Praha 11. 11. 2001

Radka Fišarová Radka Fišarová,

* 19. 12. 1977, česká zpěvačka, známá hlavně svými muzikálovými rolemi (Vlasy, Evita).

Jako malá zpívala v souboru Bambini di Praga, ve folkové kapele Fišle, založila skupinu Auris, se kterou vydala dvě CD.

Absolvovala Konzervatoř Jaroslava Ježka, nazpívala písně do filmu Eine kleine Jazzmuzik.

Zúčastnila se muzikálových projektů: Vlasy, Bernsteinova Mše, Evita, Edith - vrabčák z předměstí a nyní bude vystupovat v muzikálech Kleopatra a Hříšný tanec.


Radko, ty jsi začínala zpívat se skupinou Auris, pak jsi zpívala v muzikálu Vlasy, po nich jsi účinkovala v muzikálu Evita v hlavní roli. Nyní tě čeká role Baby v muzikálu Hříšný tance a role Kleopatry a Fulvie v muzikálu Kleopatra. Jak by jsi charakterizovala tuto svou dráhu?
Já jsem se narodila hudební rodiny. Už od pěti let jsem zpívala ve sboru Bambini di Praga a zpěv je tedy odjakživa přirozenou součástí mého života. V sedmi letech jsem nastoupila do lidušky a zároveň začala zpívat v první folkové kapele Fišle. O pět let později vznikl Auris, který byl absolutní základnou sbírání mých zkušeností. No a pak přišla konzervatoř a první muzikál. Vlastně na sebe vše plynule navazovalo. Jedna věc by nešla bez druhé. A hlavně nic z toho by vůbec nešlo, kdyby nebylo mých skvělých rodičů.
Co pro tebe znmenají muzikálové role? Jinak tě musím ještě trochu doplnit. Hned po Evitě jsem začala vystupovat v roli Edith Piaf v tanečním muzikálu Edith-vrabčák z předměstí, v režii a choreografii Libora Vaculíka s hudbou Petra Maláska, v plzeňském Divadle J. K. Tyla. Je to pro mě výjimečné představení, které mám strašně moc ráda. Také hraji roli Vypravěčky v brněnském nastudování Řeka Zorby v Mahenově divadle, se skvělou Zdenou Herfortovou, Jaroslavem Dufkem nebo Béďou Výtiskem. A navíc jsem si letos v létě měla možnost poprvé vyzkoušet mluvené slovo, a to na krumlovské točně v roli Káči v Divotvorném Hrnci.
Dále také vystupuji v pražské Viole v pořadu kainarovské poezie Přiznávám se tímto ke všemu s Jiřím Štěpničkou a Milanem Dvořákem. (Mimochodem Jiří Štěpnička by měl být jedním z mých tatínků na Hříšném tanci.) A samozřejmě i nadále vystupuji s Českým klarinetovým kvartetem ve společném celovečerním pořadu Rapsodie v černém.

Radka v roli Leathy

Co pro Tebe znamenala tvá první muzikálová role ve Vlasech - role Leaty a Crissy?
V tu dobu byl pro mě zázrak, že mě v konkursu vybrali. Navíc jsem byla obsazena do role Leaty, která zpívala moji nejoblíbenější píseň - Aquarius. Píseň, kterou jsem před tím zpívala právě se skupinou Auris. Nicméně jsem vůbec netušila, jaký to bude odrazový můstek k dalším muzikálovým rolím.

Skončily Vlasy, přišla Evita. Co to pro Tebe znamenalo?
Evita je role, kterou si na světě zazpívalo sotva dvacet lidí. A vlastně dodnes obdivuji Petra Novotného, že do toho s námi (se mnou a Terezkou Sloukovou) šel. Teprve dnes si uvědomuji jakou zodpovědnost na sebe vzal. A já jsem mu za to nesmírně vděčná.
Jinak Evita byla plná legrace i boulí. Dala mi příležitost vyzkoušet si svoje možnosti, zazpívat si za doprovodu skvělé kapely, zazpívat si s Karlem Černochem, Petrem Spáleným nebo Danem Bártou, dala mi příležitost poznat osobnosti jako je Tim Rice (autor libreta) a především mi dala přátele. Evita v podání Radky Fišarové

Jak se slučovalo studium na Konzervatoři Jaroslava Ježka s muzikálovými rolemi?
Během studia na konzervatoři jsem účinkovala ve Vlasech a Bernsteinově Mši. Myslím, že v tu dobu byla pro mě škola prostě na druhém místě. Díky mojí tehdejší profesorce paní Pařízkové jsem mohla dělat muzikál a zároveň školu úspěšně dostudovat. Ale rozhodně nastudování muzikálu a studium moc dohromady nejde.

Čím tě oslovil Hříšný tanec? Korepetice muzikálu Hříšný tanec
Film Dirty Dancing, který šel svého času i nás, mě samozřejmě zaujal. Muzikál Hříšný tanec je pro mě velkou výzvou zdokonalit se v tanci. Těším se na práci s Janem Ďurovčíkem, se Zuzkou Norisovou, na nové lidi a vůbec na novou práci v Praze. Co se týče filmu, nerada bych mluvila o nějakém ovlivňování. Přece jen to není nijak filozoficky založená role, ale to zase vůbec není na škodu. Diváci si potřebují odpočinout od každodenních problémů a na to bude myslím téma Hříšného tance ideální.

Co pro tebe znamená role Kleopatry ve stejnojmenném muzikálu?
Kleopatra je další z žen, které velmi ovlivnily historii, a proto má z mého pohledu hodně podobného z Evitou i Edith Piaf. Je to role ve které se zase umírá... což je dost častý osud rolí, že?
V roli Baby tentokrát neumírám, což je docela překvapivé - u mne je to nezvyk. Je to skvělá role, a co se týče hudebního zpracování Michala Davida, je prostě úžasné. Je to role, která stojí za to, aby si ji člověk zahrál. Na české scéně je to pro mne druhá Johanka z Arku, ze které jsem úplně nadšená. Hříšný tanec a Kleopatra jsou muzikály, ve kterých stojí za to účinkovat.

Jeden z mnoha večírků na muzikálu Vlasy

Existuje nějaká role - třeba i ještě nenapsaná - kterou bys si chtěla v muzikálu zpívat?
V podtatě není. Tím, že jsem byla od malička obklopena muzikou, tak bych nejraději zpívala sólově vlastní repertoár.
Takže takhle nad tím ani nepřemýšlím, nemám vysněnou muzikálovou roli. Myslím si, že muzikál je dnes moderní a že pro mě je dobré, abych se zlepšila, ale to neznamená, že to musím zpívat celý život. To, co má člověk svého, tak to může zpívat celý život - například jako Karel Gott, Helena Vondráčková, dnes i Dan Bárta.

S Aurisem jste hodně zpívali vlastní tvorbu. Nechybí Ti to dnes?
Chybí mi to, ale ne tak docela, protože se vlastní tvorbě nadále věnuji. Jen doufám, že se mi to časem podaří zúročit. Například nyní zpívám z Českým klarinetovým kvartetem, se kterým máme celovečerní pořad.
Radka Fišarová v roli Crissy - muzikál Vlasy

Takže uvažuješ o kompilaci původních písniček z Aurisu, a nějakých nových?
Z těch původních asi ne. Člověk se pořád vyvíjí, získává nové podněty, poznává nové lidi. Chtěla bych vytvořit nový repertoár. Ale nechci mít pocit, že mi něco utíká. Vše bude, až přijde správný čas.

Máš krásného psa - whippeta - jménem Ira. Co bys chtěla říci našim návštěvníkům o psech v Praze?
No, o psech můžu jedině říct, že mají mnohdy lidštější chování než my.
Jinak u nás na Žižkově na Židovských pecích je skvělá parta pejskařů, kteří se svědomitě starají o své čtyřnohé kamarády.
Radka a její whipet Ira
Hrozně mě mrzí, že se medializijí hlavně ty horší stránky - například když pitbulteriér někoho pokuše. Pro mě platí pravidlo „jaký pán, takový pes". Svědomí ať si každý zpytuje sám. Je špatné, když se dělá hon třeba na pitbuly, když za jejich chování mohou jejich majitelé - ti by měli být pohnáni k odpovědnosti.

Co bys chtěla popřát návštěvníkům Musical.cz?
Chtěla bych jim vzkázat, aby vyhledávali dobrou muziku, aby měli dobrý vkus - každý v té své oblasti, která ho zajímá a kterou poslouchá.
A taky všem říci, že jsem hodně ráda, že takovýto server existuje a vašemu týmu mnoho úspěchů a zajímavých informací.

Ptal se Michal Škvor , fotografie autor a jeho archiv


Radka Fišarová

19. 12. 1977 - narozena v Praze - Libni, mládí prožívá na Proseku

1983 - zpívá v dětském sboru Bambini di Praga

1985 - zpívá v rodinné folkové skupině Fišle

Radka v roli Evity

1989 - zakládá skupinu Auris

1992 - začíná studovat na pražské Konzervatoři Jaroslava Ježka - obor zpěv

1994 - vydává se skupinou Auris své první CD Město

1995 - natáčí CD s Miroslavem Horníčkem Koledování

1995 - nazpívává všechny písně k filmu Eine kleine Jazzmuzik

Radka v muzikálu Vlasy

1996 - získává angažmá v muzikálu Vlasy - účinkuje v rolích Leathy a Crissy

1996 - zpívá sólový part v muzikálu Bernsteinova Mše na Pražském hradě

Bernsteinova Mše na Pražském hradě

1997 - účinkuje v pořadu Kainarovské poezie Přiznávám se tímto ke všemu

1997 - absolventským koncertem úspěšně zakončila své studium na Konzervatoři Jaroslava Ježka

1998 - stává se historicky nejmladší světovou představitelkou Evity ve stejnojmenném muzikálu

Radka v roli Evity

2000 - hraje hlavní roli v muzikálu Edith - vrabčák z předměstí, uváděného v Plzeňském divadle J. K. Tyla

2001 - účinkuje v brněnském Mahlerově divadle jako Vypravečka v Řeku Zorbovi

2001 - přijímá nabídku na hlavní roli Baby v muzikálu Hříšný tanec

Korepetice muzikálu Hříšný tanec

2001 - zúčastňuje se konkursu do muzikálu Kleopatra a získává roli Fulvie a Kleopatry

Radka Fišarová v současnosti


2001 - účinkuje v druhém nastudování Bernsteinovy Mše v Brně

Radka se svým psem

© Jakub Zahradník 2001, design Petr Košař a Karol Kružel