13. 7. 2001

Opera Mozart, Praha
Muzikálové hvězdy v představení "Don Giovanni"

Rozhovor Komtura s Donem GiovannimDnešním dnem započala 10. letní sezóna Opery Mozart. Tato tradice vznikla v roce 1991, kdy se na Novotného lávce pořádaly mozartovské večery spíše v komorním ladění. 1. 7. 1992 však Opera Mozart začíná druhou sezónu, nyní však v prostoru z hlediska mozartovského nejcennějšího - ve Stavovském divadle v Praze, kde uvádí Kouzelnou flétnu.

Po úspěšné sezóně je připravována další, titulem je tentokrát "Cosi fan Tutte". Další sezóna má pro společnost zásadní zlom - začíná fungovat na soukromé bázi, a začíná spolupracovat se zahraničními sólisty, kteří později vystupují na předních světových scénách.

Před rokem uvedla již po třetí hrDonna Elvíra, Don Giovanni a jeho sluha Leporellou, která byla napsána zvláště pro Prahu, hru, kterou mnozí chápou jako vrchol Mozartovy tvorby v oblasti opery - Don Giovanni.

Zvláštností této inscenace bylo, že zde prvně vystoupil Daniel Hůlka v hlavní roli. Rok se s rokem sešel, a Daniel Hůlka byl znovu osloven Operou Mozart, a znovu mu byla nabídnuta role Dona Giovanniho.

A jelikož je to 10. letní sezóna, byl spolu s ním osloven Tomáš Bartůněk (Leporello), který účinkoval například v hlavní roli muzikálu Dracula a nyní účinkuje v muzikálu Krysař na Slovensku nebo v muzikálu Monte Cristo (generál Morcerf) v Praze.

Do třetice byl osloven další muzikálový interpret Marián Vojtko (Don Ottavio), který v rolích Kněze a Stevena účinkoval v muzikálu Dracula, a nyní úMasetto, Don Giovanni a Zerlinačinkuje v muzikálu Krysař na Slovensku, a také v roli Monte Crista ve stejnojmenném muzikálu.

Od roku 1995 spolupracuje Opera Mozart s mnoha zahraničními interprety, kteří vystupují na předních světových pódiích a získávají různé ceny v hudebních soutěžích.

Z nich zde v tomto roce budou v jednotlivých rolích hrát: v roli Dona Giovanniho bude účinkovat Petteri Falck a Miguelangelo Cavalcanti, jako Il Commendatore vystoupí Jurij Kruglov a Jevhen Šokalo (ten bude také vystupovat v roli Leporella), Donnu Annu zazpívá Alexis Magaró, Donnu Elvíru ztvární Michiyo Keiko, Katherina Muller, Priti Gandhi a Yolandu Constantinescu.

Představení Dona Giovanniho ve Stavovském divadle můžete shlédnout
od 13. 7. do 26. 8. 2001.

Režii měl Jiří Nekvasil, hudebně nastudoval a diriguje Rudolf Krečmer, scénu vytvořil Daniel Dvořák, kostýmy navrhla Simona Rybáková, choreografii připravila Dana Gregorová.

Další související články najdete na serveru Images.cz  a   Rozlet.cz.

Fotografie a text Michal Škvor

Opera Mozart
Daniel Hůlka jako Don Giovanni

V počátcích této dobré tradice byl odpor k zakonzervovanému pojetí operních inscenací z 80. let. Během desetiletí vznikl nejen profesionální umělecký soubor, které si stále udržuje avantgardní přístup k tvorbě, ale také prostor pro netradiční inscenační přístupy nebo konfrontaci mladých umělců se zahraničními kolegy, ale také s klasickými díly v moderním pojetí.

Jitka Svobodová jako Donna Anna

© Jakub Zahradník 2001, design Petr Košař a Karol Kružel