Zahraničí

Nejvíce cen Tony letos posbíraly muzikály Dear Evan Hansen a Hello Dolly!


V neděli 12. června se na Broadwayi rozdávaly nejslavnější divadelní ceny, Tony Awards. Po loňské jednoznačné nadvládě Hamiltona byla letošní sezóna pestřejší a o kvalitní muzikály nebyla nouze. Nejvíce nakonec zabodoval muzikál Dear Evan Hansen, který získal 6 cen, včetně té za nejlepší nový muzikál.

Dear Evan Hansen je komornějším pop-rockovým muzikálem, jehož stěžejním motivem je vedle dalších problémů boj se sociální úzkostí v době sociálních sítí. Skvělé písně doplňují dojemný příběh teenagera Evana Hansena, který se dotýká každé generace diváků.

Fotografie z muzikálu Dear Evan Hansen

Fotografie z muzikálu Dear Evan Hansen

Muzikál získal kromě ceny za nejlepší nový muzikál sezóny ceny za scénář (Steven Levenson), původní hudbu a texty (Benj Pasek a Justin Paul; mj. autoři písní k muzikálovému filmu La La Land), orchestraci (Alex Lacamoire, který loni vyhrál stejnou cenu za Hamiltona). Ocenění získal také představitel hlavní role Ben Platt, který je v současnosti jednou z největších hvězd Broadwaye, přičemž Evan Hansen je jeho debutem. Poslední šestou cenu si odnesla Rachel Bay Jones za roli Evanovy matky.

Ukázky z muzikálu Dear Evan Hansen

Nostalgická Dolly a další

V závěsu za Dear Evan Hansen zůstal nostalgický revival slavného titulu Hello, Dolly!, který si odnesl 4 sošky. Vedle ceny za nejlepší revival byla dle očekávání oceněna hvězdná Bette Midler za hlavní roli, dále pak Gavin Creel za vedlejší roli Cornelia Hackla a kostýmy (Santo Loquasto).

Zcela zaslouženě si odnesl dvě ceny za výpravu muzikál Natasha, Pierre & The Great Comet of 1812, který je adaptací části klasické ruské knihy Vojna a mír od Tolstoje. Scénografka Mimi Lien přetvořila klasické divadlo v pompézní ruský kabaret, kde jsou diváci přímo vtaženi do děje.

Velkolepá scénografie muzikálu Natasha, Pierre & The Great Comet of 1812

Velkolepá scénografie muzikálu Natasha, Pierre & The Great Comet of 1812

Můj osobní favorit, muzikál Come From Away, si odnesl sošku za nejlepší režii (Christopher Ashley). Muzikál velice poutavým způsobem vypráví o malém kanadském městečku Gander, na jehož letiště bylo 11. září 2001 odkloněno 38 komerčních letů se 7000 pasažéry. V muzikálu s originální folk-rockovou hudbou se prolínají příběhy nápomocných obyvatel městečka, posádek letadla i vystrašených cestujících různých národností.

Poslední cenu, za choreografii, získal swingový energický muzikál Bandstand, pojednávající o skupině válečných veteránů, kteří se rozhodnou založit kapelu a zúčastnit se celonárodní soutěže v New Yorku. Muzikál se mj. zabývá problémem posttraumatických stavů vojáků po návratu domů.

71. výroční ceny Tony moderoval slavný herec Kevin Spacey a po roční pauze se vrátili do tradičního místa konání, Radio City Music Hall.

Kompletní seznam výherců v muzikálových kategoriích

Nejlepší nový muzikál – Dear Evan Hansen
Nejlepší revival – Hello, Dolly!
Nejlepší scénář – Steven Levenson – Dear Evan Hansen
Nejlepší hudba a texty – Benj Pasek & Justin Paul – Dear Evan Hansen
Herečka v hlavní roli – Bette Midler – Hello, Dolly!
Herec v hlavní roli – Ben Platt – Dear Evan Hansen
Herečka ve vedlejší roli – Rachel Bay Jones – Dear Evan Hansen
Herec ve vedlejší roli – Gavin Creel – Hello, Dolly!
Nejlepší scénografie – Mimi Lien – Natasha, Pierre & the Great Comet of 1812
Nejlepší kostýmy – Santo Loquasto – Hello, Dolly!
Nejlepší light design – Bradley King – Natasha, Pierre & the Great Comet of 1812
Nejlepší režie – Christopher Ashley – Come From Away
Nejlepší choreografie – Andy Blankenbuehler – Bandstand
Nejlepší orchestrace – Alex Lacamoire – Dear Evan Hansen


Zahraničí
„Shrek The Musical“ aneb úspěšný převod ze stříbrného plátna na jeviště
Zahraničí
Drew Sarich si ve Vídni zazpívá „Jesuse“ na čtyřech exkluzivních koncertech
Zahraničí
„The Phantom of the Opera“ bude mít vlastní koncertní verzi také ve Vídni
U článku nejsou žádné komentáře. Napište svůj názor jako první!