Muzikálová komedie „Adam a Eva“ se představila v Pekle

17. 4. 2014 bude mít v pražském Divadle Broadway premiéru hudební komedie „podle skutečné události“ Adam a Eva režiséra Zdeňka Zelenky na libreto Haliny Pawlowské, s hudbou Bohouše Josefa a texty písní Borise Pralovzského. Pro odhalení základních detailů si tým toto úterý vybral strahovskou restauraci Peklo.

První informace jsou zatím velice střídmé, celý projekt je podle tvůrců teprve v přípravách, ještě stále se dělají některé úpravy ve scénáři (který vznikal zásadně v noci), písně už jsou ale téměř napsané, jako podkres celé akce znělo CD s demoverzemi, hlasitěji jsme během akce slyšely dvě ukázky, které míchaly naprosto typický rukopis Bohouše Josefa s určitou swingující a gospelovou hravostí, texty zatím neobsahovaly větší překvapení, nicméně pokud bude „Adam a Eva“ muzikálovou komedií pro celou rodinu, mohly by do celku svou jednoduchostí zapadnout celkem dobře, uvidíme.

Zatímco už víme, že kostýmy bude tvořit dvorní výtvarník Roman Šolc a choreografkou bude Leona Qaša Kvasnicová, v hereckém obsazení jsou zatím všechna jména uvažovaná a tudíž nezávazná. Zmínky padly o Jakubovi Prachařovi, Veronice Kubařové, Josefu Vojtkovi, Jiřím Langmajerovi, Martinu Dejdarovi, Veronice Žilkové. Oficiálně bude ale obsazení odhaleno až během ledna.

Pro zkrácení čekání se zde můžete podívat na oficiální vizuál k představení a přečíst si zamyšlení režiséra muzikálu Zdeňka Zelenky.

Oficiální vizuál hudební komedie "Adam a Eva"

Zamyšlení režiséra Zdeňka Zelenky

„O stvoření světa nikdo nic přesně neví,“ píše v úvodu svého libreta Halina Pawlowská a pokračuje: „Není důvod nevěřit Bibli. Že existoval Ráj, že si Bůh vymyslel anděly a čerty, že pak pečlivě vymodeloval Zemi, dal život vodě i vzduchu a Adama stvořil k obrazu svému tak, aby mu v dobré víře přidělil družku rafinovaných tvarů – Evu.“ Tolik na úvod notoricky známého příběhu, který jsme se rozhodli zpracovat formou zábavného muzikálu, na hony vzdálenému zatěžkamému fizofování o smyslu existence lidstva a jeho neodvratné cestě ke své záhubě. V naší lehce rozverné komedii se naopak budeme snažit vyvolat na divákově tváři úsměv při sledování odvěkého sváru ženského a mužského elementu, který je nadčasový a ve svých střetech a ve své podstatě většinou komický. Už samotná volba tématu s sebou nese atraktivní role, které se na jevištích neobjevují zrovna často – Bůh, Lucifer, andělé, ale také čerti, kteří už podle toho, jak se jmenují, naznačují, co budou hrát – Mamon, Humus, Perverz či Mord. Cesta Rájem, svádění k hříchu, boj andělů s čerty, sklony k hamižnosti, špinavým intrikám, lascivnosti, násilí i obhajobě čistoty, to jsou motivy nadčasové, takže se náš příběh přesune od dob stvoření Adama a Evy až do naší současnosti, kde budeme s velkou dávkou ironie a upřímné zvědavosti sledovat, jak si tyto hodnoty v naší morálně rozviklané době porojevují. Věříme, že to nebude pohled hořký, ale velice zábavný, který ale přeci jenom může některé vnímavější diváky k malému zamyšlení dovést. To bychom se nezlobili.

Jak je dostatečně známo, má-li se dosáhnout jisté lehkosti, musí se těžce pracovat, mimo jiné i proto, že komedie, obzvláště muzikálová, to není volná jízda, ale přesná matematika. Přiznám se, že už se těším, jak budeme počítat, počtáře mám totiž okolo sebe víc než zdatné, ať je to hudební skladatel Bohouš Josef, textař Boris Pralovszký, kostýmní výtvarník Roman Šolc či choreografka Leona Qaša Kvasnicová. Čeká nás vytvoření iluze stavu světa před člověkem, podíváme se do Nebe i do Pekla, ale také do krajiny kolem Řípu, navštívíme pracovnu Boha i operační sál. Bude to atraktivní výlet, proletíme svět od prvního hříchu k hříchům současným a já na svoji čest slibuji, že se  s celým týmem pokusíme dodržet jedenáctý bod Desatera, který jsem si dovolil připsat – nenudit. A protože i v našem představení bude mít hlavní roli Bůh, dovolím si zakončit svá slova přáním – Pánbůh s námi.

Zdeněk Zelenka – scénárista a režisér


33 komentářů