokud jí dáte instrukce, co a jak, podá vám i ruku a vůbec se vám bude věnovat třeba i během přestávky. Sedadla jsou s opěrkami pro obě ruce, můžete sedět i na vozíku, umístěni zřejmě někde v uličce, ale  na Broadwayi je dobře vidět úplně všude.

GoJa Music Hall: Vstup do divadla je opět bez bariér, pro usazení je ale potřeba si zavolat nějakého uvaděče, ten vás vezme do sálu tak, že že nebudete muset překonávat schodovou konstrukci a na místo vás třeba i více uvaděčů vytáhne a jelikož se v GoJe dají sedačky v případě potřeby vyndat, můžete klidně sedět na vozíku. Sedadla mají opěrky pro obě ruce. Speciální místa GoJa k dispozici zřejmě nemá. Tento popsaný přístup je trochu zvláštní, ale funguje spolehlivě.

Divadlo Hybernia: I tady si můžete zavolat uvaděčku k usazení, Divadlo Hybernia však disponuje samoobslužným výtahem, což velmi chválíme. Ten vás zaveze prakticky až na místa určená právě vozíčkářům. Jsou zhruba v polovině sálu a viditelnost je z nich velmi slušná. Jedna nevýhoda, která se možná vozíčkářů zas tolik netýká, při sledování představení převládá pocit, že lidem, sedícím těsně za vámi může vozík vadit ve výhledu.

Hudební divadlo Karlín:

Vstupní rampa

Vstupní rampa v HdK

Ve zrekonstruované budově přístup možný všude, jak plošinou, tak výtahem

(do divadelního klubu), vozíčkáři mají vstup na všechna představení zdarma

Do sálu vede plně bezbariérový přístup, pojízdný divák poté může zaujmout místo na krajích desaté řady (odkud je výborný výhled)

Vozíčkář v sále HdK

(nejlépe po předchozím nahlášení). Na stránce www.hdk.cz/bariery se můžete

podívat (i se slovním návodem), jak naprosto bezproblémový přístup pro

vozíčkáře vypadá. Speciální místa s výborným výhledem jsou umístěna v rámci desáté řady. Nejdůležitější snímky uveřejňujeme i zde.

Divadlo Kalich: Disponuje speciálními místy pro vozíčkáře, ale je zde stejný problém jako s Divadlem Broadway, ba co víc, není to vůbec známo, taktéž prosíme o aktualizaci webových stránek a bude to v pořádku, díky! Pokud už tedy budou místa obsazená, zřejmě vás na vozíku usadí na schody po stranách hlediště, je z nich vidět velice dobře, takže se nemusíte bát. Dobrá rada: pokud jste vozíčkář, nekupujte si lístky na boční lávku, stejně byste se na ní neměli jak dostat a to možná ani ti lidé, kteří pár kroků udělají. To prosím není výtka vůči divadlu, jen to tak prostě je. :-) Pokud se domluvíte s uvaděčkou, rádi vám též vozík nechají v šatně.

Městské divadlo Brno: Prodává speciální místa pro vozíčkáře na telefonu, jsou na Hudební scéně až úplně vzadu v rámci poslední řady, ale představení jako celek je z něj vidět vcelku parádně. Navíc coby držitelé průkazu ZTP/P máte právo na výraznou padesátiprocentní slevu. Jinak je celé divadlo krásně bezbariérové. Sedadla mají područky, což platí jak pro novou Hudební scénu, tak i pro klasickou Činoherní, kde jsou područky sedadel trochu masivnější. Rezervace a uplatňování ZTP/P slevy probíhá bez problémů i pro doprovod vozíčkáře.

Hudební scéna je vybavena luxusním samoobslužným výtahem (škoda, že na oficiálním webu o něm není ani zmínka, je skutečně moc pěkný, prosíme tvůrce webu o zmínku), takže pokud nemáte zakoupena místa pro vozíčkáře, můžete ho použít, uvaděčky následně vozík ochotně pohlídají.

Jestliže nemáte zakoupena místa pro vozíčkáře a nemůžete se na vámi určená místa přesunout, nezoufejte,  stačí poprosit uvaděčku (většinou nějaká čeká hned při vstupu) a ta vám místo pro vozíčkáře přidělí, je jich tam v rámci zmiňované poslední řady dostatek. Sám jsem se setkal s tím, že mi místa pro vozíčkáře byla nabídnuta hned, je na vás, zda nabídku využijete.

Na Činoherní scéně se vozíčkáři dávají na místa určená pro přístavky, je dobré přijít na představení včas, nicméně uvaděčky jsou velmi vstřícné a navíc je z přístavků skvěle vidět. Pokud chcete sedět na místě normálním, není problém nechat vozík pohlídat.

Divadlo Milenium: Bohužel ani po druhé rekonstrukci a při napjatě očekávaném obnoveném provozu této architektonicky poutavé scény v pražských Holešovicích, nemůžeme říct, že je k vozíčkářům příznivá. Do foyer je přístup bez problémů. Poté se přes vchod pro účinkující a zákulisí díky postupné rampě dostanete bez problémů i do sálu. A zde nastává problém, který Milenium zatím katapultuje mezi nejhůře připravené scény, v sále je totiž prakticky nemožné vozíčkáře usadit, i když milá ochota personálu situaci vyřešit alespoň provizorně, tu je a děkujeme za ni. Odstranění několika sedaček by zatím potíže nevyřešilo, jsou totiž umístěny na poměrně krátkých schodech. Je tedy lepší, pokud se můžete nějakým způsobem přesunout na sedadlo, ať sami, či za pomoci jiné osoby…

Pokud toto možné není, jediné možné řešení, které nás napadlo, je umístění vozíčkáře nahoru na některé ze schodišť. Toto místo je ale nedůstojné, i s doprovodem zle přístupné, se špatným výhledem a navíc díky velmi častému hraní mezi diváky může přítomnost vozíku narušit průběh představení a toto vědomí určitě není pro dotyčného člověka nejpříjemnější. Doufejme, že vedení Divadla Milenium na základě této zmínky brzy nějakým chytrým nápadem sjedná nápravu a nedostatky smaže, zatím by si ale tento stav zasloužil vstup pro vozíčkáře zdarma jako mírnou kompenzaci. (Při hodnocení čerpáno z bohatých zkušeností z minulých let. Stav je ale opravdu zcela totožný i v roce 2009 a je to vcelku nemilé překvapení.)

Studio Marta: I brněnská studentská scéna JAMU s vozíčkáři počítá, Pro zdolávání schodů jsou zde rovnou dvě velké plošiny: jedna kratší, pro schody u vchodu, je jich pár, doprovod tedy v tomto případě může vozík vytáhnout a jedna louhá, zdolávaící dlouhé schody do podzemního foyer. Vozíčkář jde většinou do sálu jako první, před oficiálním vpuštěním publika, skýtá to tedy možnost vybrat vhodné umístění vozíku pro tu danou inscenaci.

Divadlo TaFantastika: Tady k vozíčkářům není přátelská už samotná poloha divadla, ale nějaký způsob dopravy se vždy dá vymyslet (nejjistější je taxi), do foyer se dostanete bez problémů, vstup do sálu supluje přídavná plošina, celkem prudká, ale s doprovodem to zvládnete. Vozíčkář má do divadla podle posledních informací vstup zdarma, jeho doprovod platí přístavkovou židli. Největší problém (a nutno říct, že naprosto  zbytečný) je s WC. Ani ne tak, že by nebyl na vozíčkáře připraven, není však nijak označen, ani mezinárodním, všem srozumitelným symbolem, ani jasným nápisem. My jsme po vás tuto zbytečnou hádanku rozlouskli, WC pro vozíčkáře je samozřejmě v přízemí v rámci záchodů dámských.

Jak vidíte, prakticky všude už si s návštěvníkem vozíčkářem poradí a věta “Co my s vámi uděláme?” už se neslýchá tak často. Takže nezbývá, než říci jediné: Děkujeme, divadla, že si vážíte diváka!!

Fotografie bezbariérového přístupu v Divadle Broadway pořídil Tomáš Král při příležitosti fotografované návštěvy derniéry muzikálu “Angelika”.

Fotografie z Hudebního divadla Karlín jsou se svolením divadla převzaty z oficiálních stránek.

  • Eva

    Píšete, že v divadle Brodway je vidět úplně všude, platí to i pro zadní řady v přízemí? Děkuji za odpověď


    • Pavel

      No o tom že je vidět všude bych polemizoval. Zrovna z toho lože č 14 pokud nemůžete hýbat trupem a naklonit se, tak vidíte jen 1/2 jeviště a to ještě musíte zvolit nějaký úhel